Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

BillyBilly, normal ca-mi amintesc de tine. Imi pare tare rau de sarcinile pierdute, insa ai sa vezi ca Dumnezeu te va ajuta de data asta sa duci sarcina pana la capat. Trebuie sa gandesti pozitiv.
Si eu am pierdut o sarcina in decembrie si dupa urmatorul CM am ramas din nou. Pana acum totul este bine, pliul nucal a iesit ok, morfofetala de trimestrul 1 a iesit bine. Asta seara ma duc sa-mi iau rezultatul la bitest si sper sa am rezultate bune. La 14s ma simt bine, tot mai am greturi din cand in cand, burtica incepe sa creasca, sunt fericita ca mi-am cumparat niste hainute de graviduta si le port tare mandra.
Iti doresc o sarcina usoara si un bebelus sanatos. Ai grija de tine si roaga-te mult. Dumnezeu iti va asculta rugaciunile.

maryb 14+ cu

marea mea iubire

sa fii sanatos puiul meu

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Mesaj pentru fetele-cochetele care se straduiesc sa renunte la fumat: eu m-am lasat acum 5 ani, cu o luna inainte de nunta, am fost nitel agitata o vreme, nu ma dau drept exemplu pentru ca nu va doresc sa va ingrasati ca mine! primele luni m-am simtit oribil, am avut accese de tuse, dar acum, abia acum, dupa atata timp...ma simt bine! Si mai stiu ca am facut-o pentru mine si pentru cei din jur. Ca acum, serios, voi vreti ca viitorii vostri copii sa respire un aer imbacsit de fum?
Asa ca o fi greu, recunosc, dar acum imi pare bine. Dupa cum se vede e un proiect pe termen lung, voi apreciati daca aveti rabdare sa asteptati rezultatele. Eu va urez multa bafta!
Asa...in alta ordine de idei...voi cunoasteti pe cineva care a inceput o sarcina cu un exces ponderal destul de mare? Mi-e o teama de mor ca o sa-mi cedeze spatele. Dar, nu conteaza, fac orice cata vreme la capatul drumului de 9 luni ma intalnesc cu puiul pe care il astept de atata vreme!
Pupici multi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

quote:
Originally posted by maryb

BillyBilly, normal ca-mi amintesc de tine. Imi pare tare rau de sarcinile pierdute, insa ai sa vezi ca Dumnezeu te va ajuta de data asta sa duci sarcina pana la capat. Trebuie sa gandesti pozitiv.
Si eu am pierdut o sarcina in decembrie si dupa urmatorul CM am ramas din nou. Pana acum totul este bine, pliul nucal a iesit ok, morfofetala de trimestrul 1 a iesit bine. Asta seara ma duc sa-mi iau rezultatul la bitest si sper sa am rezultate bune. La 14s ma simt bine, tot mai am greturi din cand in cand, burtica incepe sa creasca, sunt fericita ca mi-am cumparat niste hainute de graviduta si le port tare mandra.
Iti doresc o sarcina usoara si un bebelus sanatos. Ai grija de tine si roaga-te mult. Dumnezeu iti va asculta rugaciunile.

maryb 14+ cu

marea mea iubire

sa fii sanatos puiul meu

pozele mele



maryb esti o dragalasa! asa sa fie, tot-tot-tot! Multumesc pt urari. Si tie iti doresc toata bucuria din lume si sa vii cu vesti bune de la doctor!

Catalina

5+

Bebelusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Buna donna,
eu am o prietena care la inceputul sarcinii avea undeva la 80 si ceva de kg la o inaltine de 1.65 m. Acum e in luna a 7-a, nu a luat mai mult de 8-9 kg in greutate si se simte f bine. BB e mare si frumos, si-a schimbat dieta, mananca mai sanatos etc...
Am o alta prietena care are 4 luni si doctorita i-a spus sa se apuce de cura de slabire (adica fara grasimi, stii tu...) ca nu-i poate face ecografie abdominala, iar endovaginala nu-i mai foloseste la mare lucru...
cred ca solutia e sa adopti o dieta cat mai sanatoasa - e bine si pt tine si pt bebe!
pup!

4+

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Ralu&year=2009&month=1&day=6&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananita spune:

Salut viitoarele gogosi!

Ma inscriu si eu pe lista voastra cu: DN: 07.07.1977, UM 05.04.2008 si DPN 06.01.2009

Deocamdata sunt in stare de soc, vorbim cad ies!

Dana

Dana & [/size=3]Alexandru[/size=3] [/url]
POZE cu Alex si Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

quote:
Originally posted by donna79
Asa...in alta ordine de idei...voi cunoasteti pe cineva care a inceput o sarcina cu un exces ponderal destul de mare? Mi-e o teama de mor ca o sa-mi cedeze spatele. Dar, nu conteaza, fac orice cata vreme la capatul drumului de 9 luni ma intalnesc cu puiul pe care il astept de atata vreme!
Pupici multi.



Donna, da, chiar o verisoara de-a mea. Initial a ramas greu insarcinata pt ca avea ovare polichistice, dar odata insarcinata a fost ok. Nu stiu cum a decurs sarcina de la cap la coada, dar a avut o sarcina f usoara: fara greturi, fara dureri sau neplaceri, manca si dormea toata ziua, a mai adaugat incat nu stiu cate (multe) kg, pt ca nu facea nici un fel de miscare si a nascut f usor un baietel f sanatos, rozaliu, chiar un pic peste termen (doctorii isi faceau probleme ca o sa nasca prin cezariana pt ca bb-ul crescuse f mult in burtica, pt ca mamica manca, nu gluma). Dar n-a fost cazul. Nu stiu cu durerile de spate, dar matusa mea spunea ca nu a avut nici o apasare! Eu imi faceam alt fel de probleme, ca pe langa mancare, mamica mai tragea si la masea, destul de mult ... si ma gandeam oripilata ca-i inconstienta. DAR N-A AVUT NIMIC!

stai linistita, nu te gandi f mult in avans...bucura-te de momentul prezent si ai incredere ca pt toate exista o rezolvare.

Catalina

5+

Bebelusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

voi aveti arsuri la stomac?

4+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Nu chiar, ma mai deranjeaza din cand in cand da-i dau de lucru si-i trece

4+

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Ralu&year=2009&month=1&day=6&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doula spune:

Donna eu cunosc destul de multe femei care au inceput sarcina astfel. Dar cu o dieta corespunzatoare si miscare marea majoritate nu urca in greutate prea mult si se simt foarte bine. Si nu vorbesc de diete de cura de slabire. Este bine sa mananci de mai multe ori pe zi portii mici. Dar nu sa ciugulesti tot timpul cateceva. Daca iti este foame poti sa mananci si la fiecare doua ore cate o portie. Este bine sa scoti zaharurile, produsele din faina alba, conserve si grasimile animale din alimentatie cat mai mult sau de tot. In schimb poti sa mananci legume si fructe crude sau preparate sau semi-preparate.
Si multa miscare. Daca ai timp in fiecare zi de cate o plimbare de 45-60 de minute ar fi minunat.

http://bd.lilypie.com/Nj2op3.png
4+
cea mai mare dorinta s-a indeplinit. acum pot sa ating si cerul si stelele si soarele si luna de bucurie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

fetelor, de maine sunt in concediu, abia astept

sa pot sa am grija de mine si sa ma odihnesc cat trebuie



4+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput