Leoaicele DC (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna celor mai si mai,
"Donu' "inca doarme desi cand i-am spus la pranz de somn a zis "nu,naine".
Despre noi eu povestesc rar sau mai bine zis in ritmul achizitiilor.Sunt zile cand spune cuvinte corect si mai multe iar in altele ne demonstreaza cat poate fi de incapatanat.
A inceput sa "joace"fotbal in casa(da cu piciorul in mingie),inainte o foloseam doar pentru aruncat cu mainile .
In rest am inceput sa umblu dupa doctori caci luna viitoare intram in comisie.doctorita neuropsihiatra a lui Bodo luna aceasta nu vine la servici caci are probleme(cu capul cred).Daca nu apare la inceputul lunii viitoare adica pana in 5-6 ale lunii trebuie sa merg la alta.In comisie intram pe 17 iunie.Voi vedea ce o fi atunci.
In rest Bodo este un copil normal 100%,se "clonteste" pe limba lui sau in romana cand nu-i convine ceva.A inceput sa loveasca cand este lovit si a inceput sa capete incredere si pe strada sa incerce sa "alerge"(nu poate inca-nu-l ajuta genunchii-dar important e ca e vrea).

intregul .


Doamne ajuta!
Acesta este blogul puiului meu Bogdan-Andrei
Varsta lui Bogdan
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Dodo, multi-multi pupici la voi si la cat mai multi km alergati de Bogdan !!!
Sa ne pui poze din "expeditia" la animale, daca ati facut !

Fetele, astept sa merg spre casa sa o intindem la dintzarosh ... mi-am scos o plomba cu ata dentara :-))) Si oricum duc don`soara la "puricat" ... o place tare mult pe doctora si se spala pe dinti de zor sa aiba ce prezenta la control :-)))



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Hai ca revin si eu

Acuma am terminat de citit din urma, mai printre picaturi, mai peste o zi, dar sunt la zi acuma cu cititul.
Insa inca nu am vazut toate pozele...

Deci:

Leditia, ceva noutati? e sau nu e cu ochisori?

Adi, ia mai esti gospodina, atatea sa gatesti, sa coci, pff, sper ca sotul meu nu citeste pe aici
Si tu, Catutza, vesnic faci treaba: curatenie, calcare, etc.
Si Raluca calca si carpele de vase...( cred ca de aia apuci sa scrii asa rar pe-aici )
Zau ca ma simt complexata...

Cata, cum se mai simte Bia cu buzita? Sa stii ca si Amelia a cazut la parintii mei si i-a dat sangele si a deranjat-o ceva timp ca ii crapase buzita... asa ca stiu pe pielea mea ca nu e vesel...
M-ai intrebat cate facem pana in Moldova: In mod normal sunt vreo 450 km, dar de obicei cu masina facem 8-9 ore pentru ca mai stam la vama, iar trenul in general face 13-14 ore ca in afara de vama mai asteptam si cat schimba rotile!

Katty, va invidiez un pic ca aveti la cine merge la munte, cred ca e superb!
Si se pare ca ati petrecut frumos saptamana trecuta, numai lucruri interesante ati facut, bravo!
Dintre poze am apucat sa le vad pe alea din CIsmigiu: superbe!!! o frumusete, iar copiii sunt incantatori!
Mai stii ceva despre radiografii? Nu ai reusit sa gasesti pe nimeni sa ti le citeasca?

Daria, cum merge cu functia de bunica? Si Daria e o buna mamica la bebici? :)
Eu te admir ca reusiti sa vizitati atatea locuri, nu stiu de unde ai atata energie
Si te mai miri de unde are Giulika atata... :)
Cum este cu traditia asta: lociolit/stropit? Eu nu stiu de ea...

Adi, si noi am fost la gratar pe un vaant si bine ca a doua zi deja ploua si nu am fi putut sa mergem

Dodo, de ce nu e bine la socri?
Ma bucur sa aud ca Bogdan are doar progrese, sa o tina tot asa
Si ce bine ca v-ati incarcat bateriile! Bravo la '' Mamaia Mimi'' ca a avut asa grija

Anca, deci vezi ca mie lumea imi zice ca sunt un fel de etalon al curiozitatii, asa ca te rog, sa vii cat mai repede sa ne spui care sunt noutatile, ca mor de curiozitate! [:d]


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Gabi , ce bine ca ne dai vesti bune despre Bogan!!!! dar de ce mergeti voi la comisie?

Lilia , nu sunt foarte multi km pana la voi am crezut ca sunt mai multi de ce schimbati cauciucurile? Bia e mai bine , multumim de intrebare mai are putin obrajorul vanat si umflat dar e mult mai bine, pe Amelia sa se fac bine buzita

Daria , ce ghinion cu plomba ta






Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

quote:
Originally posted by catutza

Gabi , ce bine ca ne dai vesti bune despre Bogan!!!! dar de ce mergeti voi la comisie?



Pentru ca Bodo are un grad de dizabilitate.Aceste boli (din care fac parte si diagnosticele lui)dau grad de dizabilitate.Ei(copii cu parapareza spastica,deficit funct. pe limbaj...)au nevoie de ingrijiri speciale si insotitor.Dar pentru asta eu dau raportul la 6 luni iar pe el il vedea comisia de evaluare complexa o data pe an.Si ma opresc aici caci incep sa ma enervez...(dar nu pe tine/voi ci pe ei care-mi cer an de an munti de hartii si...)

Lilia

de ce nu e bine la socri?

Simplu:
-soacra nu se apropie de baiat niciodata,de la distanta ii spune"te iubeste mamaia",dar sincer nu se vede;
-cand am ajuns la ei nu am gasit nimic de mancare macar pentru baiat o zeama chioara(a se citi ciorba,supa..),raspunsul primit"hai mama ca trebuie sa vopsesti ouale,sa faci sarmalele si cozonacii pentru Pasti ,abia te asteptam"(doar de aceea plecasem de acasa ca slugaresc in alte parti)
-iar pentru sot era pregatita caruta sa care gunoiul de la vaca(care nu era dus ce cca un an);
-cand a vazut ca vrem plecam alta replica "ti-as da o gaina dar ...ai unde sa o tii...?
Nu stiu daca am specificat eu am ajuns pana acum la ei 1 data pe an iar aceasta a fost primirea.

Daria
Sa ne pui poze din "expeditia" la animale, daca ati facut !


Cateva fotografii am dar sunt socrii in ele si am avut probleme cu cumnatele "cum mi-am permis sa postez fotografiile cu ei/ele alaturi de baiat pe net?!"prin urmarele pastrez doar pentru mine.Cand vreau sa injur pe cineva ma uit la ele si le zic...ohooo.

intregul .


Doamne ajuta!
Acesta este blogul puiului meu Bogdan-Andrei
Varsta lui Bogdan
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Cata, nu schimbam cauciucurile la rotile masinii, ci cand mergem cu trenul se schimba rotile, pentru ca latimea dintre sine in Moldova e mai mica decat in Romania( de fapt asa sunt in toate tarile ex URSS, era un fel de protectie). Prin urmare se desprinde fiecare vagon, se ridica sus-sus cu niste scripeti puternici, se scot rotile de sub vagon si se pun din alea care au latimea intre ele mai mica. Si asa de fiecare data...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Gabi, lucrurile cu soacra ta probabil te afecteaza, dar eu dintr-o parte as putea sa le tratez altfel de exemplu

Chestia cu faptul ca nu se apropie de Bogdan, e relativa sa stii. Nici mama mea nu prea se apropie de Amelia si nu pentru ca nu o iubeste ci ea zice mereu " sunt batrana si ce sa ma bag in sufletul copilului" sau zice ca Amelia o vede rar si nu vrea la ea si nici ea nu vrea sa insiste... si eu o stiu pe mama mea ca e o persoana care isi iubeste mult copiii si nepotii.

Referitor la gaina, si soacra mea ma mai intreaba asa daca vreau ceva, dar niciodata nu insista, considera ca daca vreau o sa spun, ca parca nu ar vrea sa zic eu ca " uite, imi da si asta o gaina... " si iarasi eu nu iau in nume de rau, ca stiu ca ea pur si simplu nu vrea sa insiste sa ma supar eu.

Si cu treburile in gospodarie, imi amintesc din nou de parintii mei care au de munca multa, mereu si mereu si ii cred si pe ei ca simt si ei nevoia unui ajutor macar din cand in cand

In schimb, da, nu sunt de acord ca nu a facut nici un pic de mancare pentru cand ati ajuns...

Acuma sa nu crezi ca vreau sa ii iau apararea soacrei tale, doar vroiam sa zic ca se pot gasi si circumstante atenuante si nu are rost sa iti faci inima rea, ca nu merita...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Gata dintzii Am plomba Si am reusit sa rezolvam problemele unui baietel, prieten al Giuliei, cu un periaj profesionist, iar capra a fost in stare sa se roage sa-i faca si ei 'ceva", asa ca donsoara doctor i-a aplicat un fel de sigiliu pe toti dintii sa impacam trupa de comintenii
Mnoah, atat despre noi

Dodo, ce socrii ai si tu ... imi pare tare rau ... ai mei nu sunt mai straluciti deloc ... la inceputuri m-au catalogat "unguroaica" in clanul lor, mai apoi altele de genul, ir dupa despartirea de print, la juma` de an cand ne-am dus noi in vizita in sat, soacra a mers la biserica 3 ore ... mnoah, am zis si eu ce ma roade. Sunt curioasa cum se vor comporta dupa marea impacare
Iar de comisii, am auzit si eu ce nesimtire si nu mai spun altceva, imi pare tare rau ca iti vei macina iar nervii, dar pana la urma va fi bine, ca nu are cum sa nu fie bine ! Sunt convinsa ca peste cativa ani, care vor trece rapid, Bogdan va fi bine ! Eu ma tot uit la poze si este un dragalas si mumos si un copil tare dulce care merita toti pupicii !!! (soacra ta e o mare, scuze, nu ma pot abtine).

Lilia, lociolitul (stropitul) se practica in dimineata de Pasti. Baietii/barbatii merg sa stropeasca "florile" adik feneile cu parfumuri sa nu se ofileasca tot anul si primesc la schimb oo

Gata, ca m-am lungit.
O seara frumoasa tuturor !
NBe vedem la mneatza la cafea



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Lilia iti inteleg punctul de vedere dar si pe al meu(Nu se apropie de Bodo caci de nepoata din partea fetei ..ehe e alta mancare de peste.
Daria stii ...eu spun doar atat sa fie sanatosi ai nostri socrii.Apropos deam ras amandoi(era si Dan langa mine)dar ras nu gluma m-am/ne-am destins.

Noapte buna,pe maine dimineata la si horoscop.
intregul fara exceptie.


Doamne ajuta!
Acesta este blogul puiului meu Bogdan-Andrei
Varsta lui Bogdan
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Gabi , nu am stiut ca te duci periodic la comisii sper sa treceti cu bine si repede peste! Iar cu soacra eu zic sa nu pui la suflet, din moment ce nu stai cu ea si o vezi rar....nu mai conteaza (parerea mea)

Lilia , am crezut ca va duceti cu masina acasa, nu cu trenul, iar de roti habar nu am avut ca un tarile ex URSS sunt mai mici sinele.

Daria , felicitari pentru noua plomba! sa nu mai ai probleme spune-mi te rog de sigiliu : in ce consta si cat costa? am vazut ceva la tv (dar nu stiu daca vb despre aceeasi chestie) spunea un stomatolog ceva de un gel cu care se imbraca dintele si costa cam 20-25ron de dinte si are efect 6-8 luni depinde cum e ingrijit....

va o noapte linistita






Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput