Asociatia PROADOPTIA

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

asi- intr-adevar o veste buna. Doamne ajuta!
Te rog sa ne tii in continuare la curent. Eu nu am depus fisa, am inteles ca o putem depune si mai tarziu...cu niste penalitati...voi stit de asa ceva?


"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Da Miha au zis la TV ca dupa 15 vor fi penalitati, insa nu am fost atenta lace sume s-ar ridica.

Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

Miha, ar fi bine sa depui decaratia de venit cat mai curand, poate scapi doar cu avertisment, fara amenda (parca era intre 10 si 100 lei), fiindca depunerea ei dupa 15 mai oricum nu-ti mai da dreptul sa redirectionezi cei 2%.

http://www.onetruemedia.com/shared?p=4ebedd6199c5caedfca458&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Fetelor, nu va jucati cu depunerea fiselor fiscale (fisa 210). Amenda e de 5.000 RON!

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Intervin ca sa va rog sa faceti distinctie intre urmatoarele:

- fisa fiscala (cod 210) - o depun firmele, pana la sfarsitul lui februarie; angajatul poate solicita un exemplar daca doreste; altfel nu are nici o obligatie
- declaratia privind veniturile realizate (cod 200) - o depune, pana pe 15 mai, persoana fizica, daca a obtinut alt fel de venituri impozabile decat salariu (chirii, comisioane, contracte civile de prestari servicii etc) - nedepunerea in termen = amenda (nu stiu cat) (nu penalitati)
- cerere privind destinatia sumei reprezentand pana la 2% din impozitul anual [...] (cod 230) - o depune, pana pe 15 mai, persoana fizica, daca a obtinut salarii impozabile si DORESTE sa redirectioneze etc - nedepunere la termen = se pierde dreptul de a solicita redirectionarea (nu amenda, pt ca depunerea NU este obligatorie, este o optiune)

Deci daca nu aveati obligatia sa depuneti declaratia 200 (adica n-ati obtinut alte venituri in afara salariului) si NU ati depus cererea 230 - NU SE INTAMPLA NIMIC RAU!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Multumim Rozi pentru clarificari...numai ca eu trebuie sa o depun pe 200.
Cium stam cu Asociatia, ceva vesti?

Pupici,
Miha



"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Pentru 200, amenda e de 100 RON

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

asi ce se mai aude cu asociatia? cind putem sa ne inscriem?




Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Sper ca de saptamana viitoare sa incepem inscrierile.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Super!!. Sa ne spui si noua care ar fi procedura, tinind cont ca sintem din toata tara pe aici.

Sa fie intr-un ceas bun!!



Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput