Strumfi de iulie-august 2007 (78)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

'Neata, voiam sa mai raspund din urma dar s-a schimbat capitolul si am uitat tot.
Aylin, e tare frumoasa Alma ta si chiar nu pare deloc slaba. Imi plac mult ideile de pus copilul in obiecte, si in masina de spalat si in cele de la tara, sunt super pozele.
Fianna, recuperam, sigur ca da. Am ramas datoare cu pozele de data trecuta, ne "vedem" pe mess .

Aseara ne-am intalnit cu o prietena care spunea ca o cunostinta a ei a nascut fix la un an diferenta, in aceeasi zi, deci se poate...

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Buna dimineata si la multi ani, strumfarie muncitoare!
Carla, pupici si salutari de la laur pentru saby
Mi-a, multumim de aprecieri! Am admirat si eu vrabioiul tau! Ce fatzuka are asa, in prim plan, innebunesti!!!!
Mamii, carla, asa e, si pe mine a sarit dr fix dupa ce am nascut cu metode contraceptive, dar eu am zis ca vreau doar prezervativul. Sterilet nici nu ma gandesc, iar anticonceptionale nici atat! Desi am mai luat la viata mea (mai ales dupa extrauterina, unde nu era de glumit) totusi mi-e teama. Am auzit multe opinii contra, asa ca...am folosit cu succes preze (desi sunt constienta ca se pot intampla accidente si asa), dar iata ca s-a intamplat si asa, fara...eu mi-am facut test de sarcina luna trecuta, asa, de control, desi nu aveam motive de ingrijorare, dar, ce face paranoia din om
In general sunt sunt o persoana foarte prudenta, dar mi se mai intampla sa calc in strachini...
Distractie placuta celor care se distreaza si nu sunt la birou, ca mine

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/user/violettan71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Saliu si Hristos a inviat!

In primul rand tin sa o felicit pe Monica pe bebe2 Sarcina usoara!

Lunita multumim pt retete, o sa incercam si noi. Pe aici ciupercile nu se recomanda sub un an, din cate stiu eu, asa ca o sa preparam ceva bun fara ciupercute. Cele din imagine se numesc champignion parca. Am vazut si pozici cu Adelicioasa in parc

Nikole ma bucur ca va descurcati amandoi cu Albastrel. Si sa stii ca ne era dor de voi

Mie inca nu mi-a venit CM, iau Exluton, nu stiu cat influenteaza au ba, dar uneori mai uit cate o pilula si mi-e cam teama, oricum evenimente de alea placute nu prea au loc, pt ca fii'mea are grija sa ne strice cheful.

La Boti de Paste a fost frumos, Lori a fost super-agitata, nu a dormit noaptea pt ca nu era in patutul ei, a vrut plimbata prin toata casa toata ziulica de m-a rupt de spate si i-a terminat si pe bunici si unchi , in masina pe drum a dormit in brate la mine si am intepenit de ziceam ca ma fac statuie direct, nu mai astept sa-mi faca altii statuie . Si-a imbogatit vocabularul, acum zice si dede, gheghe, bubu, lele si alte combinatii care nu pot fi reproduse , asta pe langa obisnuitul baba
Ne tot chinuim cu un al cincilea dinte si nu mai iese, gingia e vinetie deja si mofturi - cat incape.

Mia felicitari pt primul dintisor

Am mai citit din urma dar nu mai stiu ce voiam sa mai scriu/spun

Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52208" target="_blank">am jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Violeta ai dreptate sa fii reticenta cu anticonceptionalele. Mai ales daca nu ti se potrivesc. Am tot citit/vazut la tv niste chestii... desi unele incerte. Cica pot provoca o ingrosare a sangelui (scuze, dar nu stiu cum sa spun altfel, ca nu ma pricep) si se pot face chisturi sau poti face (cum a facut cumatra mea) o forma urata de sensibilitate capilara periferica (avea niste picioare , dar acum, la 4 ani dupa ce nu a mai luat ac arata f bine). Mai pune si diminuarea libidoului si faptul ca se filtreaza prin ficat...
Nici eu nu as vrea sa mai iau, dupa ce termin cu alaptatul am sa ma orientez spre alta metoda contraceptiva (ca nu e loc de bebe2).

Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52208" target="_blank">am jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Neata si Cristos a Inviat!

Ne-am adunat si noi de pe drumuri (am venit, de fapt, de marti seara) si astazi sarbatorim 1Mai prin munca .
Vroiam sa intreb: e cineva din Craiova? Daca da, sigur marti pe la 3-4 a auzit niste urlete de copil: D era! . Ne-am plimbat prin parcul Romanescu (cine nu stie, parcul asta e superb, o sa va pun niste poze mai tarziu sa va convingeti...pacat insa ca e locuit de unii locuitori ). Si D a urlaaaat cat l-au tinut plamanii, se uita toata lumea la mine ca la o mama denaturata ce sunt , ca eu incercam sa raman calma si sa nu-i dau atentie (stiu sigur ca de somn urla si nu de altceva).
In rest, in excursie a fost superb, D a fost cumintzel (cu exceptia plimbarii prin parc), a rezistat f bine la drum - cate 5,6 ore de mers cu masina pe zi (am facut niste trasee off road si am vazut niste peisaje senzationale!).

Nu prea am citit din urma, am rasfoit doar un pic si am aflat si eu despre Monica. Bravo, fata curajoasa, sa ai o sarcina usoara si un bb2 perfect!

Ce mi-am mai adus aminte din ce am citit...despre bautul apei. D nu prea mananca, insa apa o bea oricand si oricata. Cred ca daca i-as da un litru de apa, ar fi in stare sa-l bea pe tot , asa de mult ii place. Cred ca secretul e canuta (are o cana din care ar bea cred ca orice, cum o vede, cum o baga in gura. Eu incerc sa nu-i dau altceva de sete (adica suc), nu vreau sa stric copilul daca tot functioneaza asa bine .

Despre metode contraceptive...si eu sunt in oarece dilema: cu steriletul am eu o problema la bibilica, imi sta pe creier sa stiu ca e ceva acolo. Hormoni parca nu-mi vine sa mai bag in mine, desi am luat vreo 10 ani si m-am impacat bine cu toate AC (am luat vreo 4-5 feluri). Am ramas tot la preze si uneori ovule (desi cu astea din urma...). Acum incerc sa vad dc merge si cu calendarul, ca rusii si-au instaurat deja ocupatia .

In rest, nimic nou sub soare...






Gabi, mami de D

www.youtube.com/watch?v=7ZscS775ek8" target="_blank">CHILDREN SEE. CHILDREN DO. <-- te priveste si pe tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

neaza si de la noi. soacra plimba copilu asa k pot profita si e de un minut de liniste. andei a mai scapat de muci si parca doarme mai bine insa e foarte agitat si vrea sa faca de toate. noi am ajuns abia la faza ridicatului singurel in picioare in patutz, insa o ca argintu viu, nu sta locului o clipa, asa ca va dati seama in ce conditie fizica "buna" ma gasesc......
mia am vazut poza. super dragutz!
ref la anticonceptionale, eu sunt abonata la prezervativ. pilule n-am luat niciodata pt ca am varicele care nu-mi permit(intr-adevar se ingroasa sangele de la ele). si atentie ca nici fumatoarele n-au voie sa ia pilule. n-am avut niciodata probleme cu prezervativu asa ca si de acu inainte tot de el ne tzinem.
monik te admir sincer pt curajul de a face un bebe asa repede. sanatate multa si putere in continuare :)
Simo felicitari pt mancacios, si sa-i tzina DD naravu!


Mihaela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

SI

si noi tot cu prezervativ o "tinem" si aici tinem cu dintii la "marca"


Otilia lui Laurentiu Ovidiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

www.flickr.com/photos/25855660@N05/2456633050/in/photostream/" target="_blank"> Cu Matei la plimbare!

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Luna multam de urari dar nu e maine e la o zi dupa tine. Maine insa e ziua surorii mele mici care implineste 18 ani- eeeeehhhh ce vremuri!! asa ca oricum sarbatorim. Iar azi deschidem sampanie ca au trecut 9 luni de cand ni s-a implinit viata.

fianna cu www.flickr.com/photos/14295400@N03/sets/72157603680539275/" target="_blank">printisorul Matei
(01.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Asaaa, am revenit...
Luna am revazut palariuta aia alba a lui Adelise, e tare faina si ascunde niste ochisori, oooo . Am vazut ca printesa ta a facut falcute serioase, bravo ei Si ce frumos le sta la toti trei in iarba, printre flori Matei de Fianna e un barbatel sadea de acum, serios nu gluma, cu vestuta si sepcuta

Uitasem ca am citit in cap trecut si postarea lui Jadi ce spunea ca pleaca in concediu si il intarca pe Dodo (daca am inteles bine). Ne iei si pe noi prin Evropa . Ne facem mici sa incapem in portbagaj Cat despre faptul ca Dodo nu merge in 4 sau biped, nu cred ca e ingrijorator, parerea mea. Mai bucura-te cat inca mai sta locului

Lia cum mai ramasese cu rahitismul Unei? Ati mai fost la control? Poate ai mai spus si nu am fost eu pe faza, scuze

Cafera tu ce faci? Ati iesit in curte si ati pus-o pe Ilinca pe buturuga improvizata? Sau faci bunataturi pt ea ca sa o convingi sa pape?

Fianna wooow, ce sora tinerica ai, sa fie sanatoasa si si pt cele 9 lunisoare ale tinerelului Matei

Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52208" target="_blank">am jurnal

Mergi la inceput