Campanie de responsabilizare a autoritatilor (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Luca, stai linistita ca stim situatia ta. Ai grija de tine si de bebeluse! Te
Claudia, cum zici ca nu ai facut nimic, ca ai facut ceva, faptul ca ai trimis mesaj Elenei Udrea, e un pas mic, dar poate va avea vreun efect.
Stiu ca poate sunt multe fetele care doar citesc, dar prea putine s-au oferit sa scrie o petitie, sa dea un tel, sa scrie un mesaj.
Probabil multa lume crede ca nu avem sorti de izbanda, dar poate se va schimba totusi ceva.


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Luca, ai grija de tine si de fetite, sunt mult mai importante acum.
Am plans ieri cand am facut cunostinta cu frumoasele tale. Iti tin pumnii sa ni te alaturi la fel de optimista si fericita cum erai.

Ioana, eu am trimis mesajul undeva in iarna. Am avut ideea sa fac ceva de genul asta, dar nu am avut impactul necesar atunci la fete, care-mi spuneau ca nu voi reusi sa fac nimic. Am incercat singura, si intr-un final am renuntat. Daca ar fi vrut sa se implice, EU, ar fi dat vreun semn.
Ar fi bine daca am reusi macar acum sa facem ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am gasit niste timp liber la servici si am trimis mesajul catre Mihaela Radulescu, pana la urma am trimis exact textul propus de Luci.elm -multumim , il copiez mai jos ca sa nu mai cautati in urma.Nu am mai adaugat nimic pentru ca mi s-a parut suficient, nici prea lung nu am vrut sa fie, ceva scurt si concis, important e sa acceseze forumul nostru si apoi va decide ea daca se va implica sau nu.

Stimata Doamna Mihaela Radulescu,
Doresc sa va invit sa accesati urmatoarea pagina: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120449&whichpage=1
Aici, mai multe fete cu dificultati in obtinerea pe cale naturala a unei sarcini incercam sa gasim modalitati de a sensibiliza statul roman astfel incat acesta sa se implice in sustinerea financiara a cuplurilor cu asemenea probleme.
Sper ca veti parcurge acest topic, ca veti dori sa va implicati si in acest sens, astept un raspuns din partea dvs.
Va multumesc.

Sa vedem daca voi primi raspuns, poate macar ii vine o idee de emisiune sa se faca niste valuri.

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Mi-a mai venit o idee si sa-mi spuneti ce parere aveti.
Noi suntem membrele unei comunitati destul de puternice care a avut mai multe actiuni de succes, are multi membri (cca 60.000) si daca am fi ajutate de administratorii site-ului printr-o campanie, ceva, mai multa lume ar sti ce se intampla si poate ar aparea persoane influente care sa vrea sa ne ajute.
Nu stiu daca administratorii citesc si aici, dar ii pot instiinta printr-un pm, spuneti daca ma sustineti.
De asemenea, as ruga toate fetele care doar citesc, daca sunt de acord cu noi sa acorde macar un vot subiectului, asa vom putea vedea cam cate suntem precum si numele de utilizator, sa vada eventual si admin-ii ca nu suntem o mana, ca suntem foarte multe care sustinem ideea si care avem nevoie de ajutor.
Astept reactia voastra cat mai repede, ar fi bine sa ne miscam repede ca pana in toamna sa ajungem din partea candidatilor macar la stadiul de promisiune ca se va face ceva.
Eu una chiar cred in asta, desi am fost si eu sceptica, cred ca putem realiza ceva! Haideti sa incercam!


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Eu cred ca putem face CEVA. Si sunt de acord sa intrebam si moderatorii cum ne pot sustine/sfatui. O sa vedem ce/cum ne raspunde si Mihaela Radulescu. Putem incerca si la Andreea Marin, si o sa vedem cu o sa ne raspunda. Poate vom fi placut surprinse de reactia ei. Pana nu incercam n-avem cum sa stim.
Cred ca faptul ca nu am primit un raspuns la un mesaj nu inseamna decat ca trebuie sa continuam. Eu una n-o sa ma descurajez. Repet, nu stiu daca voi mai face vreodata FIV dar vreau sa-i fac pe domnii astia din fruntea tarii sa ne auda.

ioana_p76 Cred ca n-ar strica sa scrii pe scurt cum se poate vota subiectul. Asa poate va fi mai "vizibila" implicarea fetelor care ne citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Subiectul se poate vota astfel: cand este deschisa una din paginile subiectului apare in stanga sus "evalueaza subiect" si de acolo se alege 5.foarte bun si apoi click pe Evalueaza si va "apare evaluarea ta a fost transmisa."

Deja avem 3 voturi in plus fata de cate erau. Multumim!


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

UPDATE Ce s-a realizat pana acum in aceasta campanie:
Petitii trimise = 54
1. Elenada 2. Cristal 3. Cristinici 4. Iuca 5. Iyoana 6. Medamaya 7-9. MamaGiuliei + 2 colege
10. Ciarli 11. SimonaGurau 12. L5845 13. Mihaele 14. Dariela 15.Danotino 16. Antosit 17. IanaMari 18. GinaMonica 19. Adaca 20. Antosit bis 21. Maria08 22-23. Marrina + fratele 24. ClaudiaPrea
25. AnaDomnica 26. Marrina again 27. Felicia 28. Nucutza 29. ZamfirMel 30. Bubulina1 31. Avalon
32. Sotul Marrinei 33. Persephonna 34. Daneza 35. Mama Marrinei 36 40. Avalon & friends 41. Andra80 42. Maribela 43-49. Bianca B& friends 50. Ioana_p76 51. Aris26 52. Maribela bis 53. Simonia 54. Elenada

Tel la Secretariatul General al Guvernului (SGG) la Linia Verde 0800 020 020.:
1. Cristal 2. Ioana_p76 3. Marrina 4. Cristinici

RASPUNSUL AUTORITATILOR AICI

Mail trimis la Consiliul Uniunii Europene si Uniunea Europeana

1. Luci.elm - textul este aici -fara raspuns

Mailuri trimise la anumite personalitati
1. Claudia Prea - trimis Elenei Udrea 31.01.08 - fara raspuns, retrimis iul.08
2. Ioana_p76 - trimis Mihaelei Radulescu - asteptam raspuns
3. Alina74 - tel. Mihaela Radulescu - promisiune de a realiza o emisiune in sept.08

Mailuri trimise catre anumite membre ale Camerei Deputatilor - textul este aici
1. Marrina - trimis Ralucai Turcan 04.07.08
2. Ioana_p76 - trimis Laviniei Sandru 05.07.08
3. Felicia - trimis Liei Vasilescu 05.07.08

CE URMEAZA:

1. Mailuri catre senatori si deputati - text in lucru
- adrese senatori : aici
- adrese deputati: aici
2. Text de listat si lasat la clinici - pentru cuplurile care nu stiu de campanie - textul este aici
3. O schita de articol pe care Desprecopii o va trimite la anumite ziare- in lucru




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Fetelor, avem sustinerea administratorilor Desprecopii, carora le multumim si pe aceasta cale!
Am rugamintea sa ma ajutati sa compunem un fel de articol care sa contina cat mai multe date concrete despre noi, cele care suntem in situatia de a apela la fertilizare in vitro, cine poate sa caute o statistica a nr de cupluri infertile din tara noastra si sa ne dea si un link (gasisem eu mai demult pe site-ul gineco.ro -o statistica f. bine structurata, sa vad dc o mai gasesc). De asemenea, as ruga fetele care au facut fiv in Romania sa ne spuna exact cat le-a costat tratamentul de stimulare, ce piedici au intampinat aici (dc au vrut sa deconteze ceva, stiu ca teoretic se poate deconta o parte din tratament, dar practic..nu prea am auzit pe nimeni sa fii beneficiat..)
Orice idee e binevenita!

Cristal acum ca s-a terminat campania electorala, il poti contacta pe unchiul tau? (scuze ca tot insist, dar ne-ar prinde bine sa avem pe cineva care sa poata propune o lege, am putea trece apoi si la petitie on line)

Multumim si pentru voturi, asta arata ca va pasa! Va asteptam in continuare sa votati subiectul daca ne sustineti!

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns montytaiana spune:

dragele mele
azi am descoperit acest sub datorita ioanei
ma alatur si eu voua si o sa incep cu pasii descrisi
petitie, telefon
da ideea cu Andreea Marin poate prinde
ea este implicata in multe actiuni
iar sarcina a obt prin IA
chiar si GAbo Szabo incearca acum prin Fiv
am vz la cab la dl prof
cred ca putem macar sa ne facem auzite
reusita nu tine de noi ci de mintile inguste de la conducere
dar putem incerca
reproducerea asistata necesita un efort financiar prea mare pt multe dintre noi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Buna fetelor.Ioana.Eu am facut pina acum 3 trat , 3 fiv-uri, toate cu acelasi trat , Diphereline si Menogon, le-am cumparat integral , nu s-a compensat nimic, , ce sa da aproape gratuit de catre medicul de fam, este Nos-pa, Utrogestan, Acid Folic, dar asta dupa ce ramii insarcinata.De restul medicamentelor, nu stiu .
Eu inca tot nu am primit raspuns la petitie cu toate ca am fost pe la inceput.Auzisem intr-o emisiune medicala, ca la noi in tara 1 din 2 cupluri au probleme de reproducere....daca nici asta nu inseamna o prblema in tara asta...ce sa mai zici
Cind a fost problema aceea cu noua lege a adoptiei stiu ca a fost o emisiune pe Antena 2 ,s-a discutat mult , invitati fiind avocati, personalitati, atunci facusem propunerea cu Monica Tatoiu.Nu stiu daca s-a solutionat ceva, dar macar se face auzita problema.


Mergi la inceput