Campanie de responsabilizare a autoritatilor (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

A, nu m-am simtit deloc vizata personal desi ma lupt cu infertilitatea de 6 ani (insa cine ma cunoaste, stie ca nu sunt o deloc o pesimista), doar ca articolul mi s-a parut realist, de aceea l-am citat, si mi s-a parut destul de argumentat in aceasta campanie pentru initierea carei te felicit, Luca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

OK, Avalon, ramanem fiecare cu opinia ei, eu continuu sa cred ca un articol de acest tip face mai mult bine "cauzei" daca prezinta SI reusite. Sa ajungem noi la partea cu campania de presa, ca sigur ne vom pune de acord, suntem de aceeasi parte a baricadei. :)



Reiau pe pagina asta, pentru maine, caci astazi se pare ca nimeni nu a reusit sa sune:



Catre petentele din prima parte a listei, pentru care au trecut lejereanu cele 30 de zile lucratoare, cu tot cu sarbatorile legale din perioada asta: sunati va rog la nr. (021) 307.25.24 Este Departamentul de Relatii cu Publicul al Ministerului Sanatatii. Va prezentati politicos si intrebati de ce nu vi s-a raspuns la petitia din data de ...., desi termenul legal a trecut.

Ce va rog: notatzi tot. Solicitati nr. de inregistrare a cererii voastre si notati-l in agenda, undeva. O sa vi se raspunda ca petitia a fost redirectionata catre nush ce alta directie - intrebati cum se cheama exact directia si cereti un nr de telefon de acolo; notati-l, desigur. (Intre noi fie vorba: abureala, n-are-a face, de-aia sunt 30 de zile, tocmai pentru redirectionari, termenul trebuie respectat.) Solicitati ca raspunsul sa va fie trimis atat prin mail (o sa va fie mai usor sa dati copy-paste aici), cat si prin posta. Daca vi se pare ca atitudinea respectivului functionar o cere, in sensul ca i se pare ca se afla intr-un sat fara caini si umbla fara batz, nu ezitati sa spuneti - calm, politicos - ca sunteti un cetatean platitor de taxe si impozite caruia nu i s-a raspuns in termenul legal la o petitie si ca, in consecinta, veti solicita in scris, prin cerere adresata direct Cabinetului Ministrului, sanctionarea functionarului public responsabil, conform legii.



Daca nu se raspunde la numarul ala de telefon - inteleg ca zilele trecute Cristinici nu a reusit sa prinda pe nimeni... -, sunati pe nr de centrala al Ministerului Sanatatii (021) 3072 600 si cereti sa vi se faca legatura la Departamentul de Relatii cu Publicul.


Astept vesti! :)



10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Am sunat la 021/307.25.24 si, spre surprinderea mea, a raspuns o doamna foarte amabila care m-a intrebat despre ce era vorba in petitia mea. Si-a amintit (bineinteles ) ca au fost multe doamne care au cerut lamuriri in aceeasi problema ca si mine. A cautat printre raspunsurile pe care deja le avea numele meu si spunea ca are deja mai multe dar ca raspunsul este acelasi (bineinteles ). Pe al meu nu l-a gasit dar mi-a citit raspunsul pregatit pentru o doamna "Pop" (poate se regaseste).
Va dati seama ca n-am apucat sa notez decat pe sarite urmatoarele:
-sustinerea financiara a cuplurilor cu probleme de fertilitate nu poate fi incadrata exclusiv in responsabilitatea Ministerului Sanatatii
-lista medicamentelor la care facem referire este in curs de elaborare
-conform articolului 237...litera h, n-am inteles din ce Lege, lista serviciilor medicale la care facem referire nu este suportata de catre Casa de Asigurari.

I-am dat doamnei adresa mea si mi-a promis ca imi trimite raspunsul prin posta.

LucaLuca, care e pasul urmator? Trebuie sa fim pregatite pentru ca raspunsurile vor sosi curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Super, Marrina! Voiam sa iti multumesc pentru ca esti una din cele care tin constat subiectul asta "sus", chiar si cand lipsesc eu. :)

OK, raspunsul e ok, adica ...este. Ca doar nu ne asteptam sa ne zica "da, aveti dreptate, de ce n-ati zis mai devreme, da' poftiti, va rog, luati finantarea de-acilea, sa fie pentru tot cartierul". :)) Ei au dat un raport despre starea de fapt din prezent, evitand desigur sa se angajeze in promisiunea vreunei schimbari. Important e ca raspunsul asta sa soseasca oficial si apoi reluam "argumentele" MS si solicitam - parlamentului, presedintiei, forurilor europene si cui am mai zis mai sus - schimbarea acestei realitati. Caci, surpriza, cadrul legal nu e batut in cuie. Dar lupta e lunga, cum am zis de la inceput.

Mergem inainte. :)

Dati vesti cand primiti raspunsurile prin posta.

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Chiar daca momentan nu mai visez sa fac FIV ci ma limitez la a crede in minuni, vreau sa duc lupta asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

FETELOR AM VESTI - AM PRIMIT RASPUNS LA PETITIA MEA


MINISTERUL S#258;N#258;T#258;#354;II PUBLICE
DIREC#354;IA GENERAL#258; POLITICI, STRATEGII SI
MANAGEMENTUL CALITATII IN SANATATE
Str. Cristian Popisteanu1-3#8226;Sector 1#8226;Bucure#351;ti cod 010024
Telefon 021/ 307.25.66, 021/ 307.25.68 #8226; Fax 021/307.25.67

Nr. 25288 / 21.05.2008
DOAMNEI BICIOI ADELA CRISTINA

Referitor la scrisoarea prin care solicitati sprijin pentru procurarea medicatiei necesare pentru stimularea foliculara in vederea recoltarii de ovocite pentru procedura de fertilizare in vitro ca metoda terapeutica a infertilitatii, va comunicam ca listele care cuprind DCI-urile corespunzatoare medicamentelor de care beneficiaza asiguratii in tratamentul ambulatoriu in regim de compensare sunt publicate pe site-ul Ministerului Sanatatii Publice pentru dezbatere publica in vederea adoptarii la data de 1 iulie a.c. Acestea cuprind la pozitiile 101, 102 si 103 follitropinum alfa (Gonal), respectiv, follitropinum beta (Puregon) si lutropinum alfa (Luveris) care se vor prescrie pe baza protocoalelor ce urmeaza a fi elaborate si aprobate.
Procedura de fertilizare in vitro se incadreaza in categoria serviciilor care nu sunt decontate din fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, asa cum este precizat in art. 237, alin. (1), lit. h din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii.
Procedura de fertilizare in vitro nu este inclusa in programele nationale de sanatate deoarece, potrivit Art. 45, Titlul II din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, acestea reprezint#259; un ansamblu de ac#355;iuni organizate în scopul evalu#259;rii, prevenirii, tratamentului #351;i controlului bolilor cu impact major asupra st#259;rii de s#259;n#259;tate a popula#355;iei, iar infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in populatie.

DIRECTOR GENERAL
DR. ADRIAN PANA



Ade cea mai fericitasi DARIUS, CAIUS si RARESwww.flickr.com/photos/14340770@N02" target="_blank">GAZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

Dragele mele mi se pare un raspuns foarte sumar. Si ce mai ne-a lamurit bustean.Eu cred ca ar fi bine ca aceasta campanie sa fi mediatizata si cu ajutorul presei si a unor oameni influenti.

Ade cea mai fericitasi DARIUS, CAIUS si RARESwww.flickr.com/photos/14340770@N02" target="_blank">GAZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

quote:
Originally posted by adaca

FETELOR AM VESTI - AM PRIMIT RASPUNS LA PETITIA MEA


MINISTERUL S#258;N#258;T#258;#354;II PUBLICE
DIREC#354;IA GENERAL#258; POLITICI, STRATEGII SI
MANAGEMENTUL CALITATII IN SANATATE
Str. Cristian Popisteanu1-3#8226;Sector 1#8226;Bucure#351;ti cod 010024
Telefon 021/ 307.25.66, 021/ 307.25.68 #8226; Fax 021/307.25.67

Nr. 25288 / 21.05.2008
DOAMNEI BICIOI ADELA CRISTINA

Referitor la scrisoarea prin care solicitati sprijin pentru procurarea medicatiei necesare pentru stimularea foliculara in vederea recoltarii de ovocite pentru procedura de fertilizare in vitro ca metoda terapeutica a infertilitatii, va comunicam ca listele care cuprind DCI-urile corespunzatoare medicamentelor de care beneficiaza asiguratii in tratamentul ambulatoriu in regim de compensare sunt publicate pe site-ul Ministerului Sanatatii Publice pentru dezbatere publica in vederea adoptarii la data de 1 iulie a.c. Acestea cuprind la pozitiile 101, 102 si 103 follitropinum alfa (Gonal), respectiv, follitropinum beta (Puregon) si lutropinum alfa (Luveris) care se vor prescrie pe baza protocoalelor ce urmeaza a fi elaborate si aprobate.
Procedura de fertilizare in vitro se incadreaza in categoria serviciilor care nu sunt decontate din fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, asa cum este precizat in art. 237, alin. (1), lit. h din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii.
Procedura de fertilizare in vitro nu este inclusa in programele nationale de sanatate deoarece, potrivit Art. 45, Titlul II din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, acestea reprezint#259; un ansamblu de ac#355;iuni organizate în scopul evalu#259;rii, prevenirii, tratamentului #351;i controlului bolilor cu impact major asupra st#259;rii de s#259;n#259;tate a popula#355;iei, iar infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in populatie.

DIRECTOR GENERAL
DR. ADRIAN PANA



Ade cea mai fericitasi DARIUS, CAIUS si RARESwww.flickr.com/photos/14340770@N02" target="_blank">GAZELE MELE




Un raspuns identic am primit si eu ieri la cele doua mail-uri trimise (eu si sotul!)


Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Important e ca avem raspunsurile scrise. Urmeaza, dupa cum scria LucaLuca sa "reluam "argumentele" MS si solicitam - parlamentului, presedintiei, forurilor europene si cui am mai zis mai sus - schimbarea acestei realitati."
LucaLucaunde esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Sunt, sunt prin preajma, mai apuc sa bag un ochi si aici, dar e perioada sesiunii si am 63 de lucrari de verificat in urmatoarele saptamani, sunt tare prinsa. Daca incearca cineva sa faca schitze pentru celelalte petitii este binevenit, daca nu, o sa le fac eu, dar nu imediat.

Un cinism mai mare ca asta, semnat de un medic, rar mi-a fost dat sa citesc:

quote:
Procedura de fertilizare in vitro nu este inclusa in programele nationale de sanatate deoarece, potrivit Art. 45, Titlul II din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, acestea reprezinta un ansamblu de actiuni organizate în scopul evaluarii, prevenirii, tratamentului si controlului bolilor cu impact major asupra starii de sanatate a populatiei, iar infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in populatie.
Macar pentru replica asta, si tot merita sa mergem mai departe. Dar, cum ziceam, din partea-mi - un bob zabava, rogu-va.


Daca a mai primit cineva raspunsuri, sa posteze aici. :)



12+

Mergi la inceput