Campanie de responsabilizare a autoritatilor (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

ai dreptate luca nesimtirea e cat castelul si astia nu or sa ne bage in seama.
daca nu faci valuri la o televiziune sau la un ziar nu o sa se intample nimic
si suntem foarte putine
daca am reusi sa facem o petitie online care sa fie usor de accesat de toata lumea
asa poate am strange mai multe semnaturi


elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Elenada:

quote:
Planul de bataie este, in mare, urmatorul: incepem prin a trimite cat mai multe petitii catre Ministerul Sanatatii, pentru a semnala problema, sa nu spuna ca nu au stiut. In paralel, se sesizeaza si Cancelaria Primului Ministru / Secretariatul General al Guvernului. Va urma Parlamentul, vom scrie personalizat tuturor parlamentarilor, de data asta o petitie colectiva, sa pregatim terenul in vederea unui eventual proiect de lege. In acelasi timp vom scrie si Presedintziei; sa retinem adresa: procetatean@presidency.ro
Vom scrie, in functie de raspunsuri, si comisarului european pentru sanatate si altor foruri europene.
Facem si petitie online si sesizam presa la modul serios si organizat, dar deocamdata ne trebuie raspunsurile MS, pozitia lor oficiala; pana nu o avem, nu putem misca.


10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Nici eu nu am primit vreun raspuns...

Nu ar fi rea ideea sa facem niste 'valuri' in presa...

Am gasit in Tabu un articol interesant: FERTILIZAREA IN VITRO, UN LUX IN ROMANIA

Infertilitatea este o boal#259; tacuta. Nu incomodeaza, nu doare, nu trimite nici m#259;car „spamuri“ pe care sa le stergi din ignoran#355;a. Atata timp cât nu-ti doresti un copil, poate fi chiar o usurare. De cate ori nu ai stat cu privirea incordata pe calendar si nu ai numarat zilele cu un gol in stomac? Apoi a venit momentul in care ai rasuflat eliberata „am avut noroc si de data asta“. Esti sigura ca a fost un noroc?
Infertilitatea, un subiect tabu in Romania
„Dupq o lunq, cand m-am dus la eco­gra­fie sa aud cum ii bate inima, mi-au spus ca, din pacate, nu mai este acolo.“ Era prima data cand ramanea insarcinata, in sapte ani de incercari; sapte ani de sex programat, de eco­grafii intravaginale regulate pentru de­pis­tarea ovula#355;iei, de sute de injectii intramusculare, de curse contra cronometru catre spital, cu borcanelul de sperma invelit intr-un fular de lana, de inseminari si prelevari chirurgicale fara concediu medical (infertilitatea în Romania nu este considerat#259; o problema medicala).

La acel moment N.R., 34 de ani, era deja la a treia fertilizare in vitro... „Am facut un calcul si, pana acum, am cheltuit 20.000 de euro incercand sa raman insarcinata...

Cititi tot articolul aici, este recent si interesant: http://www.tabu.ro/articol_347_1/fertilizarea_in_vitroun_lux_in_romania.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna dimineata fetelor

ce ziceti de o petitie on line
e usor de facut si in felul acesta vom strange si noi mai multe semnaturi

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

quote:
Originally posted by Avalon

Nici eu nu am primit vreun raspuns...

Nu ar fi rea ideea sa facem niste 'valuri' in presa...

Am gasit in Tabu un articol interesant: FERTILIZAREA IN VITRO, UN LUX IN ROMANIA

Infertilitatea este o boal#259; tacuta. Nu incomodeaza, nu doare, nu trimite nici m#259;car „spamuri“ pe care sa le stergi din ignoran#355;a. Atata timp cât nu-ti doresti un copil, poate fi chiar o usurare. De cate ori nu ai stat cu privirea incordata pe calendar si nu ai numarat zilele cu un gol in stomac? Apoi a venit momentul in care ai rasuflat eliberata „am avut noroc si de data asta“. Esti sigura ca a fost un noroc?
Infertilitatea, un subiect tabu in Romania
„Dupq o lunq, cand m-am dus la eco­gra­fie sa aud cum ii bate inima, mi-au spus ca, din pacate, nu mai este acolo.“ Era prima data cand ramanea insarcinata, in sapte ani de incercari; sapte ani de sex programat, de eco­grafii intravaginale regulate pentru de­pis­tarea ovula#355;iei, de sute de injectii intramusculare, de curse contra cronometru catre spital, cu borcanelul de sperma invelit intr-un fular de lana, de inseminari si prelevari chirurgicale fara concediu medical (infertilitatea în Romania nu este considerat#259; o problema medicala).

La acel moment N.R., 34 de ani, era deja la a treia fertilizare in vitro... „Am facut un calcul si, pana acum, am cheltuit 20.000 de euro incercand sa raman insarcinata...

Cititi tot articolul aici, este recent si interesant: http://www.tabu.ro/articol_347_1/fertilizarea_in_vitroun_lux_in_romania.html



Foarte bun articolul, multumim ca le-ai postat.
Am inteles si eu mai bine prin ce trece o femeie care face FIV.

Fetelor va doresc mult succes si sper sa aveti cat mai repede.

Persephonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

...OK.


Catre petentele din prima pate a listei, pentru care au trecut lejereanu cele 30 de zile lucratoare, cu tot cu sarbatorile legale din perioada asta: sunati va rog la nr. (021) 307.25.24 Este Departamentul de Relatii cu Publicul al Ministerului Sanatatii. Va prezentati politicos si intrebati de ce nu vi s-a raspuns la petitia din data de ...., desi termenul legal a trecut.

Ce va rog: notatzi tot. Solicitati nr. de inregistrare a cererii voastre si notati-l in agenda, undeva. O sa vi se raspunda ca petitia a fost redirectionata catre nush ce alta directie - intrebati cum se cheama exact directia si cereti un nr de telefon de acolo; notati-l, desigur. (Intre noi fie vorba: abureala, n-are-a face, de-aia sunt 30 de zile, tocmai pentru redirectionari, termenul trebuie respectat.) Solicitati ca raspunsul sa va fie trimis atat prin mail (o sa va fie mai usor sa dati copy-paste aici), cat si prin posta. Daca vi se pare ca atitudinea respectivului functionar o cere, in sensul ca i se pare ca se afla intr-un sat fara caini si umbla fara batz, nu ezitati sa spuneti - calm, politicos - ca sunteti un cetatean platitor de taxe si impozite caruia nu i s-a raspuns in termenul legal la o petitie si ca, in consecinta, veti solicita in scris, prin cerere adresata direct Cabinetului Ministrului, sanctionarea functionarului public responsabil, conform legii.



Daca nu se raspunde la numarul ala de telefon - inteleg ca zilele trecute Cristinici nu a reusit sa prinda pe nimeni... -, sunati pe nr de centrala al Ministerului Sanatatii (021) 3072 600 si cereti sa vi se faca legatura la Departamentul de Relatii cu Publicul.


Astept vesti! :)

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

PS: am citit si eu articolul, mi se pare foarte sumbru ca atmosfera, iar, dpdv jurnalistic, construit prost, unilateral. Se prezinta un singur caz, cel al unei femei care, din pacate, a suferit esecuri repetate si nu a reusit pana la urma; plus ca tanti martoritza abereaza, eu nu stiu de unde a scos faza cu o juma' de an abstinentza completa, iar despre gonal jur cu mana pe abdomenul netraumatizat ca nu doare DELOC. Daca nu as sti despre ce e vorba si as citi direct articolul asta, pe bune ca mi-ar fi FRICA sa fac fiv (si as fi foaaarte sceptica daca mi s-ar solicita opinia despre finantarea unor astfel de proceduri lungi, dureroase, costisitoare si perdante). Ar trebui sa se prezinte si cazurile reusite, miile de familii fericite gratie acestor tehnici medicale, sa se vada ca investitia in acest domeniu merita. ...Parerea mea.

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by ioana_p76

...Din pacate, n-am avut timp sa personalizez petitia si sa o trimit si in numele unor prietene. Nici idei nu am cum sa o modific, oare daca textul va fi cam acelasi e vreo problema? Voi cum ati facut, ati modificat mult fata de textul propus de Luca?

Eu am modificat doar datele personale. Important e sa primim raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

quote:
Originally posted by LucaLuca

PS: am citit si eu articolul, mi se pare foarte sumbru ca atmosfera, iar, dpdv jurnalistic, construit prost, unilateral. Se prezinta un singur caz, cel al unei femei care, din pacate, a suferit esecuri repetate si nu a reusit pana la urma; plus ca tanti martoritza abereaza, eu nu stiu de unde a scos faza cu o juma' de an abstinentza completa, iar despre gonal jur cu mana pe abdomenul netraumatizat ca nu doare DELOC. Daca nu as sti despre ce e vorba si as citi direct articolul asta, pe bune ca mi-ar fi FRICA sa fac fiv (si as fi foaaarte sceptica daca mi s-ar solicita opinia despre finantarea unor astfel de proceduri lungi, dureroase, costisitoare si perdante). Ar trebui sa se prezinte si cazurile reusite, miile de familii fericite gratie acestor tehnici medicale, sa se vada ca investitia in acest domeniu merita. ...Parerea mea.

10+



Din pacate nu toate reusim la prima incercare... si unele dintre noi, dupa ce ca reusim la a nu-stiu-cata incercare, mai pierdem si sarcinile.... abstinenta de 6 luni este putin in cazul unora, in situatiile descrise de mine se recomanda 9 luni abstinenta, adica pana la nasterea copilului... Dar articolul vrea sa sublinieze lipsa de implicare a autoritatilor romane in problema infertilitatii, faptul ca se ignora complet acest aspect social cu care se confrunta un procent destul de insemnat al cuplurilor tinere... Parerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Of. Avalon, imi cer scuze daca te-ai simtit vizata personal, nu asta a fost intentia mea. Stiu bine, PREA BINE, ca "nu toate reusesc din prima incercare", nu am spus niciodata asta. Iar reusita in obtinerea si pastrarea sarcinii o consider o chestiune de sansa, nu de vreun soi de *superioritate* - departe de mine gandul.

Eu comentam strict pe articol, la modul teoretic, si imi mentin opinia - e prea sumbru. Nu ca experienta in sine ar fi roz-bombon, nu propun escamotarea experientelor neplacute si traumelor - care exista, n-ar mai exista. Dar articolul este destinat publicului larg, care nu stie ce este/presupune FIV, iar senzatia postlectura, in opinia mea, este dezolanta. Mult prea trista. Iti vine sa fugi, numai sa nu mai auzi de atata suferinta, ti se pare ca oricum nu exista nici o sansa, la ce bun atata zbucium?! Eu, din ce am citit, am inteles ca cele sase luni de abstinentza s-ar intampla pe timpul tratamentului, nu al unei eventuale sarcini; repet, nu am auzit de asa ceva. Gonalul e cea mai pasnica injectie pe care am facut-o in viata mea (nu zic ca nu este intruziva, dar la nivelul superficial, al durerilor, chiar nu e o problema)...

Da, se sublinieaza indiferenta autoritatilor, asta e foarte bine, dar eu cred cu tarie ca optimismul & speranta au un rol colosal. Si asta e si senzatia care trebuie transmisa publicului larg si autoritatilor: SE POATE, de foarte multe ori SE POATE, ajutati-ne!



A sunat cineva la Ministerul Sanatatii?

10+

Mergi la inceput