Campanie de responsabilizare a autoritatilor (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina1974 spune:

BUNA FETELOR SA STITI CA EU AM REUSIT IERI SA I-AU LEGATURA CU CINEVA DIN ANTURAJUL MIHAELEI RADULESCU CARE MI-A FORMAT NR. EI DE TELEFON SI MA PUS SA II SPUN DESPRE CEA CE DORIM NOI SA NE AJUTE EA. APROPO EL ESTE UN ACTOR RENUMIT CARE MI-A SPUS CA MIHAELA ESTE IN VACANTA SI ABIA IN SEPTEMBRIE REVINE PE MICILE ECRANE. NU VA MAI SPUN CA NU MAI STIAM CE VROIAM SA II SPUN DAR EA SI-A DAT SEAMA CA SINT EMOTIONATA SI MI-A SPUS CA MA SUNA EA PESTE O JUMATATE DE ORA CA SA IMI REVIN SI ASA A FACUT . IN MARE I-AM SPUS DESPRE PROBLEMA NOASTRA SI DESPRE ACEST SITE SI CUM POATE INTRA PE EL SI MI-A RASPUNS CA VA VORBI CU MAI MULTI SEFI DIN TELEVIZIUNE DESPRE ACESTE PROBLEME ALE NOASTRE SI MI-A CERUT NR. MEU DE MOBIL PT. A MA ANUNTA DACA VA FACE EMISIUNEA SAU NU .
A MAI ZIS CA INTRADEVAR ESTE UN SUBIECT FOARTE DELICAT PT. NOI FEMEILE SI CHIAR O SA IA LEGATURA CU MINISTRUL SANATATII SA II PROPUNA SA VINA LA O EMISIUNE LEGATA DE SUBIECTUL NOSTRU .
A MAI ZIS CA MA VA SUNA CAM LA INCEPUTUL LUI SEPTEMBRIE CA SA MA INFORMEZE DESPRE CE A REUSIT SA FACA PT. NOI.
DACA NU MA VA SUNA A SPUS SA II SPUN ACTORULUI SA O SUNE DIN NOU CA SA NU UITE DESPRE CE VROIAM NOI DE LA EA.
APROPO ESTE O TIPA SUPER OK DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE , STIE CUM SA VORBEASCA DACA TE AUDE CA TE BILBI PT. CA VA DATI SEAMA PRIN CE EMOTII AM TRECUT EU PINA I-AM ZIS TOTUL.
EU SPER DIN TOT SUFLETUL SA REUSIM SA FACA ACEST DEMERS PT. NOI , PT. CA EA MI-A ZIS CA VA INCERCA TOT POSIBILUL SA FACA MACAR EMISIUNEA CU NOI CHIAR DACA D-NUL MINISTRU NU VA BINEVOI SA VINA.
CAM ASTA ESTE TOT O SA VA TIN LA CURENT CUM MA VA SUNA .
MA INTREBAT CAM CITE FEMEI SINT PE ACEST FORUM SI DACA O SA VENIM LA EA IN EMISIUNE MACAR 10 DINTRE NOI.
SI EU I-AM PROMIS CA VOM VENI MAI MULTE , SPER SA MA SUSTINETI IN CEA CE V-AM SPUS.PUP TOATE FETELE DE PE ACEST FORUM .NOAPTE BUNA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1974 spune:

BUNA FETELOR SA STITI CA EU AM REUSIT IERI SA I-AU LEGATURA CU CINEVA DIN ANTURAJUL MIHAELEI RADULESCU CARE MI-A FORMAT NR. EI DE TELEFON SI MA PUS SA II SPUN DESPRE CEA CE DORIM NOI SA NE AJUTE EA. APROPO EL ESTE UN ACTOR RENUMIT CARE MI-A SPUS CA MIHAELA ESTE IN VACANTA SI ABIA IN SEPTEMBRIE REVINE PE MICILE ECRANE. NU VA MAI SPUN CA NU MAI STIAM CE VROIAM SA II SPUN DAR EA SI-A DAT SEAMA CA SINT EMOTIONATA SI MI-A SPUS CA MA SUNA EA PESTE O JUMATATE DE ORA CA SA IMI REVIN SI ASA A FACUT . IN MARE I-AM SPUS DESPRE PROBLEMA NOASTRA SI DESPRE ACEST SITE SI CUM POATE INTRA PE EL SI MI-A RASPUNS CA VA VORBI CU MAI MULTI SEFI DIN TELEVIZIUNE DESPRE ACESTE PROBLEME ALE NOASTRE SI MI-A CERUT NR. MEU DE MOBIL PT. A MA ANUNTA DACA VA FACE EMISIUNEA SAU NU .
A MAI ZIS CA INTRADEVAR ESTE UN SUBIECT FOARTE DELICAT PT. NOI FEMEILE SI CHIAR O SA IA LEGATURA CU MINISTRUL SANATATII SA II PROPUNA SA VINA LA O EMISIUNE LEGATA DE SUBIECTUL NOSTRU .
A MAI ZIS CA MA VA SUNA CAM LA INCEPUTUL LUI SEPTEMBRIE CA SA MA INFORMEZE DESPRE CE A REUSIT SA FACA PT. NOI.
DACA NU MA VA SUNA A SPUS SA II SPUN ACTORULUI SA O SUNE DIN NOU CA SA NU UITE DESPRE CE VROIAM NOI DE LA EA.
APROPO ESTE O TIPA SUPER OK DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE , STIE CUM SA VORBEASCA DACA TE AUDE CA TE BILBI PT. CA VA DATI SEAMA PRIN CE EMOTII AM TRECUT EU PINA I-AM ZIS TOTUL.
EU SPER DIN TOT SUFLETUL SA REUSIM SA FACA ACEST DEMERS PT. NOI , PT. CA EA MI-A ZIS CA VA INCERCA TOT POSIBILUL SA FACA MACAR EMISIUNEA CU NOI CHIAR DACA D-NUL MINISTRU NU VA BINEVOI SA VINA.
CAM ASTA ESTE TOT O SA VA TIN LA CURENT CUM MA VA SUNA .
MA INTREBAT CAM CITE FEMEI SINT PE ACEST FORUM SI DACA O SA VENIM LA EA IN EMISIUNE MACAR 10 DINTRE NOI.
SI EU I-AM PROMIS CA VOM VENI MAI MULTE , SPER SA MA SUSTINETI IN CEA CE V-AM SPUS.PUP TOATE FETELE DE PE ACEST FORUM .NOAPTE BUNA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1974 spune:

BUNA FETELOR SA STITI CA EU AM REUSIT IERI SA I-AU LEGATURA CU CINEVA DIN ANTURAJUL MIHAELEI RADULESCU CARE MI-A FORMAT NR. EI DE TELEFON SI MA PUS SA II SPUN DESPRE CEA CE DORIM NOI SA NE AJUTE EA. APROPO EL ESTE UN ACTOR RENUMIT CARE MI-A SPUS CA MIHAELA ESTE IN VACANTA SI ABIA IN SEPTEMBRIE REVINE PE MICILE ECRANE. NU VA MAI SPUN CA NU MAI STIAM CE VROIAM SA II SPUN DAR EA SI-A DAT SEAMA CA SINT EMOTIONATA SI MI-A SPUS CA MA SUNA EA PESTE O JUMATATE DE ORA CA SA IMI REVIN SI ASA A FACUT . IN MARE I-AM SPUS DESPRE PROBLEMA NOASTRA SI DESPRE ACEST SITE SI CUM POATE INTRA PE EL SI MI-A RASPUNS CA VA VORBI CU MAI MULTI SEFI DIN TELEVIZIUNE DESPRE ACESTE PROBLEME ALE NOASTRE SI MI-A CERUT NR. MEU DE MOBIL PT. A MA ANUNTA DACA VA FACE EMISIUNEA SAU NU .
A MAI ZIS CA INTRADEVAR ESTE UN SUBIECT FOARTE DELICAT PT. NOI FEMEILE SI CHIAR O SA IA LEGATURA CU MINISTRUL SANATATII SA II PROPUNA SA VINA LA O EMISIUNE LEGATA DE SUBIECTUL NOSTRU .
A MAI ZIS CA MA VA SUNA CAM LA INCEPUTUL LUI SEPTEMBRIE CA SA MA INFORMEZE DESPRE CE A REUSIT SA FACA PT. NOI.
DACA NU MA VA SUNA A SPUS SA II SPUN ACTORULUI SA O SUNE DIN NOU CA SA NU UITE DESPRE CE VROIAM NOI DE LA EA.
APROPO ESTE O TIPA SUPER OK DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE , STIE CUM SA VORBEASCA DACA TE AUDE CA TE BILBI PT. CA VA DATI SEAMA PRIN CE EMOTII AM TRECUT EU PINA I-AM ZIS TOTUL.
EU SPER DIN TOT SUFLETUL SA REUSIM SA FACA ACEST DEMERS PT. NOI , PT. CA EA MI-A ZIS CA VA INCERCA TOT POSIBILUL SA FACA MACAR EMISIUNEA CU NOI CHIAR DACA D-NUL MINISTRU NU VA BINEVOI SA VINA.
CAM ASTA ESTE TOT O SA VA TIN LA CURENT CUM MA VA SUNA .
MA INTREBAT CAM CITE FEMEI SINT PE ACEST FORUM SI DACA O SA VENIM LA EA IN EMISIUNE MACAR 10 DINTRE NOI.
SI EU I-AM PROMIS CA VOM VENI MAI MULTE , SPER SA MA SUSTINETI IN CEA CE V-AM SPUS.PUP TOATE FETELE DE PE ACEST FORUM .NOAPTE BUNA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:


UPDATE Ce s-a realizat pana acum in aceasta campanie:
Petitii trimise
1. Elenada
2. Cristal
3. Cristinici
4. Iuca
5. Iyoana
6. Medamaya
7-9. MamaGiuliei + 2 colege
10. Ciarli
11. SimonaGurau
12. L5845
13. Mihaele
14. Dariela
15. Danotino
16. Antosit
17. IanaMari
18. GinaMonica
19. Adaca
20. Antosit bis
21. Maria08
22-23. Marrina + fratele
24. ClaudiaPrea
25. AnaDomnica
26. Marrina again
27. Felicia
28. Nucutza
29. ZamfirMel
30. Bubulina1
31. Avalon
32. Sotul Marrinei
33. Persephonna
34. Daneza
35. Mama Marrinei
36-40. Avalon & friends
41. Andra80
42. Maribela
43-49. Bianca B& friends
50. Ioana_p76
51. Aris26
52. Maribela bis
53. Simonia
54. Elenada
Tel la Secretariatul General al Guvernului (SGG) la Linia Verde 0800 020 020.:
1. Cristal
2. Ioana_p76
3. Marrina
4. Cristinici

RASPUNSUL AUTORITATILOR AICI

Mail trimis la Consiliul Uniunii Europene si Uniunea Europeana

1. Luci.elm - textul este aici -fara raspuns

Mailuri trimise la anumite personalitati
1. Claudia Prea - trimis Elenei Udrea 31.01.08 - fara raspuns, retrimis iul.08
2. Ioana_p76 - trimis Mihaelei Radulescu - asteptam raspuns
3. Alina74 - tel. Mihaela Radulescu - promisiune de a realiza o emisiune in sept.08






Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Claudia Prea multumim pentru cercetari, link-ul dat de tine este foarte bun, iar daca resuesti sa iei legatura cu ei sa afli daca s-a facut vreun sondaj recent ar fi f. bine. Pana atunci, oricum si acest sondaj este semnificativ, se vede cum o data cu trecerea anilor rata fertilitatii scade.
Alina74 multumim E f bine ca ai reusit sa vorbesti cu Mihaela Radulescu si sa obtii o promisiune de emisiune si ar fi f bine daca ar reusi sa-l aduca si pe ministrul sanatatii.

Fetelor, as zice sa nu mai incercam sa contactam deocamdata alte vedete, avem o promisiune de emisiune, nu e corect sa o contactam in nici un caz pe Andreea Marin, stiti ca cele doua sunt rivale si nu e fair play, a zis Mihaela ca ne ajuta, sa mergem pe mana ei. oricum fiind vacanta acum, nu ar face nimeni o emisiune mai devreme. si pana atunci, poate mai primim raspunsuri, poate se ofera sa ne sustina cauza si vreun deputat si va fi si el invitat in emisiune.
Fetelor care va stiti mai indraznete, pregatiti-va sa mergeti la emisiune! (eu va zic de pa acum ca fac orice, numai sa nu merg la vreo emisiune, am si motive, sunt din Constanta, plus ca fiv-urile nu le-am facut in tara si alte motive )
Va las, plec la serviciu si o sa incerc sa compun textele promise.
O zi buna tuturor!

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am compus un text il copiez si aici, daca aveti ceva de adaugat sau de modificat, astept sa spuneti.
Text pentru cuplurile care nu intra pe forum:

Vreti sa aveti un copil si singura voastra sansa este fertilizarea in vitro?
Ati facut eforturi deosebite ca sa strangeti banii pentru aceasta procedura si pentru tratament. Sau poate unii dintre voi nu va permiteti nici macar o incercare si astfel sansele de a avea copilasul vostru mult dorit devin nule..
Platiti lunar din salariu contributii la asigurarile de sanatate, dar cand e vorba sa beneficiati de servicii medicale, nici macar analizele medicale premergatoare inceperii tratamentului nu se deconteaza de Casa de asigurari.
Poate nu stiti, dar in alte tari europene, statul finanteaza integral mai multe incercari de fertilizare in vitro. Sunt state interesate de cresterea natalitatii poporului lor, asa cum ar trebui sa fie si al nostru.
Pe forumul www.desprecopii.com s-a initiat o campanie in care cautam metode de a responsabiliza autoritatile in problema finantarii procedurilor de reproducere asistata din Romania. Raspunsul autoritatilor pana acum a fost ca infertilitatea nu reprezinta o problema cu impact major asupra populatiei si din acest motiv nu este inclusa pe lista afectiunilor care sunt finantate de casa de asigurari.
Noi cei afectati trebuie sa facem ceva, trebuie sa se afle ca suntem foarte multi si ca statul e dator sa ne ajute!
Puteti contribui si voi cu ceva la aceasta campanie, indiferent ca aveti acces la internet sau nu!
Puteti scrie o petitie Ministerului Sanatatii, presedintelui Romaniei, puteti contacta un ziar , poate cunoasteti persoane influente si dornice sa ne ajute care pot avea acces cu o propunere de lege.
Trebuie sa gasim solutii si sa ne facem auziti !
Trebuie sa se schimbe ceva!

Adrese la care se pot trimite petitii:
1. MINISTERUL SANATATII PUBLICE
DIRECTIA GENERALA POLITICI, STRATEGII SI
MANAGEMENTUL CALITATII IN SANATATE
Str. Cristian Popisteanu1-3;Sector 1;Bucuresti cod 010024
Telefon 021/ 307.25.66, 021/ 307.25.68 ; Fax 021/307.25.67
sau email: dirrp@ms.ro (Compartimentul de Relatii Publice al Ministerului Sanatatii).
2. CATRE PRIMUL MINISTRU - email: http://www.cancelarie.ro/sesizareonline.php
sau telefonic: GRATUIT la Linia Verde - 0800 020 020 CANCELARIA PRIMULUI-MINISTRU - LINIA VERDE
3. PRESEDINTELE ROMANIEI: procetatean@presidency.ro

Ce poate contine petitia: numele, adresa (pt a putea primi raspuns) mentionarea faptului ca aveti nevoie de proceduri de reproducere asistata (fertilizare in vitro) si solicitarea implicarii statului in problema finantarii costurilor analizelor necesare, tratamentului si procedurii in sine.

Astept parerea voastra si sper ca sunt fete care merg in prezent la clinici si vor sa listeze textul si sa il lase pe acolo.

EDIT: Am modificat nr. de tel al primului ministru, il scrisesem gresit, sper ca n-ati apucat sa listati textul. Acum e bine si cine vrea il poate lista si multiplica si lasa la clinici.

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Si inca un text de trimis pentru personalitati feminine influente: - va astept si pe voi cu completari, idei etc

quote:
Originally posted by psj

Adresele de email ale Olgutei Vasilescu etc sunt publice pe pagina camerei deputatilor, cred ca nu comit o indiscretie daca le scriu aici. liavasilescu@cdep.ro
Raluca Turcan, raluca.turcan@cdep.ro
Lavinia Sandru, laviniasandru@cdep.ro


Stimata Doamna
Apelam la dumneavoastra in speranta ca ne veti intelege, sustine si ajuta!
Facem parte din numeroasele cupluri de tineri din Romania care nu putem concepe in mod natural un copil si avem nevoie de proceduri de reproducere asistata. (fertilizare in vitro)
Costul acestor proceduri este foarte ridicat pentru nivelul de trai din Romania, astfel o incercare de fertilizare in vitro costa intre 1400-3000 E in clinicile din Romania. In plus, costul tratamentului necesar pentru un ciclu de tratament variaza intre 700 E -2000 E. La acestea se adauga si analizele premergatoare fertilizarii in vitro, care pot depasi 1000 ron.
In concluzie, pentru o singura incercare de fertilizare in vitro, un cuplu din Romania trebuie sa dispuna de sume intre 2500E si 5000, din pacate acest lucru negarantand reusita obtinerii unei sarcini, procentul de reusita in majoritatea clinicilor situandu-se in jur de 30-35%.
De aceea, in unele cazuri, sunt necesare mai multe incercari, lucru aproape imposibil pentru majoritatea cuplurilor din Romania.
Din pacate, faptul ca tot mai multe cupluri sunt in situatia de a apela la fertilizare in vitro este o realitate a zilelor noastre, fertilitatea cuplurilor tinere fiind in scadere ( pentru a sustine acest lucru va trimit un link catre un sondaj realizat de institutul national de statistica #8211;http://www.insse.ro/cms/files/pdf/ro/cap2.pdf)
Acest lucru este valabil pentru toate tarile europene, care insa au constientizat din timp aceasta problema si sustin financiar mai multe incercari de fertilizare in vitro (exemple de tari: Franta -6 inseminari si 4 FIV-uri; Ungaria - 6 inseminari si 5 FIV-uri gratuite - si pt alte tari va rog sa vedeti link-ul urmator : http://www.firstvisitivf.org/display.asp?page=IVF_coverage_in_EU_countries)
La noi nu exista in prezent nici macar cadrul legal pentru reglementarea procedurilor de reproducere asistata, nu se constientizeaza faptul ca infertilitatea a devenit totusi o problema nationala, fiind si o cauza a scaderii natalitatii.
Deja am trimis petitie in acest sens Ministerului Sanatatii si raspunsul a fost : Procedura de fertilizare in vitro nu este inclusa in programele nationale de sanatate deoarece, potrivit Art. 45, Titlul II din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, acestea reprezinta un ansamblu de actiuni organizate īn scopul evaluarii, prevenirii, tratamentului si controlului bolilor cu impact major asupra starii de sanatate a populatiei, iar infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in populatie.

Apelam la dumneavastra in speranta ca ne puteti sustine si gasi solutii care sa ajute la rezolvarea acestei probleme!
Va multumim!

Asteptam raspunsul dvs. pe aceasta adresa de mail.

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Alina, super bine, deja cred ca incep sa se miste lucrurile. In cazul in care mai stai de vorba cu ea legat de emisiune, n-ar fi rau sa fie la emisiune si cineva din partea Casei de asigurari pt ca ei dau vina de pe unul pe altul, si poate si un medic care face FIV la noi.
Eu sper sa se faca aceasta emisiune,de sustinere din partea noastra nu trebuie sa-ti faci griji ca vei avea garantat.
O zi buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Alina, frumoasa veste ne-ai dat,
Ioana,voi duce si eu afisele si la giulesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

http://www.7est.ro/3010DE_ZILE_DE_ATEPTARE_ARTICOL_INTEGRAL_.html
"Īn 2006, Centrul de Statistica al Spitalului de Obstetrica Maternitatea Elena Doamna a contabilizat aproximativ 400 de femei care au venit sa afle cauzele infertilitatii. Īn anul 2007, cifra a ramas aceeasi." e doar un fragment. Oare toate spitalele din Romania au Centre de Statistica? Putem sa-i contactam noi ca sa aflam cifrele astea? Pe care sunt sigura ca guvernantii nostri le au deja.

Eu o sa fac un calcul cat mai exact mai pot despre cat m-a costat pe mine FIV. De decontat nu mi s-a decontat niciodata nimic desi platesc asigurarile medicale ca orice roman.

ioana_p76 Textele propuse de tine sunt OK.

Cum facem cu deputatii? Ia fiecare dintre noi din lista postata de cristal cate 10, la rand si le trimite mesajul? Sau o luam pe partide/judete?

Adina Multumim.

Mergi la inceput