Campanie de responsabilizare a autoritatilor (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Fiind an electoral poate preia vreun candidat/candidata ideea desi din pacate majoritatea au ca strategie datul cu noroi in ceilalti. Cred ca tot la candidate femei ar avea mai mult ecou mesajele noastre. Din pacate sunt cam putine. Ma gandesc la Olguta Vasilescu, pare o tipa infipta, la fel Lavinia Sandru. Ele apar destul de des si la TV, la tot felul de emisiuni. Mai e si Raluca Turcan. Sau vreo tipa de la PC, care ar fi avut acces la antene, dar nu prea le stiu.
Eu am facut fiv cu puregon platit integral de mine. Ma gandesc ca macar analizele premergatoare pentru FIV ar putea fi gratuite, daca tot are casa contract cu diverse laboratoare pentru programul asta cu starea de sanatate a populatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

In legatura cu tratamentul, eu l-am platit integral de fiecare data, adica primele 3 fiv-uri Diphe+Menogon, iar ultimul Diphe+Menopur . Nu pot sa va spun cat a costat ultimul, ca ma ia durerea de cap (am facut 4 Menopur/zi timp de 12 zile).
Si revenim la vechea problema: cica nu este o problema semnificativa a populatiei... O statistica recenta nu am gasit, cred ca trebuie ministerul sa ceara institutului un sondaj, ceea ce nu cred ca vor face pentru ca nu este in interesul lor sa vada lumea adevarul
Va pupic!

Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Ioana, nu mi-au raspuns forurile europene, si, ca si Claudia, m-a incercat un sentiment de descurajare si n-am mai revenit. Tratamentul meu a costat 7.000 RON (Puregon, diphe si pregnyl).

Dar, pentru o mai mare vizibilitate a problemei, in masura in care avem sprijinul DC, se poate incerca postarea unor inserturi publicitare (in mediul tiparit- Libertatea/ sau on-line- hotnews.ro), tot tip invitatie de a acessa aceasta pagina/petitia online. Dar asta costa, dar se stie, dar din dar se face raiul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Fetelor, ma bucur ca s-a reactivat subiectul si va vad mai hotarate!
Deci, sa ne organizam putin:
1. mailuri catre deputati
Cristal multumim ca te implici si ai deja proiectul de lege! Si multumim pt adrese Sunt cam multe..eu propun asa: le trimitem o petitie asemanatoare cu cea trimisa Ministerului Sanatatii (azi nu pot, dar maine compun eu un text si il postez aici) si aici ar fi doua variante: ori alegem cate un nume din fiecare judet si ii trimitem, ori daca mai multe fete se ofera, trimitem la cati mai multi putem din lista, dar trebuie sa stabilim care cui trimite, sa nu trimitem la acelasi nume mai multe iar la altii deloc.
2. mailuri catre personalitati feminine influente
Psj e buna ideea ta, sa trimitem si la personalitati feminine, cine face rost de adresele de mail ale Olgutei Vasilescu, Laviniei Sandru, Ralucai Turca sa le posteze aici si sa ne organizam sa trimitem. Promit sa fac tot eu textul (ca vreau sa fie mai personalizat pt ca il trimitem unor femei)
3. text pentru cuplurile care nu stiu de campanie
O sa-l compun tot eu si rog fetele din Bucuresti care merg la clinici in perioada asta sa lase cateva exemplare la vedere pe acolo.
4. O schita de articol pe care Desprecopii o va trimite la anumite ziare
Deocamdata o sa fac o lista (din ce mi-ati spus voi) cu medicamentele folosite pt stimulare, costul aproximativ si o cateva vorbe despre faptul ca nu se poate obtine decontarea lor. Si o sa mai fac o lista cu clinicile din Romania care fac fiv (o sa ma inspir de subiectul fiv ) ca sa se vada ca sunt foarte multe, ceea ce ar fi o consecinta a faptului ca sunt foarte multe cupluri care au nevoie de fiv, macar prin asta sa demonstram ca suntem f multi, daca statistici nu exista ca nu se vrea.
Si ma mai gandesc ce ar mai merge in articol, va rog si pe voi sa veniti cu idei!

Luci.elm, ma mir ca nu ti-au raspuns inca la mail, dar daca nu au raspuns pana acum cred ca nu mai raspund. Ai putea sa le dai un forward cu acelasi mesaj, poate totusi ne raspund si avem si parerea lor.(tratamentul tau a costat enorm.. - mai mult decat fiv-ul propriu-zis)

Despre publicitate (cred ca mai bine zis informare referitor la campania noastra), pe parcurs vom vedea si parerea DC.
Deocamdata atat, dar daca aveti si alte idei va rog sa le spuneti aici.

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

A, pe mine m-a costat in jur de 5000RON tratamentul cu puregon in ian 2007. In total cu diphe (1 sg fiola de 3.5), pregnyl si alte maruntisuri pe care le-am cumparat pentru dupa ET cred ca am ajuns la aproape 6000RON, deci cam ca la luci.elm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GArGAritza27 spune:

LucaLucabravo nici nu stii ce mult ma bucur ca existati. Si eu noua pe forum, dornica sa devin mamica dar cand am ajuns la diagnosticul de menopauza precoce, si mi s-a spus senin de doctorita "asta e, s-ar putea sa nu poti avea copilul tau niciodata" mi-a cazut cerul in cap, dar viata merge mai departe si acum ca am depasit un pic momentul am ajuns la fiv - alt hop(dar e bine ca am aceasta alternativa, sper sa iasa ceva din asta aote un bebe sau poate 2). Luna viitoare am prima intalnire cu doctorul la giulesti dar ma ingrozeste cati bani imi vor trebui sa merg pina la capat; de aceea ma alatur voua si miine dimineata voi trimite si eu memoriul catre MS si Primul Ministru.
Va pup pe toate si sa speram ca Doamne Doamne nu ne uita si ne va ajuta sa obtinem un rezultat pozitiv(poate ii lumineaza calea si ministrului sanatatii si primului ministru si le va da destula minte sa inteleaga cat de important este ceea ce vrem noi).

Sa auzim numai de bine si de bebei multi!

"Speranta moare ultima!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Adresele de email ale Olgutei Vasilescu etc sunt publice pe pagina camerei deputatilor, cred ca nu comit o indiscretie daca le scriu aici. liavasilescu@cdep.ro
Raluca Turcan, raluca.turcan@cdep.ro
Lavinia Sandru, laviniasandru@cdep.ro
Sper ca si-l si verifica, mai ales acum cand e vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Fetelor, asta am gasit eu la institutul national de statistica legat de feritlitate. Nu stiu in ce masura ne ajuta, dar postez aici:
http://www.insse.ro/cms/files/pdf/ro/cap2.pdf
O sa le scriu, sa vad daca imi raspund, daca s-a mai facut vreun studiu de piata in ultima vreme legat de cuplurile fertile din Romania.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Fetelor,am o idee!Nu am putea convinge Realitetea Tv sa faca un sondaj privind nr cuplurilor infertile?Ar fi un ajutor pt noi si un material bun pt ei sa le creasca audienta!Mie imi par a fi un post serios!Ce ziceti???Doar asa opinia publica va afla adevarul si nu minciunile lor.Platim tot felul de taxe,dar fara rost!

doar cei ce cred,inving!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Claudia, foarte interesant si foarte frustrant. Ce rapid scade fertilitatea! 80%-40%-15%

Mergi la inceput