Mamici de Martie-Aprilie 2008!! (159)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

naty iti inteleg supararea! si eu cred ca sunt cam multe scaune1 au aspect normal? o avea copilu' ceva digestiv si poate de aiai nici nu ia in greutate!
cat despre lapte ti-am mai zis ca ii dau topfer si e la acelasi pret cu nan si am auzit pe la neonatologi ca ar fi mai bun! si cred ca are si mai multe calorii pe 100ml! Nasol e ca nu il gasesti decat in farmaciile Dona! dar nu strica sa intrebi pediatrul despre el!Si Milumilulcred ca are mai multe calorii pe 100ml! fa si tu o inspectie pe la o farmacie si studiaza cutiile!
sau poate ne ajuta Lyvy?

mamica de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian(30.01.2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Pai Lyvy tot Nan ii da norei tale, Tuchi, si ei ii merge bine...Citisem de curand undeva pe forum ca ar fi actualmente in Romania un lot de Nan foarte prost...nu mai stiu ce sa zic! Ceva digestiv nu cred sa aiba, scaunele sunt doar mai dese si, poate, in cantitate mare dar au aceeasi culoare si consistenta; pe ea (ptiu! sa nu-i fie de deochi!) n-a mai durut-o burtica deloc...iar ce zic eu ca varsa e regurgitare de fapt, deci nu cred. Am zis, intreb pediatrul daca nici sapt viitoare nu o gasesc mai mare. Lapturi hipercalorice as avea o retinere sa-i dau, avand in vedere riscul ei de a mosteni diabetul meu...dar, ma rog, despre asta iti scriu imediat un PM. In general e bine, mai bine decat se citeste din postarile mele plangacioase de mama paranoica.
Gecko, intre timp m-a luminat soatza cum e cu cocalitul...are si el sange de ardelean dinspre mama, lucru de care e super-mandru (iar pe tine si pe Lyvy va iubeste nespus ca sunteti de pe acolo ). Voi ce faceti, cati pampersi mai ai?
Gata, ma apuc de friptura de miel, poate imi trece si starea proasta

Naty
mamica Iuliei Elena (30.01.2008)
DOAMNE,TINE-O SANATOASA PE MINUNEA MEA!
Iulia mea
www.onetruemedia.com/shared?p=524cc5223d57ca1ff422c0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

A, sa nu uit! Miradi, te-am descoperit la capitolul vechi! M-ai gasit tu pe mine! . Sunteti trecute pe listuta (ocazie cu care descopar ca esti si tu varsatoare!! bun asa, gashca creste). Astept povestea nasterii precum si o frumoasa poza (eventual si cu Andreea, daca vrei) ca link in viitoarea listuta de la "Scutece"

Naty
mamica Iuliei Elena (30.01.2008)
DOAMNE,TINE-O SANATOASA PE MINUNEA MEA!
Iulia mea
www.onetruemedia.com/shared?p=524cc5223d57ca1ff422c0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

LA MULTI ANI, FLORIIO! SA FII SANATOASA, IUBITA SI FEICITA!


mamica de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian(30.01.2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miradi spune:

Buna ,randunici !Chiar daca nu gasiti mesajul ,am aparut eu pe aici

Am nascut prin cezariana 38 de sapt o fetita de 3200 gr si 50 de cm ,pe 19 sambata la 14.45 la Spitalul Cantacuzino.

O sa va povestesc mai multe prin ce am trecut un pic mai tarziu ,a fost operatie cam grea si putin cam socanta pentru mine dar a trecut si suntem bine.

http://community.webshots.com/user/mira_geo

Mira mamica de Andreea-Maria (19.08.2004) si Medeea-Elena (19.04.2008 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

m-am gandit eu tuchita ca am ametit versiunea...care era cu biberonul...dar ai priceput care era mesajul. si ai dreptate, o gramada de brosuri si brosulete le dau astia aici gravidutelor si lauzelor. trebuie doar sa le citeasca. plus ca dau si informatie verbala...dar la cum sunt eu intotdeauna pe fuga...nu prea ascult...drept urmare ma trezesc ca nu stiu o gramada de chestii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miradi spune:

Multumim Naty!Am mai scris odata mesajul ca sa fiu sigura ca a fost vazut,dar vad ca intre timp ai descoperit tu.

M-am dus sambata dimineata cum ne chemase ,am ajuns cu 1 ora mai devreme ca nu mai aveam rabdare si ne-am tot plimbat si agitat pe acolo pana cand a venit dr. m-a consultat ,aveam deja contractii dar neregulate si nu foarte dureroase ,colul foarte dur cum era si la nasterea cu Andreea ,dr a zis ca este un col foarte dur care se dilata greu si chiar de as vrea sa nasc normal tot asa s-ar intampla.Am fost trimisa la sala de travaliu monitorizare bebe ,am stat putin acolo vreo 1 ora ,apoi a venit seful spitalului si a dat acordul pentru operatie si m-au trimis sa ma instalez deja in patul in care urmau sa ma aduca dupa operatie la reanimare .Acolo a trebuit sa mai astept 2 ore ca nu venea anestezistul si venise cineva cu urgenta trebuia operata inaintea mea si stateam sa ma cheme din moment in moment ,a venit anestezistul si m-a intrebat ce anestezie vreau am optat pentru anestezie totala ca asa am facut si la Andreea si a fost bine ,a fost de acord.In sfarsit m-au bagat in sala m-au pregatit dar nu mai venea dr acum si m-au tinut acolo pe masa vreo 10 -15 min ,legata de maini ,stateau de vorba cu mine .Inceputul a fost ca mi-a pus masca in fata mi-a zis sa trag aer si mi-a bagat ceva de metal in gura nu stiu cum ii zice ,pentru intubatie probabil, pana in gat ca era sa ma inec ,inca nu eram anesteziata ,dupa cateva secunde am amortit dar nu total ,ca gandeam si ii auzeam pe ei vorbind ,apoi deodata am simtit cum m-au taiat au intins burtica cum bagau mana ,m-am speriat un pic ca nu puteam sa zic nimic nu ma puteam misca ,durerea era destul de intensa ,mi-au dat lacrimile simteam cum imi curg din ochi ,primul gand afost la Dumnezeu sa fie bebe bine si ca trebuie sa rezist sa fim bine strigam in gand cat puteam la D-ze sa-mi dea putere sa rezist.Nu stiu cat a tinut ca la un moment dat nu a mai stiut nimic probabil ca mi-au facut vreo injectie ceva nu stiu ca m-am trezit dupa operatie si mi-au zis ca e bine si ca ma duc la terapie.Acolo am inceput sa tremur ingrozitor necontrolat ,ca un soc simteam ca imi este foarte frig ,mi-au facut o injectie si m-am calmat apoi mi-au pus un sac cu nisip de 3 kg pe burta si nu mai puteam respira ,ma sufocam mi-au pus furtunase in nas ceva sa respir ,vorbeam cu ei ,cu sotul meu care era langa mine dar nu reuseam sa vad bine .Dupa vreo 3 ore eram bine,Am vorbit cu dr care mi-a zis ca bebe in ultimul moment s-a intors din prezentatie craniana in transversal si rasucit nu stiu cum ,ca le-a fost foarte greu sa-l scoata si a durat mult ,le-a dat ceva emotii doctorilor.Recuperarea a fost mult mai usoara dupa am rezistat cu bine ,nu dureri mari , un singur calmant am refuzat sa-mi mai faca ,m-am dat repede jos din pat ,ne-am dus sa-l vedem pe bebe si a fost extraordinar nu a mai contat nimic .Apoi a inceput iar rau cu dureri de burta nasoale si gaze puternice care pana la urma au dat in diaree .Lapticul incepuse sa vina dar nu puteam sa-i dau sa pape ,am terminat cu asta ,am ajuns acasa acu alta problema cu un hemoroid ingrozitor ,alte medicamente iar interdictie pentru alaptat .Acum inca papa lapte praf ,si ma chinui cu pompa sa nu pierd lapticul.Pana acum a fost foarte cuminte ,mancat ,dormit mancat dar azi noapte a plans foarte mult ,si s-a chircit saracuta s-a agitat ,si avea gaze .Toata noaptea am stat pe langa ea ,Andreea nu a putut sa doarma s-a trezit de multe ori ,este foarte bulversata ,capricioasa ,incepe sa planga din orice ,agitata vrea sa stea acolo numai la bebe .Inca nu s-a acomodat a suferit foarte mult cat am fost la spital ,noi nu am fost despartite nici 1 zi ,mie mi-a fost tare greu fara ea.Sotul meu nu prea a avut timp de ea ,a tot stat cu unul cu altul , a mancat foarte putin ,a plans a facut de 2 ori pipi in pat cea ce nu s-a mai intamplat de anul trecut din vara. Abia marti merg sa-mi scoata firele ,speram sa intram in curand in normal si sa ne mai linistim.

o sa incerc sa incar cateva poze un pic mai tarziu





http://community.webshots.com/user/mira_geo

Mira mamica de Andreea-Maria (19.08.2004) si Medeea-Elena (19.04.2008 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

LA MULTI ANI FLORIIO! SANATATE SI FERICIRE!

FELICITARI KITZY SI NICOLETA (IN SFARSIT!!!) SA VA TRAIASCA PUII MICI DE RANDUNICI!

PASTE FERICIT CU MULTA BUCURIE SI TOT CE VA DORITI!


am inviat!!! am gat normal, nu mai am febra, sunt si eu om in sfarsit!

wow! ne apropiem de ultima statie a odiseei! mai avem de luat 2 puiuti (corect) unul al deei si unul al danei si incepem o alta calatorie,care de data asta va dura 4 ani!!! la scutecele! apoi mai departe....am emotii! cred ca e ceva ce trebuia enumerat la schimbari de dupa nastere....sunt foarte usor de impresionat! imi vine imediat sa bazai:)) si de bucurie si de tristete, cu toate ca nu am mai avut tristeti in ultimul timp...

naty, tu ai stors o lacrima de la mine, cu mesajul ala:)) si cu ceea ce ai zis apoi....daca stiam la vremea aia ce ne va rezerva viitorul, poate nu mai treceam prin incercarile alea, niciuna din noi....la mine cred ca cezariana ar fi fost solutia cea mai corecta....acum a trecut, poate data viitoare (daca va exista) voi fi mai atenta la semnalele corpului si instinctului meu....

sovi, si tu ai stors o alta lacrima....ce nastere superba ai avut!!! cand ma gandesc ca daca eram tare si imi sustineam punctul de vedere....poate eram si eu acolo si aveam si eu parte de asa ceva...

maryb, diana si florin-a, sunteti prietenele noastre si va asteptam cu drag alaturi de noi, ori de cate ori veti dori!

restul randunelelor, nu va nominalizez, ca sunteti multe si mi-e teama sa nu "ratez" pe careva, ca tare dragi imi sunteti toate:))) sunt atat de fericita ca v-am cunoscut, chiar si virtual! a fost o odisee frumoasa, au fost luni de zile pe care le-am petrecut impreuna, de la liniuta roz, pana la primul scancet:) va iubesc!



mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

vai miradi, te-ai chinuit si tu!!!! ufffff! asta ca sa mai zica cineva ca la cezariana sunt toate rzo si frumoase...e dupa norocul fiecaruia!

naty, teo nu e racit. are doar nasucul infundat, in special noaptea, cred ca de la aerul rece din camera...l-am scos ieri afara si am stat 2 ore, a dormit non stop:)) apoi am mers la mama si mancat muuuult si am dormit amandoi si cu alex.eu si teo am dormit "doar" 3 ore:))) alex....ne-a cam pacalit:)

claudia, eu ziceam de aspiratorul nazal de la p.p. este in genul celui de care scria sovi mai demult, se trage cu gura:))) acum nu stiu daca sotul tau va fi incantat de el :))), dar te asigur ca este fara "riscuri"....nu evadeaza nici un "uratzel" din paharelul pe care il are atasat. eu am ales sa-l cumpar pt ca nu necesita spirator (pe care nu ma vedeam sa-l pun in functiune la 3-4 dimineata sau sa-l car cu mine in vacanta:))
ce am luat eu, din pacate nu gasesc pe net marca p.p., este ceva in genul asta, numai ca a costat 80 mii nu 350 :):
www.orbitalshop.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=3184&category_id=61&manufacturer_id=179&option=com_virtuemart&Itemid=26&vmcchk=1&Itemid=26" target="_blank">ASPIRATOR NAZAL





mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Dupa ce ca scriu din Paste in Craciun, mi se mai sterge si mesajul!!

Raportez ca am dormit 7 ore azi noapte!!! -in 3 reprize, dar chiar si asa ce bine e... Nu s-a frichinit deloc!

Si Sasha are ceva bubite rosii :) si i se cojeste putin pielea pe la picioruse.

Cu transpiratul, am sunat homeopatul si mi-a dat un remediu supa ce i-am povestit simptomele, remediu ce stiu ca se da de obicei la lipsa de calciu. Astept acum rezultatele. Clau, parca 2 luni e multutz...

O sa fac un sondaj cu scartaitul in timpul suptului cand oi reusi sa fac filmulet.. Face Sasha un zgomot cand suge de rad toti de el. Uneori ma gandesc totusi ca nu e normal...
A, si tot ca o ciudatenie, il irita la culme cand il pun pe burta.
Buricul i-a cazut la 6 zile, desi i s-a facut zilnic baie integral.

Naty, stau uneori si ma ganedsc... de unde ai soro atata energie?! Eu si acum, dupa ce am dormit 7 ore, m-am dus sa fac una-alta la bucatarie, ca mama a plecat pana duminica, si ma simteam ca dupa un maraton de 30 km.

Mami, suuuuper pozicile cu Honey! Sa va traiasca!!

Delfinuta, eu am indraznit sa imi provoc randunoiul sa asiste full option la nastere, doar stiindu-l cat e de rezistent, a vazut multe grozavii la viata lui. Acum stam si depanam ce baiet mumos am nascut NOI. Sporl la cutiutze!

Nicoleta, felicitari mami! Ai reusiiiiit! Sa va traiasca Mateiul! sa aibe noroc cu carul si sa fie sanatos si intelept! Deci am zis bine ca la Bv se naste repede :)

Cris, bine ai revenit si succesc cu alaptatul!

Adriuta Si maica-mea m-a capiat sa nu il las sa sughite. Ba ca sughita de frig, ba de nu stiu ce... ba sa ii dau lamaie, ba ceai.. Si eu, NIMIC!

Dana-indiana, hai cu nasterea de vis!!!

Tuchita, am notat cu grija ceaiurile de care ziceai tu, nu se stie niciodata...

Amu, fetelor, sa nu credeti ca nu m-a durut la nastere! Ca si pe mine a trebuit sa ma apese cu cotu pe burta cand m-a pus si pe masa de nascut , pe motiv de cordon prea scurt si impiedica bb sa iasa. Si dupa cot, tzusti inapoi in cada la propulsat bb :).

Ariel, lasa regretele... Asa o fi vrut DD sa mai arzi niste pacate. Las, poate astfel o sa aibe bb noroc mult
Te rog, mai zici odata unde gasesc pompa dinaia cu 8 ron?!

Miradi felicitari maxime pentru medeea -elena! Abia astept sa citesc povestea, dar amu fug la datorie, ca tipa bb!

sovi, mami de sasha (de la Alexandru) 17 Apr 08
pozici
nasterea delfinasului ilustrata

Mergi la inceput