PCOS (7)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Fetelor,inseminarea poate fi un succes in cazul nostru?...Dar drilling-ul ovarian?...Pe mine ma bate gandul sa incerc asa ceva...Vreau sa vorbesc cu doctorita sa vad ce spune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aryjul spune:

marrina, eu iau Prednisolon F(dexamethasone) de 0,5mg.Mi-a dat d-na doctor de lka fetele care au reusit sa ramana insarcinate, cica sa se prinda si la noi.
De ce intrebi? Folosesti si u?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannette spune:

rodica,
felicitari din toata inima. Multa sanatate pentru amandoi.

gudinde,
iti multumesc mult pentru raspunsul detaliat. daca am mai multe optiuni, cu atat mai bine. problema timpului nu exista, ci a informatiei. o sa vedem.

adrriana,
din cate am inteles au fost cateva fete care au postat aici povesti de succes cu IVF, sau ma insel? Mie doctorul mi-a recomandat mai multe etape pana acolo, dar depinde cel mai mult opinia medicului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

aryjul si marrina vreau si eu detalii despre schema de tratament cu dexametazona .. eu iau de cca 3 luni, tot prednisolon F (produs in Bulgaria) seara la 11.00 o doza unica. Initial am luat 1/2 dintr-o pastila de 0,5 mg dar cum incepusem sa ma ingras dupa cca 3 saptamani doamna doctor mi-a zis sa reduc la 1/4 si am crescut si metforminul de la 1500 la 1850 mg/zi, pentru ca in prospectul prednisolon F scrie ca poate influenta glicemia (efect invers decat metforminul). De cand am schimbat dozajul nu ma mai ingras dar nici nu slabesc, iar testosteronul si DHEAS au intrat in parametrii normali de cand iau dexametazona.

Va pup
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by aryjul

marrina, eu iau Prednisolon F(dexamethasone) de 0,5mg.Mi-a dat d-na doctor de lka fetele care au reusit sa ramana insarcinate, cica sa se prinda si la noi.
De ce intrebi? Folosesti si u? aryjul

Mergi la dr. Bajenaru? Si eu merg la dansa. Poate ai mai povestit aici dar nu am citit eu. Sa inteleg ca un dr. din Romania ti-a dat de la el medicamentele? Are suficiente si pentru altcineva care merge la consultatie sau ti-a dat doar cateva tablete? Te-am intrebat pentru ca eu (din proprie initiativa, recunosc, dar dupa studii aprofundate) am hotarat sa iau la FIV3 si Dexametazona (am uitat sa precizez ca eu nu am PCOS), pentru cresterea calitatii ovocitelor, in perioada stimularii. Am cautat din greu tabletele astea dar nimeni dintre prietenii mei de afara nu m-au putut ajuta. Una dintre aspirantele de pe forum (careia ii multumesc inca o data, cristinici) mi-a dat tabletele din ale ei si asa am putut lua exact in perioada potrivita. Si am fost foarte multumita de rezultata. Tu iei tabletele de 0,5 mg 1/seara, pe ce perioada? In perioada in care cresc foliculii, la ovulatie, toata luna.... Cum ti s-a recomandat sa iei?

Gaby77 Eu am luat Dexa doar in perioada stimularii pentru FIV. Tu ai luat continuu 3 luni? Ce dr. ti-a recomandat tratamentul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

marrina si eu merg la dna dr. Bajenaru si da iau continuu de 3 luni. Dna dr. a spus ca o sa iau pana raman . In ce priveste pastilutele, eu am reusit sa fac rost de la niste prieteni din Italia o cutie si dupa aceea m-am aprovizionat din Bulgaria. Nu sunt scumpe, cca 1-2 euro cutia de 30 pastile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LisaLashes spune:

Buna fetili. Am o intrebare a unei prietene. Si ea are simptome ale SOPC (nu asa multa acnee si sebum ca mine) si e pe tratament cu ACO de multi ani. Nu vrea sa renunte la ACO dar vrea sa ia Vitex. Exista vreo contraindicatie, mai ia cineva schema asta de tratament? Dupa parerea mea se bat cap in cap: ACO iti aduce hormoni si Vitex ii regleaza pe cei care ii ai. Ma lamuriti si pe mine ca nu gasesc logica acestei combinatii. PE prospectul Vitex scrie ca iti "curata" organismul dupa multi ani de ACO - f bine pt mine - deci mi se pare un inicator sa nu iei ACO cand iei Vitex. Voi ce spuneti?


Si inca ceva: este nevoie de o anumita dieta pentru a potenta efectul Vitex?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Hristos a inviat!
Am intrat sa va salut si sa va ! Desi nu am mai scris, sa stiti ca va citesc din umbra si ati ramas la fel de speciale in sufletul meu.
Le pup in special pe inimoasele mele dragi Gudine , Denisabia , Rodica (felicitari pt bb si Doamne-ajuta sa fie bine pana la capat), iar celorlalte fete la tin pumnii sa gaseasca tratamente cat mai bune si sa-si indeplineasca visele!
Multa sanatate tuturor!

27+Sara Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannette spune:

Am si eu o intrebare. Va rog nu va suparati, sigur ati mai discutat despre asta, dar pentru mine sunt foarte multe informatii pe care le adun din diverse parti si inca le sintetizez. Nu stiu ce sa ma mai fac cu parul asta care creste pe unde vrei si pe unde nu vrei... Nu mai pot sa ma epilez peste tot pentru ca am inceput epilare cu laser, care sper sa fie definitiva... Am citit ca dupa a treia sesiune se vad ceva rezultate dar pe mine ma omoara in momentul de fata ca nu pot sa ma pensez, nu pot folosi creme epilatorii, nu pot sa-l albesc, nu pot decat sa ma rad cu lama si... e nasol! Ce sa iau pentru hirutism? Esteticiana care ma face cu laserul mi-a spus ca-mi da reteta de spirulina. Ce sa fac ce sa fac?? Dati-mi si mie un sfat ca rog ca sunt si eu mica si confuza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Pup toate fetele

carissma, ma bucur mult ca ai mai intrat pe la noi. Ce mai faci? Ce face bb? Uite, cumnata marrinei e proaspata cu PCOS. Poate ai niste sfaturi pt ea.

Lisa, Vitex si ACO se bat cap in cap totalmente. Pai vitexul ce sa-ti regleze atata timp cat ia ACO care actioneaza printr-un mecanism de tip hijack? Practic ACO “preia” ciclul hormonal normal al femeii, pe care il substituie cu o doza fixa de estrogen si progesteron, sau cu doze variabile ale acestor doi hormoni esentiali in ciclul lunar.

Edit: Inca ceva Lisa: a avea simptome de PCOS nu inseamna ca are PCOS. Exista simptome asemanatoare sau chiar identice care pot avea cauze/boli total diferite.
Oricum, daca zici ca ia ACO de multi ani, sper ca are un medic competent pe care-l viziteaza periodic, ca acest tratament de lunga durata este cu acordul medicului si face din cand in cand analize inclusiv o coagulograma.

Mergi la inceput