PCOS (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

elenaraluca Cumnata mea ia din noiembrie 2007 Siofor si este dupa primul tratament de stimulare cu Clomifen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

diannette,
Bine ai venit pe . Te-am trecut pe listuta.

mirimir,
Te-am trecut pe listuta cu tratamentul cu metformin. Sper sa ai parte de cat mai putine efecte secundare la inceputul tratamentului cu siofor.

marrina,
Multa sanatate cumnatei si sper ca face tratament de sustinere, ia progesteron etc. Sarcina la femeile cu PCOS este o sarcina cu risc care tb monitorizata f bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Hristos a Inviat!Invierea Domnului sa va umple sufletele de lumina divina, sanatate si bucurii!Am fost plecata din localitate de sarbatori, fiind in vacanta asa ca scriu cu intarziere.Am avut saptamani cam agitate si cateva probleme de sanatate.
In ultimele 3 luni ciclul imi vine cam la 43 de zile.Iau doar vitamina C si Ginko biloba pentru imunitate si circulatia periferica.gudinde inainte sa termini rezerva de Proscar sa ma anunti, ca verisoara mea face drumuri in Bucuresti si ti-l poate da ea.Stii ce as putea lua pentru reducerea SPM-ului?Ma supara foarte tare in fiecare luna.
V-am citit din umbra, sper ca la Rodicaosoian sa fie cu ochisori.Vad ca sunt tot mai multe aspirante, le doresc din inima sa ramana insarcinate, dar in primul rand sa fie ele sanatoase.
Va pup si mai ales pe gravidutele noastre!Merg sa despachetez lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Denisabia,

Adevarat a Inviat!

Ma bucur ca ai avut si tu o mica vacanta inainte sa incepi din nou stresul cu facultatea. Imi pare insa tare rau de problemele de sanatate.

Proscar mai am o groaza.
Despre sindromul pre-menstrual nu stiu ce sa-ti zic. Stiu ca mie cand imi venea asa de intarziat, imi venea sa urlu in zilele imediat inaintea CM. Pur si simplu simteam ca explodez. Simteam ca trebuie sa-mi inceapa ciclul dar parca-mi lipsea ceva care sa ajute sa inceapa odata. Era o senzatie ciudata si eram un car de nervi. Dureri pre-menstruale nu am avut.
Din pacate nu am gasit o solutie pt acele zile de chin. Am scapat doar cand am inceput sa am un ciclu mai regulat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannette spune:

gudinde,
Multumesc pentru ca m-ai inclus si pe mine in listuta.
Eu am fost diagnosticata anul trecut cu PCOS, dupa multi ani de analize, consultatii si mister total. Aveam dereglari de ciclu si nu am ramas niciodata insarcinata, ceea ce ma facea sa inteleg ca e ceva in neregula, dar nu stia nimeni sa imi spuna exact mai mult decat vagul raspuns "insuficienta ovariana". In Romania am fost si la ginecologi, si la endocrinologi, am avut timp sa incerc si ACO si utrogestan si duphaston. Dar cum intrerupeam tratamentul, dupa cateva luni reveneau problemele. Mi s-a spus mereu sa nu am griji ca voi incepe tratament pentru stimulare, tinut sub control si supraveghere, atunci cand o sa-mi doresc un copilas. Dar nu stiam exact ce imi provoaca aceste dereglari.
Anul trecut am ajuns in State si am mers la o clinica de infertilitate. Dupa un set de analize complete, mi-a spus ca ce am eu se cheama PCOS, iar indicatorii acestei conditii ar fi :
- tendinta de ingrasare, pe care eu nu o am;
- tenul gras si acnee, care nu ma supara decat uneori;
- excesul de pilozitate, dar care nu este foarte deranjant la mine.
- mai mult de 11 foliculi pe fiecare ovar, ceea ce demonstreaza caracterul polichistic al ovarelor
- valoarea TSH care este in limite normale, dar este un pic mai mare decat la femeile care au ovulatie, specific pentru PCOS
- si testul de rezistenta la insulina, al carui rezultat inca nu sosise cand am avut discutia cu medicul, dar deja era o informatie suplimentara din punctul lui de vedere, pentru ca era elucidat cu privire la diagnostic.
Mi-a explicat destul de multe despre sindrom si despre tratamentul pe care sa il urmez cand ma hotarasc sa incerc sa raman insarcinata.
Bineinteles, prima etapa ar fi Medformin pentru 6 luni, apoi sunt urmatorii pasi in combinatie cu Clomid, apoi injectii, IVF, samd.
Ceea ce insa este diferit de ce citesc la voi este ca mie mi-a recomandat ACO pana la momentul cand voi dori un copil. Mi-a spus ca ACO nu au nici un efect negativ pentru mine, sunt apa de ploaie. Medforminul nu este un medicament prea agreat in State, de aceea se recomanda cu multa precautie. Din punct de vedere al FDA, este inca in studiu pentru ca nu se cunosc efectele pe termen lung ale acestui tratament, de aceea aici se prescrie pentru perioade relativ scurte. Medicul meu insa a studiat in Europa, este foarte informat cu privire la efectele pozitive ale Medforminului pentru femeile cu PCOS si are incredere in el. Cu toate acestea nu m-a sfatuit sa incep imediat cu Medformin, ci cand ma hotarasc sa am un bebe, ceea ce m-a descumpanit un pic pentru ca inca nu-i momentul.
Ma bucur sa aud ca in tara exista din ce in ce mai multi medici la curent cu ultimele noutati in acest domeniu si mai ales ma incalzesc povestile de succes pe care le aud de la voi. Este posibil ca anul acesta sa ma intorc in tara, asa ca ma intereseaza foarte mult orice informatie pot sa fur de la voi despre clinici, medici si alte amanunte mai putin dragute, de exemplu cat costa... Am inteles pana acum ca multe recomandari aveti pentru Dr. Bajenaru, Dr. Neamtu de la Parhon si am mai citit pe internet despre Tutunaru. Mai sunt si altii pe care nu i-am mentionat in Bucuresti ? Cat de greu se ajunge la ei ? Am sanse ? Nu sunt prea ocupati ? Citeam pe forumul pe care il tine Dr. Tutunaru ca e mai tot timpul plecat din tara.
Va multumesc ca suportati asa mesaje lungi. Am si eu ocazia sa ma descarc un picut. Ceea ce mai vreau sa va spun este ca am mare incredere in progresele pe care le-a facut medicina pana acum in domeniul infertilitatii si mai ales in studiul si tratamentul PCOS. Eu chiar nu vad aceasta conditie ca pe o boala. Mai de graba ca pe o particularitate a organismului meu. Trebuie doar sa ma zbat mai mult decat alte femei sa raman insarcinata, sa fac mai multa miscare si sa mananc mai sanatos decat pana acum. Si un lucru e clar. Zamislirea unui pui de om in pantecele oricarei femei este decisa de Cel de Sus.
Va pup pe toate. Distractie placuta la mici si bere !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Fetelor am 7 saptamani
Ii multumesc la D-zeu ca ma reusit
si Doamne Ajuta sa vi se implineasca si voua visul
va pup
Gudinde,oare acum pot sa fiu trecuta la mamici fericite?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aryjul spune:

gudinde, multumesc din suflet ca m ai trecut si pe mine pe listuta- sper sa stau cat mai putin acolo, ceea ce va doresc din tot sufletul si voua.
rodicaosoian, felicitari, sa-ti dea dumnezeu o sarcina usoara si apoi un bebe sanatos.Te rugam din suflet sa ne tragi si pe noi dupa tine.
Va pup pe toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aryjul spune:

Aaaaaaaaaa, inca ceva, gudinde, si eu fac tratament cu metformin,dostinex si dexametazona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

rodicaosoian,
M-am executat imediat. E o placere sa mut aspirantele la .
Sa-ti dea DD o sarcina fara probleme si un copilas sanatos.

aryjul,
Am facut modificarile in listuta in sensul completarii cu tratamentul pe care-l urmezi.

diannette,
Ma bucur mult ca ai intalnit un medic care sa iti puna un diagnostic si in care sa ai incredere. Pt noi este f important sa avem un medic cu care sa colaboram pe termen lung.
In privinta consultarii unui medic cand vi in tara: fa-ti programare din timp. Dr Bajenaru sti ca poate fi gasita la Medlife. Daca optezi pt dansa te sfatuiesc sa ceri atunci cand te programezi sa ai consultatie de 1 ora. Cred ca aveti destul de multe de dicutat.
Daca vrei sa mergi la dr. Neamtu, o gasesti la Sanador. Programare din timp! Din cate stiu eu aici nu exista optiunea de a sta cu dansa 1 ora si vezi ca trebuie reconfirmata programarea cu cateva zile inainte. O prietena a patit-o in sensul ca nu au gasit-o la telefon pt reconfirmare (desi era pacienta veche a clinicii si gravida) si pur si simplu i-au anulat programare. Ea trebuia musai sa vorbeasca cu dr Neamtu. Sa vezi circ. Iti dai seama ca a facut prietena mea un scandal monstru si cu o intreaga odisee a intrat la dr-ita. Deci, atentie la programare. In rest, toate bune. Dr Neamtu este o profesionista si un medic deosebit.
Cu Tutunaru nu stiu ce sa-ti spun. Cu plecarile in strainatate nu ai ce face. Daca vrei scrie-i un mail. Poate iti raspunde.
In legatura cu ginecologii sa sti ca si dr Predoi de la Medlife este un medic specializat pe infertilitate.

In fine, depinde si de cat timp vei avea la dispozitie, cat vei sta aici. Sa-ti aduci analizele. Mie dr. Bajenaru mi le-a acceptat pe cele cu care m-am dus (nu erau vechi) si a mai cerut doar cateva in plus. Dar oricum dureaza un pic pana sunt gata si apoi m-am dus din nou la ea (alta programare care tb facuta din timp) si de abea atunci cu toate analizele in fata am stat si am discutat pe larg, mi-a dat tratamentul, regimul, am facut un plan etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by aryjul

Aaaaaaaaaa, inca ceva, gudinde, si eu fac tratament cu metformin,dostinex si dexametazona.

aryjul

Ce fel de dexametazona iei? Si cum? Poti sa-mi dai mai multe detalii?

Mergi la inceput