PCOS (7)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Adrriana

Buna fetelor...Ce mai faceti?...Eu sunt in a doua luna de metformin ...Dar am intrerupt 2 zile tratamentul pentru ca ma durea ficatul...Am inceput sa iau si liv52...Conteaza ca am stopat 2 zile? Ce spuneti?

Adriana



Sincer nu intreruperea metforminului 2 zile e problema. Mai degraba durerea la ficat.
Tu ti-ai facut recent transaminazele? Daca nu, poate ar trebui si in orice caz sa-i spui medicului cand va intalniti de aceasta problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Buna Gudinde...Multumesc pentru raspuns,dar durerea de ficat o pun pe seama oboselii...Am lucrat 3 saptamani fara nici o zi libera...si cred ca din cauza aceasta ma durea ficatul,de la oboseala...poate fi o cauza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kir spune:

Anadominica: nu este foarte recomandat sa iei medicamente fara prescriptia vreun medic. In primul rand nu se stie, daca 100% ai PCOS (desii acesta este cel mai des motivul infertilitatii la femei). In al doilea rand n-ai de unde sa stii daca ai nevoie de 2 x 500 mg sau 3 x 850 mg pe zi, sau cine stie?
Cel mai bine ar fi sa gasim un medic bine informat in tara noastra. Stiu ca sunt endocrinologi buni in tema asta in Tg. Mures!

Gudinde: am subliniat ce era cel mai important. Sper sa-ti placa ;))

O sa mai vin pe la voi saptamana viitoare, acuma ma culc, ca maine mergem la nunta in Carei, ii cam departe...

Noapte buna!
Kir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannette spune:

Buna seara fetele.

Vin si eu sa va spun ceva ce pentru mine a fost o veste buna si sper sa va bucure si pe voi. Am vorbit cu medicul meu mai multe amanunte despre tratamentul PCOS si mai ales despre ce inseamna o sarcina pentru noi. Se pare ca pentru femeile cu PCOS insarcinate, riscul pierderilor de sarcina nu este mai mare decat la restul... A fost publicat cu ceva timp in urma un articol care atesta accest lucru, dar recent s-a reluat studiul si au constatat statistic ca per ansamblu, procentul de pierderi de sarcina la femeile cu PCOS este acelasi cu cel al pierderilor de sarcini obisniute. Deci avem aceleasi sanse sa dezvoltam o sarcina normala ca orice alta femeie... Desigur, e bine monitorizam evolutia hormonala si ce mi-a mai spus el este ca trebuie musai sa facem cura cu vitamine prenatal, in special acid folic care noua ne cam lipseste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannette spune:

elenaraluca, stai asa putintel. Te rog nu te supara ca te intreb, dar explica-mi si mie ceva mai pe indelete ca vreau sa inteleg ceva. De unde stii ca nu ovulezi? Ti-ai facut un test in lunile astea de cand iei medformin ? Sunt convinsa ca D-na Bajenaru stie ce spune si in ce directie te indreapta, dar nu ar fi trebuit sa astepti mai mult inainte de a verifica daca s-au curatat ovarele ?
De ce esti asa sigura ca la tine medforminul nu are efect, mai ales ca spui ca s-a reglat si CM fara alta stimulare ?

kir, esti foarte draguta, imi place ce ne povestesti. Am intrat un pic pe site-ul vostru si pot sa-ti spun ca arata foarte bine, se vede ca ati muncit mult la el. Dar eu nu inteleg. Daca poti, zi-ne si noua te rog unde putem sa gasim materialele voastre in engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

buna ziua tuturor fetelor,si o zi cat mai minunata!
am citit postarile voastre anterioare si am o curiozitate:eu am reusit sa slabesc considerabil desi nici inainte de metformin nu aveam un exces de greutate insa din moment ce fac multa miscare si am dat jos multe kg tot nu am obtinut rezultatele dorite de mine.daca in prima luna de metformin am avut c.m. la 29 de zile de atunci nimic.incep sa cred ca doza mea de metformin nu e suficienta.sau poate ca nu am pus accent pe ce mananc,neconsiderand important din moment ce am vazut ca am slabit.si inca ceva nu reusesc sa ma abtin de la dulciuri.este ceva ingrozitor pt. mine sa vad ca trebuie sa manac dulciuri in fiecare zi si nu ma pot abtine.vreau va rog un sfat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dria spune:

Buna fete,
Va citesc de ceva timp postarile si e incurajator sa vezi ca nu esti singura. Eu de un an incerc sa fac un bb, in decembrie am pierdut o sarcina si de atunci am avut numai probleme care au culminat cu verdictul final de ovare polichistice.
Intr-una din postari se vorbea despre tratamentul prin alte tari, eu sunt acum in Arabia Saudita si am avut marele norc sa dau peste o exceptionala doctorita egipteanca, iar acum "lucram" impreuna la operatiunea bebe.
Tratamentul a inceput cu Primolut(un fel de progesteron) pentru declansarea menstrei pentru ca nu mai avusesem menstruatie de vreo 2 luni si ceva. Dupa aparitia menstruatiei, din cea de-a 2-a zi, am inceput stimulare ovariana cu Clomid(clomifen), in a 9-a zi monitorizare, foliculii au crescut dar nu cat ar fi vrut doctora(erau 8-9 mm si zice ea ca trebuie sa ajungem la 18), asa ca, am continuat cu Gonal-f 75 ui, doua injectii in 2 zile, azi urmeaza o noua monitorizare, diseara ma duc iar sa vedem cum mai stam cu foliculii.

Dupa ce mi-a fost pus diagnosticul am simtit ca toata lumea se prabuseste, dar acum, dupa ce am parcur o mare parte din acest topic sunt deja mai increzatoare, vroiam sa aflu in mod special daca sunt alte fete care au reusit sa obtina sarcina mult dorita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

avdoral,

Stai ca nu inteleg. Cum adica in prima luna am avut CM la 29 de zile si de atunci nimic? De cate zile nu ti-a venit CM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

DRIA ,sa ne tii la curent cu foliculii tai.Voi incepe si eu stimulare cu gonal luna asta si sunt tare curioasa ce voi face pt ca nici eu nu am obtinut foliculi mari pe clomifen(5-6mm)Sa speram ca va fi bine pt toate !
Sa stii ca sunt fete cu PCOS care au ramas insarcinate ,ele imi dau si mie speranta ca voi reusii pana la urma!Eu personal cred ca daca eram mai relaxata si mai putin stresata din cauza asta ,poate ca ramaneam insarcinata pana acum,dar eu nu imi pot lua gandul de la asta .Mai ales acum cand incep alta stimulare zici ca imi taie cineva gatul nu alta,mi-e frica sa ma mai duc la monitorizari sa imi spuna iar ca nu am foliculi buni!dar asta e mergem inainte.puuuuupsi astept vesti bune de la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dria spune:

Buna din nou,
Ieri, nu stiu din ce motive tehnice, nu mi-am putut continua mesajul. Vroiam sa mai spun ca vazand ca sunt fete care au reusit sa ramana insarcinate mi-a dat putere sa ma adun, sa zic ..ok...si-acum ce facem....linie si de la capat...si-acum desfasuram cu mare incredere operatiunea bebe....Doamne ajuta!!!
Aseara am fost la doctor pt o noua monitorizare si se pare ca foliculii sunt pe calea cea buna, cica s-au facut cativa mari si frumosi, cam de vreo 14mm, dar totusi ar trebui sa mai creasca un piculet cam pana la 18, asa ca doctora mi-a administrat iar Gonal, de data asta de 150 ui, doua injectii, ieri si azi inca una, luni ma duc iar la monitorizare. Doctora nu mi-a spus ce urmeaza dupa asta dar am citit eu un prospect de Gonal pe net si dupa stimulare, cand foliculii sunt suficient de mari ar urma o doza unica injectabila de HCG de 10 000 ui pentru eliberarea ovulului iar in ziua respectiva si o zi doua dupa se recomanda contact sexual intens.

Am mai citit pe aici despre varianta ca nu se pride ca suntem prea stresate, ne gandim prea mult si stau si ma intreb in conditiile astea, cu monitorizari, tratament...etc...cum sa faci sa nu te mai gandesti la bebe?! Eu n-am reusit, la mine e si mai greu pt ca stau toata ziua acasica, dar totusi, voi, in special cele gravidute, ati reusit sa nu va mai ganditi?

Pupici si sa aveti o zi minunata!!!

Mergi la inceput