Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (136)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Cuscraaaaa,da-te de dupa canapea

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balaceanu_l spune:

Prisi mersi ca ne-ati completat in lista de pe prima pagina.
Va dorim noapte buna si vise placute,noi mergem maine la doctor sa vedem rezultatele la analize si mami sa faca un control(a luat o eczema de la bazinul de innot).Somn usor

Loredana-BiancaAlexandra (16.10.2007)
Ne votati si pe noi pe Dc pagina 24 e in rochita de craciunita
Ne mai votati o data,va rugam

Alexandra Ioana Printesa noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Bernix, ii dai vitamine Degeticai?

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Intru scurt, am reusit sa va prind din urma. Nu prea apuc sa stau pe forum. Am muuult de lucru si vreau sa petrec timpul liber cu Lisa, sa ma joc cu ea etc.

Asa cum am promis, trimit 2 variante ale aceleiasi scheme de diversificare pe mailul comun. In email am sa explic ce si cum am facut eu.

Noi suntem bine. Pe mine ma cam doare cumplit capul, cam des in ultima vreme. Sapt viitoare ma duc la analize.

Lisa e cumintica, creste, se joaca, e activa, energica, face mereu ceva nou. Nu sta in fundulet decat cu sprijin si in scaunul de masa unde o las sa se mai joace cu lingurita. Se rostogoleste in toate directiile si se ajuta de asta sa se deplaseze :) Mai nou s-a prins ca se poate ridica pe varfuri si impinge ca sa inainteze. Dar pe spate inainteaza taras, ajutandu-se de cap :P

Papa destul de bine. Cred ca atunci cand manca 200g la o masa avea puseu de crestere, ca de ceva vreme nu mai papa atata, ci in jur de 100g cred, adica 1/2 de bol. Micul dejun il vrea de obicei pe la 10:30-11. Dupa 2 mese de lapte dimineata. Am icnercat sa i-l dau in loc de o masa de lapte, dar nu mananca, pt ca dupa a doua masa de lapte doarme cam 1h. Pranzul pe la 3-4, iar cina pe la 7. Oricum, la cina mai mult gusta, ca nu mananca serios, ci in jur de 1-2 linguri mari. Dar eu sunt extrem de multumita. Dupa fiecare masa ii ofer laptic. Uneori vrea, alteori nu. I-am dat si apa de mar (apa de la steamer unde am facut 2 mere timp de 3min.) de 2 ori si a baut undeva la 50ml. Dar vreau sa o invat cu apa simpla.

Pana acum a mancat asa: baby rice (orez pt bebelusi), morcov, dovlecel, cartof dulce, cartof, mar, para, mango, broccoli, conopida, zucchini, pepene galben, avocado, bineinteles, in diverse combinatii. Maine, la aprox o luna de la inceperea solidelor am sa ii dau pui. Peste 2 sapt vita, iar apoi miel, peste etc. Asta e planul meu. Sa vedem care e si planul ei ...

Fug sa dau email cu schema mentionata si sa mai muncesc si eu.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Fetelor, multumesc pentru pontul cu Alice. Le stiu bine prajiturile. Dar am nevoie si de o firma de catering pentru mancare. Saleuri, paleuri, saratele ne descurcam, avem Primavara ici peste drum. Tortul il fac eu, ca-i traditie de fameleon . Deja fi-mea studiaza intens si a ajuns la concluzia ca anul asta vrea tort cu etaj si cu printesa (anul trecut a avut tort fluture).

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Hai sa va spun rapid si despre noi putinel. Vlad e mare smecher. Nu mai sta singurel deloc. Are nevoie de companie tot timpul. Unde mai pui ca nici nu-l mai pot lasa singur pentru ca face numai nazbatii. Se ridica agatzandu-se de toate alea. Nu merge de-a bushilea. Nu-i place deloc. Se pune pe burta din fund, isi trage genunchii sub el, dar cand sa o ia din loc cade in bot, se enerveaza si se intoarce pe spate. Si da din maini si din picioare ca gandacul, tipand sa-l iei de acolo. A gasit in schimb alt mijloc de a se deplasa. Sta in fund pe parchet, isi propteste manutele in fata cat mai departe de el, si se trage pe fund. Se deplaseaza asa toata casa. In ultima vreme a descoperit dulapurile. Il fascineaza mai ales alea de la bucatarie. Si-a si prins boantele de degetele de cateva ori.

Cu diversificarea stam bine. Dimineata mananca fructe fara mofturi, orice fruct si in cantitati care pe mine ma sperie. La pranz am gasit se pare combinatia de legume castigatoare, pe care o haleste de doua saptamani, asa ca nu mai "umblu" la reteta: un morcov, o felie de telina, juma' de dovlecel, doua buchetele de broccoli, un cartof potrivit si o frunza de salata verde. Oparite la steamer, pasate cu un pic de ulei de masline si cu carnita de vita sau peste (pui sau curcan sunt cah). Dupa amiaza papam iaurt cu mar sau banana si o lingura de orez instant. Si intre mese asezonam bine cu tzitzi.

Cam asta-i raportul. Ma apuc de citit din urma, ca acum am ajutoare. Au sosit ai mei si mai respir si eu.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

neatza tuturor.
zilele trecute n-am avut net si tare rau a fost!
ana - wow...ce bine mananca vlad!un mare din partea noastra.
legat de kg... la categoria "tantar" se mai inscrie cineva?
eliza nu vrea fructe neam, dar papa legumele cu carnitza(morcov si dovlecel).dar nu ma stresez...o sa manance si fructe la un moment dat.
marti stef a avut serbare de paste, a fost super haios!
noi nu plecam nicaieri de paste...stam pe fundul nostru mare acasa!
pupici dulci tuturor si multa sanatate!

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

cineva, cumva, a intrebat de noi ?
adica v-am lipsit cumva ?



Mama de papanash Andreiutz ( 2.10.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Buna dimineata!

La multi ani tuturor sarbatoritilor de nume Gheorghe!
La multi ani co-oraseanului nostru Andrei de Emma si tuturor bebelusilor care au mai implinit o lunita zilele astea.
Bun venit mamicilor noi!

Am admirat pe repede inainte poze cu bebelusi dulci-dulci de tot. Sa fiti mereu sanatosi si veseli!!!

Noi suntem destul de ocupati zile acestea cu ultimile cumparaturi si pregatirile de Paste.

Ieri l-am sarbatorit din nou pe Matei George.
Daria a fost deliciul petrecerii. A "vorbit" mult, s-a amuzat, incerca sa "pupe" verisorii, a chiuit amuzant, bineinteles numai si numai in brate.

Felicitari mamicilor care au slabit! Eu merg din rau in mai rau din cauza ciocolatei. Dupa Paste as vrea sa ma apuc serios de sport si proceduri.

Am citit ce s-a postat despre meniurile si cantitatile papate de bebelusi.
Felicitari mincaciosilor si rabdare pretentiosilor!!!Noi ne inscriem la ultima categorie, Daria nu a papat legume de doua zile.
Pare sa fi luat bine in greutate si mi se pare ca s-a si lungit bine.
Disera merge la pediatru si vedem exact parametrii.

Nici Daria nu sta bine in fundulet singurica. Cind incerc sa o ajut sa se ridice de pe spate (si ea se ridica singura tot numai pina la 45 grade ca Anamaria) se "intepeneste" si e direct in picioare.


Pupici roz, o zi buna si pe curind!

Daria si Elena




www.dumex.com.my/members/tickers/98308/ticker2.png" target="_blank">Virsta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

quote:
Originally posted by ANDREEA11

seara buna si de la noi!!!!
Am fost la nasu mic!!! Nu pot sa cred ca si Cris a fost asa micut! E un scumpic, insa se cam chinuie cu mancatul dureaza si 3h masa. E normal??? Nu prea are laptic mamica!
Noi azi am mers super corect de-a busilea. Coordonare perfecta mana-picior opus!!! Si tinut de manute paseste binisor!!! Cum ajunge la nasi face ceva nou!!!
Maine primesc bonurile cadou. Total 1700. Deci m-am scos!!! Imi innoiesc iepurasul. Apropo Cecilia, te-am mai intrebat dar nu vrei sa-mi raspunzi: tu ai primit raspuns pt bonuri?????? Si de unde ai luat telefonul din Cora sau Auchan. Vreau si eu pt Cris!!!
Papanash pe unde stai ca mi pari f cunoscuta???????
Va pupam si va dormim noapte buna!!!


andreea

http://community.webshots.com/user/andreeagogo




Cum sa nu vreau sa-ti raspund, sincer nu am vazut intrebarea......nu mi-a spus nimic, a zis ca nu se poate sa-mi dea.....
Telefonul l-am luat din Auchan.

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

poze

Mergi la inceput