IASI, mandra cetate! (73)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

la multi ani, david!
criss, bun venit, eu sunt din marasesti
darria, io is anti cresa/gradinita mai devreme de 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

La multi ani! tuturor celor ce sarbatoresc astazi.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

dastefa
nou venit


Membru din:17/04/2008



Romania

9 Mesaje
Trimis la: - 22/04/2008 : 15:55:08
--------------------------------------------------------------------------------

am sa incerc sa o prezint un pic pe gaza mea si am sa incep prin a spune desigur ca e o fata cuminte ,frumoasa si desteapta.Are 1 an si 5 luni si e odorul mult asteptat de mami si de tati.
Criss si eu sunt pe punctul de a o da pe Daria la cresa-am sa incerc la cresa nr 19 din spatele garii Nicolina.In privinta multiplelor inbolnaviri teoretic sunt pregatita dar practic ramane de vazut daca nu o sa dau bir cu fugitii
Nu stiu daca la 3 ani racesc mai putin decat la 2 eu cred ca depinde si de fiecare copil in parte si de noroc.Cineva mi-a povestit despre o familie care nu a dat copilul deloc la gradinita(in Italia)iar in clasa 1 a a fost mai tot timpul racit si a tb sa repete clasa.a nu se intelege ca sunt de parere sa-i dam din fasa .
Am sa va tin la curent cu parerea mea despre ac cresa(parca nu e nimic pe forum la crese din Iasi despre cea din Nicolina)





Era la capitolul inchis.dastefa,incearca sa scrii cateva mesaje mai repede sa scapi de intarziere..(membrii noi sant monitorizati o perioada si le apar mesajele cu intarziere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

DAstefa acum am citit din urma si am vazut ca stiai..sorry
Buna dimineata !
La multi ani David!
La multi ani tuturor ce poarta numele Sf Gheorghe!

Ptr Paste pregatesc oua rosii,dulciuri(cozonac, baigli,alba ca zapada,prajitura kinder si poate si o pasca cu branza),mancare nu stiu inca,o friptura de miel(face sotul)altceva ..speram sa fie vreme buna sa iesim la gratar.

Am muncit ieri toata dimineata la spalat geamuri(am o groaza la balcon) si azi dimineata am dat in balbaiala cand am vazut in ce hal erau.Si m-am urcat si pe schele sa pot spala cum trebuie,am profitat ca se lucreaza la fatada blocului si am schela in dreptul balconului,altfel nu le pot spala pe exterior.Sotul mi-a spus aseara ,cand a vazut pe unde m-am catarat,ca nu-s intreaga la minte..hihi,dar mi-a placut putina adrenalina de la catarat pe schele la et III.

Oana si eu voiam azi sa spal si sa fac restul de curatenie sa termin,am uitat de sarbatoare,acum cochetez cu ideea de a face azi bailgi(sau nici asta nu e voie daca-i sarbatoare?)Daca as face azi baigli,mi-ar fi mai usor joi si vineri,mai putin aglomerat si mai putina oboseala.Maine vine mama la mine sa facem cozonaci,mie imi sant de ajuns 2,insa vrea sa-i fac si ei si vrea din 2 kg de faina(voia din 3 insa am mai scurtat-o eu)si framantatul ca framantatul insa coptul ia mult timp,cate doi,cate doi..
Vineri sa-mi ramana de facut prajiturile,sambata ouale si friptura.As face si un borsulet insa nu stiu de care.De miel nu ne place,de burta(ciorba) nu mai vrea sotul sa faca si eu nu ma bag..salate(beouf sau altfel) nu se mananca-de cate ori am facut a trebuit sa le dau sa nu se strice,musafiri nu avem..si daca vom avea sant saracii satui de obicei de mancare si nu prea mananca asa ca le voi servi doar dulciuri si oua rosii.
Poate am sa incerc o placinta cu spanac,am vazut pe undeva o reteta,sau sarmalute..nu stiu,mai vad.

Am incercat si eu sa-i intreb ce vor sa manance la Paste,fiimea a spus ca vrea pireu si oua rosii iar sotul a spus ca vrea la gratar..asa ca mi-a trecut.

Cat despre cafea,eu si asa nu eram mare bautoare(imi placea cate un expresso din cand in cand) insa de cand am descoperit tensiunea marita nu mai beau nici cata beam inainte.M-am aprovizionat cu ceai de papadie(galbenele) ,urzica,sunatoare,macese,verde..si dintr-astea mai servesc.

Eu am dat copilul la aprox 3 ani la gradi,adica a mers la gradinita din ianuarie,nu din toamna cand avea 2,5, si am cam avut de tras cu ea,facea mereu rosu in gat,viroze,muci..unde pana pe la 3 ani nici nu ne cunoastea bine doctorita,am recuperat in grupa mica si mijlocie.

Ma duc acum sa vad de ce ma apuc,macar putina ordine sa fac..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

La multi ani! celor ce poarta numele Sf. Gheorghe

cu intarziere
La multi anisori, David

Carmen P:

"Nu stiu daca la 3 ani racesc mai putin decat la 2 eu cred ca depinde si de fiecare copil in parte si de noroc."
Virozele sunt aceleasi si nu depinde de noroc ci de imunitate. La 3 anisori poti folosi mai multe produse(ma refer la cele naturale, din mag. naturiste) pt. cresterea imunitatii, pe langa alimentatie decat la 1, 2 anisori. Pregatind strumful pt. colectivitate poate sa nu faca nimic sau o forma mai usoara.
Apoi: daca se imbolnaveste iarasi se pot folosi mai multe produse in tratament.
Acel copilas a fost mereu racit din alte motive nu pt. ca a "sarit" peste gradinita si colectivitate.

Ral: ma duc sa te spionez dincolo, aici vad ca intri rarut.

Iulia: am vazut mesajul de ieri dar nu am raspuns fiindca anul acesta nu gatesc nimic deosebit. "La bucatarie" este un subiect cu idei.

Adriana: ceai de urzica? eu nu-l mai suport acum. Mi-ai amintit de ceaiul de macese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Vreau si eu reteta de baigli. N+am facut niciodata si sunt tare curioasa. Eu vreau sa fac de Paste altceva decat de obicei si nu stiu ce.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by Darria
"Nu stiu daca la 3 ani racesc mai putin decat la 2 eu cred ca depinde si de fiecare copil in parte si de noroc."
Virozele sunt aceleasi si nu depinde de noroc ci de imunitate. La 3 anisori poti folosi mai multe produse(ma refer la cele naturale, din mag. naturiste) pt. cresterea imunitatii, pe langa alimentatie decat la 1, 2 anisori. Pregatind strumful pt. colectivitate poate sa nu faca nimic sau o forma mai usoara.
Apoi: daca se imbolnaveste iarasi se pot folosi mai multe produse in tratament.
Acel copilas a fost mereu racit din alte motive nu pt. ca a "sarit" peste gradinita si colectivitate.



Intr-adevar e vorba de imunitate. Stefy la 9 luni a facut varicela si nu era in colectivitate, deci bolile se pot lua si din supermarket si din parc, etc. Produse naturiste pt imunitate se pot da si la 9 luni. Ei i-a recomandat dr. imunolog Septilin, imediat dupa varicela, ca avea sistemul de imunitate la pamant. Si dupa aceea a fost ok. N-a racit toata iarna. Dar si dr. a zis ca depinde foarte mult de imunitatea pe care o are. Poti sa-i dai 10 produse pt imunitate, daca sistemul lui e la pamant..... Noi o sa incercam cu cresa/gradinita, dar daca sistemul de imunitate al copilului nu poate, o sa renuntam. Nu vreau sa-i distrug si ce a mai ramas din el.

quote:
Iulia: am vazut mesajul de ieri dar nu am raspuns fiindca anul acesta nu gatesc nimic deosebit. "La bucatarie" este un subiect cu idei.


poti sa-mi dai link-ul? Mersi.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by iulia-stefy

Vreau si eu reteta de baigli. N+am facut niciodata si sunt tare curioasa. Eu vreau sa fac de Paste altceva decat de obicei si nu stiu ce.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)



Uite www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/9650/Baigli/" target="_blank">aici reteta de baigli dupa care am facut eu si aici locul unde se discuta despre meniuri ptr Pasti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Adriana, multumesc mult.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Cu placere !

Mergi la inceput