Gravidute prin FIV (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

HRITOS A INVIAT!!!

DENISA cred ca acum esti la spital,sa ai o recuperare rapida dupa cezariana si un bebe sanatos si papcios!!!asteptam vesti de la tine!

pupici la toate!

31+6Denis Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Buna si HRISTOS A INVIAT!!!

Denisa sper ca esti bine si tu si bebicul! Te asteptam cu vesti!

Julia bine ai venit la Odisee! Sarcina usoara si bebic sanatos!

Carmendu iti tin pumnii tare, tare sa fie embrioreductia cu succes si sa ramai cu cati bebici iti doresti tu!

Kityke tu te-ai hotarat ce faci?

Dianad sunt sigura ca bebe o sa fie foarte cumintel si fara probleme si o sa-ti faca primele 2 saptamani cat mai usoare!

Manumanu, Catalina, LucaLuca - mamicile de gemenasi, eu nu mai am greturi ca-n primele 2 saptamani. Adica nu-mi mai e greata toata ziua si mi-a revenit pofta de mancare. Nu pot sa mananc nici pe departe orice, am ramas cu o aversiune puternica fata de cateva alimente dar oricum pot sa mananc cate ceva si am recuperat si kg pe care-l dadusem jos in saptamanile de greturi. Cum acum ma aflu la apogeul valorii de hcg, ma gandesc ca revenirea poftei de mancare se datoreaza stabilizarii hormonului... Sanii ma dor cand ma dau jos din pat. Mai mult ma furnica. Si s-au marit un pic. In rest, n-am mai sangerat de o satamana jumate aproape. Ma gandesc ca s-a resorbit hematomul. Cel putin asa sper. De obosit, obosesc repede. ieri am iesit 2 ore la cumparaturi si am obosit rau. Abia astept sa fac urmatoarea eco si sa vad ca bebelicii sunt bine.

Andicu, MadalinaM

Andrada 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Christos a inviat !!!

Denisa asteptam vesti.. Sper ca a fost totul bine pentru tine si bebe si ati avut o intalnire perfecta.

Noi suntem foarte bine, dam din picioare in toate directiile. Cred ca am ajuns in perioada cea mai frumoasa. Nici somn nu mai am asa de mult. Cu energia stau ok. Am inceput sa merg si la piscina pentru un pic de miscare. Saptamana viitoare merg la morfo de trim 2. de abia astept ca mi-e tare dor de el sa-m mai vad

Pupici pentru burtici

cu Alexandru
Buburuza
asa creste Buburuza


"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Adevarat a inviat!

Denisa, sunt convinsa ca bebe e frumos si sanatos, sa te bucuri de el! :)

Girls, am fost la o conferintza despre haptonomie [ http://fr.wikipedia.org/wiki/Haptonomie - aici sunt info in franceza, din pacate, vad ca pe wiki nu e varianta in engleza, doar in germana si olandeza], e vorba despre o "stiinta a afectivitatii", tehnici de comunicare tactila cu bebelusul inca din viata intrauterina. Conferinta a fost tinuta de un neonatolog extrem de reputat, iar pe mine m-a convins. Ma bucur pentru ca se pune accentul pe implicarea activa a tatalui, iar bebelusii se nasc mult mai destinsi si mai increzatori (am vazut filmuletze, cu imagini impresionante: isi tin deja capul dupa nastere, nu au pumnii stransi - gest tipic defensiv -, isi intind manutzele cate fatza parintilor inca din primele zile de viata, ZAMBESC din primele ore, la cinci luni stau deja in picioare - deci, nu, nu sunt dusa cu capul, iar filmuletzele nu erau trucate). E vorba pur si simplu de increderea tactila pe care o capata bebelusul si care are un rol fantastic in evolutia lui. Daca va intereseaza, va mai povestesc, caci eu am identificat nu departe de casa mea un medic care face sedinte de haptonomie - e o specializare in toata regula, nu urechisme - si am de gand sa ma duc, impreuna cu co-autorul.

Numai bine, sanatate multa va urez! :)

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

LucaLuca pe mine clar ma intereseaza! Chiar te rog sa ne mai povestesti!

toate fetele!

Andrada 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia75 spune:

Andrada-multumesc de urari, la fel iti doresc.
Catalina-sau fetele care au avut sangerari, cat timp trebuie sa stam la pat dupa o sangerare. Mici plimbari in curte se pot face fara efort? Eu de 2 saptamani am avut o zi de sangerare.
Andicu-multumesc pentru lista si urari.
Va pup Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Julia mie dr. mi-a recomandat sa stau numai in pat. Si cel din Grecia care mi-a facut FIV-ul mi-a spus acelasi lucru. Pana la 12 saptamani in pat. Dupa, plimbari usoare. Eu mi-am luat un sezlong - pat , l-am asezat in curte si am rezolvat problema. Cand ma plictisesc in casa ies in curte. Tot in pozitie orizontala.
Incearca sa te menajezi cat mai mult.
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

LucaLuca daca poti sa ne spui mai multe sau daca ne poti trimite materiale daca ai eu una chiar sunt interesata

cu Alexandru
Buburuza
asa creste Buburuza


"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia75 spune:

Catalina-eu m-am gandit ca oare as putea sa ma scol o ora pe zi sa gatesc, ca innebunesc pana la 12 saptamani cu soacra in casa. In rest as sta cuminte in pat. Nu mi-a zis doctorul sa stau pana la 12 saptamani, ma duc saptamana viitoare la doctorul meu de aici si intreb si pe el. Cea mai mare problema am cu balonarea si constipatia, am o burta de parca as fi inghitit un pepene, ma gandeam ca ar fi bine un pic de miscare. De 2 zile n-am avut durerile acelea ingrozitoare de burta, sper ca nici nu mai apare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

quote:
Originally posted by Julia75

Catalina-eu m-am gandit ca oare as putea sa ma scol o ora pe zi sa gatesc, ca innebunesc pana la 12 saptamani cu soacra in casa. In rest as sta cuminte in pat. Nu mi-a zis doctorul sa stau pana la 12 saptamani, ma duc saptamana viitoare la doctorul meu de aici si intreb si pe el. Cea mai mare problema am cu balonarea si constipatia, am o burta de parca as fi inghitit un pepene, ma gandeam ca ar fi bine un pic de miscare. De 2 zile n-am avut durerile acelea ingrozitoare de burta, sper ca nici nu mai apare.



Julia activeaza-ti si tu PM. Eu zic sa lasi gatitul pe mana soacrei.Asteapta cel putin sa se retraga hematomul si dupa te poti desfasura culinar. Probleme cu constipatia si burta balonata am si eu. Am inceput sa mananc prune uscate si imi este mai bine. Am fost chiar la toaleta doua zile consecutiv. :) Incearca prune si caise uscate.

Mergi la inceput