Mamici de Noiembrie - Decembrie 2008 (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Brie Otilia

Maryb ce bebe mere si frumos ai!

Pe mine m-au luat greturile si mai rau in seara asta si sa fie totul ok m-au luat si durerile de coloana.

ginye 11+

Ingerasul nostru
Asa a inceput totul
O minune
Primele poze

Bebe sapt9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Seara buna fetel - Doamne cat ati mai scriisss...uuff, mi-a luat ceva timp sa recuperez!

Maryb - ma bucur tare ca totul e ok, bine ca ti s-a luat o piatra de pe inima!!!

Brie - super tare ca avem deja prima fetita in listuta!!!

Windwild - felicitari si tie pt echo...
Asa da fetelor, numai vesti bune...

Vorbeati de alaptat - ei bine eu nu am putut alapta dintr-o eroare medicala, desi lapte am tot avut pana la 3-4 luni, dar de..grasanu deja s elenevise si se obisnuise cu bibele...dar vreau sa va zic,,,ca nu am avut niciodata probleme cu el, nici enterocolita, nici raceli, nici nik...e drept nu are decat 1 an jumate, dar se zice ca primul an e esential. El nu stie ce-i ala antibiotic sau altceva, in afara de un sirop pt niste muci aparuti acum o sapt..Si eu sunt pro-alaptat, sper ca acum la bebe sa pot sa alaptez ceva mai mult decat 4 zile

Imi explica si mie cineva ce-i ala bitest??? - nu l-am facut in prima sarcina, doar TT am facut!

Despre bagaj si primele chestii de cumparat pt bebe:
patutul, apoi lenjerie, apoi paturici, niste pampers din aia mari la folie, niste scutece din bumbac care absorb bine, comprese sterile, ser fiziologic,pompita de nas,betisoare de urechi, bepanthene/olivene, suzeta, baneocin pudra (pt buric)iar ca imbracaminte:body-uri din alea care se suprapun parte peste parte, usor de desfacut si de imbracat, salopete/pantalonei cu tot cu talpa/fara, sosetute, caciulite (desi eu nu i-am pus niciodata caciulita in casa la recomandarea neonatoloagei din spital)

Mai citesc din urma si revin...



Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si BB-lina 6+
PRINTZUL

Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Maryb -acum am vazut pozicile micutului lungan - asa e, icioarele sunt lungi tare..dar voi sunteti inalti???

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si BB-lina 6+
PRINTZUL

Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Eu ma retrag la nani pt ca imi merge execrabil forumul. Imi tot zice ca la odisee nu e nici un subiect .
Noapte buna!

==========
Corina 7+
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

BraveGirl multumesc pt. ca m-ai tras de maneca. Eu tot scriam si nu mi-am dat seama ca ati deschis un capitol nou .
Am sa copii din nou raspunsurile si aici la acest capitol.

carmendu abia acum am vazut precizarile despre sarcina ta. In timp ce citesc dau replay si raspund de aceea nu stiu ce urmeaza.
Ma bucur mult ca sarcina se dezvolta normal. Stii cum vei proceda cu embrioreductia? Adica cati vei pastra?

maryb Slava Domnului ca esti si tu bine! Felicitari, ai mai scapat de un stres!

VonHelen zona de decolare se prinde la loc fara probleme mai ales ca nu este mare. La mine era o treime din sacul embrionar. Eu am facut din sapt a 4-a pana in sapt a 10-a cate o ecografie in fiecare saptamana. La fel stateam cu inima cat un purice. Si inca mai stau. Va fi bine, ai sa vezi, mie mi s-a resorbit cam in cinci sapt. hematomul.

windwild Felicitari pentru inimioara. este senzational cand afli pt. prima data!

Alexa.1983 sigur s-a micsorat hematomul , chiar daca nu a disparut inca. Va disparea, ascultati-o pe cea mai patita dintre toate!

cata_myky simptome prea puternice nu am avut nici eu vreodata. Acum nu imi mai simt decat sanii, in rest..nik. Burtica a inceput sa se vada si la mine. Am niste pantaloni mai largi in talie.
In schimb, fetelor, nu am pofta de mancare, nu imi face placere sa mananc nimic, nu pot sa mananc!!!!
Nu stiu ce sa fac sa nu cad pe brazda!










11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

quote:
Originally posted by carpediem

Salutare tuturor gravidutelor!

Data mea de nastere 23.08.1980, U.M. 14.03.2008, data preconizata a nasterii 20.12.2008.
Fetelor, tocmai am luat azi o parte din analizele de sange si mi-au iesit cam prost
1. Hemoglobina val. norm. 25-35 si mie mi-a iesit 21,4
2. Volum mediu eritrocitar val. norm. 70-100 si mie mi-a iesit 64,4,
deci astea mi-au iesit sub limita minima normala. Stiti despre ce e vorba, ca pana ajung eu la doctor sa mi le citeasca....Am inteles ca ar fi lipsa de fier si ca asta s-ar rezolva. In rest, le am bune pe toate si mai astept 2 sa vina de la bucuresti.
In rest, sunt tare balonata , ma duc destul de des la toilette, am ceva stari de greata care vin si ma lasa pe tot parcursul zilei, dar nu am deocamdata deloc. Si din cand in cand ma mai doare burtica asa, ca si cum mi-ar veni CM. Doctora mea mi-a zis ca e normal sa ma doara din cand in cand si sa nu-mi fac griji.
Voi cum va simtiti si ce alimentatie aveti ?

Pupici tuturor si sa va simtiti bine!

5

"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"



...din pacate si mie imi merge greu tare forumul si nu pot sa ma loghez sa editez lista... dar poate te ajuta altcineva!
...la analiza nu ma pricep, deci nu pot sa te ajut...
balonata am fost, greata am avut la greu, varsaturi mai am si acum...
despre alimentatie doar ce au discutat fetele la capitolul trecut (liste alimente permise/interzise)... iar eu mananc pur si simplu ceea ce pot/apuc sa mananc... nu chiar ce ar trebui... dar asta-i situatia...

12+

Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

carpediem, bine ai venit. sa ai o sarcina usoara.
ai mai jos un link cu capitolul unde s-a discutat despre mancare.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=119978&whichpage=5

carmen 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VonHelen spune:

Buna dimineatza burtici!
sper sa fie buna toata ziua pentru ca azi am programare la eco..stau pe pioneze pana la ora 17:30....


Anes iti multumesc pentru raspunsuri; mi-au mai spus si alte burtici ca daca nu faci efort si iei tratamentul zona de decolare se poate lipi la loc. sper sa fie bine!
in rest cum va mai simtiti fetelor? eu in dimineata aceasta m-am trezit fara greturi!!!

7+

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te face parinte" Michael Levin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Buna dimi burtici

Carpediem - bine ai venit printre burticoase si sarcina usoara..cat despre analize, nu stiu ce sa-ti zic, nu ma prea pricep!

VonHelen - bafta azi, tinem pumnii sa vii cu vesti bune!!!



Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si BB-lina 6+
PRINTZUL

Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Buna dimineata gravidute!! Poftiti la cafea sau ceai!

Bine ai venit Carpediem. Sa ai sarcina usoara. Eu mananc cam tot ce am pofta (si nu duc lipsa de asa ceva) dar asta si pentru ca nu am greturi si stari de voma. Cat despre analize, nu cred ca e nimic grav, poate o usoara lipsa de fier dar ar trebui sa sari peste rand sa te duci la doctor ca poate iti mai da un supliment de fier.

Bafta multa fetelor azi la eco. Sa veniti cu vesti nu bune, ci foarte bune.

Va pupicesc.

Mihaela 10+

Mergi la inceput