Mamici de (pepenasi de) iulie-august 2008 (59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

salutare salutare!!!!

astazi am fost la ecografia de semestrul 2 si din fericire bebe este bine si tot acum am aflat ca este FETITA

ei, din pacate nu chiar totul este perfect, are circulara (dar larga) si eu am colul f scurt: 3,5cm. inca nu am vorbit cu medicul....voi ce stiti despre asta? se sta strict la pat?

multa sanatate la mamici si bebici

23+ cu

http://bd.lilypie.com/JZwNp2.png

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Marina&year=2008&month=8&day=14&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Didi, hai ca vin si eu sa ma inscriu in randul celor care freaca forumul la lucru din lipsa de ocupatie/chef.

MArina, colul tau e OK. Eu l-am avut la 24s 3.4 si mi-a zis ca e ok. Nu te mai stresa aiurea. Felicitari pentru fetita cu funditza.

HAideti sa va pove ce mi s-a intamplat azi-dimineata. Nu stiu ce am facut aseara dar nu am pus ceasul sa sune, prin urmare m-am trezit pe la 9 si 10. Culmea este ca eram trezita de mai mult timp, dar asteptam sa sune ceasul :)). Noroc ca a sunat ceasul sotului si atunci am catadicsit sa vad ce ora este. Nu va zic ce panica: repede am mancat m-am prega si am plecat. CAnd sa scot masina din garajul blocului, surpriza, usa era blocata si vre-o 3 omuleti lucrau de zor de la 7 dimineata :). CE noroc ca nu m-am sculat ca tot degeaba, daca nu puteam sa scot masina :). Asa am avut de asteptat numai un sfert de ora si gata, au reusit sa o deschida.

Mada, imi pare rau de maselutza ta :(.


Vicky 30+ si Maya
AMR 10s

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

syyylviuta, ma bucur ca totul e bine si ca mai dai si tu vesti. Wow, doar 9 kg pana acum? Eu am vre-o 9 si ceva deja si maine fac 28 sapt.

Marina, la 3.5 cm nu e deloc scurt colul!! E chiaf f bine, sunt fete care au sub 3 si totusi se descurca. Mai ales daca e inchis nu ai de ce sa iti faci griji.

Voi v-ati cumparat penra pt gravide? Chiar e utila? Ca nu stiu daca sa imi iau sau nu... ma gandesc ca eu oricum dorm cu patura foarte voluminoasa in brate, si daca mai am si perna aia, nu mai incape Cristi in pat pe langa mine + accesorii . Si la paturica mea nu pot sa renunt ca ma mai si invelesc cu ea. Dar mi s-a spus ca ar fi utila totusi, mai ales in timp ce alaptezi ca sprijini mainile pe ea cand tii copilul in brate.
Tot vorbind de dormit, eu mai dorm din cand in cand si pe spate (dar destul de rar totusi), ca nu ma doare: e nasol ca fac asa?

Didi 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Didi, eu zic sa dormi cum iti cade bine. Daca m-ai vedea pe mine ... eu dorm la fel ca inainte, adica 2/3 pe burta. Nu stiu cum reusesc, nu ma doare nimic. Si de vre-o 2 ori m-am trezit pe burta complet (la fel nu ma durea nimic). In schimb daca dorm pe o parte amortesc de numa.

Despre perna de gravide nu stiu ce sa zic. Mi se pare mult marketing aici. SA fim seriosi, pentru alaptat ma gandesc ca poti folosi si o perna normala daca simti ca ai avea nevoie. Deci eu nu o sa-mi iau.


Vicky 30+ si Maya
AMR 10s

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Pupici mici si de la noi

bai Didi ce sprintara esti (erai ), mi-au placut tare mult pozele de la munte. Mie mi se pare facultativa perna de gravide, merge f bine si o perna mare pusa la burta, eu am una lunga rau si dorm la fel ca Vicky, 2/3 pe burta si restul pe pernutza cea lunga. Si la alaptat e f buna si o perna normala.

Io o sa-mi fac insa alt moft cu ocazia sosirii gargaritzei: o sa-mi cumpar un fotoliu de ratan rotund, cred ca are 1m diametru, cu o perna mare si pufoasa, din ala in care poti sa strangi picioarele sub tine si te ia in brate Caut de 2 sapt o poza pe net sa va arat si nu gasesc, dar il iau io Il declar fotoliu de alaptat si mi se iarta nesabuinta

Vicky ce fain, uite-asa ai mai furat niste orutze de somn, mmm...

Monica 27+ si gargaritza Nancy

bunurile gargaritzei
camera gargaritzei - sneak peak (santier)

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syyylviuta spune:

Marina felicitari pentru fetita! Colul e foarte bun, nu e scurt deloc, cat despre cordon, bebe se misca tot timpul, isi pune cordonul ala cum vrea el, circulara nu e o problema acum. Va fi o problema daca la nastere va fi in jurul gatului, si daca totul decurge bine, nici chiar atunci. Nu-ti fa probleme!
Didi, 9kg nu e chiar putin, iar tu ai 28s, deci nu esti departe de mine!

Si eu inca dorm 2/3 pe burta, sau pe spate, e foarte confortabil pentru mine. Cat despre perna de gravida, nu mi-am luat ca nu simt nevoia. O sa vad mai incolo cum va fi.

31+ cu Stefan Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

gata fetelor, am ajuns si eu de la eco acum vreo ora si am fost sa-i dau lui bb sa pape ca nu papase pe ziua de azi...

deci... bebe este bine, are 5.36 cm si are 156 batai/minut ....translucenta nucala parca 1.21 era, deci este ok. (am ecografia in masina)....mi-a luat sange si pentru bitest, m-am programat si pentru eco morfo fetala de trimestrul II, o am pe 1 iulie. In concluzie, vestile pe care vi le aduc sunt foarte bune....


maryb 12+

marea mea iubire

sa fii sanatos puiul meu

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Hai buna,

Dau si eu salutul pe ziua de azi, dar avusai trebi! Insa am citit tot-tot! Nu mai fac conspecte totusi!

Silviuta ma bucur ca sunteti ok si ca ai mai dat un semn de viata!

Narcis vaz ca m-a salvat Didi cu pozele, ca pe baza mea, astepta Vil mult si bine. N-am foarte multe poze din Romania, din pacate. Sau, ma rog, nu in format digital!

Moni io vazui diverse modele de "fotolii de alaptat" :) din ratan in Mobexpert. O sa-mi iau si eu, trebuie sa ma hotarasc de care vreau. Iubi a vazut si un balansoar cu 3 trepte de inclinare a spatarului si e tare incantat...cica s-o dau pe fii-sa in leagan in timp ce papa:)Ma rog, daca vrei sa ma uit si pe aici sa-mi spui!

Of mai Mada...daca erai langa mine, te duceam la cel mai fain doctor dentist in viata:)) Hai ca vorbim dupa ce va treziti!

EDIT: Marina felicitari pt fetita cu fundita! Lungimea colului este foarte buna...

Maryb felicitaaaari! Sa fie bine pana la capat! Si, daca-mi permiti, imi dau si eu cu presupusu de mama "homida"...io zic ca veti avea o fetita!

Ma tot gandesc...de ce-or avea oamenii impresia ca banda a doua de autostrada le apartine? Si merg precum chilotu' si nu se dau la o parte nici dupa enshpe mii de flash-uri? Ma rog...:)

Ma'c sa pun pulpitzele la facut si mai vin!

SUN 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Bai sa va spun ce m-a enervat o stagiara: ma suna sa imi zica ca vrea urgent!!! niste date. Ok, ii zic sa vad ce pot sa fac, eu joi intru in concediu, scrie-mi un mail in care explici exact ceea ce vrei (eu cer tot timpul in scris). Buun, imi scrie mail si ceea ce mi s-a parat mie culmea este ca pe langa datele 2007, 2006 vrea si evolutia 2007 vs 2006. PAi ce naiba, ea nu e in stare sa faca o impartire?????? Nu ca ar dura dar na, ca si chestie.


Vicky 30+ si Maya
AMR 10s

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

sunsmile, multumesc frumos....esti a doua persoana de aici de pe forum care imi spune ca o sa avem fetita, ea a zis ca dupa numarul de batai/minut asa pare a fi....tu dupa ce iti dai seama ca va fi fetita ? tot dupa nr de batai/minut ?

maryb 12+

marea mea iubire

sa fii sanatos puiul meu

pozele mele

Mergi la inceput