FIV 175

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria215ro spune:

Gabita eu sunt z8 de la ET.Si eu am avut aceleasi simptome ca si tine,dar din z6-7 nu mai am sanii asa umflati.Acum mai simt niste intepaturi in burtica si uneori dureri de spate(bazin).
Fetelor v-am intrebat si eu ce inseamna AH, dar nu mi-a raspuns nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

MARIA215RO

Assisted hatching" - Sustinerea membranei oului

O tehnica noua, dezvoltata recent, care consta in perforarea asistata a membranei oului.

In mod natural, oul, ajuns la nivelul uterului, iese din aceasta membrana si se implanteaza la nivelul mucoasei uterine. In unele cazuri, aceasta implantare este defectuoasa. Tratamentul consta in dizolvarea partiala a membranei. Aceasta manevra se realizeaza cu ajutorul micromanipulatorului, sub control microscopic si este indicata in urmatoarele cazuri :

dupa trei esecuri de fertilizare "in vitro", in care s-au introdus embrioni in uter si nu s-a obtinut sarcina;
la femeile cu varsta relativ avansata;
la femeile la care se stie ca au foliculi ovarieni cu membrana groasa.
"Assisted hatching" se realizeaza cu cel putin 1-3 ore inainte de introducerea embrionilor in cavitatea uterina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaBianca spune:

ice, cum adica ovarele sunt grav afectate? au vazut ceva la eco care sa ii puna pe ganduri? Hiperstimulare se pare ca nu ai facut. Nu ai cerut mai multe detalii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria78 spune:

Fetelor, de maine incep si eu tratamentul ... sunt cam speriata ca nu stiu cum o sa fie pentru ca e primul FIV. Mai ales partea cu facutul injectiilor singura, zilnic la aceeasi ora - nu stiu cum o sa ma descurc
Am schema de tratament: 1 fiola dipherline de maine, din ziua 15 a CM, pana la 01 mai si apoi si 4 fiole de menopur zilnic, adica 5 fiole zilnic
Am mai avut vreuna din voi schema asta? Nu e cam mult?
Ce parere aveti?
Multumsc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria78 spune:

am uitat ca sunt inca verificata de moderator ...
poate totusi o sa vedeti mesajul meu, desi apare mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria78 spune:

si am uitat ... sunt complet zapacita
cu ce fel de ace se pot face injectiile ca sa fie cat mai bine? aveti vreo idee?
multumesc inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabita78 spune:

Maria, multa bafta si sa se lase cu la sfarsit.

Eu nu am facut decat 2 injectii pe zi: una de decapeptyl intramuscular si gonal in burta.
Cele in burta le-am facut singura si cealalta mi-a facut-o sotul.
Oricum cere de la farmacie siringi cu ace subtiri si vei vedea ca nu simti nimic.
Fii curajoasa pt ca obiectivul merita efortul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Pt. injectiile care se fac in burta cele mai bune sunt seringile pt. insulina. Se fac in abdomen, putin mai jos de buric, unghi de 90 grade. Nu sunt dureroase .
Succes. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria78 spune:

Fetelor, multumesc pentru sfaturi
Trebuie sa reusesc cumva, nu-i asa, ca doar nu sunt nici prima nici ultima!
Plec sa caut seringi pentru insulina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaBianca spune:

cat de important este sa faci injectiile la aceeasi ora? eu cand am facut la medsana ma duceam acolo sa-mi faca injectiile si stateam nene cateodata in sala de asteptare de mi se lungeau urechile. plus ca nestiind asta ma duceam o data dimineata , o data mai pe dupa-amiaza, cum gaseam timp.
sa fi afectat asta rezultatul final? adica ovocitele au fost de calitate mai proasta sau cum? ce pacat ca nu v-am citit cand trebuia.

Mergi la inceput