Anticorpi antispermatici

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Data viitoare incercati sa nu va mai enervati, sa va duceti acolo calmi. Faceti mult pana in Bucuresti? Ca stiu ca ei zic ca in cele mai multe cazuri bebe se prinde cam dupa a 4-a inseminare. Si poate poti macar sa-ti faci acasa testele de ovulatie si sa vii la Bucuresti exact in ziua ovulatiei. Eu acum nu ma mai astept sa se prinda din prima (sa fiu sincera nici la fimea nu ma asteptam, nici nu am facut beta macar), de aia trageam mult sa prind si luna asta cu inseminare ca sa cresc sansele, dar nu a fost sa fie...
O sa vezi, la anul o sa-ti strangi puiutul in brate, o sa va ajute Dzeu, o sa ne ajute Dzeu pe toti!!!
Te pup si astept vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_23 spune:

Buna tuturor,
Scriu pentru prima data dar va urmaresc discutiile de ceva timp. Ma intereseaza subiectul anticorpilor antispermatici. Sa va povestesc, eu si sotul meu ne dorim un bebic dar se pare ca acesti anticorpi sunt impotriva. Am si anticorpi tiroidieni, am reusit sa scad TSH cu tratament si acum are valoarea normala dar tratamentul continua.
Dr. endocrinolog m-a sfatuit sa incerc IA insa doctorul ginecolog f optimist mi-a spus ca ii putem pacali. In luna august am reusit sa raman insarcinata natural, o minine am zis eu. Minunea nu a durat mult pt ca am avut avort spontan in sapt 7, cu 3 zile inainte sa ajung la control. A fost groaznic momentul.....
Numaram orele sa fie bine pana fac prima eco dar nu a fost sa fie. Dr nu a putut sa imi spuna prea multe, la o saptaman adupa avortul acela mi-a facut eco intravaginala si eveam folici dominanti de 12mm si mi-a dat sperante ca daca s-a intamplat o data se mai poate intampla. Pana acum nimic. Nu stiu ce sa mai fac, ce analize sa mai fac sau cu ce dr sa mai vb.
Am un mare noroc sotul meu este langa mine si ma sustine.
Astept sfaturi de la voi, Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

miha, eu am acelasi diagnostic ca si tine. Anticorpi antispermatici si antitiroida. Problemele cu tiroida le-am aflat tarziu. Istoricul meu il citesti in foile precedente. am reusit si eu sa raman natural in august, dupa pierderea sarcinii din mai. Pot sa-ti spun ca nu exista o reteta, dar trebuie sa-ti faci mai multe investigatii de trombofilie si sa tii TSHul sub 1(cel putin eu in luna in care am avut 0.75 am ramas). Eu n-am crezut ca voi putea ramane natural avand acesti anticorpi, ei si totusi... Cand vrea Dumnezeu se poate orice.
Capul sus si cu speranta inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Miha, eu iti recomand sa mai faci o analiza, tine tot de imunitate ca si anticorpii antispermatici. Imunofenotipare limfocitara (limfocite T,B, NK) se numeste si se face la Institutul Victor Babes. De multe ori, cand sunt prezenti anticorpii antispermatici, sunt si NK-urile marite.

Citeste mai multe in continuare:
Populatie B si NK agresiva

Exista peste 40 de tipuri de limfocite care alcatuiesc sistemul imunitar si care sunt clasificate in functie de antigenele prezente la suprafata lor membranara, denumite CD (Cluster Determinant). Buna si echilibrata lor functionare permite unei persoane sa ramana sanatoasa indiferent de agresiunile la care este supusa de catre factorii din mediu. Dintre aceste tipuri doua sunt extrem de importante in aparitia problemelor de infertilitate si avort spontan: CD 19+5+ si CD 56+. Fiecare femeie se naste cu un anumit tip de astfel de celule limfocitare. Daca o femeie are unul dintre aceste tipuri agresive, ea va avea sanse foarte mari sa aiba avorturi spontane recurente.

CD 19+5+ sunt limfocite din categoria B, adica cele ce produc anticorpi. Din pacate anticorpii produsi de aceste celule B sunt anticorpi antifosfolipidici, FAN sau anticorpi anti-sperma, astfel ca femeile cu aceasta populatie celulara sufera de afectiuni precum cele descrise la bolile respective. In mod normal procentul acestor limfocite tip B este de maxim 10%, asa ca o crestere in numar a populatiei acestea de celule B este insotita de probleme de infertilitate, implantatie si dezvoltare eficienta a sarcinii. Aceste celule mai produc si anticorpi impotriva hormonilor necesari sarcinii sa se dezvolte (estradiol, progesteron si hCG) astfel ca mucoasa uterina este prea subtire pentru a putea sustine o implantare eficienta a embrionului si pentru a-I asigura hrana, corpul luteal nu este sustinut eficient de doze adecvate de hCG astfel ca va secreta insuficient progesteron, etc.

CD 56+ sunt limfocite de tipul NK (Natural Killer), adica celule care nu au nevoie de cooperare cu alte tipuri de limfocite si pot ataca direct structurile considerate non-self. Daca cresc in numar (peste 12% din totalul de limfocite) celulele NK pot determina avorturi spontane. De asemenea si o crestere a citotoxicitatii lor poate avea aceleasi consecinte dezastruoase. Celulele NK de acest tip pot sa previna implantarea embrionului, pot leza celulele trofoblastice sau structurile embrionare, pot duce la aparitia de necroze deciduale (a mucoasei uterine unde se implanteaza embrionul) sau pot afecta circulatia placentara, toate acestea putand conduce la avort spontan.

Eu am aflat de NK-urile marite dupa ce am pierdut 2 sarcini.
De asemenea, mai poti face si analize de trombofilie, daca nu ai facut deja. Si trombofilia duce la piererea de sarcini. Mai multe poti citi aici:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167296&whichpage=15

MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
2 IA reusite dar pierdute la 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_23 spune:

Buna Tinuta, Felicitari , sa ai o sarcina frumoasa si usoara!
Am urmarit istoricul tau insa nu vazuzem ca ai reusit, ma bucur mult si imi dai sperante ca se poate si cu anticorpii acestia . Pana acum nu am investigat trombofilia, nu mi-a spus nici-un dr. Tu ai investigat trombofilia inainte de sarcina sau dupa ce ai aflat ca esti insarcinata?
Explicatia in urma avortului din septembrie a fost ca mi-a fost foarte foarte frig 2zile,nu stiu cat este de real.
Tsh-ul reusisem sa il repet in saptamana 6 imediat dupa ce am aflat de sarcina si era bun, 0.3 in conditiile in care cu 5 luni in urma il aveam 11.
Astept si luna asta iar la urmatorul control il intreb pe dr de investigatii de trombofilie.
Multumesc mult! mai vorbim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

miha, investigatii de trombofilie am facut inca inainte de FIV, dar doar o parte care culmea au iesit in regula. Dupa pierderea sarcinii am facut si mutatiile PAI si am descoperit unul homozigot. Cum la analiza embrionului in urma chiuretajului nu s-au descoperit anomalii cromozomiale s-a dar vina pe aceasta mutatie. Acum imediat ce am aflat ca sunt insarcinata am inceput sa fac clexan. O sa-l fac toata sarcina si inca cateva luni dupa(din cate am inteles).
Sa stii ca in primavara (cand eram insarcinata) si eu am inghetat la tara intr-o seara(imi clantaneau dintii de frig). Si eu banuit ca asta ar fi fost cauza, dar nu am vrut sa insist pe tema asta, ptr ca sa nu-mi acuz sotul ca ma tinuse in frig, desi subconstientul meu l-a acuzat mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_23 spune:

Buna Alexa, ma sperie materialul tau legat de limfocite. Cred ca problemele mele cu imunitatea vin din adolescenta, prin liceu am declansat o alegie la anumite pastile.Mai tarziu faceam alergie la orice mancam, doctorii mi-ai spus sa evit e-urile. Dupa 1 luna de regim mi-a trecut. Racesc f greu, aproape nici nu-mi amintesc o receala zdravana dupa evenimentul cu alergia la pastile.
Mi-am propus sa fac analiza Imunofenotipare limfocitara te voi tine la curent cu rezultatul.
Multumesc frumos! Tu ai reusit sa ai un printisor sau o printesa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Miha, si eu racesc f greu, nici nu mai tin minte cand a fost ultima raceala. Nu vreu sa te sperii, vreu doar sa trag un semnal de alarma, poate tu sau altcineva care citeste aici si a pierdut "doar" o sarcina face analizle astea, atat imunofenotiparea cat si mutatiile de trombofilie. Atunci cand stii ce probleme ai, iei tratamentul adecvat si ai sanse f mari ca urmatoarea sarcina sa o duci la capat cu bine.
Eu le-am descoperit destul de tarziu, dupa 2 sarcini pierdute, sarcini cape care le-am obtinut prin inseminare artificala. In 2 ani de zile am facut 10 inseminari.
Nu mai vreu si nu mai pot sa continui pe drumul asta, cel putin nu acum. La ultima inseminare am aflat de NK marite, tot atunci spermograma sotului s-a modificat din normospermie in teratospermie (nici acum nu inteleg cum a fost posibil), stiam deja de MTHFR heterozigot, PAI homizigot.... Mi se par prea multe toate aceste probleme, asa ca ne-am hotarat sa adoptam un copil.
Nu astepta sa-ti recomnde un medic sa faci analizele, mergi si fa-le. Multe dintre cele de aici avem pe langa anticorpi si probleme de tombofilie: eu, tinuta78, aruam, ralu_mv, probabil ca mai sunt si altele.
Ma repet, nu vreau sa te sperii, pt toate problemele astea exista tratament, daca eu le am nu inseman ca le ai si tu, dar daca totusi.... nu e mai bine sa stii din timp ca sa poti trata?

MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
2 IA reusite dar pierdute la 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Citind-o pe Tinuta care a spus in alt topic ca a testat anticorpii antisperm si la medlife fata de synevo, am facut si eu acelasi lucru, obtinand acelasi rezultat ca ea, nu valoric, ci calitativ: la medlife negativi si la synevo pozitivi.
Eu dupa faza asta am zis ca nu mai cred in analiza asta ...

--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
anticorpi antisperm. x 2 , 2 ia, 1 fiv nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

ralu, la mine a fost de bun augur rezultatul de la MF. In luna urmatoare am ramas natural, ceea ce n-am mai visat de 3 ani de cand descoperisem nesuferitii de anticorpi.
Subscriu si eu la ce-au spus fetele legat de raceala. Nici eu n-am mai racit de vre-o 3-4 ani(eu am facut legatura ptr ca inainte raceam foarte urat), pana acum cand am ramas graviduta si m-am luptat 2 saptamani cu amigdalele.

Bafta si speranta tuturor

Mergi la inceput