Anticorpi antispermatici

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisia_buc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andra_C

Facusem HSG inainte de a afla ca am anticorpii, mi-a facut-o dr la Cantacuzino la spital, nu m-a costat nimic, dar a durut foarte rau, la Medlife s-ar putea sa se faca cu anestezie totusi. A mai facut o prietena si pe ea nu a durut-o deloc, depinde de la persoana la persoana. Restul analizelor le ai bune?


Da, celelalte analize sunt bune (exceptand faptul ca am tiroida autoimuna descoperita in ian 2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna fetelor!

Am vazut ca nu am mai scris nimeni la acest topic. Am vazut ca unele dintre voi au intrat la subiectul Inseminare artificiala. Am facut si eu inseminarea pe 28. Acum astept sa vad ce s-a intamplat. Iar intre timp iau in continuare acidul folic, vitamina E, Aspenter (desi nu prea inteleg ce rol are aspirina ....) plus ovule Utrogestan 3/zi in trei reprize.

Am avut trei foliculi dintre care unul dominant (la o doza de 50 mg Clomifen) ceea ce-i OK, endometru era de 12 in ziua 11...si probabil chiar mai serios in ziua 14 cand a avut loc procedura. Mai mult decat procedura in sine (5 minute maxim) am stat vreo 45 minute cu o perna sub fund si picioarele sprijinite de perete. Pentru declansarea ovulatiei am facut Ovitrelle 2 fiole pe 26 iulie (a 12-a). Dr. ne-a recomandat sa avem contact in seara aceea si a doua zi. Am ascultat-o legat de a doua zi (dupa inseminare nu prea imi mai ardea de altceva....). Nu stiu daca s-a produs fecundarea (desi ceva am simtit chiar la vreo 10 minute dupa procedura ... mici intepaturi exact pe ovarul stang (unde erau foliculii). Poate vrea Dumnezeu sa reusim. Chiar inainte de prima monitorizare am visat ca aveam 3 foliculi buni si am visat numele unei fetite...poate un semn?

Vreau sa tin postul Sfintei Marii, iar daca o sa am fata va purta si numele Maria. Poate Maica Domnului isi va intoarce dragostea sa catre noi si ne va darui un ingeras.

Sper ca nu v-am plictisit cu toate gandurile mele.


Voi ce ati mai facut intre timp? Ati plecat in concediu?

Astept vesti de la voi! Va pupic dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Doamne ajuta, sa fie cu ochisori!!!Abia astept sa-mi dai vestile bune!
Astazi a facut si o prietena prima inseminare, sper din tot sufletul sa-i dea Dumnezeu un copilas.
Iar eu marti ma duc la o discutie cu doctora pentru ca as vrea sa incerc sa fac al doilea copil si bineinteles inseminarea este singura sansa, vreau sa vad ce analize imi da sa fac, desi sper sa nu fie prea multe pentru ca nu stam f bine cu banii si daca oricum se stie problema infertilitatii...
Cam pe 9 iti poti face testul de sarcina. Eu am facut inseminarea acum 2 ani pe 27 iulie si pe 10 august am facut testul
Te pupic si astept vestile cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Cristina ce ai facut? Cum e testul? ROSUUUUUU? Asteptam vesti!



HIDROSALPINX STANG(descoperit dupa laparoscopie), FSH-9.
SOT: VARICOCEL STANG(operat august 2010), OLIGOSPERMIE MODERATA, ANTICORPI ANTISPERMATICI (dezvoltati in urma operatiei de varicocel).
2 INSEMINARI NEREUSITE(MIHALACHE-MATEI)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Cristina, vreo veste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Astazi am facut testul. Astept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Tin pumnii stransi stransi stransi!!! Doamne ajuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:



NEGATIV - 1.43 (adica sub valoare minima de sarcina)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Of, Cristina, imi pare tare rau!Stii ca se zice ca prima inseminare are sanse de 10%, apoi pe masura ce faci cresc sansele. Nici nu stiu ce sa-ti zic, imi dau seama cum te simti, iti zic doar ca toti cei pe care ii stiu ca nu puteau avea copii, au reusit intr-un final...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna Andra,

O sa mai incerc luna asta (spre sfarsitul lui august). Oricum nu o sa mai fac beta ca nu mai e nicio graba, abia la anul ma voi mai imbuiba de hormoni. Din septembrie incep serviciul si nu am timp sa mai umblu prin Bucuresti.
Poate luna asta se vor aduna mai mult de 6 mil. (dupa preparare). Cred ca pauza de 2 zile a fost prea putin, iar faptul ca in dimineata procedurii ne-am enervat cumplit din cauza unei suprataxe pe RATB (din cauza faptului ca traim in Romania si nimic nu functioneaza - adica vrei sa cumperi cartela dar nu merge calculatorul si platesti ca prostul). Din cauza stresului de la 29 mil. a ajuns la 10 mil!!! Se vedea cu ochiul liber dupa volum. Desi diagnosticul e normospermie.

Am fost de 3 ori la Bucuresti si de 2 ori era defect calculatorul!!! Iar cand le spuneam idiotilor care ne-au dat amenda ca intentionat nu merg calculatoarele ca sa dea amenzi nu au incercat macar sa nege...ceea ce ma face sa cred ca aveam dreptate.


Deci, in concluzie, luna asta vom face tot posibilul sa fim relaxati, sa pastram 3 zile de repaus inainte si gata. In rest cum va decide Dumnezeu!

Iti multumesc ca esti alaturi de mine.

Mergi la inceput