adoptie copil 0-2 ani

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Amiuta, nu-ti fa probleme! "Prieteni" d'astia gasesti pe toate gardurile. Se dau si la kilogram da' tre' sa te grabesti ca nu ma prinzi .
Si sa-ti iasa din cap cifra 2! Veti fi 3! Toti am trecut prin momentele astea, dar am mers mai departe si uite citi parinti fericiti sint pe aici.


www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinagosp spune:

buna. am citit o parte din postarile voastre . este adevarat ca nu pe toate dar voi mai citi si de acasa acum ca v-am gasit ....am o singura intrebare . exista printre voi cineva care a adoptat ca parinte / mama singura ? eu sunt divortata si as dori sa adopt un copilash ? mie mi se pare misiune imposibila in cazul meu dar voi incerca oricum ...insa m-as simti mai bine daca as putea sa vorbesc cu cineva care se afla in aceeasi situatie . multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinagosp

buna. am citit o parte din postarile voastre . este adevarat ca nu pe toate dar voi mai citi si de acasa acum ca v-am gasit ....am o singura intrebare . exista printre voi cineva care a adoptat ca parinte / mama singura ? eu sunt divortata si as dori sa adopt un copilash ? mie mi se pare misiune imposibila in cazul meu dar voi incerca oricum ...insa m-as simti mai bine daca as putea sa vorbesc cu cineva care se afla in aceeasi situatie . multumesc

subsemnata

si mai sunt mamici sau viitoare mamici singure pe aici dar le las pe ele sa se prezinte singure

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinagosp

buna. am citit o parte din postarile voastre . este adevarat ca nu pe toate dar voi mai citi si de acasa acum ca v-am gasit ....am o singura intrebare . exista printre voi cineva care a adoptat ca parinte / mama singura ? eu sunt divortata si as dori sa adopt un copilash ? mie mi se pare misiune imposibila in cazul meu dar voi incerca oricum ...insa m-as simti mai bine daca as putea sa vorbesc cu cineva care se afla in aceeasi situatie . multumesc


Buna,

Nu are nicio importanta daca esti parte a unui cuplu sau esti singura. Important este sa indeplinesti conditiile si se decide oricum tinand cont de interesul superior al copilului

Gasesti informatii despre procedura de adoptie si pe RECLAMA ILEGALA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy10 spune:

Buna!
Si eu vreau un bebe ...sub 2 ani, e tare grea asteptarea asta. Suntem atestati de pe 07.01.2010 si nu stiu cum sa fac sa scurtez timpul catre copilasul nostru.
In ultima perioada, ultimele luni cati copilasi sub 2 ani au fost adoptati?
Cu toate ca "e criza" si multe mame si-ar abandona copiii din lipsuri, totusi nu exista copii adoptabili..... unde sunt cei lasati prin maternitati? De ce nu li se finalizeaza mai repede actele sa devina adoptabili???? Sunt atat de multe familii ce asteapta sa adopte si peste tot aceeasi poveste "n-avem!".

6IA, 2FIV-nereusite
prin adoptie vom aduce bucuria in casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

puffy- nu-ti pierde rabdarea asa de repede!
eu iti inteleg nerabdarea si gandurile care te apasa insa in acest procedeu trebuie sa ai multa multa rabdare!!
Ai dreptate in ce spui ,si eu am aceasi framantare de atatea luni,unde se duc copilasii?ei bine, acum am reusit sa inteleg- se duc la asistenti maternali,stau acolo pana DPc-ul le incheie dosarul si devin adoptabili.e adevarat, teoretic suna bine si frumos insa trebuie sa ne gandim ca asta dureaza.Poate dura ani de zile pana acel copilas devine adoptabil si automat iese de pe lista celor care vor sa adopte un copilas mic.
Mai greu este atunci cand lumea ma intreaba- ce-ati facut?ati reusit?si eu le raspund ca NU ,nu sunt copii adoptabili.toti se uita la mine ca la o nebuna,si imi spun -Cum sa nu fie copii??Sunt o groaza!Eh! uite ca aici e partea cea mai grea.Sa stai sa le explici ca este un sistem greoi ,ca ....
Asa ca Puffica mea stai calma,toti vom reusi ,insa rabdare!!


Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy10 spune:

Simo multumesc pentru incurajare.
Asa e si mie imi vine greu sa explic tuturor care nu au habar de legile astea idioate, dar asta e.
Sa ne ajute Dumnezeu sa ne gasim copilasii cat mai repede, ca sa ne spalam de atata amar si necaz.

6IA, 2FIV-nereusite
prin adoptie vom aduce bucuria in casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza20 spune:


Buna fetelor
Am citit acum toate postariile voastre,tot respectul pentru ceea ce incercati sa faceti,sper din inima sa ii aveti curand pe ingerasii vostri,am o rugaminte petru Emilia Stanciu:am citit povestea ta ma inpresionat crede-ma!!!as vrea daca nu cer prea mult o poza cu ingerul vostru?sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana34 spune:

Buna, fetelor! Mai rezistati? Ca eu nu mai am rabdare mai ales cand vad atatia copii abandonati sau, mai rau, ucisi de catre propriile mame, un cuvant prea frumos pentru acele animale care fac asa ceva.
Oare ce am putea face sa se schimbe odata si situatia noastra? Ca eu am trimis acte in tara si nimic, nu sunt copii adoptabili.Dar totusi unde sunt copii?Sau acei angajati de la DPC-uri ce fac?
Eu sint ciu atestat cu multa vechime 2 ANIinsa nu am vazut decat un singur copil.
Haideti sa gasim o solutie, sa vedem unde sa mergem, de unde sa incepem, ca daca am fi uniti, nu ar avea nici un motiv sa ne faca ceva, si mai rau decat sa ne suspende atestatul, ce ne-ar putea face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana34

B
Oare ce am putea face sa se schimbe odata si situatia noastra? Ca eu am trimis acte in tara si nimic, nu sunt copii adoptabili.Dar totusi unde sunt copii?Sau acei angajati de la DPC-uri ce fac?
Eu sint ciu atestat cu multa vechime 2 ANIinsa nu am vazut decat un singur copil.
Haideti sa gasim o solutie, sa vedem unde sa mergem, de unde sa incepem, ca daca am fi uniti, nu ar avea nici un motiv sa ne faca ceva, si mai rau decat sa ne suspende atestatul, ce ne-ar putea face?


imi pare nespus de rau ca inca nu ai reusit insa trebuie sa ai incredere ca intr-o zi o sa vina si minunea in viata voastra!
Noi asteptam de 8 luni si deja nu mai rezistam si sper sa nu ajungem sa treaca 2 ani ca nu stiu ce fac!
Ce putem face ? mai nimic.Riscam pierderea atestatului si asta cred ca m-ar termina deci hai sa avem rabdare si sa mergem mai departe.nu poti risca asa ceva?Ce faci daca te trezesti ca nu mai poti adopta niciodata?O sa te gandesti ca mai bine asteptati si 5 ani decat sa nu mai fie niciodata!
Da,putem face o scrisoare catre ORA (eu am mai scris odata insa nici un raspuns) si sa strangem semnaturi insa spune-mi tu mie cine se baga??

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput