Mamici de (pepenasi de) iulie-august 2008 (57)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gini75 spune:

oanasm, da, asa e.
Si repet e vorba doar de indemnizatia de maternitate (aferenta concediului de 126 de zile), nu de cea pt. cresterea copilului pana la 2 ani. E vorba de Ordonanta de urgenta 158/2005, modificata:
"ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii."
"ART. 25
(1) Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lcazangiu spune:

Buna dimineata burtici cu pepenasi,

Multumesc fetelor care mi-au raspuns, probabil ca o sa-mi fac si eu acest vaccin.
Azi am intrat in 30 de sapt au mai ramas doar 10
M-am uitat aseara evident pe prima tv, evident ca iar m-am emotionat dar am si prins curaj, ce adica eu nu pot abia astept doar sper sa ma lase David, adica sa se intoarca, ca el se misca intruna dar se pare ca tot in picioare ii place
Off si vremea asta e asa urata, nu ai nici un chef sa iesi din casa si as fi vrut sa ma duc sa ma tund, dar cred ca o las pe sapt viitoare cand se incalzeste iar afara!

Lori30+David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mi-am luat carutz, mi-am luat carutz. Dupa ce doua zile am tot umblat prin magazine sa vad ce si cum, sa le inchid, deschid si tot ce ne-a sfatuit Mada, aseara am comandat carutul www.ebaby.fr/chicco-1-2-3-4-5-6-7/chicco-trio-ct01-auto-fix-completo-wave.html" target="_blank">asta. O sa ne vina pe luni, marti.

Eu as fi vrut unul rosu, dar din pacate nu aveau decat 2 culori pe site : gris si crem, si al meu sotz nu a vrut sub nici o forma gris pe fiica-sa, asa ca am luat crem dupa ce ne-am asigurat ca totul se dezansambleaza si se poate baga la spalat.

Ieri a fost ziua mea libera asa ca am avut timp de bramburit prin oras. Am fost si la epilat si m-a durut ca niciodata. Mi-a zis cosmeticiana ca pe masura ce inainteaza sarcina o sa fie tot mai rau .

Turtu eu nu am nici o problema cu condusul. Pentru mine e cel mai ok mijloc de transport. O sa conduc pana nasc, daca nu o sa am vre-o contra-indicatie de la medic. DA tu de ce iti faci probleme?



Vicky 29+ si Maya

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Buna gravidutelor!
Se pare ca si azi avem parte de o zi urata!
Eu ma pregatesc sa plec la cumparaturi in Cora si dupa aceea o sa ma uit si de patut si carut ca vad ca aproape toate v-ati cumparat si nu vreau sa raman ultima.
Vicky super frumos carutul!
Lcazangiu si eu m-am uitat aseara la emisiunea de pe Prima Tv si m-am cam speriat ca saraca mamica a avut ceva dureri pana i-au montat epidurala.
Pupici la toate

Tecky 28 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Bunadimineata la burtici!
Revin si eu dupa cateva zile plictisitoare in spital, si uraaaa pina la jumatatea lui mai vom sta acasa bine mersi ,sa ne mai relaxam putin. Initial nu prea mi-a suras ideea ptr ca pe langa faptul ca iau doar 75% din salariu pierd si bonusurile si evaluarile,si tichetele de masa, dar asta e, bebe e mai important decat toti banii din lume.
Bineinteles ca nu am reusit sa ma pun la curent cu tot ce ati scris , am citit pe diagonala rau de tot!!! Vad ca vorbiti despre carucioare, despre trusoul lui bebe, noi nu am cumparat nimic deocamdata, dar am primit o multime de lucrusoare de la fina si de la verisoara mea. De luna viitoare sper sa renovam si noi camera lui bebe, abia astept!
Ma duc acu sa citesc din urma ,sa fiu la curent cu stirile.
Va pup dulce


Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita21+ cu Alexandra Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Vicky, e super caruzul asta. Amprieteni care il au si sunt super multumiti.

Masina : de condus, conduc si eu in fiecare zi. Deocamdata nu am probleme, mai greu cu intratul si iesitul din masina pt ca fiind cam mica scaunul meu e f in fata. Si nici nu pot sa-l dau de fiecare data in spate cand ies, ca e mai greu sa il pun la loc apoi.

Narcisa, sper sa fie totul ok cu Paka. M-ai distrat cu brazilienii tai frumosi. Acu 2 ani aveam si noi obiceiul sa facem chefuri cu tineri de multe nationalitati, dar cei care conduceau aceste chefuri erau brazilienii. Faceam gratare incepand de duminica la pranz pana seara, ei aduceau muzica buna si ne invatau sa dansam, ne faceau mancare specifica si niste cockail-uri ametitoare ... kaipiriña a ramas preferata mea. Desigur ca primul cuvant pe care l-am invatat a fost SAUGI ( nu stiu cum se scrie, dar asa se pronunta). Dupa ce am inceput sa facem copii, am terminat cu chefurile astea :-) Insa viata alaturi de ei trebuie sa fie frumoasa si zgomotoasa, mi-as dori sa ajung odata pe acolo.

Imediat va pun o poza cu ce o sa imi cumpar deseara ... o nebunie ! Acu stau ca pe ghimpi ca mai erau doar 2 in stock si sper sa nu se vanda pana deseara ca fac urat!

Sibylle saptamana 30

Nasterea ariciului junior Poze cu noi si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

SYBILLE si FLO1980 LA MULTI ANI , sa fiti sanatoase si voi si bebeii vostri sa aveti nasteri usoare si bebei frumosi si mancaciosi !!!

Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita21+ cu Alexandra Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Neata fetelor.
Si eu am citit de indemnizatia de maternitate si pentru mine este ok ca nu depasesc 6000 lei pe luna.Nu castig chiar asa de bine,dar sunt multumita de ceea ce am la ora actuala.Salariul minim pe economie este 500 lei.
Eu una conduc inca si am de gand sa merg cu masina pana la nastere daca nu sunt contraindicatii de la medic.Sper sa reusesc in continuare la cum este traficul in bucuresti.
Fata de ieri azi am o stare mai buna azi ,cred ca o sa imi schimb medicul si spitalul unde o sa nasc ,eu mergeam la municipal dar incerc sa ma duc in alta parte unde am niste cunostinte cu o recomandare mai buna .O sa va tin la curent,daca reusesc vineri ar trebui sa merg la noul medic, poate voi face si o eco sa vad iar bebelina.
Sunt bucuroasa ca am primit si prima de Pasti deja pe card, asa ca pot sa mai cumpar una alta pentru bebe.
Apropo am nevoie de ajutor unde pot gasi saltea pentru patut de lemn de 120/80cm ,ca marimea asta nu am gasit-o nicaieri????? Poate o fi in vreun magazin sau se poate comanda undeva la un pret rezonabil.
Pupici multi si astept raspunsul vostru.


27+
http://bd.lilypie.com/IHRjp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lcazangiu spune:

SYBILLE si FLO1980 LA MULTI ANI sa fiti ferucite si iubite, sanatoase impreuna cu bebelusii vostri

Lori30+David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

'neata fetele,
Oanasm...asa zic cei de la Douceur, ca este de la 0+ luni...am vazut acolo pe site-ul lor ca se intindea, statea si la orizontala...

Ankalaura..nu stiu ce sa zic, astia de la magazin mi-au aratat catalogul unde aveau mai multe culori, printre care si bleumarin cu roz....mie mi-au zis ca pot sa faca rost de el...si ca ma suna...ar fi trebuit sa ma sune ieri...am stat cu ochii pe tel ca pe butelie, degeaba...asa ca am luat o hotarare..
Cand sotul meu m-a vazut asa de necajita...a zis ca imediat dupa paste mergem sa cumparam carucior...pana atunci cautam...si cumparam direct din magazin chiar daca costa mai mult....
Eu vreau sa fie frumos, ieftin, usor de manevrat, usor de strans...samd...si sotul meu a zis ca sa mai cautam si sa renunt la net...sa vedem produsul face to face...si cumparam ce ne place..si sa fie si de calitate....cica asta o sa fie cadoul nostru la implinirea unui an de casnicie...adica pe 28 aprilie...fain cadou...ce sa zic...nu ma asteptam...dar e bine!!!!


Aaaaa...si m-am hotarat...mai vin la servici doar luna mai...pana la sfarsit, apoi intru in concediu de odihna 2 saptamani...si apoi direct in prenatal...macar o luna de zile sa stau in prenatal...nu???


Cami 26s+, cu Timeea Cristina

pustai

Mergi la inceput