Mamici de (pepenasi de) iulie-august 2008 (57)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

sibylle, da, eu te intrebam unde va mutati. De ce zici ca orasul e oribil? Desi daca zici ca locurile frumoase sint la 5 km nu poate fi chiar asa de rau. Cind luati cheia de la casa?

sun, nu tin minte, te-am intrebat de nr de telefon? Te sun cind ajung in tara si ne-ntelegem cu intilnirea. Numai ca va trebui sa-mi dai indicatii pretioase cum si unde ajung, ca eu in Bucuresti stiu doar cum sa ajung la Unirea
Pe ce site-uri te uiti? Da-mi si mie un link, ca sa mai am si altceva de rasfoit in afara de redoute-ul pe care-l stiu de la anka.

mada, n-am pus poze din vacanta nici in ziua de azi, ca tot nu le-am descarcat din aparat. Nu stiu cum trec zilele astea asa de repede si tot n-apuc sa fac nimic.

cristina, vazut burtica, arati foarte bine, iti prieste sarcina.

ralu, felicitari pentru cumparaturi, deci va ramine numai carutul de cumparat. La treaba asta vad ca e complicat rau de tot cu alegerea.

Noi miine mergem la spitalul la care o sa nasc pentru un fel de curs sau ceva de genul asta. Sint curioasa ce-o sa ne spuna.
Fetelor, ca tot vroiam sa va intreb de multa vreme: voi mai conduceti?
Ca eu inca mai conduc, nu mi-am luat carnetul de asa de mult timp si conduc ca sa nu-mi ies din mina si sa prind cit mai multa siguranta, insa nu stiu pina cind o fi bine sa fac treaba asta. La voi cum e?

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Salut fetele
Doamneeee cat ati scris!!!!

Camy - e preconceputa ideea ca bebe tre sa stea perfect la orizontala, fara perna, etc. Nu il pui in fund, normal! Daca acel carut are o inclinatie egala, nu "franta", si e inclinatie usoara (acolo, cateva grade), e ok. Chicco nu are orice culori. Rozul si
bleumarinul nu sunt. Stiu ca primisera doar kaki cu galben cu e al meu si al lui BOTI (la 0.5), si la ei, loturile sunt maaaari! Eu oricum as fi preferat galben sau orice altceva, am o mica problema cu bleu versus roz, etc...

The Andreea - imi doresc tare mult sa nu fie nevoie sa vindeti apartamentul! Eu sper sa se rezolve cu legea si sa nu ne mai gandim atata cum Dzeu sa intindem de 6 milioane, sau sa ne rugam sa avem lapte, pentru ca ala praf e prea scump, samd.... By the way... la o varsta, bebe consuma cam o cutie de lapte pe saptamana...

DIDI - la tine e chiar ciudata situatia, desi eu sunt sigura ca te-ai incadra. In fond, la tine e o SCUTIRE de impozite, nu e ca si cum nu esti asigurat!!!

Gabilone - tu esti tot constanteanca? Si Corinuk? Si Didi??? He he.. ne-am adunat! SI NOI SUNTEM LA CONSTANTA DE PASTI!!!

Gini - 75 de salarii minime este pe luna, iar salariul minim cat e? 4-5 milioane? Sper sa nu fie multe dezavantajate de cifra asta Dar parca m-as multumi cu 50 - 60 de milioane, totusi, daca as avea salar asa de mare, si nu m-as simti dezavantajata de lege Glumesc

Carissma - cum inteleg eu textul cu 12 salarii, ar insemna ca ai vreo 2 mii de euro ca sa pierzi cu legea pe care vor ei sa o propuna.

Eu, sincer spun, nu vreau nene averile de pe lume, dar vreau suma suficienta pentru intretinerea copilului! Cu ce inseamna doctor, vaccin, retete, lapte daca e cazul, pampersi... In 2003, cu Eliza, consumabilele ma costau in medie 6-7 milioane pe luna, si cumparam lapte NAN care e cel mai ieftin in afara de Bebelac (e vreo 25 de lei cutia parca). Nu pun haine, nu pun accesorii - patut, carut, restul. Doctorul e cam un milion vizita. Vine o data pe luna. Vaccinurile, la doua luni la inceput. Noi le-am facut pe cele gratuite, dar cele suplimentare sa platesc. Cum Eliza a mers la gradi de la un an, normal ca i-am facut HiberIx, VarilIx.... Nu am apucat sa ii fac anti hepatita, ar fi trebuit... Acum cred ca e vreo 2 milioane un vaccin suplimentar... Ce sa faci cu 6 milioane + 2 alocatia?? cand un carut e, in medie, 10 milioane si un patut 5?

XENA - nu e clar, se discuta. Poate iese, poate nu iese. Poate iese de la 1 ianuarie. Nu stiu daca de la 1 ianuarie ar intra numai cine intra in CIC de la 1 ianuarie sau si cine e deja in CIC. Ar trebui sa fie toata lumea, dar in Romania te poti astepta la orice. In cazul meu, intru in CIC la 5 nov, deci, cu o decizie tampita si tipic romaneasca, as risca sa nu ma incadrez! Dar macar sa treaca de data asta, ca pana acum s-au gasit N motive sa fi eoprita... Sa speram ca ii motiveaza anul electoral si ii tenteaza sa stranga voturi ...

Turtu eu mai conduc daca e nevoie. Dar prefer sa fiu "condusa" catre si dinspre serviciu. In BUcursti se circula absolut ingrozitor, azi era sa intr in noi un bou de la Fan Curier cu un camion, care vira stanga fara sa se asigure la dreapta de unde veneam noi pe drum cu prioritate!!! Mai mult de astia mi-e frica, nu de prestatia mea de sofer!
Daca am nevoie de masina, o iau. Daca nu, ma duce Ovidiu. Sa vedeti ce scheme facem, ca uneori las masina la firma, ne intoarcem cu a lui, a doua zi plecam, el ia masina de la mine, o lasa pe a lui, eu nu circul cu a lui ca e nervoasa tare (a mea e mai de gagici ) Circul naibii

Fetele, am fost la medic, iar suntem MAAAAAARRRRRRI!!!! DPN s-a dus in 24 iunie!!! Sper totusi sa mai stea grasana, ca am eu niste socoteli si nu renunt la nici o zi de concediu, iar mai devreme de 26 iunie nu trebuie sa nasc, pentru a intra in 25 iunie in prenatal, sa o lungesc pana in 29-30 oct.... Ca nu vreau sa intru in concediu de odihna mai devreme de 1 iunie.... Ooooffff, alt circ!!!
Grasana mea are peste un kil jumate, are cam 30 de saptamani in loc de 28 +4 zile...
Sper sa nu se faca de 4 kile ca m-a rupt!!!

Pup ca e tare tarziu

Anca mami de Eliza si 28+ cu Ligia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuk spune:

Sper ca acest capitol sa ne aduca numai bucurii si vesti bune!
ankalaura adica ne adunam de o intalneala dupa Paste la Constanta?

corinuk 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Dma 2007 pantalonii mi i-a cumparat mama cand a fost in vizita la o colega de serviciu care a fost internata la spitalul 9,mai nou se numeste ALEXANDRU OBREGIA,e prin Berceni si vizavi de intrarea in spital e un magazin cu hainute pt copii.A dat 11 Ron pe o pereche.Si mie mi-a zis dr mea sa stau linistita ca nu e nici o probl ca am colul scurt,daca era deschis era o problema.
Alina Maria eu am colul scurt si simt ca fetita mea misca foarte jos si nu am mai avut curaj sa fac nimic cu sotul de vreo luna.Saracutul.....dar pt fetita noastra facem orice sacrificiu.
Va pup pe toate

Tecky 28 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Apuc sa intru si eu...Ce zile...
Va multzumim ca sunteti niste dragutze si ca v-ati interesat de Paka, este mai bine, slava Domnului, maine dimineatza vine acasa dragul de el...O sa incerc sa raspund asa cum imi amintesc, nu am citit capitolele lipsa, promit solemn ca imi iao o zi intreaga sa citesc...
Deeeeeciii,
Ankalaura, da, brazilienii au cateva exemplare frumoase, sunt barbatzi frumosi, de asta m-am si maritat cu unul (nu numai)...Si sunt extrem de educati si bine crescuti, eu nu am vazut o femeie care sa deschida singura usa la masina (decat daca e singura) sau sa-is care singura bagajele sau chiar poseta (de ex).bine, si ele sunt frumoase, nu degeaba cele mai tari manechine si modele ale momentului sunt brazilience...Sa ma lamuresti si pe mine cu salteaua plizzz, aia de cocos, adica o taie ei pe masura dorita sau ei ti-o livreaza standard si tu o tai daca e nevoie?Las ca bb va fii exact cum trebuie...Pupam Eliza pana una alta!!
Sun-ule, ce face fina-mea??Sa-i spui te rog ca mi-e dor de ea, da??Si buan mea prietena Ioana a nascut in acelasi loc unde vei naste tu cu aceeasi dr si mi-a spus ca a mers la nastere cu citez si scuzati expresia - palma in fund - a luat cu ea doar sotzul din dotare si cartea de identitate...
Mada, si noua ne-a venit ieri masina de spalat iar joi cica ne apucam de renovat...A zis d-l care se ocupa de asta ca in 4 zile termina, vreau sa vad...Ah, sa nu ma injuri, cand ai timp te rog sa modifici din nou DPN-ul pe 1 august (+-), o sa explic mai incolo ce si cum...Imi cer scuze ca te bat la cap cu asta!!
ATB-ule, Pakalica afost spalat cu o lotiune anti pureci si anti carapatos (nu stiu cum sa traduc asta, sunt niste insecte care se lipesc de piele, dar nu lipitori...aaa, capuse parca).Noi traim intr-o zona de plaja, cu mult mult nisip si sunt o gramada de paraziti iar o data pe luna Paka ia o baitza cu solutie.Cred ca acum s-a lins si a facut o intoxicatie urata dragul de el...Ghiveciul calugaresc are in plus un mar, mazare, fasole verde, il fierb putin pe foc dupa care il bag la cuptor, cam asta e.
Botiiiii, ce imi face Gargaritzuca Nancy??Cum a iesit camera ei?/Ai apucat sa pui pozici ca n-am vazut??
Anaxena, nu te impacienta, Maria va aparea la timpul potrivit, nici o zi mai tarziu, nici o zi mai devreme.Doar e fata desteapta fie-ta, stie ea ce stie.
Cristina, cum sunteti??Noi am fost in aceeasi saptamana la eco, totul e in regula??Imi cer scuze daca ai mai scris, n-am citit...Tu cum esti, a trecut melancolia??
Nati, voi sunteti bine, ce face bb-le??
Bujo, tu ai terminat cursurile de mamici??
Alina Maria ai o familie grozava si o casutza de povesti cu o gradina de povesti...
V apup pe toate, sunteti niste comori!!
Noi am fost azi la Dr Leite si pe scurt a zis ca totul este bine, Micutza Sirena s-a pozitionat deja cu capul in jos, a zis ca nastem pe la 1 august, tensiunea normala, fluxul normal...Totul e in ordine, bem tranquilo, slava Domnului!!Am intrebat de pregatirea sanilor pentru alaptare si el mi-a zis ca singura modalitate care da intr-adevar rezultate sunt baile de soare (adica top less).In rest, nici un prosop, nici o lotiune, nici o treaba...Ma rog, asta a spus el...Mi-a spus sa fac in fiecare dimineata alongamento (stretching pentru muschi) impotriva carceilor si cam atat.Trebuie sa facem mai un set de analize, pana la finalul sarcinii trebuie sa le repetam pe toate (asta-i legea in Brazil, nu stiu cume acasa) si sa ne vedem sanatosi luna viitoare, prin 20-21 mai...Cam asta a fost, suntem fericiti ca micutza e bine, slava Domnului...
Pup fetele toate si burticile...



Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (23+)si Vil asteptand o

AMR 17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Sun-ule da esti racita??Ca acum vazui ce scrise Mada...pai cum??
Sibylle, felicitari pentru casutza cea noua!!
Ankalaura, vroiam sa zic ca m-am maritat cu omuletzul meu nu numai pentru motivul ca brazilienii sunt frumosi, ci din multe alte motive si primul ar fii ca-l iubesc.Am citit acum mesajul meu si mi-e sa nu se intzeleaga altceva.
Asaa, noi sutien am gasit de la Triumph, fara sarmulitza, bumbacel cu cupa detasabila, nu e scump (aici), undeva pe la 25 RON ajunge - mi se pare rezonabil...
Aaa, si detergent am gasit aici Omo de bb si balsam de rufe de la aceeasi marca.Dar oricum braziliencele nu se streseaza prea tare cu asta, spala rufele la mana, cu apa rece sau caldutza si cu sapun de cocos...Cam asta e ce am prins eu pana acum...

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (23+)si Vil asteptand o

AMR 17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

neatza!

intru doar putin sa va salut.
la noi ploua ca-n Londra si nu-mi place deloc
ma intorc la ale mele ca deja au inceput sa ma bazaie astia pe aici.


intru mai tarziu, sper.

29
www.flickr.com/photos/25375396@N07/" target="_blank">poze
Andreea-Paula
AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Buna dimineata, fetelor!

M-am uitat si eu pe poze si sunteti niste frumoase.Imi imaginez ce colectie de bebei minunati va fi aici peste putin timp.

Va multumesc pentru raspunsurile legate de calatoria la mare si miscarile lui bebe.

ankalaura, eu am pus in discutie pe site acum vreo luna - doua subiectul legat de indemnizatie, inclusiv site-ul cu "semnaturi pentru"...destul de slabe rezultatele.Am incetat sa mai sper si incerc sa merg la serviciu cit de mult pot.

Va doresc o zi minunata!

ina C

"Sa nu cautati a face pe om mai bun prin ratiune, ci prin exemplu;nu incercati a misca decit prin emotie;sa nu credeti ca puteti trezi dragostea decit prin dragoste.Fiti ceea ce vreti sa fie celalalt.Viata voastra, iar nu cuvintele voastre sa fie o predica."(II.Fr.Amiel)

ina C 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gini75 spune:

ankalaura, parca salariul minim pe economie e 500 lei. Plafonul de care vorbeam e pt. indemnizatia de maternitate (pre si post natal), nu pt. indemnizatia de concediu pt. ingrijirea copilului.
Am postat inainte ca le dezavantajeaza pe fetele cu salarii mari. Rectific - pe cele cu salarii ffff mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

neatza burticoaselor!
turtu eu conduc la greu..si credca voi conduce pana...incap cu burtoiu de volan! acum depinde pana cand voi veni la servici....
gini deci 12 salarii a cate 500RON?..asta inseamna 6000RON/luna...pthiu..am scapat..am io salar bunicel da nici chiar asa....merci de lamurire! dar unde ati vazut voi legea/proiectu asta? un link se poate?
gabriela si la noi e urat..si cam rece...brrr...cica de vineri se mai incalzeste! un !
narcisa ma bucur ca bebeila e ok..si catzelul la fel!
ankalaura felicitari pt bb Ligia maricica!!!


Oana
20+ cu
o noua viata

filmuletz bb

Mergi la inceput