Mamici de (pepenasi de) iulie-august 2008 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Neatza fetele!

Hop si noi pe aici, gagicile matinale, ca tati inca face nani.
Monica ms. Drum bun spre Canada si distractie placuta si sa veniti cu poze multe.
Mai nu ne-am hotarat, vesnic eu cea nehotarata mai bine zis. Ca a meu ar vrea Loola care ar trebui sa il luam din Italia ca sa avem culoarea care o vrem, oricum am auzit numai lucruri bune despre el. Da cum eu nu ma pot abtine sa nu mai sap pe net dupa modele si culori de carucioare, na am si eu o boala acu ca vine bebe 2, am gasit altceva un alt model e nemtesc de la cei care fac si carucioarele hauck mai au o gama de carucioare i'coo si am gasit modelul asta care vine ca travel system si are carutzul, scaun de masina care se pune pe carutz plus landou pt carutz care mai tarziu dupa ce bebe nu mai are nevoie de landou se transforma in footmuff si geanta asortata la carucior toate pt 440 de lire ceea ce nu mi se pare f mult comparativ cu alte travel system-uri.
Uitati www.icoobaby.co.uk/plasma_travel_system/10002_0c.html" target="_blank">aici ce culori faine au, ala galben si ala turcoaz mi se par super faine, ala galben ma atrage mai mult da mi-e ca se va murdari extrem de usor si am sa injur la sf de sapt cand tot tre sa il spal. Da arata tare bine asa galben.
Si uitati www.icoobaby.co.uk/plasmasunset_yellow/icoo_plasma_travel_systemsunset_yellow/10081_p.html" target="_blank">aici cum e ca travel system, imi place ca se poate pune si cu fatza la tine cand e bebe micutz si invers cand mai creste.
O sa ziceti ca is nebuna si ca ce ma tot razgandesc asa de la o zi la alta da v-am zis mi s-a pus si mie pata ca acu am loc unde sa tin un carutz din asta si nu mai depinde asa tare de transportul in comun si tare as vrea si eu un carutz din asta cu de toate si colorat, ca na noi am zis ca numai doi copii vrem, dar cine stie mai incolo ce si cum, si am zis ca daca numai doi o sa fie macar la al doilea sa imi fac si eu damblaua, stiu ca suna aiurea de genul uite-o si pe asta cu mofturile ei, da serios sorry ca va stresez da nu am pe cine altcineva sa innebunesc cu carucioarele mele , ca Flo saracul e satul deja de vaii vino sa-l vezi pe asta vaiii uite ce culoare da de asta ce zici?
Gabriela ei spun ca de pe la vreo 32 de sapt incolo sa te pregatesti sa iti faci bagajelul de spital si legat de sutienele de alaptat se recomanda dupa 36 de saptamani sa le iei pt ca pana atunci mai ai sanse sa te mai latesti in spate si sa mai creasca putin sanii asa ca de pe la vreo 36 de sapt incolo ei zic sa mergi sa te masori la un magazin specializat in asa ceva si sa achizitionezi. oricum nu tre sa fie f fixe cupele pt ca dupa ce nasti se fac cum zicea o fata ca mingile de rugny imense.
De ex eu acuma in sutienele de alaptat care le am de data trecuta inca am spatiu destul dar stiu ca mai spre sf si dupa ce nasc abia o sa imi incapa sanii in ele.
Aaa si inca ceva am vazut pozele cu bucrtica is f ffrumoase, da vreau sa te intreb ceva sper sa nu te superi da de ce nu zambesti in nici o poza? Esti asa frumusica dar in nici o poza nu zambesti. Eu vreau sa te vad intr-o poza cu burtica zambareatza toata.
Tecky multumim mult.
Irda multumim mult. Mai sa stii ca si eu ma tot gandesc mai stiu aici o familie care prima fetita e bruneta, ochi caprui spre negru si a doua fetita nascuta la cred vreun an diferentza deci nu f mult e blonda blonda cu ochi albastri tot asa nu zici ca is surori.
Didi ma bucur sa aud ca v-ati simtit bine si v-ati plimbat, stiu senzatia ca e totul un blur cand nu stii de unde si cu ce sa incepi pt bebe, da acusi ai sa te obisnuiesti eu acuma ma mai distrez ca ma mai vede cate vreo tanti cu burtica si fara fata cu mine, ca e cu Flo si vinea ea sa ma intrebe daca ma poate ajuta cu ceva de cumparat pt bebe, asta in magazinele de bebelusi. Si imi place asa sa le mai chinui cand eu cerecetez pe net dinainte ce si cum si cand ajung la magzin si ma interesez de modelul ala eu stiu de fapt mai multe ca ele. Bine nu e de ras ca ele ar trebui sa stie ca la oprice magazin zice experti in magazin sa va ajute etc si ei is bata.
Didi eu nu pricep cum ala se leagana dar pot sa iti zic ca aici la noi in spital patutzurile pt bebe bine is din plastic transparent din ala sa ii vezi si etc si pe roti ca sa ii mute cu tine dar alea tot asa se leagana usor ca sa il poti linisti pe bebe. Acuma sa inteleg ca se misca asa stg dr? Ca altfel nu vad cum s-ar misca dar arata fain tare si mai ales ca are si sertare sa depozitezi toate maruntisurile pt bebe sa le ai la indemana. E f fain asa.


----------------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Tecky Multumim rucsacul e pt mine io-s fan rucsaci, ma gadesc ca geanta imi mai aluneca de pe umar, asa rucsacelul nu, si pt ca si carutul e cu coarne, pot sa-l spanzur si de atelaj...

Didi ma inebunesc dupa patutul ala, e uber . Nu prea-mi dau seama cum se leagana dar daca se poate si bloca sa nu se mai legene e la fix. Asa vroiam si eu initial, dar pina la urma voi improviza cu mobila ce-o am. Cred c-o sa-l folositi pina la 7-10 ani si are si ambele saltele incluse, SUUUPER!

Dintre sutienele de alaptat oare care sunt cele mai comode? Am vazut 2 modele, un model la care se desprinde cupa de breteluta si unul care are cupa prinsa de un suport nedetasabil de bretea. Ma gandesc ca ala la care se desprinde toata cupa de bretea nu-i la fel de bun, daca mi se duce breteaua pe spate, ce fac?, ma apuc sa ma dezbrac ca sa-mi aduc breteau iar pe pozitie? Fetele la bb 2, 3... 5 voi ce ne sfatuiti?

Monica 26+ si gargaritza Nancy

bunurile gargaritzei

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Boti la a meu breteaua sta fixa si cupa se desprinde de bretea dar breteaua ramane la locul ei si apoi numai agat la loc cupa si gata. Are o chestie mica de plastic in fatza la bratea unde se prinde cupa si apoi o scoti rapid si apoi rapid o pui la loc. Sutienele mele nu mai tin minte le am ori de la mothercare ori de la marks and specners am sa ma uit pe ele sa vad de unde is ca nu mai tin minte.

----------------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Mada doamne, ce zambareata e Ari Si tie ti-a mai crescut un pic butik Sunteti o familie atat de simpatica si de vesela

Sa stii ca m-am tot uitat la carucioarele alea dar n-as sti ce sa te sfatuiesc, tot tu vei decide pina la urma. Cred ca as lua unul dublu, Loola sunt tare faine, si o platforma pt Ari, la un moment dat tot o vei folosi, macar cu Maclarenul pe care-l ai deja. Si ai astfel gama completa: unul dublu, unul simplu si platforma, acum depinde si de cat va permiteti, dar asta numai voi puteti hotari.

LE: de astea zic si eu Mada. Insa la noi se mai gasesc si unele la care cupa se desprinde cu totul de bretea, din chestilica aia de plastic, si breteau ramane "la liber" ca-sa-zic-asa. Eu de-alea ziceam ca poate sa-ti fuga breteaua pe spate si n-ai facut nimic, tot tre sa te chinui s-o aduci in fata si sa re-agati cupa de ea...

Monica 26+ si gargaritza Nancy

bunurile gargaritzei

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Boti multumim. Uff tare greu cu carucioarele astea. Ca eu is vesnic nehotarata acuma la bebe 2 ca la fata stiam ca ala il vreau si ala l-am luat acu parca e mai greu.
Noi ne pregatim si iesim la o plimbare scurta ca avem 4 saci de sticle de plastic care trebui duse la recycle si normal tre sa mergem si la leagane va dati seama ca latfel nu se poate?
Nu stam mult tare oricum asa ca ne auzim mai peste vreo doua ore.

----------------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Mada si Boti, daca va uitati in poza cu patulul, se vede ca partea cu grilajul si cu salteaua nu sta sprijinita peste partea de jos cu sertare, mai sunt vre-o 2-3 cm intre ele. Defapt partea cu grilajul este prinsa cu niste chingi de tabliile de la cap si picioare. Bine, acuma va dati seama ca se poate face si sa nu se mai balanseze, adica se poate pune ceva sub sau se pot da jos chingile si sprijinita direct partea aia pe restul patului.
Mie ce nu imi prea place e ca nu cred ca se poate regla inaltimea si nu se poate lasa in jos grilajul; cred ca uneori e cam complicat sa te apleci peste grilaj la copil. Cel putin asa mi-a zis cumnata mea la care am fost ieriin vizita, care are un bebel de 1 an jumate.
Boti, patulul l-am vazut la baby expo si au zis ca au magazine cam in toate orasele, deci probabil au si in constanta. Si se poate da telefon la ei ca sa livreze patutul in magazinul din orasul in care vrei. Nr de tel e asta: 021 211 65 60.

Didi 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Mada Voi n-aveti spatiu in curte sa luati un leagan dublu pt fete? E f scump acolo? Ca frate-meu a luat aici pt copii unul cu 4 locuri (un loc pt copii mici gen scaun cum e ala de-l iubeste Ari, unul pt copii mai mari gen bancutza, si 2 pe un scaunel dublu) cu vreo 100 de lire in bani de-ai vostri Iti dai seama ce fericire ar fi pe capul lui Ari? Si intr-o piscina din aia de mica de plastic tare in forma de hipopotam, iarasi f ieftina, i-a facut groapa de nisip la fata, n-o mai pot baga in casa acum...

Monica 26+ si gargaritza Nancy

bunurile gargaritzei

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Boti, dar tu nu ne mai pui poze cu dungile versi si cu floricelele pictate pe pereti? Ca sunt tare curioasa , si noi vrem sa pictam o camera. Sau ai pus deja si nu am fost eu pe faza?

Didi 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Didi Cred ca cumnata ta are dreptate cu reglarea inaltimii, la asta nu ma gandisem. La inceput bebe sta in etajul de sus, apoi pe masura ce creste il tot muti mai jos. Macar daca s-ar scoate de tot grilajul ii poti pune un dispozitiv de protectie (ca la mobila lui Matei al Caprioarei), dar tot o sa fie usor nepractic patutul pina pe la vreo 8-10 luni.

Acum nu ma mai intereseaza asta, avem deja patut, clasic, 60x120 din lemn, acum negociez si pt finut www.okazii.ro/catalog/5134350/lumea-copiilor/carucioare-patuturi/VAND-PATUT-PENTRU-COPII-IMPORT-AUSTRIA.html#div_photo" target="_blank">unul complet echipat, l-am gasit la un nene in Arad cu 160 lei Adica io vreau sa-i dau 160 si el vrea 170 dar batem noi palma, sunt convinsa

LE: Acum ma apuc de colorat floricele si o sa incerc sa o rog pe fina sa-mi imprumute camera ei ca sa fac poze ca ies naspa rau cu telefonul, iar nanica e plecata cu aparatul meu cu tot in vacanta, filmeaza delfini (Ambii nasi lucreaza in presa si fac un documentar fantastic despre delfinii din Marea Neagra)

LLE: Poate-mi sufla careva patutul ca va smulg mustatile!

Monica 26+ si gargaritza Nancy

bunurile gargaritzei

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaco spune:

Salutare...
eu savurez ultima zi de stat acasa...de maine la serviciu pentru inca cateva saptamani. Insa nu o sa ma stresez f tare cu munca, si in plus mai stau si eu la aer curat pe acolo...o sa imi faca bine.

Didi, e super fain patutul, cam dupa asa ceva ma uit si eu sa iau, mai ales ca deocamdata aici in apartament nu avem camera pt bbsi o sa trebuiasca sa improvizam un coltisor in dormitorul nostru. Cand ne mutam la casa noua ar fi super util, si de folosit o perioada lunga de timp. Imi place!

am pus cateva foto pe picasa cu burtica de 22w, care e inca mica...

pupici si o zi de duminica cu soare!


22+ Mara Alexandrina
barzutza...

Mergi la inceput