FIV 174

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

quote:
Originally posted by catalina2307

Luca cum esti? Eu ma trezesc dimineata si incep sa ma palpez peste tot sa verific daca mai e acolo. Ca si cand as putea sa imi dau seama.Eu de la ET pana azi am avut o viata extrem de casnica. Cele mai aventuroase drumuri le-am facut pana la frigider.Dar au inceput sa fie atat de dese aceste drumuri ca si-au pierdut din periculozitate.
Am decis sa imi petrec cat mai mult timp in pat.




Eu sunt bine, bantui cu entuziasm. Si eu ma palpez dimineata, atunci cand am loc de co-autor, care si-a facut din asta un tabiet. :)) E bine sa te odihnesti in perioada asta, dar nu sa paralizezi intre patru pereti, mai ales daca, structural, esti genul activ. Eu am fost la plimbare si in primele zece zile, am urcat chiar si o colina, e drept, cu pasi mici si alene, iar dupa rezultat am fost in repetate vizite, la shopping si la expozitii, iar saptamana viitoare ma intorc la predat. Eu nu mananc excesiv, dar am burtica - am facut-o in timpul stimularii si nu s-a retras; e amuzant, amicii care nu stiu foarte multe amanunte spun incantati "vai, dar se vede ca esti insarcinata!", eu rad manzeste si nu le explic ca embrionul/-ii abia daca are/au 2-3 mm si ca de fapt nu ar trebu sa se vada inca, dar las asa cum a picat. Si v-am zis ca mi-am luat din buticuri nomale bluze de gravida - tendintele de anul asta ne avantajeaza teribil!:) (ati auzit, Kora, Claudia, Maria, Manu, Ioana &co? in primavara asta, la bluzitze lalâi cu voi, fashion victims!:)

Catalina, durata sarcinii prin FIv se calculeaza adaugand doua saptamani la momentul punctiei/fecundarii, ceea ce corespunde ultimului CM in cazul uei sarcini obtinute natural. Practic, embrionii nostri or sa aiba saptamana viitoare patru saptamani, iar sarcina - sase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Later edit: Incredibil, iar dadusem mesajul in doo exemplare!:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Hmmmm., Luca , pai avem copii mari.
Nu iti imagina ca m-am autoexilat si stau intre patru pereti. Stau foarte mult in curte (cand e cald si bine), din cand in cand mai merg si la birou cate o ora (nu prea mult ca strica) . Partea buna este ca lucrez pt mine iar ceea ce fac pot face si de acasa.Asa ca nu sunt legata de concedii, bunavointa sefilor, amabilitatea colegilor etc.

Si as mai avea o nedumerire....Am observat o mare secretomania in ceea ce priveste sarcinile prin FIV. Stiu cel putin doua cazuri care au plecat pt FIV in diverse capitale europene iar la ambele nu a mai fost necesara interventia, punctia, stimularea etc pt ca, sa vezi norocul naibii, au ramas gravide in avion.De stat au stat cateva saptamani acolo dar numai sa sarbatoreasca. Deci intrebarea mea este...ar tb. pastrat secret faptul ca suntem insarcinate prin FIV? Mie mi se pare o tampenie dar poate gresesc. M-ar interesa parerea voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Am intrat si eu sa va urez multa multa bafta: IoanaTugs, Kora, Claudia_prea. Daca sunt si alte fete in focuri, bafta multa! Nu va suparati ca nu va amintesc, dar am cam luat o pauza de forum...
Ioana, eu am uitat adeverinta de la serv, initial Any mi-a zis ca o pot duce la et, dar apoi m-a sunat ca a facut madam Geta scandal si ca daca nu o duc urgent, ma pune sa platesc ziua de internare... Adev de la medic nu cred ca e chiar asa de importanta, totusi, eu zic sa mergi pt internare la fetele de la cabinetul de sterilitate, nu la madam Geta. Oricum nu se va amana punctia din cauza asta, stai linistita! Si nu te teme ca se sparg foliculii, fa pregnylul fix la ora indicata!



poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Saliu!
Ioanasi eu tot 10 mii de unitati de pregnyl a trebuit sa facSi nu s-a spart nimic cati foliculi erau la ultima eco atatia au si reusit sa pick-up-eze:):)bafta bafta!!
Catalina si pe mine ma mira reactia oamenilor vis-a-vis de fiv....io una-s o structura mai deschisa si-mi place sa vorbesc despre ce stiu, ce pot si mai ales prin ce trec..e modul meu de a ma detasa si de a-mi sedimenta experientele. Este insa uimitoare de multe ori reactia diferitelor persoane(din fericire nu prieteni) cand aud de fiv: eu am avut parte de o gama larga de reactii din astea gen:
- da de ce vorbesti despre asta (de parca am fi pe la inceputul anilor 40 lustruind la Enola Gay si zicand tuturor ca e zepellin)
- nu mai zi tu ca dupa aia o sa arate cu degetul copilul (eu fiind de profesie psiholog specializat in psihoterapie infantila)
- susoteli de genul : vai saracii au ajuns la fiv (asa si ce,!)
-priviri din alea galese din celalat coltz al camerei insotite de o impreunare indelungata a genelor in genul secventzelor de la vrun parastas
...si alte exprimari din astea nereusite si negandite.......pe mine nu ma schimba decat propriile experinetze si nu gura lumii, din fericire am in jur oameni care au maturitatea necesara unei alte reactii si altui comportament. Ma rog si eu ma mir de cat de calma am devenit in ultimele luni (varsta probabil:):))daca acu ceva vreme vroiam sa schimb lumea acu, chiar daca vreau sa o schimb , stiu ca nu se poate:)
zmuahhhhh

PS. mai eu m-am cam hotarat sa reincep in iunie, e prea devreme?????



whisk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

quote:
Originally posted by catalina2307
Si as mai avea o nedumerire....Am observat o mare secretomania in ceea ce priveste sarcinile prin FIV. Stiu cel putin doua cazuri care au plecat pt FIV in diverse capitale europene iar la ambele nu a mai fost necesara interventia, punctia, stimularea etc pt ca, sa vezi norocul naibii, au ramas gravide in avion.De stat au stat cateva saptamani acolo dar numai sa sarbatoreasca. Deci intrebarea mea este...ar tb. pastrat secret faptul ca suntem insarcinate prin FIV? Mie mi se pare o tampenie dar poate gresesc. M-ar interesa parerea voastra.



:))) la faza cu avionu' (eu am avut ceva fantasme, dar nu se poate realiza procesu' tehnologic, voi ati vazut cat de inguste sunt budele in avion?!)

Serios acum, da, cel putin in Romania cred ca inca este un subiect oarecum tabu. Poate si pentru ca sunt muuuulte persoane - culmea, educate, adica nu ipochimeni cu scoala de prelucatori prin aschiere facuta la seral - care considera sterilitatea un soi de stigmat, ceva malign(atitudine ancestrala, va mai amintiti povestile cu imparatesele sterpe - cum suna cuvantul asta! - care erau lasate de barbat?) sau, de-a dreptu' hilar: asimileaza infertilitatea cu ...impotentza! :rasu-plansu:

Singura mea retinere in a nu spune pe scara larga despre sprijinul medical de care are nevoie cuplul meu se datora faptului ca eram convinsa ca voi recurge la IAD, ceea ce e mult mai delicat. Dar prietenii apropiati stiu si mi-au fost aproape; cei de care povestesc acolo, fatza de care am lasat sa cada cum a picat, sunt, de pilda, studenti sau colegi ai mei, cu care nu am o relatie atat de apropiata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Catalina, noi ,am spus cam tuturor, asta este, din fericire sintem singurii cu probleme din prietenii nostrii si oricum la cite drumuri si internari am avut si de care ei au aflat, decit sa aud intrebari da voi cind? sau voi nimic? etc le stiti voi, mai bine am spus clar si gata. Avem noroc de niste prieteni f buni care ne-au ajutat ,moral, chiar daca ei nu se confrunta cu astfel de probleme si nu stiu exact ( decit ce le-am explicat noi)cu ce se maninca problema asta.
Dar fiecare stie si face cum e mai bine ptr el
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

:))) la faza cu avionu' (eu am avut ceva fantasme, dar nu se poate realiza procesu' tehnologic, voi ati vazut cat de inguste sunt budele in avion?!)




E loc e loc:):) Ar fi cool sa auziti ce face 'cru-ul' cand sta avionul mai mult in tarmac....'it's one big orgy'remai masca....a si regula de aur 'in the carrier ' este WHAT HAPPENS ABROAD STAYS ABROAD;)Asa ca fara misto da totusi in gluma, pe mine nu m-ar mira sa ramana careva insarcinata fix in avion

whisk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

catalina2307

quote:
Zouzoule daca vrei sa dai o raita la Mitera te pot ajuta cu un nr. tel. Costuri FIV - 2800 (blastocisti) - am inteles ca este mai scumput cu blastocist. Medicamentatia - 2000 eur. Dar eu nu am alergat dupa asigurari (era mai complicat la mine fiind numai sotul meu asigurat). La doua zile estradiol (25 eur) + eco (aprox30 eur). Inainte de punctie se mai face un progesteron (50eur). Cam acestea au fost costurile . Din cate stiu voi fiind asigurate aveti costuri mai mici (nu sunt sigura de asta ) .Din punct de vedere profesional (prin comparatie) nu am ce sa le reprosez. Pentru mine a fost cu noroc.


mie mi-a expirat asigurarea anul acesta,dar pot ridica medicamentele gratis de la IKA... la IKA se dau gratuit de 4 ori..dupa, pe cont propriu...la mine va fi a 4-a oara...tu de ce nu te treci pe asigurarea sotului?eu tot asa am facut...cred ca si la TEVE se poate...incearca ca n-ai nimic de pierdut...si cind vine bebe sa-l treceti si pe el....vad ca peste tot este destul de scump...eu la Mastrominas am platit odata 1900 euro fara ICSI..altadata 2500 cu ICSI, iar daca nu ai nevoie de chitanta, iti scade in jur de 1000 din pret...daca voi merge tot la el voi avea reducere mare cam tot de 1000 euro...eu inca am sa mai caut si am sa vad...la Mitera dupa et cit timp va lasa intinse in pat?la punctie se face anestezie generala sau partiala?

"A-I multumi lui Dumnezeu când vântul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit;
a-I multumi însa când este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.slide.com/r/IKu2kAsImz-u2VovpRqcSJA0BEUza-Al?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">me...

www.slide.com/r/fnRY8xtt2D_VUyFEmJByVOmyMTMOCB?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">
iconita

www.politieanimale.lx.ro" target="_blank">SALVATI ANIMALELE SI VOTATI
www.photagious.com/slideshow?db570aedbf6afebfeb3c1f1197223805" target="_blank">zouzounaki licurici cu sclipici...
www.snowjoke.com/viewer.php?id=52333" target="_blank">LA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

PS.Cata lasa-mi nr de tel.ca poate voi suna si acolo sa vedem ce-mi spun..am sa-l postez si pe prima pagina

"A-I multumi lui Dumnezeu când vântul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit;
a-I multumi însa când este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.slide.com/r/IKu2kAsImz-u2VovpRqcSJA0BEUza-Al?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">me...

www.slide.com/r/fnRY8xtt2D_VUyFEmJByVOmyMTMOCB?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">
iconita

www.politieanimale.lx.ro" target="_blank">SALVATI ANIMALELE SI VOTATI
www.photagious.com/slideshow?db570aedbf6afebfeb3c1f1197223805" target="_blank">zouzounaki licurici cu sclipici...
www.snowjoke.com/viewer.php?id=52333" target="_blank">LA SKI

Mergi la inceput