Mamici de mai-iunie 2008 (53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Cleo, saru-mana pt reteta!!

Eu ma trezesc fetitza, f devreme, daca scap de ora fatidica: 4 dimineata dar nu intru ca stau cu puiul pana pleaca la sv, mai vb si noi, bem cafeaua impreuna (cafeaua lui ).

O sa ma duc si eu prin piata, dupa mere. Mai ales ca e asa frumos afara...sa vezi ce de plimbari o sa mai facem pana nastem daca avem parte de vremea asta!!!

pupici


Laurita 35, , Mircea
AMR: 6 sapt

http://community.webshots.com/album/562083968mYhBWe?vhost=community

http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/Reallaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyname spune:

eeeee dar vreau si eu faimoasa reteta....tre sa ma laud si eu cu o prajitura azi...si tocmai ce am luat ieri mere.
DORDIA ia 2 pliculete de smecta...unu la pranz unu seara...putin regim: paine prajita, sticksuri, branza de vaci, piure, ceai....si trece. eu am trecut prin asta sapt trecuta.
raportez o noapte de vis....am dormit de la 11.30 pana la 7....1 data in ultimele 3 luni...
ANDREEA, imi pare rau ca tre sa treci prin asta...si te inteleg perfect...si eu trec prin ceva asemanator...astept sentinta... de o luna stau intr-un stres continuu, de aici si insomniile, starile de rau....

ieri mi-a venit comanda de pe net: biberoane, tetine, tampoane san, lenjerie patut...fff incantata sunt.

va doresc o zi frumoasa. un si o pt toate

iulia 33s cu+ BIANCA(21.06.02)
amr 6s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Fetele, hai ca v-am pus pe drumuri...la cumparat d mere..

eu nu o sa mai intru decat mai pe seara, pt ca tati ne ia laptopul la servici.... Oricum e asa frumos afara ca o sa fac si eu o plimbare mai lunga azi.
Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa!

http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/AlinaGravidutza

AMR: 5 saptamani!

Alina 34+ SARA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Cleo ma apuca rasul, pana ne-am mutat aici adica acum 4 ani, am stat langa Veteranilor pe Cetatea de Balta. Chiar ca avem multe in comun.
Toata seara am incercat sa intru pe forum si nu mergea, cred ca a fost intrerupt site-ul ca pe altele am putut naviga.
Asa cam-am documentat despre alaptare.

Mersi pentru raspunsurile legate de placenta, mi s-a parut mie ca doctorita a exagerat un pic. Zau daca inteleg de ce. A si mi-a dat un aspenter pe zi. Evident tati s-a speriat si acu ia de buna tot ca zice. A zis fara zahararuri, fara sucuri si multe vegetale. Deci o sa ma vedeti mancand verde si band apa si atat. O sa devin o capra.

Ma rog. Partea buna e ca daca tot a fost ieri si rezidenta in cabinet, cu scop didactic a facut o ecografie mai extinsa lui bebe.

Acuma ma gandesc dupa ce termin de baut lapte cu cafea sa bag un nani, evident daca baiatul nu are alta agenda.

M-a luat si durerea de cap, am dormit foarte putin. Incepe sa ma ajunga si pe mine lipsa de somn. Dar poate recuperez acuma.Sper cel putin.

pupici si revin mai tarziu un pic

Noemi, mami de Edvin Sebastian 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
Originally posted by babyname

eeeee dar vreau si eu faimoasa reteta....tre sa ma laud si eu cu o prajitura azi...si tocmai ce am luat ieri mere.
DORDIA ia 2 pliculete de smecta...unu la pranz unu seara...putin regim: paine prajita, sticksuri, branza de vaci, piure, ceai....si trece. eu am trecut prin asta sapt trecuta.
raportez o noapte de vis....am dormit de la 11.30 pana la 7....1 data in ultimele 3 luni...
ANDREEA, imi pare rau ca tre sa treci prin asta...si te inteleg perfect...si eu trec prin ceva asemanator...astept sentinta... de o luna stau intr-un stres continuu, de aici si insomniile, starile de rau....

ieri mi-a venit comanda de pe net: biberoane, tetine, tampoane san, lenjerie patut...fff incantata sunt.

va doresc o zi frumoasa. un si o pt toate

iulia 33s cu+ BIANCA(21.06.02)
amr 6s




CAT AI DORRRMIIIIT???? Cum ai facut asta? Ca io...mai mult de 4 ore legat nu am dormit de mult. Bine, ma antrenez pt bb !

Uite reteta de la alina_anto:

Ingrediente:
- 3 mere
- 250 g faina
- 250 g unt
- 250 g zahar pudra
- 4 oua
- 1 plic praf de copt
- 1 lingurita scortisoara macinata

mod de preparare:

1. se freaca untul pana devine cremos. Se adauga zaharul pudra si se amesteca pana se obtine o crma albicioasa.
2. atunci se adauga, pe rand, ouale intregi si faina cernuta impreuna cu praful de copt.
3. merele se curata de coaja, se taie cubulete(nu foarte mari) si se presara scortisoara peste ele.
4. se combina imediat aluatul cu merele si de toarna in forma de chec tapetata cu hartie si unsa cu unt.
5. se coace la foc potrivit cca 45 minute. Se poate servi decorat cu felii de mere si frisca.

P.S. Daca ai tavi de chec mai mici, poti sa pui in 2 tavi. eu asa fac, si astfel am 2 checuri!!!!!

Pofta buna!



Si activeaza-ti PM-ul. Stii cum? Te duci la mesaje Private (prin coloana unde faci si profilul)


36+ soarele din viatsa noastra
si o burticutsa AMR 4 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

'neatza fete vorbarete! Mi-e drag de voi Sper sa va tina asa si dupa ce nastem.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

socrate , daca dormi dupa lapte cu cafea, esti tare!!!
Bine, io nu am beut cafea de ani de zile...
Cred ca ma duc pana la piatza. A, si ma duc si la dr de familie, ca de azi sunt in concediu de maternitate- si sa ii cer patalama.

36+ soarele din viatsa noastra
si o burticutsa AMR 4 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
Originally posted by gabitzam

'neatza fete vorbarete! Mi-e drag de voi Sper sa va tina asa si dupa ce nastem.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)




nu sunt shanse!! Stii cum e, doar esti la al 2lea pui.
Cand plange - nu stii ce sa ii mai faci, dormi cand apuci, mai stai 1 ora schimbat, alaptat, ragait, si peste 2 ore vrea iar, ca de: alaptatul e la 3 ore. In alea 2 ore dintre, trebuie sa dormi, mananci, gatesti, speli, calci, si sa nu uitam daca pana acu faceai pt 2 pers (hai fie, 2.5), dupa ce nasti vor fi 3. CEL PUTIN!!
Pe tine sa te vaz...cand l-o apuca pe Andrei si gelozia...sau macar sa ceara atentie in plus!

36+ soarele din viatsa noastra
si o burticutsa AMR 4 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

Neatza fetelor.
Si eu am dormit taaaaare bine azi-noapte, de la 11 la 8, cu o pauza de mers la baie cu ochii inchisi, si cu o pauza scurta cand a sunat telefonul la 7 (l-am ignorat, si-am mai dormit o ora).
Mi-am gasit o pozitie buna de dormit intre 2 perne mari si cred ca eram si f obosita ca in ultimele 3 nopti nu am dormit cum trebuie.
Vreau si eu cafeluta cu lapte, dar nu am in casa. Poate ma duc mai tarziu sa-mi cumpar.

Toate faceti astazi chec cu mere? Si eu as face, dar daca am in casa o tava de prajitura o termin in 2 zile

Lilly 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dflavia spune:

quote:
Originally posted by cleo78

hai sa raspund din urma la fete.

In primul rand, Flavia bine ai venit in grupul nostru. Ca sa scapi de moderare, mai scrie repede cateva mesaje, dupa 10 vei vedea instant ce ai scris. Nu conteaza ce scrii: un cuvant, si gata, stim noi de ce

36+ soarele din viatsa noastra
si o burticutsa AMR 4 sapt



Cleo, deja am scris aseara vreo 11 mesaje si vad ca moderatorul nu-mi da unda verde

Flavia 34+ Stefania

Mergi la inceput