PRIETENE FARA TITLU (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Acum si continuarea.
Azi o tot intrebam unde e paianjenul (ca ea cica vazuse unul), la care ridica din umeri si-mi zice: nu stiu..Apoi a inceput cu intrebarile: mami, ce e Danonino asta? Bun, ii explic eu din ce e compus Danonino...dupa vreo 2 linguritze, iar incepe: mami, ce e Danonino asta? Si tot asa am explicat de vreo 5 ori..Vad ca a inceput cu intrebarile de cosmar: ce e asta? Nu doar la Danonino, ci si la dvd, la o carte...cred ca ma impusc curand. Nu era de ajuns ca stateam cu ea atat, mai doreste sa-mi toace si nervii cu intrebarile.
Moni, sa stii ca si Diana a avut o perioada din asta, acum o luna, cand se cerea la pishu de 10 ori pe zi, iar seara era cosmar. Si, deodata, a incetat. Acum numai seara si de 2-3 ori ziua. Poate a observat copilul ca ne enerveaza... Si la fel se comporta si Diana: eu vreauuuu (sa-si ia suzeta sau ciorapii sau orice), nu tuu, nu pune manaaa mamiii...du-te de aici, si din astea dragalase. EA vrea sa faca totul, daca cumva ii dau eu, plange si nu-i mai trebuie nimik. O nervoasa, asta e.
Fug la nani, cica maine merg la parcul de la Bazos, pana la urma poate am si eu cateva ore de liniste.
Nopate buna va doresc la toate!

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Buna dimineatza!
Ai mei s-au carat in centru, la Catedrala, sa puna o lumanare pt cumnatica mea, ca se opereaza marti. Doamne ajuta sa fie totul bine! I-am spus s-o duca pe Diana si la porumbei, merg si la Billa, asa ca am timp de o baitza calda...Aici e destul de rece, cica de maine se incalzeste vremea.
Moni, am mai auzit eu de copii ce faceau kka si pishu la olitza si nu mai aveau pampers de la un an...eu cred ca sunt asa de bine dresati..Doar ca asta poate avea repercursiuni mai tarziu, sunt multi care au enurezis nocturn pana la 12-13 ani si poate fi o cauza. Asa ca mama aia e sarita nitel de pe fix sau poate influentata de bunici, ca numai alea forteaza nota.
Am facut ieri un film cum "jucam" ping-pong, doar ca e al dracului de lung, asa ca astept sa fac eu unul regulamentar de 2 min.
I-am spus aseara povestea "Capra d-lui Gringoire", a ras vreo jumatate de poveste, dupa care s-a smiorcait ca a mancat lupul capritza...asa ca a trebuit s-o inveselesc cu "Broscoiul fermecat", dupa care a cerut "Alba-ca-Zapada", moment in care i-am aratat ceasul si am spus stop, facem nani. Adoarme acum la 22,30, sper sa se regleze cu somnul asta, de cand s-a schimbat ora ma chinui cu ea.
Denisa e la distractie...Daniela, tu ce faci?
Mira, Mirela, Bee, AnaM !
Am plecat la baie.

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata ... azi am dormit pana la 11 Bine c a-i Diana la mami, ca ea la 8 a fost deja sus.
INGRID am ramas afis la cum joaca Diana ta pingpong La fel cum am ramas anul trecut cand am vazut-o cum manevra balonul si mingea!!! Ti-am zis de-atunci ca are mari talente la sport!!! Se pare ca are si profesor bun O sa notez in agenda ,poate imi misc pana la frate-meu in apartament sa manevram si noi paletele de ping pong,ca pe-acolo pe undeva zac neutilizate.Dar slabe sperante sa obtinem asa performante,ca eu un-doi imi pierd rabdarea si nici nu am prea mult timp la dispozitie.Iar pe mami chiar n-o vad jucand pinpong Poate ar trebui sa il montez pe taica-meu,e o idee foarte buna ... sa isi mai consume din energie!

Vad ca ii citesti la greu povesti,care mai de care,eu tare-s ramasa in urma la capitolul asta.Pe la 22,30-23 cand adoarme Diana eu sunt deja stoarsa ca o lamaie de fitzele ei de seara,asa ca numai de povesti nu-mi arde.Nu stiu cum am putea sa ii schimbam orarul asta de somn.Daca ar adormi si ea macar la 22 ar fi perfect.Dar cum de multe ori abia la ora 17,30-18 se trezeste din somnul "de amiaza" evident c anu ii e somn.Si mami cu chiu cu vai o adoarme pe la 15-15,30 desi tot incearca de pe la 14 ... Total aiurea
Cu intrebarile vad ca a mai rarit-o ,adica vreau sa zic cu cele aiurea gen "a cui e asta", "de unde e aia" etc. Au perioade.Acum e la faza cu imitatul.Cum aude ca ne adresam unul altuia ceva,hop si ea repeta expresia si pe acelasi ton,de uneori murim de ras.Si mai distractiv e ca retine expresiile si le foloseste la obiect altadata de ramai interzis,pana iti aduci aminte ca de fapt intr-o zi unul din noi a zis chestia aia celuilalt ...
Apropo INGRID i-am povestit si lui mami faza aia cu bunicul ,ce s-a mai distrat
Gata ma apuc de lucru,pana n-apare Dia in zona.


MONI SI www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA {01.01.2006}

"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

"Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte."

www.youtube.com/watch?v=p5Pg59N851M&feature=related" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=Tn1KFW2kcs8&feature=related" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=_XYApregsFI&feature=related" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/119327/#350 tii-ce-impact--au-gandurile-tale" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/119993/fiecare-primavara-e-bucuria-unui-nou-inceput!" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Sotul si cu Diana fac nani, eu fumez o tigara si ii urmez...ca deseara am fost chemati la niste mici la fratele meu, trebuie sa fiu fresh.
Moni, ea s-a prostit cand a fost filmata, de regula joaca cu mine frumos. Ce sa zic ca e stangace...mai bine nu mai zic. Oricum, vad ca se foloseste de ambele maini, dar tot stanga e prioritara.
Mai, am vorbit cu bunicu-su azi, cica intradevar i-a dat nana peste geaca Dianei, ca nu vroia sa vina din parc. Deci, bietul copil spusese adevarul...bine ca n-a simtit nimik, ca numai ce a atins-o, dar trebuie sa vb serios cu toti, NU ARE VOIE NIMENI S-O LOVEASCA. Pana acum a primit de 2 ori o palmuta usoara peste fund de la tata-su, dar am intrat si in el... si nu mai face.
E mortala Dia ta cu coditze , asa s-o tii toata ziua. Ca un spiridus e. Am vazut noile filme in care imita broscuta si tzopaie la cutiuta muzicala..., se vede ca adora sa danseze si sa cante. Si eu as imbraca-o in rochita, dar la parchetul meu fara covoare...cum sta mereu pe jos, poate ar raci. Oricum, vara trecuta in maieu am tinut-o, la alea 40 de grade care au fost. Mi-e si groaza sa ma gandesc cum va fi vara asta.
A, sa nu uit: nu-i citesc povesti, ca nu mai scap de ea. I le zic din memorie, altfel, ar sta cu cartea in mana 2 ore. Tare ii place sa rasfoiasca si sa priveasca pozele...
Ma duc la nani, revin pe seara.

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eh ca tocmai ziceam ca nu mai intreaba Diana ... dar de cum a intrat in baie,primul lucru a intrebat CINE-A ADUS ASTA? - a ochit sarea de baie cumparata ieri si CE-I ASTA MIC? - samponul Bubchen in sticluta mica tot de ieri cumparat.Toate le vede fata asta! Pe urma a intrat in dormitor si a intrebat: CINE A LUAT BALONUL? - pe asta tocmai azi il pusei in alta parte E ca socru-meu trebuie sa ii iasa toate la inventar,imediat vede daca e ceva in plus sau in minus in casa.Pe mine sigur nu seamana,ca eu nu prea bag de seama amanunte d-astea ...
Dar mai ciudat a fost ca mi-a zis: MELG SA INOT ACOLO LA APA ... i-o fi zis maica-mea cine stie ce ...
De mancat a mancat bine la mami,acum luam iaurtelul,o carte cu povesti si la nani cu ea.

MONI SI www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA {01.01.2006}

"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

"Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte."

www.youtube.com/watch?v=p5Pg59N851M&feature=related" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=Tn1KFW2kcs8&feature=related" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=_XYApregsFI&feature=related" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/119327/#350 tii-ce-impact--au-gandurile-tale" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/119993/fiecare-primavara-e-bucuria-unui-nou-inceput!" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Hola ,
Multumim de voturi . Clara doarme acum , eu m-am pricopsit cu o raceala tocmai ce imi lipsea . Astept sa se trezeasac si mergem din nou la spital.
Ma ucide vremea asta . M-am obisnuit dupa 2 sapt de Ro , de parca as fii de cand lumea, dar ma socheaza inca mult unele faze . Si nu odata , cand m-a luat cineva repede si trebuia sa raspund, pur si simplu nu imi venea cuvantul in romana .
Pupici sper sa mai apuc sa va scriu , mai des vreau sa zic .

Ana si Clara Francesca (16.01.2006)
http://www.dropshots.com/ana_m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

M-am trezit, astept sa se scoale si Diana si mergem la fratiorul meu.
AnaM, la ce spital e mama ta internata? La Judetean? Poate ne intalnim, marti merg si eu pe acolo ca o opereaza pe cumnata mea. Scrie-mi pe mess, daca vrei.
Moni, o mostra: cine suna? unde mergem? cine a venit la noi? ce e asta? Si, mai nou: cand vine tata? De parca as putea sa-i explic cand...acum cateva zile mi-a spus: ieri mergem in parc.., ce stie ea ce e aia trecut, prezent si viitor?
Gata cu statul pe comp, ma striga sotul ca s-a trezit.


Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

ANA imi pare rau ca ai racit,chiar asa fix asta iti lipsea.Ai grija sa nu ia si Clara de la tine!
INGRID ma gandesc la cumnata ta,tare mult sper sa fie benigna tumoarea aia! Deci pana la urma s-a hotarat sa se opereze aici ... Macar in Timisoara mai aveti medici cat de cat,dar in Arad e dezastru,care-si permite merge la Szeged,restul ... vai si amar.
I-am zis lui Ghitza ca trebuie sa tragem o tura in Timisoara,asta s-ar duce cu primul tren,de cand imi tot scoate ochii ca am zis ca mergem si tot aman ... Eu mai astept sa se faca vremea buna si sa mai decalez un pic orarul de somn de amiaza al Dianei.

Am uitat sa va arat o mostra din tampeniile Dianei : se urca cu picioarele pe masinutze sau alte jucarii si zice: DIANA MELGE PE LOLE! E obsedata de rolele cu care se plimba copiii mai maricei.Va fi musai sa ii iau si eu,ca norocul ca au renovat astia super fain trotuarele cu dale si locuri de joaca au facut multe si dragutze.Numai soseaua si liniile de tramvai nu-s gata inca de renovat,dar lucreaza astia de bezmetici.
ANA cand ai chef de povesti mai da-mi cate un bip,ca eu mai uit de telefoane,am atatea restante la capitolul asta Raman cu minutele neconsumate si la Orange si la RDS ...
Diana inca doarme,eu am gatit si am mai citit cate ceva pe-urma,n-am nici un spor la facut contabilitate N-am nici un cheeeef

MONI SI www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA {01.01.2006}

"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

"Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte."

www.youtube.com/watch?v=p5Pg59N851M&feature=related" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=Tn1KFW2kcs8&feature=related" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=_XYApregsFI&feature=related" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/119327/#350 tii-ce-impact--au-gandurile-tale" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/119993/fiecare-primavara-e-bucuria-unui-nou-inceput!" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Noa buna dmineata! Azi parca-i mai buna,desi mor de somn.
INGRID am incercat aseara sa manevrez cu paletele de pingpong dar nu prea a interesat-o pe Diana.O interesa CINE-A ADUS CASUTZA AICI? ca atunci a depistat ca i-am mutat casutza la fratelo ... Si faza e ca avem niste palete mici de bebe,n-au cauciuc pe ele, nicicum nu-s,trebuie sa cumpar din alea normale. Noa si daca am vazut ca i se falfaie de pingpongul meu, am fugit sa vad Lost Dupa aia am mers la baie cu ea unde m-a enervat, ca n-a vrut nicicum sa intre in apa ca e CALDA,desi era doar caldutza Asa ca am spalat-o asa,stand in picioare .E a doua oara cand imi face faza asta !
Nu mai zic ce face cu imbracatul,mai ales cu mami,ca ii trebuie jumatate de ora sa reuseasca sa o echipeze!
Ieri a cerut iar puzzle ala din 6 bucati. Il face cu chiu cu vai,adica inceet, tot vorbeste si se intreaba singura: NU MELGE ASA ... UNDE PUN ASTA? ... VINE MALK CU PISICILE (asta de cand i-am zis sa faca puzzle-pisica sa ii arate lui Mark ) In plus ,nu ma lasa sa ii explic tehnica,numai cum vrea ea ,ca de obicei.Dar daca dispar de langa ea,nu mai face nimic,numai ma striga disperata sa vin si eu Am facut si un filmulet ... 2 minute si 35 de secunde i-a luat de data aia,tare mult, asa ca nu l-am pus,dar macar il face pana la urma,ceea ce nu credeam defel (ca altfel sigur ii cumparam enspe mii de puzzle mai devreme ). Poate daca i-l luam si eu mai demult si exersa acum ,il facea rapid,cred ca asta e tot secretul sa exerseze.Numai ca evident trebuie sa si fie atrasi de chestia respectiva ca sa exerseze ... vezi pingpongul

MONI SI www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA {01.01.2006}

"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

"Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte."

www.youtube.com/watch?v=p5Pg59N851M&feature=related" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=Tn1KFW2kcs8&feature=related" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=_XYApregsFI&feature=related" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/119327/#350 tii-ce-impact--au-gandurile-tale" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/119993/fiecare-primavara-e-bucuria-unui-nou-inceput!" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Buna fetele, ce vreme urata e afara.
De vineri noaptea ploua intr-una si nu se mai opreste...
Am un somn in mine din cauza asta si o leneeee...
Noi am fost cuminti am stat acasa daca tot a plouat, am fost un pic la cumparaturi, dar asta nu se pune la socoteala ca nu pot sa zic ca am iesit la plimbare.
Ana vazusem poza cu teiubesc mami , am votat-o de mult pe asta cu ma joc nu o stiam...
Am inceput sa ma misc mai greu, hahaha ca un elefantel roz...
votati-ne si pe noi la concurs:
Andrei si pestii:
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=4





Anca 32 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii
votati-ne in clipe de viata 2007 www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">andrei si pestii

Mergi la inceput