***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:


LA MULTE LUNICI SARBATORITILOR NOSTRII DE AZI!!!!!

oana13, pentru Patrick Alexandru

catalina_b, pentru Eva Maria

Gabiu

Abras

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

FOTOLII SI SCAUNELE COPII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Buna dimineata

Si mie, cicatricea de la cezariana, a inceput sa se vindece la capete. Spre mijloc e destul de noduroasa, a zis dr ca pot sa imi fac operatie estetica sa scot respectiva zona... sa isi fac el...
Nu ma mai deranjeaza zona mai ales de cind au inceput sa se refaca nervii si sa treaca senzatia de amorteala. Mai trebe sa fac niste analize de singe... m-a speriat o tipa care face cercetari medicale, ca sint multe cezariene care ramin cu urme de tot felu de virusi ...



Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

bettyR, merci frumos. Sa speram ca asa va fi.
Ella, am luat nr 19. Acum ii sunt un pic mari, dar pana la vara vor fi ideale. B e mult mai bine, mai tuseste f putin acum, dar continuam tratamentul. Tu ce-ai mai facut cu estetizarea operatiei de cezariana? Ai renuntat la idee?


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din APRILIE-Mai
Matei la 3 ani

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Elteka, ce haios e pustiul tau. Nu cred ca ti l-am mai vazut pana acum, ca, din lipsa de timp, ma uit pe sarite la poze de bebei. Imi place mult aici http://picasaweb.google.com/Elteka75/Desprecopii/photo?authkey=zDUAbf7r5Sg#5160630325295992514 (daca nu afiseaza bine linkul, e poza 51).

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

la multi ani Gabiu si Abras

La Multi Ani capsunicilor sarbatoriti azi

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank"> Sa o ajutam pe Sonia
Poze/Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet/www.youtube.com/watch?v=PAJHlaXKGGs" target="_blank">Maya rade in hohote
Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

oana13, pentru Patrick Alexandru

catalina_b, pentru Eva Maria

Gabiu si Abras

Buna fetelor,
si eu mai am dureri in zona operatiei,pe interior mai ales.Desi am 2 cezariene nu ma plang de estetica lor pentru ca a doua a fost facuta pe aceeasi taietura,in plus sunt localizate exact in zona parului(1cm sub)si are aprox.15 cm.
Azi ne-am cantarit si avem fix 10 kg,la masurat nu stam(putin peste 80cm).
Eu sunt suparata pentru ca nu sta in picioruse decat sustinut.Nu reuseste deloc sa se catere si incepe sa urle de suparare.Deh,fundul mare...
O alta problema o avem cu atitudinea la schimbat,urla de zici ca cine stie cei fac.Fata mea a fost mai linistita si cuminte,acu' vad si eu ce inseamna baietii.In plus daca vrem sa-l iubim ne bate ,ne trage de par(mai ales pe sora sa).....de jucarii se plictiseste repede,ne plac cartile,tastaturile,papusile(sa le paruim),telecomenzile....
Azi m-a epuizat,ori am imbatranit eu si nu ma mai tin balamalele.......

Am si eu o intrebare mai intima.Ce metode de contraceptie folositi?Eu una vreau sa-mi pun sterilet,dar mie cam teama cu ceva strain in corp...Am vrut sa-mi leg trompele ,dar medicul meu nu a vrut,a spus ca e pacat si ma asteapta la a treia cezariana .

O zi buna si multi pupici...

Poze la baie

Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Gravi, Ioana 13 si cine mai are cicatrice cheloida post cezariana,
pai eu ma dau cu CONTRACTUBEX din noiembrie dar dupa vreo 2 luni m-am plictisit, asa ca acum 1 luna, dupa ce am fost iar la chirurgul plastician am reluat operatiunea; si ma dau seara si dimineata; numa ca ma mananca in zona de uneori tre sa ma ascund la baie ca sa ma scarpin in voie, ca altfelsimt ca lesin; din cauza ca alifia asta inmoaie locul ala dur unde pielea s-a supercicatrizat.

liviana, la sfarsit de aprilie ma duc la chirurgul plastician si o sa faca o mini operatie, adica baga un fel de ac/chiureta care dezlipeste pielea de muschi fiindca la mine, intr-un capat, operatia s-a lipit de muschi si arata aiurea; doctorul zice ca din cauza ca nu am tesut adipos acolo si pielea s-a lipit direct de muschi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaraspt spune:

hello! am ajuns si eu ieri la zi cu cititul si am crostat toata ziua la un mesaj si sotul s-a gandit aseara sa opreasca laptopul
Asa ca raspund din ce-mi amintesc

angelabv imi pare rau ca nu-i trece lui Nicole roseata din obraji, dar incearca sa eviti cortizonul. Matei are dermatita atopica diagnosticat de vreo 5 luni si obrajii au arata groaznic vreo doua luni pt ca el se scarpica groaznic dar niciodata nu am dat cu cortizon, pt ca nu face decat sa cosmetizeze. hidratarea continua si am observat ca ii merge mai bine daca ii spal fata cu apa de mare/ser fiziologic. Si cand este foarte rosie zona incearca sa-i pui comprese cu apa termala, mai scade din roseata. Noi atat am folosit local, eu i-am dat antihistaminic ca se scarpina groaznic, dar si acelea numai de noua generatie care nu dau somnolenta sau molesesc copilul. Si aratam mult mai bine, primul puseu a durat luni, apoi a mai avut unul scurt si acum pe cel de-al doilea. Va trece cu timpul, mai ales daca spui ca la voi dispare din cand in cand.

[red]elteka[\red] si Matei are o multime de jucarii si nu stia sa se joace cu ele. Am primit un tarc mare in care incap si eu si citeva sapt intram si eu cu el in tarc si ii aratam cum sa se joace cu fiecare jucarie. Apoi stateam cu el in tarc dar el se juca singur, eu luam cu mine ipod-ul si mai navigam, pt ca era destul de micut incat sa nu-l atraga sa se joace cu el. am incercat s citesc dr nu am avut succes. apoi am iesit din tarc si stateam linga el. Nu-ti inchipui ca se joaca asa cu ar tb cu jucariile, am facut greseala de a-l invata sa arunce mingia. asa ca cateodata face cu toate jucariile la fel. Acum pot sa-l las cateva minute singur in tarc sa mai pot face ceva in bucatarie, dar de obicei stau cu el in camera.


Legat de alaptat noaptea, cand era alaptat Matei a avut perioade lungi in care se trezea f des, cam cu o medie de 6-7ori. Eu am rezistat destul de mult cu acest program, nu-l luam decat spre dimineata in pat. Dar cand am zis stop ca sa-l intarc am facut-o lent, intai i-am scos mesele de peste zi si cand a venit randul celor de noapte si am inceput sa-i dau ceai si chiar si un biberon cu lapte noaptea. Am reusit mai repede decat credeam, bine nu a fost usor dar intr-o sapt i-am scos cele 5-6 supturi de nopte, aveam vreo ora-doua pe noapte cand ii cantam si incercam s-al adorm, de fiecare data cnd il luam in brate ma tragea ca sa suga, nu a vrut sa stea cu altcineva, chiar si tati era exclus. Apoi am scos biberonul de lapte - mai greu si apoi a inceput sa se trezeasca mai rar.

trimit mesajul asta ca sa nu-l pierd ca s-a trezit Mati


Tamara si Matei Alexandru (20 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Salutare!As vrea si eu sa vb despre cezariana dar pe mine nu m-a dus capul sa fac cezariana asa ca abia axcum la aproape anu zic ca nu mai am dureri jos.Numai sotul meu stie ce lung a fost anul asta
Sa ma laud si eu un pic(Graviduta)fi-miu a luat din nou bibe dar nu oricum ci singur.Imi vine sa-l mananc cand il vad cum mananca singur pe pernuta .Deocamdata nu are rabdare mai mult de 150 ml.
De asemeni azi am constat ca zilele de alaptat sunt numarate ca azi dimineata dupa suptul de dimineata a plans si i-am facut 150 ml lapte si i-a baut pe nerasuflate.
Ma confrunt si eu de semeni cu problema incaltamintei.Nici nu stiu ce sunt alea talonete.Din drscrierea lui PEPSI am inteles ca ar fi niste ridicaturi inauntru pantofului.Plus ca el tine degetele stranse(mostenire de la tati) si nu intra pantoful pana la capat.

Ne acomodam incet, cautam un grup de joaca ca ma confrunt cu o noua problema:e prea mamos .Cand ma vede plange ca vrea in brate cand nu sunt in camera e cuminte si se joaca , cand am intrat in raza lui vizuala e de rau.

va pup

POZE rares(7 mai 2007)
bepanthen 100g -cateva tuburi de vanzare

Mergi la inceput