Fulguleti de nov-dec 2006 (164)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roana spune:

Chris,
raspunsul e 70.

Dianarus, ce am mai ras.si pe mine ma mai pocneste Alex si chiar doare. au putere doar sunt barbatei


Pupici la minunate si fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by chris80

multumim de capitol nou.
se pare ca nu ajungem azi in parc, s-a innorat, o sa stam prin fata blocului, sa streasam mosi si babe
cica o sa ploua toata saptamana...

chris + alexandra

bebeii nostri





da, la noi e in sfarsit soare si frumos, desi bate vantul iar... in schimb sunt asa infundati si tusesc amandoi ca mi-e groaza sa ies
ieri si alaltaieri i-am scos 30 min pe amandoi in ciuda bolii, azi parca bate vantul mai rau si ei par mai mucosi



Marc 1+ si Ianis 3+

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


pana mai fierbe zama... ma mananca limba...

cine a editat mesajul initial si a adaugat lista sarbatoritelor?



Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

tema interactiunea cu alti copii: Adina inca nu a incasat-o in fata mea, mai degraba ar vrea ea sa-i impinga pe altii, dar cum sunt mereu langa ea deocamdata nu a reusit. in schimb la cresa o mai i-a, a mai dat si ea. imi spuneau doamnele ca oricat stau cu ochii pe ei tot se mai jumulesc unii pe altii cate putin. a mai venit zgariata, a mai lovit si ea. eu am tot citit ce ati scris voi si voi incerca sa fiu cat mai calma, fara sa ripostez mai mult de a o lua de acolo si a nu o lasa in preajma celor vizati.
in ceea ce priveste problema impartirii jucariilor si noi avem o problema, face asa urat, incerc sa o calmez intai si apoi sa ii explic ca doar le dam putin jucariile noastre si apoi le luam inapoi ca si noi ne jucam cu jucariile altora. deocamdata nu vrea sa inteleaga dar o data si odata tot o va face sunt sigura.

yagmur multa sanatate si sper ca azi esti mai bine.

dani74 preturi la Pampers nu stiu ca nu folosim pampers, dar vad ca au raspuns fetele.

felicitari Diana pentru inca un succes cu Marc.

Bambo sa stapaneasca fericita si sanatoasa tricicleta.

danutz un set fain de halate baie si prosoape?

deeaA felicitari si puiului tau pt adormitul singurel.

am vazut si poze da la Iasi, din toate sursele. frumosi copii foc si mamicile la fel.

luciaro hai si scrie-ne mai des de serban.

in privinta locului de joaca: dupa ce am vizitat mai multe parcuri mari am ajuns la concluzia ca paculetul dintre blocuri de la noi e cel mai ok pt adina la varsta asta. are leagane pt bebei, din care nu mi-e frica ca o sa cada, toboganul nu e abrupt si se poate da linistita, eu doar o ajut sa urce treptele, ea se aseaza si apoi ma asteapta pana cobor sa o astept, in general nici nu are nevoie de mine la coborare, dar uneori se intampla sa-si ia avant mai tare si daca nu as prinde-o ar ateriza in nisip. balansoare, banci si restul fatra probleme, in nisip mai gasesti uneori cate un muc de tigara, sau crengute cazute din copacii de langa. exista si o delimitare printr-o alee mai mare si un gardulet verde de zona pentru copii mai mari.
danita ne pare rau ca nu v-ati vazut cu Oana si Dia, mai ales de Paul.
Dianarus si adina mai trebuie oprita uneori din ce face. pur si simplu sunt lucruri pe care nu o pot lasa sa le faca si pe care oricat i le explic deocamdata nu le intelege, gen bagat mana in wc, luat crema de pantofi si se joaca cu ea, oricat o ascundem tot o gaseste ca deschide toate usile si cotrobaie dupa diverse lucruri ce i se par interesante. ii mai place f mult sa se joace cu diverse cabluri ceea ce mi se pare f periculos, ma gandesc ca daca odata nu sunt langa ea si ea din joaca cum si-l pune in jurul gatului ajunge sa se sugrume si atunci ii tot explic ca e periculor si ca nu se poate, ea plange eu o linistesc mai sta putin si o ia de la capat, si eu tot nu o las...
sbogdana ne e dor de voi ca nu ati mai scris prea des. calatorie placuta si sa ne scrieti si de acolo cand puteti.
chris80, dupa matematica care o stiu eu - 70. vad ca ai mai primit raspuns.


gata cam asta ar fi pentru moment
va pup si ma intorc la treaba.



Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

multumesc, 70 fac, dar matematica mea evident lasa mult de dorit

nu eu am editat. sa sterg mesajul meu, sau le lasam pe amandoua?

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

lucia noi nu am patit, dar ma gandesc ca daca intr-adevar functioneaza e posibill sa fie ceva normal. adica daca el a fost jenat mult timp de dintisori, iar pofta de manacare i-a scazut treptat, e posibil ca acum, simtindu-se mai bine, sa vrea sa recupereze.

chris lasa-ti mesajul acolo, nu vad unde e baiul. deci faci cinste, huh?

discutia devenita tema: de mai multe ori am lasat una din jucariile noastre unui copilas care inca se juca cu ea atunci cand am plecat noi. de multe ori nici nu incerc sa i-o iau. unele le-am primit inapoi a doua zi, altele nici acum, pur si simplu nu ne-am mai potrivit la orele de iesire cu 'imprumutatii'. d are sute de jucarii. iar in parc luam o mica mica parte. si majoritatea sunt la set. 2-3 masinute cam la fel, lopatici, greble. nu il deranjeaza si nici pe mine. plus jucarii stricate de alti copii la joaca. mereu le spun parintilor sa nu ii certe, pt noi nu e nici o problema, de ce ar fi pt ei. majoritatea celor care iau jucarii de la noi sunt copii tot de 1-2 ani. parintii incearca sa le spuna sa nu puna piciorul in camion, sa nu arunce cu masinuta. (de test, nu in alt copil, asta nu s-a intamplat). si le explic frumos, ca jucariile-cel putin ale noastre- sunt pt joaca. iar la varsta asta joaca inseamna studiu. care include si cum cade, sau cum se sparge, sau cum se strica. fapt pe care mi-l asum in secunda in care scot jucariile afara. daca trebuie neaparat sa iau o jucarie inapoi (de obicei soricelul, asta chiar ii place mult) ii dau alta jucarie la schimb copilului respectiv. dar nu..uite asta/da-mi ala. il fac uitat/cazut sau scormonesc prin geanta si...A! ia uie ce am gasit! aaaa...o grebla verde. ca iarba. stiti ce se face cu grebla? uite...o luam..bla bla...bla-ba..am 2 greble, una sa i-o dau lui d, ca pana si el uita de soricel si vrea grebla, si una copilasului2. el ramane cu grebla, eu iau soricelul, si mai primim grebla cealalta peste 2-3 zile, sau imntre timp intervine mama cu alta jucarie si i-am ametit de tot .

d inca se joaca mult langa copii, si nu cu ei. adica mai vin 1-2 atrasi de jucarii dar sunt fiecare cu treaba lui. conflicte mai sunt, dar de fiecare data il iau pe d, ii explic ce s-a intamplat si ne retragem de acolo. la un mom dat el se juca cu un volan de la un loc de joaca, ii place mult mult. si eu stau cu el pt ca e undeva destul de sus si trebuie sa il urc (alta poveste..daca nu l-am lasat cand voia el sa urce singur, ca, deh, era prea sus,acum se asteapta sa il urc eu de fiecare data. lucram si la asta..). la un mom dat a venit o fetita, s-a urcat langa el (deja era un pic stresat) si l-a si impins un pic, mom in care a inceput sa planga. fetita era intre noi. am inceput sa i vorbesc, sa ii spun ca il inteleg ca s-a speriat, si eu m-as fi speriat, fetita a facut un lucru urat. l-am luat in brate si am inceput sa vb din ce in ce mai tare, explicandu-i ca fetita trebuia sa stie ca nu e frumos sa impingi copii, ca parintii ei trebuiau sa ii explice asta. apoi mi-am axat nemultumirile pe parinti. care parinti era un bunic, care urmatoarea data cand s-au intalnit cei doi i-a explicat ca acum sa il lase pe el primul, pt ca ea s-a bagat peste el la volan. deci a prins, desi bunicul nu vazuse faza.

evit pe cat pot sa spun unui copil ca e rau, sau ca a facut ceva gresit, incerc sa ma adresez parintelui, dar intr-un mod indirect.

cat despre intrebarea lui chris, increc sa ii distrag atentia. dar las la o parte partea cu plecatul. adica ok, mai stam, te mai joci un pic cu jucaria, eu in timpul asta o sa ma duc la topogan, de ex. sa vad copiii cum se dau, sau..nu stiu...mi-am amintit ca am luat si broscuta-masinuta cu noi si o sa o scot si pe ea la aer. adica incerc sa ii dau lui posibilitatea de a alege. la fel si daca e un alt copil care cere o jucarie care e la d (a lui sau nu), incerc sa inventez un alt joc in care poate fi atras unul din ei. de obicei amandoi, poate chiar mai vine unul :)


Daca aceasta vangheliada va rezulta, si va asigur ca va rezulta, v-am spus si de craciun, cand ne-am intalnit, va rezulta clar din aceasta vangheliada si din aceste intalniri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

plecat, venit, petrecut super la sinaia, drum de cosmar. cam atat pe scurt. vreti mai mult?
la dus nu am reusit plecam la 6 dim cum ne-am propus pt ca tati a venit la ora 22 de la jobmiercuri si pana la 2 nopatea am facut bagaje si le-am carat la masina.. evident ca nu avea rost sa-l urc la volan dupa 3 ore jumate de somn.. si am plecat pe la 9 ... si am facut nu mai putin de 12 ore jumate pe drum cu 1001 opriri pt oana... a fost terminata saraca a trebuit sa stea atata timp in scaun, asa ca pe unde vedeam un parc ne opream... inutil sa mai zic ac n-a mancat decat un borcanel de fructe in 12 ore, dar asta e alta poveste... la sibiu ne-am oprit si noi al un restaurant sa mancam si cu speranta ca o sa pape si oana.. a luat fix 2 lingurite din borcanel dupa care a inceput sa alerge prin restaurant.. si acum incepe o poveste nashpa... a intrat in restaurant un individ care mi s-a parut cam dubios de la inceput, pe la 60 ani, gretos rau... s-a uitat la noi, s-0a asezat la masa in spatele nostru si si-a luat o cafea.. intre timp eu mancam, si sotul alerga prin restaurant dupa oana. eu am terminat de mancat, am schimbat rolurile, adica am inceput eu sa alerg dupa oana. la un mom dat individul s-a ridicat in picioare si i-a aruncat o minge oanei. nu mi-a placut deloc faza, dar am zis ca nu o pot lasa sa nu ia mingea ca-s eu paranoica. intre timp sotul vorbea la telefon non-stop, n-a sesizat nimic(de fapt asta a a facut aproape tot drumul ca a aavut niste probleme la job pe care incerca sa le rezolve pe telefon). mai stam un pic, ii distrag atenbtia oanei, si aruncam mingea aia undeva si ne continuam turele. individul o strig;"fetita" si-i arunca un plic de zahar pe jos. in mom ala am luat fata si am iesit afara, am zis ca se termina. nici vorba. ne plimbam pe afara cam la 30 m de restaurant, unde erau niste catei;. si ham-ham si darag-draga la catei si ne trezim cu individul langa noi care iar incepe: "fetitaaa" . oana ca de obicei, i-a facut pa-pa, a strigat "nenea". sa mor nu alta. individul s-a arpoiat f tare, era pe bicicleta, a inceput sa ne dea tarcoale, efectiv se invartea cu bicicleta in jurul nostru, am luat-o pe oana in brate si am strigat la el sa plece, sa ne lase in pace. nu mai mentinez ca pe strada erau trecatori, s-au uitat si au plecat mai departe.. am vazut ca n-am ce face, intre chemarie lui cu "fetita, hai la mine" (ce dzeu credea, ca o sa-i dau drumul fetei sa vina la el???), am inceput sa o iau la pas si apoi sa fug cu oana in brate. mi-era groaza sa nu intinda o mana sa ne atinga ca nu stiu ce-i faceam. ideea e ca totul s-a terminat cu o cursa de 100 metri garduri cu mine alergand cu oana in brate si sarind niste gardulete de la gradina restaurantului. noroc ca am facut in tinerete atletism si proba de 100 m garduri a fost preferata mea. daca era o femeie mai mica si mai putin rapida, ar fi prins-o. si am ajuns in usa restaurantului de unde chiar iesea sotul meu. individul in mom ala a luat-o la goana pe bicicleta. de abia mi-am oprit sotul sa nu fuga dupa el sa-l calce cu masina. dar zau ca nu merita nici atat. poate trebuia macar sa-l las sa-l haituiasca cu masina, dar mi-a fost frica ca sotul n-o sa se opreasca la atat. asta a fost povestea mea, am incalecat pe-o sa. va rog fiti atente, ca se poate intampla oricui. sincer, nu ma asteptam sa mi se intample vreodata asa ceva. si mi-e groaza ca trebuie sa-i explic oanei ca nu putem fi prietenoase cu toti oamenii de pe strada cu care intra ea in vorba .
la sinaia a fost super bine, ne-am relaxat, am avut parte de o vreme superba, soare si cald... ne-am intalnit cu ruxandra si cu grigore sambata seara... grigore e dulce foc, are nsite bucle de te baga in boala ... oana n-a prea vrut sa imparta jucariile cu el , desi ea de obicei le imparte cu alti copii. la un moment data i-a luat la examinat o bucla si l-a pupat pe par . dimineata la-m intalnit scurt si pe matei, care e un baiat maare, barbatel in toata regula, bronzat de numa' (cred si eu, de la atata schiat).. pacat ca n-am apucat sa stam mai mult, data viitoare
cu danita si paul n-am apucat sa ne intalnim ca in urma drumul de la dus oana a dezvoltat fobie de masina.. cum vedea ca vrem s-o bagam in masina, incepea sa urle... cred si eu, saraca de ea... as aca toata perioada am stat in sinaia si am circulat numai pe jos. la plecare, n-am mai apucat sa ne intalnim cu ei, ca am plecat f tarziu (la ora 3, ca evident ca n-am stiut ca se schimba ora), si n-am indraznit sa oprim decat cand cerea oana, mai ales ca a fost f maraita (chiar pe masina s-a gasit sa-i mai iasa un colt de masea ).. super rezonabila in rest, am facut numai vreo 4 opriri, mai lungi, in parcuri si la sebes la o pensiune unde aveau caprioare, rate, fazanei si un urs. oprirea asta a fost de mare succes, a ras oana si a vorbit cu ei pana n-a mai putut, desi o durea maseaua de numa'. ingrijitorii de acolo chiar hraneau ursul si asta facea tumbe si sarea cu gura deschisa sa prinda mancarea... a fost delir, ce mai, imi pare rau ca nu am filmat-o, ca n-a tipat asa in viata ei .. la fiecare gura cascata si la ficare salt tipa: wowww, ioiiii, haaaaa, si tot feluyl de onomatopee care sincer nici nu stiu de unde le-a scos .. am ras de ne-am prapadit, ne-am urcat bine dispusi in masina si oana a dormit de atunci tot drumul pana la timisoara
oricum, dupa experienta asta am spus ca mai afacem asa un drum cu masina, cand o sa aiba oana 10 ani, pana atunci mijlocul de locomotie pt distante mai mari de 3 ore va fi avionul. am avut si noi un strop de intuitie ca am luat laptopul cu noi si desnele care-i plac oanei, baby einstein etc... si asa a mai stat uitandu-se la aristocats si la episoadele din baby einstein cu animale (vreo 4 filmulete).. si urmatoareanostra achizite va fi un dvd player de masina, ca e tare folositor, chiar si prin oras cand isi pierde rabdarea
s-a trez, revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:


Eu am zacut rau de tot sambata... de ieri a inceput Mihaita,vomitat,diaree,febra.

Sa vedem ce imi aduc aminte:

1.foarte frumosi fulguletii ieseni..imi pare tare rau ca nu am putut veni (again ).
Cu ocazia asta am revazut poze de la intalnirile mai vechi si mai ca nu l-a recunoscut pe Mihaitza .

2. Despre "femeia fatala" - nu cred ca vreuna din noi ar fi gustat gluma (eu personal,nu)..asa ca inteleg de ce Donia s-a suparat.
Donia, daca te incalzeste cu ceva eu fac parte din cele 49% de care spunea Dandusa.

3. Baita- o zi dush o zi baie cu apa in cada mare.Daca mai sarim ,mai sarim,dar nu ai mult de 2 zile.Am de la Sanosan o spuma foarte fina...si nici nu se simte..stiti cum se simte pielea dupa sapun (parca scartzaie)... si trag sperante ca e mai putin agresiva.

4.La joaca- pai facem schib de jucarii...alt copil vrea ceva de la noi si noi nu vrem sa-i dam...gasim repede altceva interesant prin zona.
De cand s-a incalzit s-au inmultit copii in parc,si pana la vreo 4 ani cred ca 80% din conflicte se nasc pe tema jucariilor si cel mai des aud "hai las-o si pe ea/el sa se joace"...asa ca va dura "problema".
O singura data a fost lovit de un copil mai mare intentionat (l-am intrebat de ce il lovesti- a raspuns- asa vreau eu,sa-l bat)...a venit intre timp tatal..l-a luat de acolo certandu-l.

5.Daca vreti sa ne vedeti - aici

- asta ca tot am lipsit de la intalnire...

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

la tema: oana e f atrasa de jocuil cu copii in parc. de preferinta mai mari. si de preferinta baieti. caqre o mai imping, mai refuza sa-i dea jucariile. ea, cand vrea o jucarie de la un copil, face ceav de genul: ia o jucarie de a ei si se duce si i-o intinde copilului, dupa care efectiv cere jucari\a celuilat, intanzand mana si face semnul ala de ada cu palma. uneori zice si ada . toate ast\ea catodata, nu de fiecare data. azi de ex, am ajuns la parca fra jucarii ca asa s-a intamplat. si avea o crenguta cu flori in mana pe care le-a mirosit ostentativ si i le-a intins unui baitel, dupa care i-a luat grebla .
la faza cu lovitul de alti copii, clar nu e vina copilului, ci a parintelui. azi la tobogan a venit un baietel de vreo 3 ani maaare si efectiv a impins-o de pe trepte (cu violenta chiar) ca sa urce el. noroc ca am fost pe faza si am prins-o eu, ca altfel cadea. a tipat la el, l-a certat pe limba ei, intre timp a venit mama copilului si a inceput sa-l bata (ma intreb de unde a invata copilul violenta???) . faza a fost nasoala rau, eu incercam sa vb cu mama sa lase copilul in pace sa nu-l mai bata, si intre timp oana l-a luat de mana, l-a mangaiat de cap si i=a dat un pusi (in aer ), ca si cum il consola pt bataia primita. ulterior ne-am jucat f frumos cu baieteleul si a fost f intelegator si dulce. numai ma-sa era descreierata . in general, oana nu prea mai loveste copii. aq avut o perioada cand era mai mica, si-i mai apuca de par (pe aia care aveau) sau ii mai imbrancea. dar imediat mergem sa ne cerem scuze, sa spunem ca ne pare rau si sa dam un pupic. si asta i-a intrat in reflex, si acum, dc se joaca cu cineva si-l loveste din greseala, sau ii smulge mai urat o jucarie, isi da seama imediat ca nu e bine si fuge si ii da un pupic.
parerea mea e ca la varsta asta, totul tine de reactia parintilor. dc ei sunt batuti in cap sau indolenti, copiii sunt agresivi, batausi, etc. dc parintele sta numai pe banca la barfe si-si ignora copilul cu maiestrie, copilul va face ceva sa atraga atentia. si de regula atentia parintelui e atrasa cand alt copil plange... asa ca....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

la tema cu baita: zilnic. si de cateva ori pe zi dus, dupa necesitati . sincer, eu nu-mi imaginez cum ar fi sa ma culc nespalata, asa ca sigur n-o voi lasa pe oana nespalata. si chiar nu cred ca pielea are de suferit. cu produsele adecvate (dermatocosmetice) nu se intampla nimic. si oana chiar are pielea f sensibila, dar niciodata n-a patit nimic de la prea multa apa . pe cap n-o mai spal zilnic (dc nu-si baga mancare , nisip, etc in par), cam la 2 zile.. pt ca sta f greu la uscat pe par, si are mult si des, dar cu siguranta acum ca vin caldurile mari, o sa ne reintoarcem la spalatul pe cap zilnic, ca nu va mai fi nevoie s-o usuc pe par)
cred ca de 2 ori nu i-am facut baie in toata existenta ei ( o data la munte asta vara cand am ajuns f tarziu si nu era calda apa, si inca o data cand ne-am intors acasa ca 12 noaptea si era rupta de somn), si a doua zi era plina de bubite mici, era iritata pt ca n-am spalat-o.
a mai zis cineva ca noi facem baie zilnic si copiii nu, pt ca ei au alte necesitati. sincer, la cata miscare fac copiii nostri, intardevar nu ne comparam cu ei. ei se misca mult mai mult si transpira, balesc, se murdaresc, deci au clar nevoie de baie, chiar dc noi n-am avea (desi eu una nu ma pot culca fara sa fac macar dus si sa ma spal pe dinti)
eu una n-as renunta la baita zilnica pt nimic in lume...e atata de incantata ca e in apa, se balceste, se joaca, rade... e ritualul nostru de seara .. ii fac baie in baia mare, cu covoras antiderapant pe jos, din ala cu ventuze (nu stiu cine intreba, e luat de la ikea, dar gasiti si la praktiker si la bamboo), si in rarele okazii cand nu apucam sa dezinfectam vana, bagam vanita ei mica inauntru (asta se intampla fff rar)
dar precizez ca oana nu are dermatita atopica, asa ca nu stiu cum as fi procedat cu baia dc ar fi avut DA

Mergi la inceput