Livada in sarbatoare: cirese de mai-iunie 06 (67)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Abibrinza si Cami vai ce aproape sunteti ca sa va tineti puiutul 2 in brate!!!!! 33 s, 34 s....Cum eu am nascut la 36 saptamani mie mi se pare f. f. aproape unde sunteti voi.
Dar de fapt mai e o luna. Dar tot e putin.


Camicand o descrii pe Sofia parca-l descrii pe Marc. In toate. A inceput sa-mi fie frica de venirea verii si iesitul cu Marc in parc. Asa ca nu mai am iluzii ca o fetita ar fi fost cuminte. Voi nu stiti dar eu am aflat ca nu e fetita cu 5 zile inainte de a naste.

Amonar sa stii ca acasa nu mananca chiar f diversificat. Insa la gradi mananca lucruri pe care eu nu le gatesc. Si am inteles ca mananca bine. Conteaza mult exemplul celorlati copii.
Cum e cu echinaceea? Aici am vazut doar pastile pt. adulti.

Ca am uitat sa dau vestea. Marc e iar racit. Minunea a durat doar 4 zile. Si am impresia ca i-am dat-o eu inapoi. Ca mie nu-mi mai trece. Plus ca am facut conjunctivita( cred ca de la el luata ca el a facut acum vreo luna) si mi se pare ca i-o dau iar inapoi. Am de facut o dezinfectie dura prin casa. Am cam 100 de animalute de spalat asa ca nu stiu cand mai am timp sa trec pe aici....
De fapt mai am 3 saptamani de scoala cu examene si ar trebui sa imi transfer toata energia pt. asta. Ca altfel
pe curand,
Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Ah, Lacramioara.... Cat m-am tinut sa nu uit! Am tras cu coada ochiului saptamana trecuta si am vazut ca va fi ziua ta, am zis sa nu scriu mai devreme, sa nu trezesc suspiciuni in livada... si uite ca am uitat de tot... Macar atata lucru sa fi facut si eu pt tine.... So,:



LA MULTI ANI! Lyly809




La multi ani si celorlalte martisoare: Ellax, Irinel, puiu-de-Dana, - mai active... dar si tuturor celorlalte sarbatorite care "stau ascunse"! (Am inceput cu Lacra pt ca pe ea chiar o sesizasem "la timp").


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Mesaj off-topic:

Multumesc din tot sufletul pt sustinerea cu Razvanel! Sincer, cuvintele sunt de prisos! Cel mai mult ma impresioneaza faptul ca imi sunteti alaturi! Conteaza enorm, sunt convinsa ca o sa intelegeti ce spun...

Pt Oana, Doroti, si alte persoane f f bine intentionate si cu multa daruire de sine: NU VREAU CAMPANIE PE DC!

Nu ma intelegeti gresit... O buna prietena deja a demarat formalitatile la Administrator, si s-a oferit sa se "ingrijeasca" de subiect... Nu vreau ca oamenii sa puna mana de la mana pt ca Razv sa ajunga afara. Eu stiu ce inseamna viata unui om care isi permite sa arunce un ochi pe forum: nu este un om pe care il dau banii afara din casa, nu este un om fara nevoi, fara obligatii, fara griji...

Sa va explic mai bine: suntem o familie de 5. Locuim intr-un apartament proprietate personala (de 2 ani e al nostru, a fost al socrilor mei). Pana anul trecut am lucrat la o firma: mai intai contabil, apoi director economic (mai mult cu numele...). Anul acesta mi-am "deschis" un cabinet de contabilitate. Castig mai putin (ma refer la netul final), deocamdata am multe batai de cap, insa am mobilitatea indispensabila unei mame (mai ales tri-mame...). De anul trecut am o masina (Spark), am luat-o cu bani imprumutati, insa nu am facut credit... Deci se cheama ca e a firmei... Sotul meu lucreaza pe un post de conducere. Are salar bunicel (mai ales din nov. 2007)+ o masina de serviciu. Ne permitem sa mergem in concediu afara (1 data/an). Avem ce sa le punem pe masa micutilor. Spre deosebire de inceputul casniciei si crescutului de copii, nu le lipsesc din casa fructele si, uneori, dulciurile. Nu suntem saraci (stiu ce inseamna asta, credeti-ma, chiar stiu!!!). Nu vreau ca oamenii care sunt realmente impresionati de faptul ca nu putem obtine, pe drept, banii de la stat pt a face tot ceea ce e posibil ca un copil sa aiba o viata mai lunga, chiar una normala, sa ia de la gura copiilor lor pentru a umple, picatura cu picatura, paharul vital pentru Razv.

Sunt atatea cazuri care depind de acesti stropi de ajutor! Atatea cazuri care mor, la propriu si la figurat, fara aceste mari farame de speranta! Vreau din tot sufletul sa le ofer locul meu lor! Locul meu de la umanitare, pentru care ar trebui sa ma bat, pentru ca sunt o bataioasa, vreau sa fie ocupat de un caz mai disperat decat al nostru.

Va rog, nu ma intelegeti gresit! Poate veti zice, atunci de ce ne mai bate la cap cu asta?! De ce ne-a mai impartasit din zbaterile ei? Pentru ca stiu oportunitati de ajutor la care, mi-as permite chiar sa declar, am dreptul sa sper: mecenatul este reversul medaliei de aur E112. Datorita birocratiei, nu pot obtine fondurile colosale pentru investigatiile din Paris. Dar birocratia mi-a permis sa cunosc o usa la care sa indraznesc sa bat...

Deci, mi-as putea vinde masina, sau casa, sau un rinichi pt ca Razv sa aiba sansa aceasta pe care sunt obligata sa i-o asigur, atat lui, cat si fratilor sai... Insa mai am si posibilitatea sa implic statul intr-o responsabilitate, oarecum, comuna. Nu m-a pus el sa-l nasc pe Razvanel, nici nu e el vinovat ca natura combina si haos in creatia sa, insa are pretentia sa perceapa niste procente de asigurare a unor servicii de care nu apuc niciodata sa beneficiez: calitatea acestora este respingatoare!

In loc de ...Epilog: nu stim ce ara Razv (poate nu e chiar atat de grav si incurabil precum rezulta din ridicatul din umeri al medicilor romani); nu stim de cati bani avem nevoie (poate cei 12.000 euro pe care i-am strans deja sunt suficienti pentru investigatii, si, Doamne-ajuta, tratament). Plecam curand la Paris..., nu stim cand, nu stim cat stam (o zi doar de spitalizare costa 2.500 euro; se adauga analizele - nu stim cate si ce fel...). Dupa ce o sa ne intoarcem cu ceva date ale problemei (sper cu mult mai putine necunoscute decat in prezent) o sa ne construim o strategie de atac! ...Daca, si numai daca, e cazul...

Va multumim pentru tot! Sprijinul vostru mai sterge din umilinta cu care reusesc sa intind mana ca sa culeg plicuri pline cu bani stransi de la oameni cu suflet. Sotul meu este terminat: nu l-am vazut niciodata asa... Si, credeti-ma pe cuvant, este cel mai puternic om (atat fizic, cat si mental) pe care l-am intalnit vreodata! Stapanirea lui permanenta de sine a cedat: spera sa-si poata reabilita cat mai curand imaginea omului care are in propriile maini fraiele destinului familiei sale...

Doamne-ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Salutare ciresime!

S-a incalzit destul de bine la noi si profitam de fiecare zi sa stam cat mai mult afara. Am ramas singurele pentru o saptamana sau doua. Incercam sa ajungem zilnic pe munte, observ ca-i o incantare pentu Luana. De regula cere s-o iau in brate, dar la urcatul muntelelui n-are probleme. O fi aerul mai curat si-i da mai multa energie. Eu pe la jumatatea drumului deja caut o banca, mi-am pierdut antrenamentul de tot.

Mihaela - offff, hai ca nu mai e mult si poate vine si la voi primavara. Marc al tau chiar e un copil sensibil. Poate ar trebui sa te gandesti la un tratament naturist pentru imunitate. Parca prea des se imbolnaveste.
Iar tu trebuie sa te linistesti, sanatatea e mai importanta decat orice. Nu le mai pune si tu pe toate la suflet. Bafta in sesiune si nu uita ca examenele se iau mult mai usor, daca esti calma.
sa treci cu bine peste toate!

Cami - sigur si-a dat seama Sabina ce se intampla la voi acolo. La fel facea si Luana cu cartile, cand avea acces la ele. Mi le trantea in cap, daca nu eram atenta o secunda, si mi le cara pe toate in pat. Asta pana intr-o zi cand am decis sa le urc undeva sus, si desigur intr-o alta camera. Vreo 2 saptamani, imi tot arata locul si m-a intreba" unde, mami, pus books?". Acum a uitat, ii aduc eu cate una si pe care consider eu ca trebuie s-o citim. La fel am facut si cu jucariile, nu se mai putea, le insira peste tot, eram sa-mi rup gatul intr-o zi, cand am calcat pe un cub.
In parc, eu am un mare noroc, ca nu-i place sa se catere. Ii place sa se dea in leagan, uneori pe tobogan si in restul timpului, daca are copii cunoscuti e treaba buna (alearga dupa ei, se baga in mijocul celor care joaca fotbal), daca nu se joaca in nisip cu lopatica.
La cat e de "zgubi" in rest, ma bucur ca nu-i place cataratul. Nu se urca singura nici pe scaun, doar pe canapea sa faca un jump, la dansat si sarit e campioana. Am sa incerc sa incarc un filmulet, s-o vezi cum a facut cand i-am pus melodia din InimadeTigan de pe Youtube.
printesele frumoase!

Lyly - so, ai decis sa-i amani gradinita. Poate-i mai bine asa, daca inca nu s-a terminat perioada cu virusi. Ma bucur sa aud ca ati scapat de durerea dintisorului. Noi trebuie sa renuntam la proiectul gradi din rom. Venim acasa in iunie, insa trebuie musai sotul sa fie aici la sfarsitul lui iulie si daca pana acum a fost de acord sa raman eu acolo inca o luna, acum ca a venit momentul sa cumparam biletele, a marturisit ca nu se poate intoarce aici fara noi, nici o zi. Pentru o luna si o saptmana, nu are rost s-o chinui. Desi imi pare tare rau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Miki,
eu zic sa te apuci de serios de Echinaceea. Aici exista special pt copii. Nu am vazut pastile aici ci doar picaturi dar eu cred ca si pastilele sunt bune. Daca nu gasesti, incearca sa gasesti o posibilitate sa-ti aduca cineva din Europa. Si eu cred ca si tu ar trebui sa iei si cat mai repede posibil. Faptul ca amandoi sunteti bolnavi usor si des e semn ca sistemul vostru imunitar este fortat sa lucreze la maximum si probabil este suprasolicitat.
Ai mai putea sa-ti pui intrebarea daca Marc nu cumva are vreo alergie cum ar fi pt laptele de vaca. Eu am mai scris aici mai demult ca si eu am avut probleme mari ca si copil , bolnavicioasa mai ales iarna pana am ajuns sa-mi scot amigdalele la 21 de ani, pline cu puroi. Am aflat mai tarziu ca am alergie la laptele de vaca si de aceea sistemul imunitar nu a functionat optimal, el fiind ocupat sa lupte cu proteina din laptele de vaca (ceea ce ca si copil am baut neintrerupt). Mai poate fi si o intoleranta la lactoza din lapte. Nu stiu....dau cu presupusul pt ca prea spui ca Marc e sensibil. Uneori cauzele sunt altele decat virusii si racelile....Ai putea sa incepi cu Echinaceea si sa o dai pe lapte fara lactoza din oaie sau capra. Zic eu...incercarea moarte n-are...
Si tu trebuie sa te protejezi, fara stres. Stiu ca e greu de pus in practica dar stresul nu ajuta la rezolvarea problemelor, mai degraba un plan bun...
Sper sa auzim in curand vesti bune de la tine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

La multi ani tuturor fetelor nascute in martie!Lyly, torturile tale sunt superbe.Mie imi reusesc la gust dar nu au nici un aspect.

Multumesc pentru raspunsuri cu durerea mea.Am fost la stomatolog si acum e totul bine.Rau e sa-ti apara o carie in sarcina.

Adriana, nici Victor nu vorbeste.Habar nu am cate cuvinte are in vocabular, dar cred ca 20 sunt multe.In schimb, stie sa-ti explice foarte bine ce vrea prin gesturi si intonatie.Eu cred ca i-ar prinde bine o cura la bunici care nu-l inteleg si ar trebui sa vorbeasca ca sa se faca inteles.

Irina, eu nu cred ca avem deloc control asupra ceea ce ni se intampla.Sa-ti dea Dumnezeu toata puterea de a continua, Razvan va fi bine!

Miki, eu i-am dat lui Victor Oscilococcinum preventiv.Si nu a mai racit.E un medicament homeopat si nu are reactii adverse.



Arabela si bebe Victor-Catalin (22 aprilie 2006)
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Aaaa, Miki, Victor e nascut la 34 de saptamani si eu am acum un morcov mareeeee, sper sa ajung la 36,37.

Arabela si bebe Victor-Catalin (22 aprilie 2006)
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Lya, multa sanatate lui Eric.Sper sa treceti usor peste toate.

Diana, esti o eroina cu alaptatul.Nu cred ca as fi rezistat atat psihic.



Arabela si bebe Victor-Catalin (22 aprilie 2006)
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

quote:
Originally posted by Amonar

Miki,
eu zic sa te apuci de serios de Echinaceea. Aici exista special pt copii. Nu am vazut pastile aici ci doar picaturi dar eu cred ca si pastilele sunt bune. Daca nu gasesti, incearca sa gasesti o posibilitate sa-ti aduca cineva din Europa. Si eu cred ca si tu ar trebui sa iei si cat mai repede posibil. Faptul ca amandoi sunteti bolnavi usor si des e semn ca sistemul vostru imunitar este fortat sa lucreze la maximum si probabil este suprasolicitat.
Ai mai putea sa-ti pui intrebarea daca Marc nu cumva are vreo alergie cum ar fi pt laptele de vaca. Eu am mai scris aici mai demult ca si eu am avut probleme mari ca si copil , bolnavicioasa mai ales iarna pana am ajuns sa-mi scot amigdalele la 21 de ani, pline cu puroi. Am aflat mai tarziu ca am alergie la laptele de vaca si de aceea sistemul imunitar nu a functionat optimal, el fiind ocupat sa lupte cu proteina din laptele de vaca (ceea ce ca si copil am baut neintrerupt). Mai poate fi si o intoleranta la lactoza din lapte. Nu stiu....dau cu presupusul pt ca prea spui ca Marc e sensibil. Uneori cauzele sunt altele decat virusii si racelile....Ai putea sa incepi cu Echinaceea si sa o dai pe lapte fara lactoza din oaie sau capra. Zic eu...incercarea moarte n-are...
Si tu trebuie sa te protejezi, fara stres. Stiu ca e greu de pus in practica dar stresul nu ajuta la rezolvarea problemelor, mai degraba un plan bun...
Sper sa auzim in curand vesti bune de la tine!





Multumesc pt. explicatii. Si aici se recomanda trecerea la lapte fara lactoza atunci cand se pare ca un copil face prea multe raceli sau otite.
Dar Marc nu a fost sensibil pana nu a inceput o gradinita. De fapt pana in octombrie-noiembrie nu fusese niciodata bolnav. Si cand spun niciodata , pai nic macar sa-i curga nasul . Deci pana la aproape 17 luni.
De aia suntem asa de deprimati , ca nu suntem obisnuiti cu bolile lui. Si cand ma uit prin ce a trecut Lya, nu face complcatii prea mari. Imi dau seama ca totusi el face o gripa, dar mai mult de 2-3 zile de febra cand mai sta linistit in rest nici nu zici ca e bolnav daca nu s-ar vedea fizic ca-i curge nasul sau ca tuseste.
Toata lumea ma «consoleaza» cu fraza asta « in primul an la gradinita am stat numai e la medic cu copilul».
Factorul 2 ar fi ca nu-l mai alaptez. Tot de prin octombrie. Dar el a baut in acelasi timp lapte( de la 12 luni, cate putin la inceput apoi mai mult), ce-i drept fara lactoza ca avea o diaree prelungita in perioada aia. Deci am probat vreo 4 luni si lapte fara lactoza, si din astea vreo 2 luni tot a facut raceli repetate. O sa vad daca nu-i introduc din nou fara lactoza, dar ma enerveaza complicatiile administrarii lui( la gradinita de ex. trebuie dat lapte special, e cam greu de gasit, umbla sotul prin vreo 3 magazine dupa el, numai spun ca e 3 ori pretul celui normal, dar asta nu ar conta)

Revenind la mine: eu nu beau lapte. De mica ma deranjam la stomac de la lapte. Iar parintii mei nu au mai insistat sa-mi dea. Asa ca eu manacam mereu iaurt. Pe care doct. lui Marc nu ni l-a interzis atunci cand era pe lapte fara lactoza, ca cica nu are acelasi efect, proteina e neutralizata de procesul de fabricatie al iaurtului).
Insa mananc f. prost, am alaptat 17 luni si iti spun ca se simte mult, mai ales pt. ca nu mancam cum trebuie ci pe apucate. Plus ca Marc sugea noaptea de vreo 3 ori. Deci si oboseala cat cuprinde.
Am mult stres in ultimul timp, de fapt anul 2007 a fost un an «de tinut minte» in viata mea si de insemnat cu rosu......dadeam din una in alta. Chiar daca daca ma gandesc la fiecare problema majora, a exista o portita in cele din urma care a rezolvat cat de cat lucrurile. Dar stresul a ramas. ( sa dau un exmplu, mama venita aici sa ma ajute cade in fata noastra , atac cerebral, minor din fericire, 4 zile la spital sta cu ea ca nu vorbea limba, Marc inca alaptat singur cu sotul acasa, noroc ca-l mai alaptam doar noaptea, mama trimisa de urgenta , cu frica, inapoi in tara)
Si factorul cel mai important e vremea asta oribila. O sa pun mai tarziu niste poze de la plimbarea noastra de ieri prin nameti( trebuie sa le descarc din telefon ) si azi a mai si nins. Nu e normal anul asta . Anul trecut erau deja flori in parc, ca am poze . Dar asa a fost anul asta, ciudat.
Insa eu nu am fost un om bolnavicios, de aia reactionez asa prost psihic cand am treaba si mai fac si gripa.

Medicamentele pt. copii sunt foarte greu aprobate in canada. sunt mult mai putine decat in Europa. La fel si jucarile. E atat birocratie aici cum nu va puteti imagina. O sa ma uit la raionul respectiv. Exista medicamente homeopate de aceeasi firma care face oscilo....... Boiron. M-am dus ieri si i-am cumparat ceva pt. gripa si tuse. I-am mai dat pt dureri de dinti de la aceeasi firma.

Cam cat timp ar trebui sa dureze o cura, ca spuneai ca e lunga.
Merci,
Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Salut livada!! Spor la pacaleli azi!!
Hop si eu la apel. azi a fost o zi plina ( am fost foooarte gospodina si am facut papa pentru cateva zile) am fost si la doctor la control.. bebelina pare bine, jucausa si sprintara mance mama pe ea..
Si daca mami e in toane bune si Sofia trebuie rasplatita . nu? asa ca l-am pus pe tati sa ne duca pe la magazine pe seara si Soficu s-a ales cu un trenulet fain tare si o masinuta..

Arabela ce neplacut sa te sacaie si maseaua in sarcina.. sper sa nu iti mai faca probleme pana nasti macar. si bebe sa stea bine la caldurica pana la DPN.

Ramona m-ai prins la faza cu facutul mizerie prin casa daca papa bebe singurei.. asa sunt si eu si cred ca de asta am tot amanat. Si Sofia are deja un simt al ordinii ( se supara daca lucrurile nu stau la locul lor si nici ei nu ii place mizerie).
Inca o data jos palaria pentru asa baiat istet..va explica el cum stau lucrurile..

Miki ai dreptate mai e putinel tare.. pana la ziua Z..
Multa sanatate lui Marc si tie si incearca sa te odihnesti cat poti de mult. Tinem pumnii sa treci cu bine de examene si sa vina primavara si la voi mai repede.

Angelica daca se putea sa ma impresionezi si mai tare ai reusit.. nu am cuvinte.. ce persoana deosebita esti.. Multa sanatate la toti si in special lui Razvan.

Virgi asta cu ruptul gatului prin casa calcand pe jucarii.., am patit si noi cateva, acum suntem cat se poate de atenti si mai ales seara dupa ce se culca Sofia strangem tot sa nu dam cu capul de pereti noaptea prin casa.

DianaR incepi serviciul? cand? Multa bafta!!

Lacra cum a fost prima zi de munca? speram ca bine!!

Numai bine tuturor copaceilor si cireselor!!

AMR 29 de zile


Cami 34+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput