Mamici de (pepenasi de) iulie august 2008 (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Multumesc SunSmile de raspuns......m-am mai linistit ca exista cineva cu "peripetii" din astea....

Acum mananc si tot mi-e foame.....as rontzai continuu, insa daca imi pun mintea, explodez, simt ca .....offff..... bebe o sa fie mancacios oare????? ca la cealalta sarcina nu am fost asa mancacioasa si nici bebe nu a iesit mancacios....



Flory mami de Alex si 26+ cu

bebe 2

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Despre antibioticele cefalosporine, aici www.desprecopii.com/info.asp?id=257" target="_blank">http://www.desprecopii.com/info.asp?id=257 scrie ca sunt ok in sarcina.

Didi 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Salutare lume. Acelasi mesaj l-am primit si io de la Mona si i-am zis ca-s ok in sarcina ca am gasit si io articolu ala. Si i-am zis si de mialgin ca ziceati ca e contraindicat ca da probleme respiratorii la fat dar am gasit scris undeva ca in cazuri extreme, daca beneficiul pt mama e mai mare decat riscu la fat, se poate administra. I-am zis sa nu se streseze ca si asa e agitata.
Io is in medical, am reusit performanta sa fac si febra Azi noapte am schimbat de vreo 4 ori hainele, mi-am luat pastilele si am baut lichidele si am reusit sa tin febra pe la 37,5. Totusi de vreo 2 ori a urcat la 38 si tare nu-i place lu Filip ca se cam agita. Crek ii e cald si lui saracu de la febra mea. Nu mai zic la tuse cum face. Mi-e asa mila de el.
Boti tare harnicuta esti. Ai grija insa cu ce tip ce vopsele lucrezi ca sunt periculoase atat pt tine cat si pt garga cand o sta acolo. Ne-a zis aseara la curs sa evitam vopselele lavabile, cele pt mobila si lacurile de parchet volatile pt ca poate dura si pana la un an sa se estompeze si poate creea probleme respiratorii la copil. Iar floricelele sa nu le faci cu acrilice. Incearca sa folosesti numai produse pe baza de apa.
Ziceai ca festonezi cu cusatura in zig zag? Ma gandeam si io la varianta asta da nush cat de bine tine. Io nu ma gandesc la triplock, am vazut pe situ de la reprezentanta Brother din Sibiu ca au accesorii diverse si crek e ok. Au picioruse pt surfilat, matlasat, cusatura incretita, tiv cu taietura etc. Si nu-s asa scumpe, am vazut si la 25 lei piciorusu, depinde de modelu masinii. Io asa crek iau, o masina care mi se pare accesibila si diverse picioruse.
Camy si io voiam sa te intreb daca nu ne mai intalnim. Da acu sa ma pun pe picioare ca nu ies din casa si nici tie nu vreau sa-ti dau viroza.
Fetele, cu cursu de puericultura.... noua ne da atestatu de acolo unde facem cursu. Medicu de fam n-are nici o treaba. Si mi se pare normal ca adeverinta s-o dea cei care organizeaza cursu.

bujo 24+ cu Filip
album de nunta
burtik
mini Bujo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

fetele, i-am spus eu si lui sun pe mess dar vreau sa fiti atente, sulfametoxazole e biseptolul pe romaneste si nu se da mai ales in trim 3 de sarcina, va rog sa nu luati daca va prescrie cineva..... nu e in nici un caz cefalosporina, alea sunt toate ok in sarcina.

Mami de Anna (5.02.2007) cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Buna gravidutelor!
Sun ma bucur ca ai intrat in concediu pt ca si eu stau acasa de 2 saptamani si tare bine este!
Ce se mai aude de intalnirea noastra de maine ca vad ca nimeni nu a mai zis nimic?
Oana eu ma dau cu aceeasi crema antivergeturi si pe sani,si pe solduri,coapse si burta.
Biribu eu am gatit chiar acum paste carbonara.
Tecky 26 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Bujo incerc sa nu stau in vapori, pe cat pot, oricum vopsitul caloriferului mi-a luat 10 minute, si l-am executat in balcon cu geamurile deschise apoi l-am izolat acolo.

Si da, festonez cu cusatura zig zag, cos partile, tai apoi rezervele ingust, cam 5 mm si le cos impreuna cu zig zagul. Am grija ca acul sa fie chiar la limita materialului si atunci cusatura se incheie peste cele 2 margini. Si gata festonu'!

Biri, eu maine fac ficatei, inca nu m-am hotarat daca-i fac prajiti sau pate, dar sunt buni in oricare din feluri.

Fetelor, ce naiba face doctorita aia cu Mona ?

Monica 24+ si gargaritza Nancy

bunurile gargaritzei

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Am vb cu Mona...i-am zis ce mi-ai spus tu Biri, i-am spus si de mialgin, mi-a zis ca si Bujolinu ii zisese. Acum, se gandea ca poate n-a inteles ea denumirea cum trebuie si o sa mai intrebe si-mi trimite sms. Macar nu mai sangereaza si asta e o veste super buna!
In seara asta am ras o gramada, semn ca macar psihic ii este mai bine! M-a intrebat de voi toate, mi-a spus sa va pup!

Didi iupiii! S-o stapaniti sanatosi! Maine sarbatorim!

Bujolinu sanatate maxima! Ai grija cu febra, daaa? Te pup si tin pumnii sa plece naspeta de viroza! Ah, si noua tot de la cursul de puericultura de dau adeverinta!

Mi-a trimis Mona acum sms cu rectificari: antibioticul se numeste sulperazon!

Alina frumusica burtica. Din terasa nu se vede mare lucru acum, dar sunt convinsa ca va iesi o minune!

Am pus si eu doua poze cu balensky de mine la 27+. Sa nu aveti cosmaruri, daaa?:)

SUN 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Bujo uff nasol cu racelile si febra, bine ca reusesti sa o tii sub control. Insanatosire grabnica!
Boti spor la treaba si ai grija cu vopsele. Abia astept sa vad rezultatul final.
Fetelor distractie placuta maine la intalnire! Sa faceti poze multe multe plus la amandina pt fetele ratacitoare din strainataturi..
Cam slaba miscarea pe aici.
Ma bucur sa aud ca Mona e mai binedispusa bine ca nu sangereaza. oricum eu tot nu am incredere in doctoritza aia, daca nu mai sangereaza nu poate sa se mute la alt spital sau medic sau ceva? Eu stiu o atentie la directorul spitalului sau sefului de sectie ceva. Nu stiu nu mi se pare ok doctoritza aia.
Eu tocmai am pus niste cartofi sa se coaca la cuptor si acu am pus cirobitza de fasole la incalzit si fac niste ceapa din aia frecata cu sare. Fata e la nani si tocmai ce l-am sunat pe nea caisa instalatorul de aragaze si ce zice vaii tocmai vroiam sa te sun da na m-ai sunat tu prima, yeah right si cica maine la 9 dim fix a insistat pe fix de parca eu dorm la ora aia sau ceva , vine sa instaleze aragazul. Om trai si-om vedea. Acu ma gandesc cata mizerie face ca tre sa taie worktopul toate celea sa le scoata alea vechi si sa il squeeze pe asta acolo. Sper sa incapa bine. Si maine Flo e la munca dim deci tot eu is sefa. As fi vrut sa fie si el acasa ca era mai usor da na asta este avem nevoie si de bani macar nu am mai intrat in overdraft ultima sapt.


----------------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Mada sunt chiar curioasa daca se tine de cuvant nea gazaru'! Buna papica faci....eu am mancat cartofi noi prajiti cuburele, cu roshii si branza! Oricum, mananc asa cam in lehamite in ultima vreme, nush ce am! Dar de balensky, tot ma fac, vaz!:)
Nici eu n-am incredere in dr ei, dar ce putem face...

Tecky pai a ramas pe maine, la 13.30, la intrarea de la Ch. de Gaulle in Herastrau! Eu nush in ce ma imbrac, dar ma vedeti voi pe acolo! Abia astept!

Bai fii-mea sigur iese karatista. Imi da concomitent stanga-dreapta, de se schimonoseste saraca burta. Dar mi-e atat de draga incat as pupa-o, daca as putea!

Va pup si ne auzim maine! Merg langa iubi al meu, sa ma alint, evident!

SUN 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

eu m-am intors de la Bucuresti
maine ne intalnim...sper sa nu zica sotzul ca nu mai are chef de Buc,deoarece azi trebuia sa dormim acolo,dar i-am cumparat bb-linei mobila pt camera: patut bb-190 lei e simplu si alb,dulap 489lei,pat 489 lei,comoda 350 lei..toate de la IKEA..am fost si sunt tare incantata...si i-am mai luat lenjerie pt patutz si prosopele si umerashe,detule nebunii.am fost si la KIDEX dar nu m-a impresionat nimik asha ca tare m-am bucurat ca n-am stat mult ca am ajuns la IKEA
cand o sa montez mobila va fac poze




Ana-Maria28+
am oMARIA!!!AMR 12sapt-numaratoarea inversa a inceput
proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/video/x4a86k_grigoras-ana-maria_fun" target="_blank">filmuletze bebe new!!

Mergi la inceput