Vara 2008 in Turcia (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didi spune:

Buna, arleena.
Nu cunosc romani care sa fi fost la aceste
hoteluri, dar am studiat parerile strainilor de
pe internet. Dupa cum cred eu, strainii sunt destul
de pretentiosi, deci... Plus, am vazut destule
video-filmulete pe youtube. Am dat cautare despre
hotel pe you tube si le-am vizionat.
Cand l-am ales (asta se intampla de mult),
l-am ales special pentru aqua park, pentru baietelul
meu.
Cam asta e. Mergem trei familii si cred ca o
sa fie bine. Nu cautam ultra AI sau cine stie ce lux.
Pupici,

didi si cata
http://www.flickr.com/photos/dia_si_cata/
http://picasaweb.google.com/DiasiCata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaplesa spune:

Ne-am schimbat brusc destinatia si luna primei vacante de vara din anul acesta, mergem in Grecia cu masina, Halkidiki-Sithonia, din 28 iunie, 10 nopti la 3 stele, foarte ieftin, dar fara dotarile si serviciile din Turcia.

Pur si simplu ne-am suparat pe cresterea exagerata de preturi din Turcia, cred ca peste 30% fata de 2007, dupa parerea noastra turcii fac un test de piata, probabil ca vreo ancheta statistica le-o fi indicat ca ar merge sa ridice stacheta la tarife. Senzatia noastra este ca nu le va merge tactica si asteptam octombrie cu sanse mari sa mergem la 50-60% din tarifele din mai 2008. Avem niste clienti turci din Istanbul care ar fi auzit ca agentiile mari turcesti s-au inteles cu rusii, au cumparat sau rezervat f. multe camere pe riviera turceasca, le dau ca indisponibile pt. intreg sezonul si creaza o falsa cerere ca sa ridice tarifele. Om vedea in toamna efectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozomic spune:

Ai perfecta dreptate! Tez tour este agentie ruseasca, care cumpara tot ce pot in Turcia.De aceea vind mai ieftin, ca sunt in promovare pe piata romaneasca de turism. Au invadat toate locatiile. Mai raruti sunt in Alania si Oludeniz. Si merg la 4-5 stele, si sunt de o mitocanieeeeeee...Sincer imi este dor de litoralul turcesc de acum 10 ani.........eh,ce viata, ce rasfat. Copilul ne era tinut in brate de personal pina mincam, despre alte servicii si preturi nici nu mai vorbesc!!Dar asta este economia de piata...Si noi tot la greci ne facem plaja anul asta, tot pe Sithonia, dar in iulie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Noi mergem la Miracle de lux resort. A fost cineva acolo? Plecam in mai si voi reveni cu impresii. Plecam cu masina, cu 2 copii mici si facem 2 opriri pe drum.
Imi spineti si mie ce insemna la turci camera dubla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

didi mergeti cu masina? eu cam am retineri la traversarea bulgariei. si noi mergem 3 familii cu 3 masini.
noi am ales aqua fantasy pt ca au apartament cu 2 camere si pt aquapark si ca e adaland aproape(nu cred ca vom merge in excursii, adica la efesus dar n-am chef de alte excursii si croaziere). noi mergem cu cumnantul si piticul nostru, si era mai bine asa sa dormim in camere separate. nu prea am gasit astfel de apartamente la alte hoteluri, asta ne-a convenit si ca pret, si locatie. sper sa fie bine. desi inca nu am facut rezervarea. luni sper sa platim avansul ca tre sa se hotarasca si care vin cu noi. eu m-am ocupat de tot. traseul l-am planuit sa mergem cluj-giurgiu unde sa innoptam, dimineata trecem in bulgaria unde sotul zice ca nu va opri, dar ma gandesc de-l scapa pe micu kk ce ma fac, ca nu mai vrea sa faca in pampers, ca noi ne-om abtine cumva sa nu vrem la toilet. is curioasa daca putem face intr-o zi drumul de la giurgiu la kusadasi!?!?!?voi ati planuit deja drumul?in 16 am vrea sa ajungem acolo, tre sa-i intreb pe aia de la hotel daca ajungem noaptea ne cazeaza?sau tre sa asteptam a doua zi dimineata???ca am inteles ca au orare de cazare?!!?sti ceva de asta? daca rezerv incepand cu 16 sper sa nu fie probleme.
cum ati ales camera?!?!in care dintre cladiri este? in cea noua sau in cea veche? vedere spre piscina, aquapark, mare, mmunte?

cine a mai fost cu masina?cum e drumul prin bulgaria?am mai citit pe forumuri, dar mai vreau sa citesc si experieta altora...cu cat mai multe cu atat mai bine...sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela ema spune:


salutare

si eu am luat bilete pentru luna august la MIRACLE DE LUX si sunt f curioasa cum o sa fie. Nu am mai fost pana acum in Turcia.
Dumitrulauradeabia astept sa te intorci sa ne povestesti

Cit ai platit pe bilete?

Eu am luat de la Eximtur ca beneficiez de o reducere acolo si prin Alibaba.In total 1611 euro pt 7 nopti cu avion din Cluj.Mi s-a parut destul de buna oferta.
Voua cum vi se pare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela ema spune:

an uitat sa specific e vb de 2 adulti si un copil de 3 ani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecxa spune:

La Limak Arcadia in Belek a fost cineva? Impresii?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Corina, sper sa ai dreptate cu reducerea din toamna.
Anul trecut de 1 iunie am fost la UAL cu 350/pers. 1 saptamana. Acum.... e aproape dublu.
E bine, e frumos, te intorci acasa cu 3 kg in plus , asa ca mai vreau.
Am zburat cu Atlasjet-ul dar nu am avut nicio problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi spune:

Arleena, pai sa o iau pe rand: am ales kusadasi tocami ca sa mergem cu masina. Daca anul trecut sejurul cu avion cu tot era acceptabil, anul acesta este aproape imposibil. Inmultit cu 3 persoane de familie....no comment. Traseul l-am luat dupa 'viamichelin', iar colegii de servici care au fost in kusadasi ne-au spus cam ce sa facem pe drum. Intrarea in hotel o avem pe 16. Plecam in 15 iunie dim. pe la 4. Pe la 5 suntem la giurgiu la vama, iar bulgaria speram sa o trecem in 4-5 ore. Fara opriri in bulgaria, e adevarat, toata lumea ne-a sfatuit. Acum, daca se intampla cu copii 'minunea', cinci minute n-o fi o problema (suntem totusi 3 masini). Estimam undeva pe seara sa ajugem la Canakale (unde vrem sa dormim). A doua zi plecam la hotel si... cam asta e. La intoarcere aproximativ la fel.
De camera nu stiu ce sa-ti spun. Nu am vorbit despre asta. Ne-am hotarat sa urmam tot sfaturi ale internautilor. Mergem cu 2-3 sticle de vin romanesc dupa noi (ceva mai de soi), le dam cadou cand ajungem la receptie si, se pare, ca iti dau camere din cele mai bune.
Pupici,


didi si cata
http://www.flickr.com/photos/dia_si_cata/
http://picasaweb.google.com/DiasiCata

Mergi la inceput