Mamici de ( pepenasi de) iulie august 2008 (49)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

DANA - grozav de frumos patutul!!! Le-am scris si eu, sa vad daca or accepta sa livreze in Romania. MI se pare grozav de ieftin, fiind dotat cu saltea, laterale, si tot restul "harnasamentului".

TURTU - cred ca fetele ar fi cel putin la fel de tentate ca si acum sa repete intalnirea in aprilie

EPIDURALA - teoretic, si eu trebuia sa fac, dar ginecologul era ocupat, anestezistul asemenea, iar eu am nascut cu trusa sigilata in mana... Acuma, mergand pe ideea ca la transa nr doi e mai simplu, nu ma mai complic cu epidurala. N-o fi mai rau ca prima data. Cat o sa ma injur singura pentru decizie... o sa vad eu atunci

VICKY - sunt de parere cu tine cu biberoanele. Hai sa zic, sterilizatorul, poate e ceva mai pretentios doritorul, na, cauti nu'sh ce model, sa il iei dinainte. Dar biberoane? Eu o sa am un set de bibe mici pentru ceai / apa ca e vara si bebe va fi si el setos, si sper sa alaptez usor si sa nu fie nevoie de formula prea devreme. Nici macar completare. Sper - PS _ alaptatul exclusiv merge in zonele cu clima mai umeda sau primavara/toamna... La cat e de cald in Bucuresti, bebe sigur va avea nevoie si de alte lichide. Ma rog, altii pot fi de alte pareri

BOTI - super tare cu salariul! Bravo mami!

DIDI - prietena mea a nascut cu cezariana si s-a refacut mai repede decat mine, cu nasterea mea naturala. Ce vreau sa spun e ca pot fi situatii in care regula devine exceptie.
Cel mai important este ca felul in care veti naste sa fie potrivit pentru voi, recomandat de medic, si nu o alegere "la misto" daca imi permiteti sa spun asa...
De ex, daca unei gravidute ii este chiar frica frica de nastere si medicul se convinge, decat sa nu ii impinga respectiva in momentul cheie, nu ar fi exclus sa ii faca cezariana. Cel putin asa am citit si am auzit...

BOTEZUL - cu Eliza am facut botezul la 6 sapt. Eliza s-a nascut la 3650 gr. La 6 sapt era asa mica si asa infometata ca a urlat in biserica atata timp cat a durat slujba. Eu abia stateam. A fost un chin sa stau in genunchi pentru molifta aia, si cu copilul in brate!!! Acuma m-am lecuit. Las botezul pentru septembrie, cam asa....

Cu scosul afara... imi mentin comoditatea de a zace in pat cam 2 saptamani. Nu stiu daca va veni mama la mine, dar probabil ca sotul meu va avea concediu. Daca are el chef de scos copil, sa il scoata. Eu nu. Doar daca voi avea suprpriza de a ma simti excelent, ceea ce dupa nasterea cu Eliza NU s-a intamplat!
DACA am fi stat la curte, mai mult ca sigur as fi iesit. Dar asa.. imi amintesc cat putam sa transpir pana o imbracam pe Eliza ca sa iesim! Cat ma chinuiam cu carutul! Asta daca nu cumva, dupa ce o imbracam, nu o apuca foamea. Ca o alaptam si o apuca kk. O schimbam de kk, adormea. Daca adormea, nu o mai puteam imbraca, deci amanam... Si tot asa...
Nu nene, stau sa se dezmeticeasca bebe, sa se prinda pe ce lume e, ca e zi si nu noapte,... samd...

SYBILLE - aerul curat e super bun, da' sa fie curat Glumeam, da' la ce mirosuri de ghena sun aici, si ce mormane de gunoaie vara.... Bine, si Parisul are un aer....

Va pup


Anca mami de Eliza si 25+ cu Ligia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Anca, sunt perfect de acord cu ce ai spus despre nastere naturala/cezariana , si eu sunt de parere ca e o decizie care se in functie de mai multi factori si de cum e pregatita moral fiecare. Tot ce am vrut sa spun mai devreme a fost ca mie imi e mai frica de cezariana decat de nastere normala, pur si simplu ma sperie ideea de a fi taiata, chiar daca nasterea naturala doare mult mai mult. Nici de cum nu am vrut sa spun ca sunt anti-cezariana

Didi 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Neata,

Gabriela82 hai ca mai e nitel si scapi de moderare! Ma scrie 1-2 mesaje si gata! Ma bucur ca te simti bine aici, cu noi!

Ana mie nu mi-a iesit buricul, dar nici nu mai e asa adanc. In fine, mie-mi place burtikul tau. Despre bagaj nu ma bag sa vorbesc, pt ca habar n-am ce-mi trebuie. D-na dr mi-a spus ca vb data viitoare despre asta...Dar va ascult cu interes!

Didi e bine cateodata sa te certe medicul, nu? Ma bucur ca nu va pleca in concediu. Sa stii ca eu inteleg ce zici tu cu cezariana...ca si eu simt asa un discomfort! Adica am suportat atatea zeci de operatii pana acum, incat una la cerere nu-mi surade! DAR nu acuz pe nimeni, de nimic!...in general! Fiecare ia decizia cea mai buna pt el si asta e ceva ce nimeni n-ar trebui sa puna la indoiala! Tu ai ramas pe listutza..te astept, vezi sa nu faci surprize nepla'...:)

Nevi pup si eu! Te intreaba Mona daca de mialgin stii sa fie ok in timpul sarcinii...Auzi?? Ia mai pune si tu o pozica ceva, ca tot zici ca ai buricutz la aerisit:)

Ankule deci vii la intalnire, daaaa? Bai mie trebuie sa-mi raspundeti ca la prosti "Da, vin"...ca altfel va stresez pana albiti:)). Mai mie asa-mi place sa discutam despre tot ce o sa vina, super! Ca voi sunteti si mamici cu experienta si noi putem imbina ce spuneti voi cu ce simtim/stim noi si sa iasa ceva fain! Super!

Irda n-ai raspuns la apel...Carissma nici tu nu ai zis de echo...
Multe, foarte multe fete n-au mai spus nimic...

Gata! Va pup si va doresc o zi frumoasa ca voi!

EDIT: Va pun link despre repetitiile pt summit, ca sa-si faca fiecare calculele www.cotidianul.ro/regulile_pentru_o_circulatie_cit_mai_usoara_in_timpul_summit_ului_nato-41870.html" target="_blank">REPETITIE

SUN 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Salutare burtici!!!
Mamaaa da ce spor aveti la scris , harnicute mai sunteti!!!Mi-a luat ceva timp ca sa citesc din urma, dar in final am reusit.
Noi suntem bine am scapat definitiv de greturi si stari de voma dar am dat peste altele: hemoroizi, contractii dureroase uneori, stari de nesomn,de agitatie, intepaturi in ovarul stang... dureri de cap si ma opresc ca o sa spuneti ca sunt paranoia.
Ciudat este ca eu nu am avut niciodata inainte nici un fel de dureri nici macar dureri de cap , sau banalele raceli, de ce doamne iarta-ma m-or fi napadit toate tocmai acum nu stiu...Si colac peste pupaza traversez si o perioada super stresanta si solicitanta la serviciu de-mi vine sa-mi iau campii!!!
Stie cineva daca de la 20 saptamani imi pot lua concediu medical si s-o tot lungesc asa pina intru in prenatal? Sau cel putin pina depasesc perioada asta grea?
VA pup pe toate si sper ca nu v-am stresat prea tare cu miorlaielile mele.
Vineri merg la eco , revin cu vesti, sper sa fie numai bune si poate aflu si eu daca avem fetita sau baietel desi s-ar putea sa fie prea devreme ptr asta.
Va pup pe toate



Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Buna dimineata fetelor.
Am ajuns si eu la birou si imi e somn de mor pentru ca toata noaptea am baut apa si am mers la baie,ca aseara am mancat ca vacuta branza cu rosii si branza fiind sarata.
Ma bucur pentru Mona ca nu mai sangereaza sa fie bine si sa duca sarcina la capat.
Sun ,Didi,Biribu, Ana,Cristina,Tecky,Violeta tm,Anka laura,Caprioara salutari si multi pupici .
Nici eu nu vreau sa o infofolesc asa ca nu mi se pare ca e bine pentru ea,nu vreau sa pun baza pe caciulite in toiul verii.Cu scosul afara depinde de mine cat de repede ma refac ,mai ales daca imi face cezariana.
Apropo de cezariana eu una as fi vrut natural dar se pare ca nu va fi asa dar vedem in functie de cat creste fetita ,ca bazinul meu tot mic ramane.Aceeasi chestie o aveam si eu sa ma duc sa ma tai de buna voie nici gand doare daca exista recomdare clara de cezariana si este bebe in pericol.
Nici eu nu stiu nimic de bagaj decat asa ce am citit pe net,o sa intreb si eu data viitoare medicul, abia pe 19 aprilie.
Mada max ai dreptate cu imbracatul eu sunt de acord.
Mie nu mi s-a modificat buricul este ca si inainte ,nu a iesit in afara.
Pupici tuturor.

25+
http://bd.lilypie.com/IHRjp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Am la semnatura 25 de saptamani ce bine ,a mai trecut o saptamana .
Abia astept sa nasc. Mai am 15 saptamani si o sa imi vad fetita.
pe toate gravidutele,sincer e chiar misto sa am cu cine sa ma conversez pe temele astea de bebe si sa mai si primesc raspunsuri la toate intrebarile si curiozitatile pe care le am de la alte mamici.

25+
http://bd.lilypie.com/IHRjp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

'neata burtoaselor!
ma bucur ffff mult pt Mona! bine ca s-a oprit sangerearea si sper ca a fost ultima...Mona multi pupici !!!!!!!
Sunule de mine intrebai!? iaca mi-s bine..maine merg la dr din Ro..si sper sa-mi confirme vorbele dr din Ungaria cum ca bb e un un putzos!
Gabriela bine ai venit si sarcina usoara in continuare!
dara hmmm? adica cum ..daca nu esti lata in bazin nasti cu cezariana!??? valeu maica..ca a sperii!!! pai nici io nu sunt lata...da...io vreau natural...brrr...
violeta tinen pumnii stransi pr mane!!! sa ne aduci vesti bune si io cred ca daca bb nu e rusoions, veti afla ce comoara are intre picioruse!
anaxena buricu meu e inca la loc..dar..mey...io n-am linia negra..dar puful de pe burtica s-a inchis la culoare! devin blanoasa

Oana
18s cu
o noua viata

filmuletz bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Neata!!!!
Am vorbit cu Mona si, asa cum v-a zis si Sun aseara e ceva mai bine. Asteapta sa vada ce ii zice doctora ei azi si in functie de asta va lua o hotarare.
Cu bagajul de spital, fiindca vad ca deja vorbitit despre el, eu nu trebuie sa ma stresez foarte mult , o sa nasc la privat deci nu imi fac griji... Parca pe mailul comun este un subiect postat de Boti despre bagajul pentru spital.
Cu plimbatul bebeului afara....Inca nu m-a batut nimeni la cap sa incerce sa imi dea sfaturi( nu ca le-as asculta)!!! Oricum sunt de parere cu Mada!!
Biri, las ca o sa gasiti voi un nume care sa se potiveasca bebeului. Mai e timp( sau asa cred eu).
Gabriela82, bine ai venit!!! Sarcina usoara si bebe sanatos!!!
Violeta29 si la mine au aparut durerile de cap si contractiile dureroase. Durerile de cap le tratez cu ciocolata, iar contractiile cu Nospa. Bafta maine la eco si asteptam vesti.
Didi, ce doctor super ai!!!
Dara, tu nasti prin cezariana???!!!Mie oricum ar fi sa nasc, tot mie- frica....Felicitari pt cele 25 de saptamani!!! Bai, da eu is " pitic" aici cu cele 19 saptamani ale mele...
Oana, Bafta maine la eco si sa ti se confirme ca bebe e baietel.
Dma????Narcisa???Magda???
Eu am facut o mica statistica ( ca sa vedeti de ce imi arde mie ) si am ajuns la concluzia ca din cele 119 gravidute de pe lista, doar putin peste jumate scriem pe forum....



Cristina 19+ ,cu Mihai Daniel
" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Neata fetele,

Fac si eu prezenta .

Ma bucur sa citesc ca Mona nu mai sangereaza. Sa dea DD sa fie bine!

Gini, sper ca informatia despre Filantropia sa fie corecta. Cum am scris, asa am citit pe alt forum (cautam programul ca nu-mi aduceam aminte bine ora) si am gasit acest post in care o graviduta scria ca e vineri. E cred ca o las pe saptamana viitoare, ca atunci ar trebui sa inceapa de la lectia 1. Dar oare s-o tine saptamana viitoare, cu toata nebunia cu Summitul asta? Daca mergi maine, poti tu sa intrebi si sa scrii aici daca se tine joia viitoare?

Mada, si eu gandesc ca tine cu imbracatul lui bb. Eu data trecuta am nascut iarna, in ianuarie, si il tinem pe bb in casa cu un body cu maneca lunga si niste pantalonasi cu botosei, fara caciulita. Caciulita o puneam doar 1 ora dupa baita si atat. Iar cand ieseam afara nu-i puneam pe fata ceva sau fular la gura.
Bine, acum o sa fie un pic altfel, pentru ca nasc la inceput de iulie, deci sigur voi folosi body cu maneca scurta si nici vorba de caciulita chiar si dupa baie.

Anka, si eu am nascut fara epidurala si asa voi face si acum. Ca si tine, sper sa nu regret decizia . Ne vedem Sambata, da?

Dara, noi avem aproape acelasi DPN, nu? Ca io ieri am implinit 25 de saptamani.

Boti, a mai crescut burtika? Cum stai cu bulbucii? Are Garga in ce inota pe spate ?

Sunule, abia astept intalneala.

Anaxena, si buricul meu arata ciudat deja. Nu e total iesit, dar nici mult nu mai are. La sarcina trecuta era iesit afara ca un buton pe burtika .

La sarcina trecuta aveam linia neagra pe burtica, acum nu se vede, poate doar se ghiceste un pic.

Eu azi vreau sa plec la 4 de la birou, ca am ajuns inainte de 8, si sa ajung la Romexpo, la Kidex. Mai vine cineva?

Va pup pe toate, ca trebe sa fug acum.


Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si in asteptare de Ilinca (25+sapt)

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Neata fetitelor!

Cristina sa stii ca mi-a trecut si mie prin minte sa fac un astfel de calcul, de cate ori ma uitam pe lista cu numele noastre, fiindca descopeream o gramada de fete care n-au mai dat nici un semn de viata.

Gabriela bine ai venit, sa ai o sarcina usoara si un BB sanatos!

In sfarsit o zi insorita si calda, ca o adevarata primavara!

Anna 23+ cu Maria
AMR 17
vinebarza
bebe
poze

Mergi la inceput