Mamici de ( pepenasi de) iulie august 2008 (49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Louana_me spune:

Mada, asa e , in Ro lumea e "putin" mai disperata cu scos copiii afara sau cu tone de caciulite...dar evoluam, incet si sigur.

Tocmai am venit de la dr ginecolog care mi-a dat voie sa iau Maalox pt arsurile cumplite pe care le am, si no-spa pana la 4 pe zi in mod constant daca contractiile ma mai chinuie....

Pentru Alina si cele care mai aveti dureri de spate (depinde si din ce cauza)..eu am urmat sfatul unei f bune maseuze si imi dau in fiecare seara cu zeama stoarsa din radacina de ghimbir data pe razatoarea mica. La inceput arde un pic, si trebuie sa va inveliti imediat dupa ce va dati, dar trece in mare parte..daca mai vreti detalii, cereti-mi. Eu am avut dureri cumplite de spate, de 2 saptamani am stat 80% din timp in pat si la aplecare si mers era groaznic...dar acum imi e mult mai bine.

Va pup pe toate, si totusi, de Mona mai stie cineva ceva?

Totul este greu pana devine usor....

Louana 26+ cu iubita mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

buna fetelor!
sunt si eu o graviduta de iulie cu DPN 06.07.2008 din constanta.
v-am citit si imi place mult felul in care comunicati, mi se pare un forum foarte interesant si plin de informatii de tot felul.
sper sa ma primiti si pe mine in clubul vostru.
pupici +26

am scris asta si in forumul vechi (inca nu a apucat sa fie moderat), dar vad ca va miscati foarte repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

referitor la hainutele cu care trebuie sa o imbrac pe bebelina si eu aveam nelamuri.
acum au inceput sa dispara
26

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

si cu iesitul afara o sa fie mai dificil mai ales ca vom naste vara si va fi destul de greu sa stam prea mult in casa
26

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Buna seara dragele,

Dana este foarte frumos patutzul! O sa-l poti avea pe bebe tare aproape de tine! Sa-i faci poze cand ajunge acasica la voi!

Oana tu ce faci? Cum esti?

Vio nasol cu dormitul prost! Incearca sa eviti pozitia pe spate si sa dormi pe laterale. Si daca tii si o perna intre picioare ar fi ideal. Eu am o perna pe care dorm cu picioarele (ca sa fie mai ridicate decat corpul) si intre picioare pilota, ca si-asa n-am nevoie de ea la invelit, fiind foarte cald! Poate incerci si tu asa. Ahhh si evita locurile cu fum, chiar sunt nasoale!

Turturelu ma bucur ca totul este bine si poti sa fii linistita! Dar o sa ne spui ce e bebe, nu? Ahh si sa stii ca daca vii in aprilie, eu o sa te vad. Cu orice pret:). E tocmai bine, mai facem o intalnire de burtici atunci! Banuiesc ca deja esti in Uk dar nu conteaza, vezi tu cand te intorci!

Siby mai spune-ne despre voi, pliz! De acord, toate suntem afectate de situatia Monei dar putem vorbi in continuare, nuuu? Hai, povesteste-ne ceva in stilul tau ala fain! Apropos, ce dragut scrii tu "saptamana 28"...desi avem acelasi UM, eu am scris 26+ si ma uit la tine si ma amuz asa...adica realizez ca trece timpul asta cu o vitezaaaa...

Capri ma bucur ca vii! Bafta la renovat si la dr. E dreptul tau sa ai program redus, nu trebuie sa ai emotii! Apropos de Tutunaru...Mona imi zicea aseara ca nu crede ca el ar veni pt ea, ca e super ocupat si in plus, el nu e de acord cu tratamentul ei cu Clexane. In fine, si eu cred ca merita incercat...dar asa cujm spunea si ea, ar vrea sa vb la tel cu medicul respectiv, inainte sa mearga la el. Ca e totusi o sarcina cu probleme si nu multi se baga. Si n-are sens sa bata drumul degeaba...

Tecky da, Aviatorilor e statia!

Vic ce vis taaareee! M-am distrat copios! M-ai visat pt ca mi te tot imaginez eu in toate felurile...iti fac portretul robot cand iti scriu....si tu nu vrei sa-mi arati o poza:( Dar mai astept....am atata vreme sa te bat la cap, nuu?:)

Lori cred ca deja ai vazut Davidutul! Abia astept sa vii sa ne mai spui despre el..cat a mai crescut, alea alea! Tu vii la intalnire, daaaa? Sper!

Estrella din pacate nici un doctor nu se baga peste pacientele altui dr, asa am auzit! DA, ar trebui ca Mona sa-si ceara drepturile, sa mai ceara o opinie a unui medic normal si dotat cu echograf bun, dar....

Madutz mi se pare foarte faina ideea cu patutul lui Ari! Ma rog, viitorul patut!

Anna ce vis hazliu! Nu esti mai nebuna, sunt doar "acele" vise ale sarcinii!

Bujolinux pai felicitari pt achizitii! La asa o veste, asa cumparaturi! Sanatate maxima sotului si rabdare tie...mai e putin si vine si prenatalu!

Mishuc dr mea nu descurajeaza epidurala. Dar e din aia ca in afara, pe care o faci cand nu mai poti si ti-o dozezi cum vrei. Intereseaza-te la spitalul unde vei naste care e practica locului!

Luana sa-ti reproduc ce mi-a zis dr mea despre prenatal "e obligat sa dea prenatalul fara hartie de la mine. si e obligat sa ti-l dea cum il vrei tu, atata vreme cat raman cele 42 de zile dupa." Medicii de familie sunt niste aburiciosi, pe bune! In fine...nu-mi sta in caracter sa jignesc, dar n-am o parere tocmai buna despre ei! Cum mai esti? Cum mai e tensiunea?

Tecky eu o sa-l imbrac cam asa cum a tot povestit Mada! Dar caciulita n-are ce cauta in schema...eu nu sunt adepta si n-o s-o poarte! Eu cred ca o sa te orientezi tu pe moment..de fapt, sunt convinsa! Tu cumpara si body tip maieu si cu maneca scurta si cu maneca lunga si pantalonashi cu botosei...si o sa te prinzi singurica!

Sursula ce hazlie esti! Mie mi-e frica de cezariana..adica nu frica ci am asa un sentiment ciudat...ca ma duc singura sa ma las taiata fara sa fie nevoie!:) Decizia e a ta si oricare va fi, sunt convinsa ca va fi cea mai buna pt voi! Ma bucur ca si tu ai ramas pe listuta de intalnire!

Tiberica nasol cu Alinuta! Ii tinem pumnii sa suporte cu bine si sa se refaca usor! Si tie multa sanatate! Daca nu poti, intelegem, sa stii! Voi sa fiti sanatoase, ca noi ne mai vedem!

Botiii bravo pt marire! Mai, cred ca se intampla ceva cu angajatorii, totusi! Cred ca esti a 3a sau a 4a care primeste marire. Foarte bine asa pt ca Garghi are nevoie de "detoate". Dar te rog eu, mai incetisor cu agitatia! Cand mergi la medic? Si ia nu mai fi asa pesimista cu lapticul, ca ma superi! Ca s-ar putea sa vina mai greu e una, dar ca nu vine e alta! Eu daca ma ajuta DD sa am laptic, nu vreau sa-i dau nici apa, nici ceai..e suficient lapticul!
Si vreau s-o scot cat mai repede! A doua zi..cum ar fi?:) In fine, eu am un stil suficient de spartan de a fi si asa am de gand sa-mi cresc si copilul!

Mada chapeau!

Pfuuuu, am terminat! Ma duc s-o sun pe Mona si va mai scriu dupa!

Narcisaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa????

Carissma vreo veste pt noi???



SUN26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Louana_me spune:

Sunule si eu cred fix la fel despre dr de fam, dar sper ca tocmai pt ca e paralela cu legislatia sa imi dea cat vreau eu . Raspunsurile voastre m-au ajutat sa inteleg si eu care-i fenomenul...

Tensiunea e tinuta sub control cu Dopegyt, si fara stress. Adik sot exemplar, familie care imi canta in struna si o domnisoara care desi e f vioaie macar sta in burtica si nu rea sa plece..ink Si bineinteles ce conteaza cel mai mult pentru mine, Bunul Dumnezeu care ne are in vedere si ne sustine!

Totul este greu pana devine usor....

Louana 26+ cu iubita mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Luana pai atunci profita de "paralelismul" ei:) Ma bucur ca lucrurile sunt sub control! Va fi bine, stiu si eu asta!

Am vorbit cu Mona acum. Era mult mai linistita decat aseara. Mi-a povestit si mie de control + eco, i-a vorbit tot rece dar macar nu ca la usha cortului si i-a spus "ca pot fi 1000 de variante din cauza carora sa sangereze". Mi-a spus ca mai asteapta sa vada ce si cum ii mai spune/face si apoi o s-o sune pe o dr. de la Giulesti! (Multumim Cris!) I-a pus perfuzie cu mialgin si se/ma intreba daca e safe in sarcina! Oricum, vestea buna este ca nu mai sangereaza!!!
Eu zic sa ne rugam in continuare pt ea si bebe Codrin si va fi bine! Trebuie! Dupa 34 de saptamani i-am zis ca n-o mai stresez...pana atunci insa, daca e nevoie s-o sun zilnic sa-i ridic moralul, o fac si cu cea mai mare placere! Doamne-Ajuta!

SUN26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

off,ce greu o fi pt mona
i-am luat Mariei o super rochita..sa vad cand o pozez
am citit cu imbracatul bb-lului si nu m-am lamurit..si ia hai sa discutam de bagajul de spital ca eu vineri fac 28s si nu mai e de gluma!!
cui i-a mai ieshit buricul??ca al meu numai a buric nu mai arata



Ana-Maria27+
am oMARIA!!!AMR 13sapt-numaratoarea inversa a inceput
proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/video/x4a86k_grigoras-ana-maria_fun" target="_blank">filmuletze bebe new!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

greu va mai prinde omul din urma....

cristina ti-am zis de nume pt ca nepotelul meu e un copil cu totul special si tin f mult la el, si imi place si numele ff tare! din pacate e luat asa ca noi inca mai ne spargem creierii cu treaba asta .

danuta stai mai linistita ca stiu ca nu m-ai ignorat, eu am glumit, dar chiar ti-am scris mai demult... oricum eu cred ca merita sa faci echo sa stii daca ai ceva probleme cu colecistul, alea in general agraveaza tare orice gastrita. cu colonul nu prea cred ca e cazul sa te ingrijorezi, e mai lenes in sarcina si acum si impins in sus saracul, asa ca ai grija sa eviti constipatia mai ales acum in ultimul trimestru, ca nu ajuta deloc....mi-a placut si mie f mult patutul, e si convenabil sa ai acces la bb mereu dar sa doarma totusi la el in pat.

mada eu zic sa incerci. poti sa-i dai un pic de lapte inainte sa te duci tu la culcare la 10-11, sa o tina ceva mai mult dimineata. noi ii dam la 12 ca atunci ne culcam, orice as face nu reusesc sa ajung in pat inainte de ora aia. cu mama te inteleg f bine, e greu si cu ea dar si fara... noi nu stiu ce vom face inca, o sa-si ia barbatu-meu concediu vreo sapt si are el grija de ea sper sa ne descurcam cu spital etc., sper sa nu ma apuce in creierii noptii sa trebuiasca sa sculam copil, caram copil ....tu la ikea te-ai uitat dupa daybed? am vazut odata cam ce zici tu cu pat dedesubt care se trage si chiar mi-a placut.

turtu eu declar ca vei avea baiat!? ma insel?

violeta cum sa fie bine sa se nasca la 7 luni???? doamne fereste cite probleme au copilasii prematuri, se lupta cu respiratul, infectii, etc si o singura zi in plus in burtica conteaza, de aceea se si iau uneori masuri eroice sa-i tina acolo cit mai mult posibil.

tiberica sanatate printesei Alina!

boti eu zic ca daca afara sunt peste 26 de grade sigur trebuie sa-i lasati la minecute scurte si picioruse goale, veti vedea ca se supraincalzesc si ei. sfatul meu e sa nu-i infofoliti prea tare, noi in casa am avut in jur de 23-24 de grade si a stat in tricou, fara caciula vreodata, si nu mi s-a imbolnavit vreodata. e si chestie de cum il obisnuiesti de la inceput zic eu, cei supercocolositi ramin f sensibili apoi si la prima adiere racesc.

vicky poti sa-l scoti pe bb afara imediat, numai in romania asta se considera o chestie riscanta si f periculoasa , e drept ca tre sa fii si in stare fizic sa-l scoti din casa . cred ca de aer curat nu a murit chiar nimeni, oricum intr-un parc e mai curat aerul decit intr-un apartament. biberoane eu as lua citeva, am mai zis eu inainte, e bine sa mai poata hrani bble si altcineva sa-ti ofere tie o fereastra, mai ales noaptea, evident cel mai bine cu lapte muls. nici aici nu se da nici un fel de apa sau ceai, eu nu am dat pina la 6 luni absolut nimic decit lapte.

subscriu la ce spune mada cu caciulitele legate sub barbie, de fapt aici sunt interzise de mult ca s-au mai strangulat copii cu alea, se folosesc doar cele gen fes daca e cazul.

sybille haidi mami cu gafa aia sa mai inveselim atmosfera...

mona bine ca esti bine!
anaxena da buricul meu
nati, sun pupici!

26+

Mami de Anna (5.02.2007) cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Am fost in seara asta la medic sa ii arat ecografia de la Iosup si sa imi faca un examen de secretie ca sa vedem daca a disparut chlamydia. Eu in urma tratamentului pt chlamydia m-am procopsit cu o ditamai candidoza, dar nu m-am agitat ca stiam ca am tot avut asa ceva si nu prea am reusit sa scap indiferent de tratament. Si m-a certat doctorul ca nu i-am zis mai devreme , a zis ca de acum sa il sun imediat ce ma mai supara ceva.
In plus m-a intrebat daca mi-a explicat Iosup fel de fel de chestii de la eco, de ex ce-s alea IR-uri si s-a apucat sa imi explice el ca sa fie sigur ca inteleg tot , asta mi-a placut.
L-am intrebat si ce planuri de concediu are la vara , si a zis ca inca nu are, dar ca de regula isi ia concediu prin august, deci din punctul asta de vedere ar trebuii sa fie disponibil cand o sa nasc eu.

Didi 24+

Mergi la inceput