M-am hotarat.........adoptie(46)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

quote:
Originally posted by simo_75

Va multumesc din suflet ca sunteti alaturi de mine.O sa incerc sa imi adun gandurile sa ma resemnez total si sa incepem sa face ce trebuie pentru a avea un ingerash langa noi.Poate chiar 2 cu ajutorul bunului Dumnezeu.
Am stat si ne-am gandit si am ajuns la concluzia ca parinti sunt cei care te cresc pana la urma si eu trecand prin asa ceva doar cu unul dintre parinti (tata)nu mi-a fost greu sa ma decid.
O sa ma uit ce acte imi trebuie exact.
Eu am citit pe forum insa unii zic asa altii zic altfel si de aceea sunt dezorientata.
Deci primul pas ar fii sa ma duc la ei si pe urma sa fac actele, adik copii dupa C.I. +certif nastere (legalizat),copie dupa Certif de casatorie (legalizat),contract de casa (legalizat) si altceva?




Simo intra www.protectiacopilului6.ro/document.php?doc=16" target="_blank"> AICIsi vei gasi toate informatiile, etapele adoptiei si actele necesare pt atestat.
Du-te insa intai la DPC-ul de care apartii, pot diferi cerintele, unele hartii.

Mult succes!

www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze si filmulete-Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zambarici74 spune:

, mi-am facut si eu curaj.

Citesc de mult timp, dar nu am scris nimic pana acum.
Ne-am hoatarat de mult timp pentru adoptie, dar abea acum am strans toate actele si am depus dosarul pentru obtinerea atestatului de familie adoptatoare.

Am avut si prima vizita.

Am emotii din ce in ce mai mari. In loc sa ma linistesc, sunt tot mai agitata.

Voi ati avut emotii IMENSE ?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalia28spin spune:

Va rog mult sa-mi trimiteti si mie un PM cu un model de caracterizare. este singurul lucru care ne lipseste din dosar si am vrea sa-l depunem cat mai repede. nu stiu exact cum ar trebui sa sune o astfel de caracterizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Nici nu am cuvinte sa va multumesc indeajuns pentru solidaritatea voastra.Efectiv am fost impresionata si mi-au dat lacrimile cand am vazut ca oameni pe care nu ii cunosc personal isi dau interesul pe acest site si sar in ajutorul celorlati.
Catty ti-am dat si eu accept pe messenger si abia astept sa vorbim iar pentru diciu am tot respectul pentru faptul ca m-a ajutat sa-mi luminez un pic mintea cu actele.
Sper ca intr-o zi sa pot avea si eu din zambetul pe buze si sa ne putem bucura si noi de un ingerash sau daca vrea bunul Dumnezeu chiar de 2.Nu ne este frica de nimic si nu ne-am gandit nici o clipa ca nu vom creste copilul nostru si il vom creste pe al altuia.
Am hotarat ca in vara sa ne ocupam numai de asta,pana atunci sa strangem actele si sa ne terminam treburile incepute si care nu suporta amanare ca dupa aceea sa acordam toata atentia spre acest vis.
Acum:recomandarile de la job trebuie facute neaparat de sefi sau pot sa imi dea si colegii de echipa??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalv spune:

buna dragele mele si bun-sosit alaturi de noi;sa de-a Domnul ca asteptarea sa fie cat mai scurta pentru noi toate pana o sa ne vedem cu copiii acasa;simo imi pare tare rau pt vestea primita dar,nu dispera Bunul D-zeu iti deschide o alta poarta si sper sa treci cu bine peste toate;in legatura cu caracterizarile tb facute simplu:subsemnatul....o cunosc/il cunosc pe d-l/d-na de ....ani ,iti descrie calitatile(sensibila, buna/buna colega ,atenta la bucuriile/supararile celor din jurul ei;iubitoare de copiii s.a)si ca o concluzie ca indeplinesti toate calitatile unei mame

nusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

multumesc pentru sfaturi.
Ideea era daca pot sa imi faca caracterizarea niste simpli colegi sau trebuie conducerea?Daca pot si colegii, cum dovedesc ca ei lucreaza cu mine?Trebuie stampila firmei sau sa isi lase fiecare pe caracterizare un numar de telefon unde pot fii contactati?
Nu vreau sa par cicalitoare insa dupa aceasta veste-soch primita efectiv nu mai reusesc sa gandesc limpede.Sunt intr-o ceatza totala si incerc pe cat posibil sa ma adun.
Oricum saptamana viitoare o sa dau o fuga pana la DPC sa vad si acolo ce si cum.A fost cineva de aici la sectorul 2?Stiti cam cat de primitoare sunt doamnele de acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

amaliaspin28- ti-am pus pe mail cateva caracterizari. Multa bafta!

zambarici74- si eu am avut foarte mari emotii cand am depus dosarul, si apoi la toate intalnirile...mi-am uitat chiar laptopul acolo...

simo_75 -felicitari pentru decizia luata - eu sunt in curs de atestare. Iar in dosar am pus exact ce scrie in capitolul legislatie si a fost OK. Am dat si peste niste oameni super draguti la DPC.

SE pare ca marti a fost ultima intalnire cu psihologul, de altfel foarte interesanta,...si nu voi face nici un curs.
Saptamina viitoare vine asistenta sociala acasa si trebuie sa fie o ruda de-a noastra...si cred ca va fi ultima oara. Oricum va tin la curent - si dupa cum observam depinde de DPC, de cate familii sunt in curs de atestare...noi cred ca suntem singuri.

va pup si spor in toate,
Miha




http://tt.lilypie.com/ybP9p2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalia28spin spune:

Multumesc Miha74
Eu nu sunt din Bucuresti, iar la noi in judet a spus asistenta sociala ca sunt multe cereri si copii adoptabili putini, dar speram sa avem noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Buna dimineata!

Amalia, Simo, Zambarici, multa bafta!

Eu am avut joi vizita asistentei sociale si a psiholoagei, a fost bine, foarte dragute amandoua si dispuse sa ajute. Am stabilit data pentru evaluarea psihologica si asteptam in continuare sa ne contacteze pt cursuri...mai este o singura familie in curs de atestare ca si noi, si trebuie sa asteptam putin sa ajungem impreuna in etapa legata de cursuri. La vizita, intrebarile de rutina...aaa, si au fost foarte surprinse cand le-am spus ca eu teoretic mai pot avea copii, dar ca vreau deocamdata sa adopt. A fost cam greu sa le explic, mi-au spus ca nu au intalnit decat cazuri in care adoptia era efectiv ultima solutie.

Atestatul il vom avea, speram, la inceputul lui mai. Iar apoi poate vom avea sansa sa il gasim pe bebelache...simt eu ca e pe undeva, ne asteapta:)!




"Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll75 spune:

Bun venit printre noi si asteptare cat mai usoara pentru fetele care incep acum.
La noi nu sant noutati,inca nu au sunat pentru ancheta.Nici eu nu am fost sa mai intreb.E teribila asteptarea dar stiu ca ce va urma va compensa totul.
Sant si eu alaturi de voi si ma rog pentru fiecare in parte.

Mergi la inceput