Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (116)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by papanash

quote:
Originally posted by carpatina


Ioana nu mai vrea sa manance cu lingurita Vrea numai biberon.. Si nu e ca nu-i place mancarea.. ca daca i-o diluez un pic si o pun in biberon o mananca bucuroasa... Cum procedez?




schimba lingurita, al meu prefera lingurita din inox, cu toate ca i-am luat mai multe modele pt. bebei...


Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)



am incercat si cu altele, tot fara succes

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Asta e chiar culmea, sa-mi zica mie Devylla ca sunt slaba!!! Tu arati muuult mai bine decat mine si esti cu siguranta mai slaba. Eu cand ma uit in oglinda vad cu totul altceva decat eram obisnuita, hainele inca tzipa pe mine, iar cand ma urc pe cantar vad aceleasi 5 kg. in plus si nu se clintesc neam. Nu ma plang, sunt constienta ca se putea mai rau de atat si ma bucur ca sunt doar 5 in plus, ca restul s-au dus fara efort, vreau doar sa spun ca nu merit complimentul.
Rodica, Mandarinutza, Greyeras, multzu! Sunteti f. dragutze.
Carpatina, eu in locul tau nu m-as stresa cu linguritza. O sa manance ea si asa cand va fi pregatita, ca doar nu s-a vazut adult care sa pape cu bibe-le. Eventual da-i cate ceva care ii place f mult la lingurita, fructul preferat, nu stiu, ce ii place ei si las-o sa se joace un pic cu linguritza, sa se murdareasca, sa o duca la guritza singurica. Ii dai fix pana isi pierde rabdarea. Nu insista si cu timpul se da ea singurica pe brazda, asa cred cel putin. O sa va tot vada pe voi mancand si va manca si ea la un mom dat.
Nana, kg-lele in plus sigur se vor duce. Mie din poze mi se pare ca esti foarte ok, burtica nu se vede si oricum se va retrage cand vei avea timp si energie pt. putin sport. Bine ca este baiatul bine! Pofta buna la legume
Ana, am citit ca ai avut probleme cu Mirunica. Imi pare fff rau! Sper ca e mai bine si tu mai linistita.

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

sa va zic si despre noi ca n-am apucat. la munte a fost bine pt. noi, foarte bine pt. Andrei. Afara dormea aproape tot timpul cu toata galagia din jur,cum ajungeam in camera incepea joaca, si dura pana dupa miezul noptii, asa ca noi nu prea ne-am odihnit, dar cel putin ne-am relaxat. Cazarea a meritat toti banii, am stat la un hotelas intr-o camera enorma, cred ca avea vreo 40 mp, totul nou ( terminat in sept.2007), mocheta, mobila, accesorii, un pat imens in care incapeau lejer vreo 6 persoane...
Andrei e foarte bine, mananca binisor, ieri i-am dat piure de morcov la borcanel, se pare ca-l prefera celui facut de mine,azi ii dau din nou morcov cu dovlecel ( hipp) . Mar ras nu prea-i place, o sa schimb soiul sa vad daca tot asa putin mananca.
Aseara i-am dat din nou cereale inainte de somn, dupa o pauza destul de mare. S-a trezit la 1 si la 4 azi-noapte, si de la 4 la 7 a avut chef de joaca. Deci nu-i mai dau cereale seara, m-am convins ca nu are somn linistit dupa.
Toata casa e a lui, nu sta o clipa locului, in tarc nici 5 minute nu vrea, ieri eram la baie, ma spalam pe cap si m-am trezit cu el acolo, in 4 labute si cu gura pana la urechi....e foarte mandru de ceea ce face si chiuie.... lautar il face mama
Nu avem inca dintisori, dat roadem tot-tot ce prindem in mana.



Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Nana, probabil e prea tarziu si i-ai dat deja sa pape dar o sa-ti scriu oricum. Eu nu as pasa ceapa si nici ardeiul in prima faza, iar albitura (pastarnac in cazul tau) as pune fff putina. Din experienta mea bebelusii nu se omoara dupa piureul cu multa albitura, e probabil prea aromat. De asemenea copiilor mei, le-a placut mancarea la temperatura camerei, cum le faceam legumele mai calde, nu le mai mancau.

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Nana sper ca tu sa ai mai mult succes cu supa ta.Eu una am cedat in fata domnisorului.Nu vrea si gata e a 10 -a zi de cand insist si nimic.N ui stiu zau ce sa mai fac.Si tare cred ca vine perioada dintisorilor ca e super nervos.V pup, ma duc la Maraici

teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by papanash

quote:
Originally posted by carpatina

Papanash, duamna iti multumeste.

Ioana nu mai vrea sa manance cu lingurita Vrea numai biberon.. Si nu e ca nu-i place mancarea.. ca daca i-o diluez un pic si o pun in biberon o mananca bucuroasa... Cum procedez?

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)



schimba lingurita, al meu prefera lingurita din inox, cu toate ca i-am luat mai multe modele pt. bebei...


Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)



Si eu zic ca si papanash, incearca sa folosesti alta lingurita. Mie mi-a luat ceva timp pana am gasit o lingurita cu care sa pape Andrei lapticul fara sa il mai dam jumate pe noi. Folosim acum linguritele de la MAM care imi plac la nebunie, mai ales ca vad mereu cand se raceste lapticul, ca mancare inca nu papam.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Tomasa... daca n-ar fi mancat nici pana acum cu lingurita as fi zis ca tine.. Dar o luna jumate tot am lingurit... refuzul a inceput acum 2 zile...

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by tomasa

Nana, probabil e prea tarziu si i-ai dat deja sa pape dar o sa-ti scriu oricum. Eu nu as pasa ceapa si nici ardeiul in prima faza, iar albitura (pastarnac in cazul tau) as pune fff putina. Din experienta mea bebelusii nu se omoara dupa piureul cu multa albitura, e probabil prea aromat. De asemenea copiilor mei, le-a placut mancarea la temperatura camerei, cum le faceam legumele mai calde, nu le mai mancau.

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)





Inca nu am mixat nimic, ca astept fluturasul sa se trezeasca si la masa de la ora 13 o sa-i dau. Noi suntem cu 2 ore in urma voastra.
Deci o sa scot ceapa, ardei si pun doar putin pastarnac sa vedem ce va fi.
Mercic mult!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Carpatina, detaliul asta nu-l stiam, mi-a scapat. Recunosc ca nu am prea citit in ultimul timp, scuze. Atunci poate o dor dintii??? Oricum ar fi, de la dinti sau nu, eu zic ca nu prea ai ce face. Decat rabdare pana ii ies dintii sau pana ii trece pasa asta. Au ei mititeii tot felul de ciudatenii, care din fericire se rezolva de la sine in general. Cuvantul de ordine este Rabdare, rabdare...cu sau fara tutun!

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput