Histerectomie totala

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Tocmai am primit rezultatul testului Pap si e bun.
Giulia, nu m-am ingrasat pentru ca nu am de ce. Ovarele sunt la locul lor si-s perfect functionale. Cat priveste "viata de sotie", e mult mai buna decat inainte de interventie cand aveam dureri si de aceea, evitam... Ca sa concluzionez, pot spune ca viata mea e mult mai buna acum, deci te sfatuiesc sa nu pierzi timpul cu prostioare precum depresia. Stiu sigur ca peste un timp ai sa-mi dai dreptate!

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yola_71 spune:

buna fetelor

am fost la dr. esanu ieri, apropo ce stiti de el , si mi-a recomandat conizatie ampla si dupa aceea in functie de rezultatul biopsiei histerectomie .

eu asi prefera direct histerectomie sa nu mai trec prin doua interventii

merg dupa menstruatie in martie pentru un nou pap si o colposcopie , daca nu sunt la fel de rele cred ca optez pentru histerectomie direct


astept opinii din partea voastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Miki, ma scuzi ca n-am mai intrat...efectiv am uitat!
Sunt din ce in ce mai bine, nici durerile din timpul defecatiei nu le mai am. Am facut inca un control la Procto...probabil ca voi merge la serv dupa cele 21 de zile de concediu
Multumesc mult si sanatate.

yola, nu ma pricep cu siguranta te-as ajuta.

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristine-11 spune:

Buna fetelor,
pe 14 martie 2013 la spitalul Militari am fost operata de histerectomie totala interanexiala (sunt pastrate ovarele) pentru un fibrom uterin gigant in interiorul burtii. Nu am avut nici un fel de simptom si m-am internat pt cu totul altceva... Nu dureri, nu hemoragii ... Am inceput serviciul de astazi si ma simt destul de bine. Nu am avut dureri si nu am probleme... singura ar fi o senzatie mai ciudata la vezica...dar cred ca este inca devreme ca sa ma astept sa fie totul cum era inainte. Daca doctorul va recomanda histerectomia, nu stati pe ganduri... ci faceti-o. Cunosc un caz ce avea asa ceva (tumora gigant) si a mers la cabinet unde la palpare pe abdomen s-a spart si a murit acolo, rapid... Eu nu am inca rezultatul la biopsie, il astept aceste zile. Am fost super incantata de cadrele medicale de la spitalul acesta, doctori, asistente, toti... Profesionisti...in conditiile de subfinantare ale sistemului. La terapie intensiva asistentele au fost ca niste ingeri, pur si simplu divine... in conditiile in care noua- dupa operatie- ne era f rau... Ne-au pazit si vegheat ... sincer de acum incolo la acest spital voi merge si eu si familia mea...
Dupa operatie am profitat de faptul ca oricum nu mancasem cateva zile si mi-am propus sa mananc mai sanatos, ma simt excelent si am slabit cam 5 kg in 4 sapt, alimente cu indice glicemic mic- am scos painea alba, fainoasele, dulciurile, mananc cereale gen fulgi de ovaz, musli, seminte de in, floarea soarelui, susan (crude)si salate cu peste, iaurturi, lactate de la tara, oua la fel incerc si carnea de gaina sa o iau de la tara... Sucuri facute in casa de fructe si legume... Vreau ca acesta sa fie stilul meu de viata de acum incolo pt ca suntem ceeea ce mancam si ne afecteaza f mult viata si sanatatea. Operatia a fost un fleac, am adormic in 2 sec si nu am mai stiu nimic cam 2 ore. Operatia grea, am sangerat mult, taiata abdominal- era mare tumora... Nu va neglijati, am vazut cazuri venite in stadii terminale, nu au manifestari decat cand e prea tarziu... Faceti investigatii pt aparatul genital si sani, stresul ne da peste cap... Colonoscopie dupa 45-50 de ani... si bucurati-a in fiecare zi ca sunteti alaturi de cei dragi, parinti, frati, copii si prieteni..... fiecare zi alaturi de ei, sanatosi, este o binecuvantare... Bucurati-va de florile primaverii, de razele soarelui... fiecare zi ce trece nu se mai intoarce ... Fericirea este in lucrurile simple de langa noi... in ochii copiilor nostri...

Mergi la inceput