Histerectomie totala

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Pai, @alexa30, ca sa ne fie foarte clar, pe langa uter ti s-a mai extirpat ceva? Daca anexele, macar un ovar, sunt la locul lor, nu cred ca e cazul de tratament hormonal.Deci, pe intelesul tuturor, histerectomia a fost insotita de anexectomie bilaterala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa30 spune:

quote:
Originally posted by diuna

Pai, @alexa30, ca sa ne fie foarte clar, pe langa uter ti s-a mai extirpat ceva? Daca anexele, macar un ovar, sunt la locul lor, nu cred ca e cazul de tratament hormonal.Deci, pe intelesul tuturor, histerectomia a fost insotita de anexectomie bilaterala?



Salutare!

Pai din cate stiu eu doar uterul, dar asta am aflat-o de la sotul meu, mie personal nu mi s-a zis nimic si nici pe biletul de iesire din spital nu scria nimic. Oricum am fost la ginecolog care mi-a confirmat histerectomia totala, cat despre ovare mi-a spus ca 90% il am pe ala dreptul, dar pe stangul nu reuseste sa-l vada.
Mi-a explicat ea ceva cu niste formatiuni exitente in zona ovarelor, care pot fi confundate cu ovarele si de aia nu poate sa-mi zica sigur si de stangul. Mai multe nu stiu nici eu, oricum pana acum nu m-am concentrat pe problema pt ca m-am ocupat de pitica. Acum vreau sa fac ceva in sensul asta, am tot citit si am aflat ca dupa histerectomie se recomanda tratament cateva luni,care sa activeze ovarele. Ma intreb daca nu o fi prea tarziu dupa 5 luni.
oricum am reusit sa-mi fac programare la endocrinolog si sper ca in urma unor analize sa aflu si eu daca imi functioneaza ovarele.

multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

alexa, absenta ovarelor sau a functiei lor se poate "simti"...adica poti avea simptomele de la menopauza: bufee/calduri, oboseala si altele
de asemenea iti poti face analize de sange specifice pentru a vedea daca se secreta hormoni si cat si abia atunci poti stii cu siguranta daca ai nevoie de supliment hormonal
eu iti recomand Riselle, implant hormonal, se face de 2 ori pe an prin injectarea capsulei sub grasimea de pe burtica (e mai avantajos decat pastilele sau alte tratamente de substitutie) dar sper sa nu ai nevoie

multa sanatate

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Am decis sa "dezgrop" subiectul asta pentru a va impartasi si voua o experienta post-operatorie care n-o doresc nimanui. Mai precis, doctorul care m-a operat m-a informat la cca. 2 luni dupa operatie, ca analiza anatomo-patologica a colului a relevat faptul ca, la data operatiei, eram "fericita posesoare a unui carcinom scuamos in situ, mai pe intelesul meu, un cancer de col uterin in stadiu incipient si ca m-am operat in timp util. Totusi, dat fiind acest rezultat, este obligat, conform unui protocol, sa ma monitorizeze prin teste Pap din 6 in 6 luni timp de un an, apoi daca rezultatele sunt bune, o data pe an. Mentionez ca in nov.2006 am facut ultimul test Pap care a evidentiat oarece anomalii ale celulelor, o displazie usoara, grad scazut (LSIL). Nici colposcopia nu a relevat probleme ingrijoratoare. Si totusi, dupa 1 an si 4 luni era deja cancer.
Acum, dupa operatie am facut un nou test Pap care a iesit normal, insa pana la primirea rezultatului am trait o perioada ingrozitoare. Va scriu toata poliloghia asta fetelor, pentru a va da de gandit si a nu mai intarzia in a merge la doctor pentru un test Papanicolaou. Sper ca nu v-am plictisit prea mult cu tot "cearsaful" insirat aici.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Wow! Multumim, @miki68, eu l-am facut ultima oara anul trecut, in sept il fac iar, dar, sincer, pana sa citesc postarea ta eram aproape sigura ca il fac numai ptr ca asa a zis medicul...Multumim inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Miki, multumim.

"Doctorul nu a avut curaj sau poate a uitat sa-mi spuna (oricum nu era important) ca am ramas fara uter"
.. cum se poate asa ceva????



Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Miki, sper sa vezi acest subiect:). Am o saptamana si un picde cand m-am operat si recuperarea decurge bine. Insa am dureri destul de mari, mai ales atunci cand trebuie sa merg la wc, asta ma pune pe ganduri si pb voi merge la un control mai devreme decat am fost programata. Tu cum esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Miki,ma bucur ca esti bine si sa dea DD sa-ti iasa bine toate pap!
Alexa,cum adik nu ti-a zis nimic si nici n-a scris in foaie de obs?Asta este culmea

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

Miki, sper sa vezi acest subiect:). Am o saptamana si un picde cand m-am operat si recuperarea decurge bine. Insa am dureri destul de mari, mai ales atunci cand trebuie sa merg la wc, asta ma pune pe ganduri si pb voi merge la un control mai devreme decat am fost programata. Tu cum esti?


Durerile mari sunt la pp? Pentru ca ma gandesc ca o fi de la sonda. Oricum e bine sa mergi la doctor. Eu nu am avut asemenea dureri, insa nu toate organismele rezista la fel interventiei. Eu sunt foarte bine din punctul asta de vedere. Tocmai am facut al doilea test PAP (dupa alte 6 luni) si sunt convinsa ca rezultatul va fi bun. Asa ca voi mai face doar o data pe an. Sanatate si refacere rapida iti doresc!

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Nu Miki, dureri sunt mari la a treaba mare. Inainte de a ma opera am facut ceva ligaturi de hemoroizi la Procto..., am sunat dr de acolo si mi-a spus sa iau detralex ca se pare ca am acut o tromboza. Acum parca a mai cedat, insa am capatat o teama sa merg la toaleta.

Cum esti dupa interventie,te-ai mai ingrasat, a avut un impact major asupra vietii tale( din toate punctele de vedere)?
Indraznesc sa te intreb caci ma smt cam deprimata, nu stiu cum va fi viata mea de sotie, de femeie d'aci incolo...
Merci mult!

Mergi la inceput