Inseminare (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns child spune:

Buna, ma inscriu si eu in cursa, se pare ca luni voi face prima inseminare. La noi sunt probleme cu prolactina si spermograma, dar incercam, inainte de FIV si cateva inseminari. Fac tratament cu Brocriptin 2/zi, zilele 2-5 Ova-mit, zilele 9-11 Ovestin, ziua 12 sau 13 Pregnyl.
Lara20, salutari, noi am vorbit si la "FIV in Brasov".

eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelinap spune:

buna fetelor
gabrielarusu sotul tau poate face analizele mentionate de tine, la hiperclinica medlife. costa in total 6 milioane. rezultatele se iau dupa 14 zile.
am si eu cateva intrebari pentru fetele care au mai facut inseminare la giulesti:
1) pentru hsg, trebuie trimitere de la medicul de familie? si de la medicul ginecolog mai trebuie ceva? cum se procedeaza? am inteles ca se da telefon in prima zi a ciclului si programarea se face in zilele 7, 8, 9... atata stiu. am inteles ca se face bilet de internare de o zi...de unde? trebuie mers dimineata? mancata - nemancata, are importanta? unde e cabinetul? cine cunoaste mai multe informatii?
2) apoi cu rezultatul merg la dr. si ma programeaza la monitorizari in aceeasi luna (sperand ca totul e in regula)?
imi cer scuze daca s-a mai discutatat, am incercat sa caut dar imi e foarte greu...
cu speranta ca nu v-am suparat cu ceva, astept raspuns de la cine cunoaste amanunte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Adelinap, ia-le pe rand:
- Pentru orice interventie trebuie sa fii in evidenta unui medic ginecolog. Pentru aceasta iti trebuie o programare la consultatie. Primul pas.
- Pentru HSG medicul iti va solicita, in primul rand, o analiza de secretie si de sange- VSH, pentru a elimina riscul existentei unei infectii si a raspandirii ei pe trompe, uter.
- Caz ca acestea sunt ok, vei fi programata pentru HSG in zilele Z5-Z14. Nemancata trebuie sa fii doar daca ti se va face cu anestezie generala.
- Apoi, da, daca trompele sunt ok, se verifica ovulatia (prin monitorizari) pentru a stabili data exacta a Inseminarii. Pentru monitorizari, da, trebuie sa te programezi in Z1.
- La interventiile in unitatile de stat se solicita trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat (ca esti platitoare de asigurari de sanatate).



Binecuvantati animalul fara stapan si copilul fara parinti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelinap spune:

multumesc luci.eilm
eu am facut toate analizele, fiindca am facut de fapt un FIV+ICSI nereusit. acum (problema e la sot, fff.putini) ne-am hotarat sa incercam si cu IAD, cel putin pe perioada asta cat trebuie sa fac pauza pana la urmatorul FIV (pe care il voi face tot cu sotul meu).
asa ca, sunt in evidenta unui medic in spitalul giulesti, dar ceream parerea care ar fi pasii de urmat pentru inseminare, fara sa mai imi iau concediu sa merg la spital (pentru FIV mi-am cam tocat concediul) ... si la fircare incercare, mai toc o parte (monitorizari, interventii) noroc ca am un sef intelegator. oricum eu am vorbit la telefon cu dr. si i-am spus ca vreau IAD si sa fac hsg si a zis decat sa sun in z1 a urmatorului ciclu...pe mine ma bucura mult ca nu mai trebuie sa fac pauza...orice luna trecuta ma mai omoara putin...
acestea fiind zise, astept ... mai multe detalii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaiuliana spune:

buna!
lara20 multumesc pentru raspuns si multumesc la fel pentru gandurile bune!
maine dimineata mergem la inseminare, am ceva emotii, mai ales ca o fac pe un ciclu natural, azi aveam un folicul de 19mm, am facut pregnyl si acum cu D-zeu inainte.
bafta la toata lumea!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coletutza spune:

roxanaiuliana, unde faci inseminarea?ce bine ca te cheama chiar daca pica sambata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

]ANAMY BUNA, am o intrebare mai indiscreta :cam cat costa IA?
am fost azi la dr. si am foliculide 17 si endometru de 9 ziua 10 astea fara stimulare, mi-a zis doar sa fac 1 pregnil ziua 12 si merg marti pt IA la gine 1 dar am uitat sa intrreb cat costa

sau altcineva kre afacut IA in cluj , dak puteti sa-mi spuneti ......va multumesc anticipat si va doresc numai reusite poooop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

quote:
Originally posted by sisi18

Buna! am si eu o intrebare... am facut inseminare acum 17 zile, cu o zi inainte pregyl, ieri am facut 3 teste de sarcina si sunt pozitive iar azi altele 2 si tot pozitive! pot fi din cauza pregnilului?
va multumesc!

sisi , da poti fi
pregnilul se elimina in 10 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabri-ela spune:

Buna seara fetelor!!
Sunt tare trista ca ieri mi-a venit ciclul, deci inca o incercare nereusita
Dar sunt si mai trista ca am sunat astazi la Giulesti si nu pot sa mai incerc si luna asta pentru ca d-na docor este plecata si se pare ca pica si luna viitoare de Paste.....si deci voi pierde doua luni fara sa pot sa mai incerc ceva
Nu stiu ce sa fac pt ca d-na doctor nu vrea sa-mi dea stimulare....dar am sa mai incerc odata pe ciclu natural.....cica daca ovulez normal nu-mi trebuie stimulare, desi eu as vrea
Va pup si va astept pe voi cu vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchi123 spune:

Buna seara fetelor,
Imi permit sa ma alatur voua avand in vedere ca ma pregatesc pt. a 2-a inseminare IUI. Am reusit o inseminare din prima in oct. 2007 dar, s-a oprit in evolutie de 10 sapt. si 4 zile si asta este...de atunci am stat cuminte sase refaca uterul etc. si acum am luat-o de la capat pt. alta IUI care se pare ca se va face sapt. viitoare undeva joi-vineri.
Intrebarea (intrebarile) mea ete urmatoarea:
1. data trecuta am facut stimulare cu Gonal f si clostilbegyt, iar in ziua 13 pregnyl-ul, mentionez ca atunci nu am facut nici o ecografie inaintea inseminarii si sincer a fost mai bine pt. ca nu am avut ce intrebari sa-mi pun, acum sunt o groaza si nu am raspuns. Acum fac stimulare cu menopur, clostilbegyt si evident pregnyl dar de data asta pregnyl-ul am sa-l fac in ziua 12 a UM si probabil inseminara in ziua 13-a, de ce oare a schimbat medicatia?! habar nu am..
2.cat tr. sa aiba endometrul pt. a se face inseminarea?
3.in urma stimulrii, in ziua a 6-a endometrul meu avea 8,3mm; ovarul stg. avea un folicul de 11mm, si OD=fol de 11/7,1mm. Este posibil c dupa stimulare sa am doar doi foliculi si aia asa, vai mama lor? endometrul nu este prea mare pt. ziua a 6-a de stimulare?
Poate aveti mai multa experienta, sau poate aveti laactiv mai multe inseminri si mai multe eco. cu mai multe raspunsuri si stiti exact cum sta treaba...
Va rog mult sa-mi dati un raspuns ..
Multumesc anticipat.
Tuchi 123

Mergi la inceput