PERLE DE COPII CUMINTI

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Azi Cristian a facut mofturi la masa de seara. Aveam peste cu mujdei de usturoi. Ii place de obicei, chiar foarte mult. Numai ca acum probabil nu avea chef, asa ca s-a luat de mujdei. Ca nu-i place, ca nu vrea... Figuri, io ma enervez, il dau jos de la masa si il duc pana la urma la baie sa-l spal pe fata si sa-l calmez. Pana la baie ma calmez eu. Apoi in timp ce-l spal incep s-i explic cum pe vremuri oamenii nu aveau medicamente cum avem acum, beau ceaiuri si-n loc de antibiotice mancau usturoi. Demult, si pe vremea lui Mihai Viteazu...
- Da?, ma intreaba el nesigur.
- Da, ii spun eu foarte sigura pe mine.
- Pai mami, dar Mihai Viteazu a murit. De ce a murit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Germina

Azi Cristian a facut mofturi la masa de seara. Aveam peste cu mujdei de usturoi. Ii place de obicei, chiar foarte mult. Numai ca acum probabil nu avea chef, asa ca s-a luat de mujdei. Ca nu-i place, ca nu vrea... Figuri, io ma enervez, il dau jos de la masa si il duc pana la urma la baie sa-l spal pe fata si sa-l calmez. Pana la baie ma calmez eu. Apoi in timp ce-l spal incep s-i explic cum pe vremuri oamenii nu aveau medicamente cum avem acum, beau ceaiuri si-n loc de antibiotice mancau usturoi. Demult, si pe vremea lui Mihai Viteazu...
- Da?, ma intreaba el nesigur.
- Da, ii spun eu foarte sigura pe mine.
- Pai mami, dar Mihai Viteazu a murit. De ce a murit?


Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
PERLE DE COPII CUMINTI
Poze cu noi

www.germina-fluturi.blogspot.com/" target="_blank">BLOG





Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii
(Vrajitorul din Oz)


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA!


Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Germina adorabili copilasii tai . Am ras cu pofta si mi-am incheiat ziua intr-un mod placut citind perlutzele lor. Astept noutati

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Isabela, mamica lui Raphael Nicolas(23.10.2008)
RAPHAEL si ISABELA
Povestea nasterii

UN VOT PT RAPHAEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Buna babyzapi. Perle mai sunt in blog. Daca ai rabdare, intra pe Blog la semnatura. O sa mai pun si aici, doar sa-mi fac un pic de timp sa vad unde ramasesem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

-Mami, hai sa-l inviem!
Era vorba despre un caine lungit langa banca in parc, care dormea nepasator. Unul dintre cei mai puturosi caini pe care l-am vazut vreodata. Asa lungit a mancat niste eugenii aduse de 2 copii. Apuca eugenia (deja injumatatita de copii) si-i cadea din gura ca nu catadicsea sa ridice capul s-o mestece.
Cristian, 03.04.2009

-I-am facut ranituri!
Mihai, cica a facut rani la un bat pe care-l tinea din mers sa se loveasca de un gard.
03.04.2009

-Mami, avionul are artificiu! Tu nu stii? Asa au avioanele, artificiuri. Era un avion pe care-l zarisem eu pe geam intr-o noapte, din pat de la mine. Cristian m-a lamurit cum sta treaba de lumineaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Tati ii explica lui Mihai ca fiecare om are si grasime, care functioneaza ca un fel de frigider pentru organism.
- Uite, gandeste-te ca eu am un frigider. Cand nu mai am ce sa mananc deschid frigiderul...
- Da? Chiar tati, tu ai un frigider? se mira sincer Cristian. Unde il ti?
- Aaaa, pai uite asa, peste tot.
- Nu! Nu, tati, tu nu ai un frigider, zice Cristian sigur pe el. Tu ai 2 frigidere!
(nu e tati foarte gras, dar nici slab nu mai e... )
Cristian, aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Intr-o seara la culcare, Cristian tare suparat: ca el de ce nu are bani.
- Ai mai, in pusculita.
Da, dar nu are la el, ca el nu are bani sa cumpere...
A doua zi la pranz Mihai se plange ca nu-i salata.
- Da, trebuie sa mergem la piata. Cine vine cu mine? Mihai pauza, tati zice dupa cateva momente, sa umple linistea care se lasase: "eu!". Apoi sare Cristian ca ars:
- Eu vin, eu, eu! Ca eu nu cumpar niciodata nimic!

Eu cu picii mergem des cu metroul. Sunt atenti la statii, urmaresc harta, sunt atenti pe ce parte se anunta peroanele.
- Mami, acum care mana e mana mea stanga? ma intreaba Cristian cand coboram intr-o statie, intorcandu-se in fel si chip ca sa ma deruteze si sa raspund gresit.

A venit Relu. Cand sa plece copiii incearca tot ce le sta in putinta sa-l opreasca. Mihai ii ascunde pantofii. Asa ca ajung pe balcon. Cristian pune lantul la usa. Relu, deja in intarziere, e obligat sa joace "cald-rece" ca sa-si recupereze incaltarile. Cristian se aseaza langa usa balconului si striga la Relu care se impotmolise in zona jucariilor:
- Aici la mine este fooarte cald!
In final, cand bietul om reuseste sa se incalte si sa scape de rugamintile lui Mihai de a mai sta, Cristian striga peste toti:
- Gata Relu, pleaca! Hai, pleaca!
Ramanem perplecsi. Si Relu zice:
- Ok, gata, plec!
Si da sa deschida usa. Lantul se zguduie, suruburile ies din usa. Cristian exulta:
- Pa'a'leala! (pacaleala adica...)

Cristian la munte, culege niste floricele mici si le pune dupa ureche. Vine mandru la mine si zice:
- Eu sunt tu, mami!
(de obicei eu mi le pun asa)
24.05.2009



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Diferentele
Cristian a invatat la gradi despre diferentele dintre femei si barbati.
- Fetele au parul lung, baietii il au scurt... dar mami, sunt si baieti cu parul lung, nu-i asa?
- Da, asa e.
- Fetele au cercei, iar baietii nu au. Mami, am vrut sa-i zic doamnei ca sunt si baieti care au cercei. Piratii au cercei, nu-i asa?
- Da, asa e, au.
- Baietii sunt mai puternici, si mai mari aici...
Si-mi cu mana, trecand de la un umar la altul peste piept. Imi incerc norocul si zic:
- La umeri?
- Da. Si fetele fac copii in burta la ele ... mami, ai un bebe in burta?
- Nu, nu am.
- Si doamna ne-a spus ca fetele au un diamant, numai ele au un diamant, de-aia fac ele copii! Asa e mami? Voi aveti un diamant?
- Nu stiu mami, om avea...
Cristian, 01.10.2009

Mihai a plecat in excursie cu scoala. Cristian ar fi vrut si el sa mearga cu el... Pana la urma s-a arata grijuliu:
- Daca se rataceste pe acolo Mihai?
Azi mi-a povestit mama ce-a zis, si si-a adus aminte:
- Mihai, te-ai ratacit pe acolo? Zi, te-ai ratacit?
Cristian, 02.10.2009

Mihai a fost la Curtea de Arges in excursie. Si zice ca le-a spus doamna de acolo ca daca fac liniste si daca bate vantul, o pot auzi pe Ana lui Manole cum plange.
- Mami, eu am auzit-o cum plangea. Da, chiar am auzit-o. Ca batea si vantul.
Mihai, 01.10.2009

- Mihai, unde e imina? La ficat?
Cristian, 02.10.2009

Mergi la inceput