Despre spitalele si doctorii unde ati nascut (2)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Buna mamici si viitoare mamici!
Raspund a mesajul Codrutei de acum 3 luni (desi pe ea n-o mai ajuta, poate intereseaza pe alte viitoare mamici) cu povestea celei mai frumoase zile din viata mea, cea in care am adus-o pe lume pe Simina, 25 martie 2010, la Clinica Eva.
Am avut o sarcina cu ceva probleme, am luat medicamente toata sarcina impotriva contractiilor pe care le-am simtit inca din luna a 4-a, am fost internata 3 zile in saptamana 35, am stat aproape numai in pat ultimele 2 luni. Din cauza stresului mi s-a activat o rectocolita ulcero-hemoragica inca de la inceputul sarcinii, pe care nu am tratat-o cu medicamentele prescrise de medic, ci doar cu un regim alimentar strict. In plus, cu 1 an inainte, avusesem o rezectie pe col cu ansa diatermica, cicatrica ramasa dand riscul sa nu permita dilatarea colului la nastere.
Toate acestea au determinat-o pe dna dr Galitianu Anca sa propuna cezariana, citez din vorbele ei "cu exceptia cazului in care ne da Dumnezeu o dilatatie buna".
M-a programat la cezariana luni, 29 martie.
Joi, 25 martie la ora 12 am avut o mica sangerare, iar dupa ora 13 primele contractii dureroase.
Ajunsa la Eva, le-am spus ca fusesem programata la cezariana, asa ca au inceput sa ma pregateasca pentru cezariana: TNS, fisa cu istoricul medical, etc.
Cand a vrut sa ma dea cu nu stiu ce solutie, sistenta care ma pregatea sa intru in sala a exclamat: "Ma duc sa o chem pe dna dr!" si a fugit.
Cand m-a consultat, dna dr, cu un zambet larg a zis: "Daca vreti, in 10 minute nastem natural. Aveti dilatatie maxima."
Daca vrem?? Eu nu-mi dorrream decat sa scap de dureri, iar cele 10 minute promise imi suna si acum bine. M-am uitat zambind la sotul meu, el (crispat si emotionat) la mine si am dat din cap amandoi: DA, vrem!! (mi-a placut ideea asta de noi, desi ma lupatm doar eu cu durerile mele)
Mi s-a facut epidurala, durerile au disparut instantaneu, am impins de 3 ori si a 4-a oara medicul mi-a zis: "Gata, gata, nu mai impinge!" si apoi am auzit UAUAUAUA!!! era bebelusul nostru.
L-au chemat si pe tatic, apoi mi-a dat-o pe Simi in brate, i-au pus caputul pe fata mea..acele senzatii imi mai dau si acum fluturi in stomac, credeam ca sunt in rai, nu intr-o sala de nastere! Eram asa de FERICITA!
Ajunsa in camera mea, mi-am sunat rudele si prietenii carora nu le venea sa creada ca tocmai nascusem, dupa voce si tonus.
Mai tarziu am sunat sa ne aduca bebelusul in camera si am petrecut toti 3 cea mai frumoasa seara din viata mea.

Pe scurt legat de Eva: eu am ajuns de la cezariana la nastere naturala si nu invers, iti dau bebelusul in brate imediat, ti-l lasa cu tine in camera daca vrei, asistentele iti arata cum sa alaptezi, cum sa-l schimbi. Nu se da nicio atentie nimanui, te simti respectata si in siguranta.
Despre nasterea in apa nu pot sa zic decat ca am vazut bazinul cu apa care de fapt este o cada putin mai mare, iar daca e nevoie de epiziotomie, tot trebuie sa te mute pe masa, asa ca nu mi se pare o optiune mult mai buna fata de nasterea pe masa, dar fiecare face cum crede, mai ales ca fiecare nastere e diferita.

PS Dupa o sarcina mai grea, eu am apreciat mai mult momentul nasterii, pe care l-am dorit si care a fost minunat!

Va doresc tututor viitoarelor mamici o experienta la nastere cel putin la fel de frumoasa ca a mea!

Cu nostalgie,
Dana, mama Siminei


Citat:
citat din mesajul lui Codruta84

Buna,

Fetelor eu vreau sa nasc la Clinica Eva, am aflat insa, ca ei sunt adeptii cezarienei. Eu as vrea sa nasc in apa si am luat in calcul 2 clinici unde as putea naste: Eva din BV si Isis din C-ta.

La Eva costa 2200 RON la Isis 1000 euro. Buna diferenta este de cam 2000 lei insa am auzit asa cum ziceam ca la Eva se ajunge la cezariana. Adica eu ma duc acolo sa nasc in apa si ma trezesc cu cezariana? Nu vreau merci. Insa daca medicul de acolo o sa zica cine stie ce, gen: daca nu faci acum cezariana moare copilul...etc te obliga sa faci cezariana, ptr ca nu au cum sa stii daca este sau nu real.

De asemenea as vrae sa stiu daca la Eva se sustine alaptarea (daca mamele sunt ajutate in acest sens), daca copilul dupa nastere sta cu tine in camera si daca dupa nastere iti este pus pe piept ptr primul contact, lucrurile astea sunt f importante ptr mine.

Stiu sigur ca la Isis se sustine alaptarea, mamele sunt ajutate in acest sens si se face contactul mama-copil imediat dupa nastere.

Va rog, mamicile care stiu, sa-mi raspundeti la intrebarile mele. Nu as vrea sa nasc la Eva daca nu indeplineste criteriile mele chiar daca as plati cu 2000 ROn in plus la Isis.

Eu sunt din Bucuresti asa ca ma duc la Eva sau Isis strict pentru nastere in apa, cezariana stie sa faca tot medicul, adica daca-i vb de cezariana nasc in Buc la stat si gata.

Codruta cu de 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanumeu spune:

Buna seara, sunt noua pe acest forum...din pacate experienta mea legata de nasterea - polizu/dr magda petrache a fost una de trista amintire....spitalul este relativ ok, insa medicul lasa mult de dorit...daca puteti sa-l evitati ar fi minunat.
regret ca am ajuns sa vb astfel despre acest medic...insa era sa -mi pierd copilul din cauza ei.
am avut o sarcina cu probleme si cu toate astea s-a incapatanat sa nu faca cezariana...si eu am facut greseala imensa sa cred in ea si in profesionalismul ei...

va urez tuturor sa aveti parte de experiente placute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Smaddy spune:

Buna fetelor eu am nascut in mai 2010, o fetita la 36 de saptamani de 2,500 g, prin cezariana la spitalul Polizu cu dr Iesanu...sindrom Hellp, tensiune 20/11, a decurs ok, eu am stat la terapie intensiva 4 zile, am stat la salon rezerva alte 3 zile, suntem ok, acum fata are 8 luni si 8 kg....fuge cu premergatorul si nu avem nici o problema, recuperarea ne-a luat o luna......dr Iesanu ne-a salvat.....sa-i de-a Dumnezeu sanatate fetelor, bafta viitoarelor mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Sunt si eu o viitoare mamica in 7 sapt si deja ma preocupa gandul unde voi naste. Sarcina o urmaresc la d-na doctor Stefanescu Claudia de la CDT- Victor Babes insa pana acum nu am intrebat-o daca pot naste acolo.
A nascut cineva la Babes? Au sala de nasteri acolo? Daca da, cam ce preturi se vehiculeaza pentru o nastere?

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ofy82 spune:

A nascut cineva la Spitalul Cantacuziona Bucuresti? Ce parare aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliaclarisa spune:

Poate este cineva si din Drobeta T.Severin sa imi zica si mie cu ce doctor a nascut cum se prezinta spiatalul s.a. Eu sunt la dr mitoaica Mihaela o doctorita de acre sunt multumita dar nu am intalnit pe nimeni care sa fi nascut prin cezariana cu dansa.
Astept raspunsul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

buna mamici si viitoare mamici!

eu am nascut pe 20 august 2010, o fetita, 3480 gr. 52 cm, apgar 10 :D
am vrut sa nasc natural dar din pacate, sau din fericire pt mine, bebe nu a avut loc sa coboare in bazin si in saptamana 40 am facut cezariana. operatia a decurs foarte bine, bebe nu a avut nici o problema iar recuperarea s-a produs repede. nu pot sa spun ca nu a durut deloc, dar durerea este suportabila.
am nascut la centrul medical unirea regina maria. destul de scump, dar merita si ultimul banut. conditiile au fost extraordinare, personalul cred ca era programat genetic sa fie amabil si zambitor :))
doctorul care mi-a urmarit sarcina a fost dl. dr Parvu Ioan, un ecografist exceptional, foarte ocupat, dar care si-a facut timp in fiecare zi cat am stat in spital sa vina sa ma viziteze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cfalina spune:

Buna viitoare mamici! eu am o programare pentru joi la dr Mihalache Florina la cabinet i-mi puteti spune si mie ceva de preturi daca stiti ? la ce ar trebui sa ma astept ca pentru o prima consultatie pentru o gravi la dansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

Buna fetelor!
As vrea sa va intreb daca a nascut sau va naste cineva la spitalul din Campina si ce stiti despre acesta? Cam ce tarife se practica? Se poate sta in salon cu bebele?
Multumiri anticipate!

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Buna fetelor!

A nascut vreuna dintre voi in ultimul an in Elias? Ma intereseaza conditii, daca sunt rezerve, modul cum se poarta cu bebeii dupa nastere (daca stau cu mamele, daca ii alimenteaza cu biberonul sau il aduc mamei la san).
Multumesc!
Sanatate!

Mergi la inceput