Despre spitalele si doctorii unde ati nascut (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabryelle spune:

Buna fetelor

Eu sunt in 27 de saptamani insarcinata si o sa nasc la Filantropia cu Dr Maria Bari

A nascut cineva cu ea? Cum este?
Eu am DPN intre 31.12 - 02.01 ..sper sa vina la nastere

Va pup si sarcina usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudis spune:

[Buna,
Sunt noua pe acest site .Sper ca ma adresez unde trebuie.
As vrea sa stiu daca a nascut cineva cu Mihai Dumitrascu municipal ?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauiva spune:

Claudis, eu am nascut cu domnul doctor Dumitrascu in noiembrie 2006. Am avut parte de o nastere destul de grea cu f. multe ore de travaliu dar a venit in jur de ora 12 noaptea la spital, in urma telefonului pe care i l/am dat. Am nascut la ora 4 dimineata iar cele 4 ore le/a petrecut langa mine. M/a taiat si m/a cusut dumnealui iar dupa cateva zile puteam sa stau in sezut fara probleme. Nu mi se pare un om prea deschis ci mai degraba rece dar un bun profesionist si asta conteaza.
Acum sunt insarcinata si urmeaza sa nasc tot cu el, in aprilie.
Nu as renunta la acest doctor desi pentru mine este un efort sa vin periodic din ploiesti ca sa/mi supravegheze sarcina.
Daca ai intrebari, iti stau la dispozitie cu mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudis spune:

clauiva,ma bucur mult sa aud ca domnul doctor a fost alaturi de tine si nu te-a lasat pe mana unui medic de garda cum am mai auzit in alte cazuri.Asta ar fi una din grijile mele in cazul in care totul decurge bine si ma voi hotara spre o nastere naturala:)
Eu sunt la prima sarcina si dealungul timpului am cunoscut cativa medici .Am ramas la domnu doctor Dumitrascu in urma recomandarilor sesizand ca mai toti stau prost la capitolul comunicare:(
Ma bucur ca mergi cu gansul si acum .Iti doresc o sarcina usoare si o nastere mult mai usoara decat prima:). Banuiesc ca vei merge tot pe nastere naturala:) Te gandesti cumva la epidurala de data asta ?Mie una imi e foarte teama de durerile contractiilor.La inceputul sarcinii am avut niste crampe abdominale care ma trezeau din somn si ma faceau sa ma intreb cum voi suporta eu durerile contractiilor daca si astea mi se par destul de dureroase:(
Eu ma gandesc mult la o epidurala ..Macar pe timpul contractiilor...pana in momentul nasterii..dar nu stiu ce parere are domul doctor despre aceasta optiune si nu stiu daca o practica:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauiva spune:

Claudis, si eu aveam pregatita o trusa pentru epidurala dar nu am folosit-o. Cand nasterea pe cale naturala dureaza, in timp, prea mult, nu este recomandata. Epidurala inseamna anestezie locala, din cate am inteles eu, ceea ce nu iti permite sa mai impingi bebele afara. Practic,se prelungeste travaliuL, cu mai putina durere, e adevarat.
Domnul doctor mi-a zis sa am trusa pregatita dar, la momentul nasterii, a renuntat la ea, din motivele pe care ti le-am zis.
Eu imi doresc tot o nastere naturala si probabil ca o sa am, din nou, o trusa epidurala cu mine.
Ce pot sa-ti spun e ca a doua zi voia sa-mi dea drumul acasa, caci mergeam singura si ma simteam bine dar neonatologul a refuzat sa externeze copilul la 24 de ore de la nastere asa ca am stat 2 zile in spital.
Iti doresc o sarcina usoara si, daca vrei sa mai intrebi ceva, sunt prin zona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudis spune:


Clauiva..

Intr-adevar din ceea ce imi spui clar nu prea e adeptul epiduralei :(

La nasterea naturala am inteles ca mai dureros este travaliul si nu expulzia in sine.

Multi medici au teama ca pacienta nu mai colaboreaza si au grija ca anestezia sa mai treaca pana vine momentul facerii.
Nu inteleg de ce nu ti-a putut administra analgezic sau epidurala macar pe timpul travaliului ca sa mai scapi de durere :(

Am 2 prietene care au nascut cu epidurala..Una din ele a fost ajutata de anestezie pe timpul travaliului si la expulzie a simtit tot..dar a fost odihnita si a dat randament ( asa a vrut medicul)
Alta a avut anestezia facuta la dilatatie mica ...a simtit contractiile , a putut impinge,doar ca nu a simtit durere.
Eu m-as multumi cu oricare din aceste variante...doar sa nu raman traumatizat:(
Clauiva tu cand nasti?
Eu abia la anul in aprilie asa ca pana atunci am timp sa il descos pe domnul doctor...Daca aflu informatii pretioase de la dansul am sa ti le impartasesc... Au trecut 2 ani si poate e mai deschis acum spre binele amandorora:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenflorea spune:

Buna tuturor. Sunt o viitoare mamica, la prima sarcina, care are acum 14 saptamani. Medicul pe care l-am ales este dna Floare Ana Maria. Daca a mai nascut cineva cu dansa, v-as multumi pentru orice informatie. Toate bune si sarcina usoara pentru toate mamicile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauiva spune:

Claudis, si eu tot in aprilie ar trebui sa nasc, dpn-ul fiind 23 aprilie. Pana atunci se pot intampla multe dar sa speram ca totul va fi bine.
Ai fost la control? L/ai cunoscut pe doctor? Cum ti s/a parut?
O sarcina usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudis spune:

wow...clauiva...Eu tot pe 23 am DPN-ul...Trebuie sa ne vorbim si sa nu nastem in acelasi timp da:))? Nu stiu daca exista sala dubla pentru 2 nasteri in acelasi timp lol
Si eu sper sa fie totul bine...desi am o mica problema..
Am fost saptamana asta la control si am fost trimisa la ecografia( de 12 saptamani prima eco f importanta pentru masurarea translucentei nucale) la doamna Carmen Ursu...ti-o recomand cu drag..S-a bucurat f tare sa descopere sexul copilului..A fost o adevarata aventura cu dansa in lumea bebelui meu..dar mi-a si descoperit un hematom de 4 mm
Domnul Doctor a vazut ecografia ,mi-a insuflat mult optimism si m-a chemat peste 2 saptamani sa vedem daca se retrage hematomul..M-a bucurat ca nu a sarit sa imi dea tratament imediat si a avut rabdare:)
Este deja a 2 vizita de cand am ramas insarcinata..Este volubil...L-am prezentat si pe sotul meu ..Ne-a vorbit amandorora despre restrictiile pe care le am in urm saptamani..care includ abstinenta de la contact sexual :)
Sotul meu spune ca are un aer de om sigur pe el...Este destul de la obiect...asa ca sa fii pregatita cu intrebari...Eu le scriu pe hartie ca sa fiu sigura ca nu le uit :))
Mi-a placut cand la prima intalnire cu 3 luni inainte sa raman insarcinata a zis ca recomanda si el vitamine ca sa nu para " mai fraier" decat restul...dar ca dupa parerea lui nu fac decat sa ingrase si daca sunt sanatoasa si mananc sanatos nu au rost..Mi s-a parut destul de deschis in exprimare si asta mi-a dat confort:)
..Mi-a zis ca pot sa iau acid folic si dupa ce am ramas mi-a zis sa renunt si la ala:))
Merg pe mana lui..O prietena buna de a mea a nascut o fetita superba de nota 10 ...Ea nu a luat nici macar acid folic...
Deci nu te speria daca nu va sari sa iti prescrie vitamine..:)
Fii dezinvolta si relaxata....El este omul care te va face sa te simti confortabil....
Eu simt ca vom colabora foarte bine...Inca ceva..ca fiecaruia ..ii plac atentiile...Deci o mica atentie din cand in cand daca ai posibilitatea...nu ar strica:)
Sarcina usoara si tie..Tu cand ajungi la control..? Mergi la spital sau la clinica particulara?
Astept pareri si din partea ta :)..
Sper ca ai facut si tu eco de 12 saptamani daca nu sper sa o faci...mai ai timp pana in sapt 13 si 6 zile:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauiva spune:

Buna.
Claudis, se pare ca avem multe in comun. Am fost si eu miercuri atat la eco, la d.na doctor Carmen Ursu, la care am mers pt prima data si mi/a placut in mod deosebit, cat si la control la d.nul doctor Dumitrascu. Se pare ca bebita al meu e baietel dar, fiind sarcina mica, nu e o certitudine.
Nici eu nu am luat vitamine, intrucat domnul doctor mi/a recomandat sa mananc bine iar fetita mea s/a nascut sanatoasa si nu am probleme cu ea. De altfel, nici acum nu iau nimic. Ti/am zis ca e adeptul lucrurilor firesti, naturale.
Merg doar la clinica particulara. Intrucat am platit consultatiile si mi/am facut si toate analizele la clinica sa, sincera sa fiu nu m/am mai gandit la atentii. Pot sa spun doar ca i/am multumit de reusita cu prima nastere printr/o suma mult mai mare, poate chiar dubla, decat cea care se practica la momentul respectiv.
Saptamana asta, si mie mi s/a parut mai comunicativ d.nul doctor. Probabil depinde de starea sa din ziua respectiva.
Si eu am un hematom de 3 mm si mi/a explicat ca nu e nicio problema.
Se pare ca am monopolizat forumul. Sper sa nu se supere nimeni.
Sarcina usoara.

Mergi la inceput