praline belgiene (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alra spune:

buna fetelor, mai sufera cineva de depresia vremii ca pe mine ma apasa rau de tot. mi-a intrat cumva in cap ca weekendul asta o sa fie vreme buna si o sa scoatem lauriciunea la plimbare, la zoo, oriunde!, ma uitai pe www.meteo.be si ma apuca rau de tot. mai, e pastele!, de paste e vreme buna, iesi la picnic, dástea. si mai e si sfarsitul lui martie, astia cu vremea nu consulta calendaru!?

in alta ordine de idei si ca sa fac haz de necaz sa va povestesc de noua noastra femeie de servici (la noi aici cam toti au pe cineva care face curat cu dienstencheques)
vine fata sa o cunoastem acum cateva saptamani si sa ne intelegem la curatenie si ma ia la un tir de intrebari de ma face sa ma fastacesc total, jumatatea mea a ras de mine ca si la interviu cu bill gates as fi fost mai stapana pe mine
merg cu ea in garaj sa ii arat unde tin chestiile de curatat se uita la mine si incepe
- eu cred ca tu esti clarvazatoare (helderziende)
- serios, cum iti dai seama?
- si eu sunt, si pot simti asta la tine. tu nu stii inca, dar cand o sa ai inca un copil o sa iti dai seama si o sa iti descoperi calitatile (ne intrebase cu catva timp inainte daca mai vrem un bebe)
acuma io sunt destul de insensibila la astfel de problematici da zau ca mi s-a facut pielea de gaina

si ma rog, continua apoi pe tema asta, ii ghiceste fi-mii in nume, parca era ca tigancile alea care prelucreaza orice detaliu auzit, incearca o cale, cand vad ca e calea gresita fac backtracking si merg pe alta si tot asa.
am continuat insa sa o chemam caci suntem cam in nevoie si fata zau ca ne face casa bec, nici o plangere

vine azi de dimineata si in timp ce ii explicam programul de azi imi zice
- trebuie sa trimit o scrisoare la administratie, si apoi zice ceva de bani dati - gandesc ca o avea prb cu taxele - vreau sa le scriu, eu stiu cum poate fi oprit razboiul
... [icon cu moaca holbata si falca cazuta] ...
- osama bin laden comunica doar cu o singura persoana - cu mine
... iubi pleaca sus razand, eu continui sa impachetez sandwichurile
- pai si ce ai de gand sa faci, intreb
- voi trimite o scrisoare la guvern, dar nu saptamana asta, saptamana viitoare
- pai foarte bine, zic eu, daca poti de ce nu


ati citit cartea aia "conjuratia imbecililor"? eu abia am terminat-o, da sa stiti ca nu am ras deloc. m-am ingrozit!


O zi buna tuturor, Oana, iti tin pumnii!

Alina

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

alra,mie mi se pare serioasa treaba si imi cam suna ceva din zona psihopatiei, vad ca are destule elemenete (si halucinatii vizuale, perturbari ale Eului si imaginii de sine- clarvazatoare, poate opri razboiul, si culme mai face si face curat bine....nu sta cate 5 minute si freaca la vro cana?!!Si pot sa pun si pariu ca iti zice niste lucruri sau te intreaba niste chestii de superIQ (nu te ia cu cine a scris ''marseilleza '', in ce zi si la ce ora au descoperit astia adn-ul si alte din astea??mama ce-mi plaaaceeeeeeeeeee!!!!cand am timp si stare sa va povestesc de cateva din cazurile noastre de la 'Balaceanca' de pe vremea studentiei!

whisk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

oana, tu razi, da asta e singura la mine in casa!

nu, nu se deda la genialisme, e foarte simplista in comunicare. eu prima data am crezut ca ne imbrobodeste si de fapt are ganduri ascunse (sa fure de ex, mie imi e tot timpul teama de asta), prietenul meu zice ca e doar proasta. eu cred ca refuz in subconstient sa cred ca cineva poate fi pur si simplu atat de prost.
procedeul ei e ca al tigancilor: pune o intrebare si apoi mai tarziu iti da informatia inapoi sub forma de ghicit sau incearca o cale si se retrege repede daca simte ca e gresita.

si nu e de aia poetsfreak face treaba multa si ok pentru cele 4 ore care le sta.

bai, da sa procesezi informatia ca cineva poate opri razboiu cu binladen prin comunicare cu respectivu, la 8.15 dimineata, nu e de ici de colo!

oricum, fata asta nu e decat inlocuitor al celei care ar trebui sa vina si care e super ok, dar are piciorul rupt. am sa-i trimit flori si portocale pentru insanatosire grabnica!

editez ca am uitat sa precizez ca o vindeca pe vecina ei de cancer

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamana123 spune:

alra, io nu-s fo experta, da' mie-mi suna a schizo! doamne feri!

oana, de ce la 3 noaptea la spital???! bafta multa! si io te vaz deja mamica!

ana, mama Mariucai (11.03.2007)
varsta mariei


www.sonia.as.ro" target="_blank">Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Alra, hehe, eu rad dar nu-i rasul meu!
Tot din capitolul simfoniilor mintii scrise in cheia franceza intre 1950-56 coltz cu Iancului, sa va povestesc o faza:
Eram io pe vremuri acu muulti ani, mic boboc la primul meu loc de munca, abia iesita din minunata universitate a bucurestilor. Loc de munca specific romůanesc, aveam salariul mai mic decat al 'lu' doamna Irina femeie de serviciu (ca dansa avea 18 ani experientza , io nu!)faceam rapoarte psiho peste rapoarte, iq-uri si alte din astea. Intr-o zi cu soare, cum stateam noi asa in cabinet si discutam cu gigel si Costel, apar cateva microbuze, imbarca toti copiii in ele si dispar..ca in filme. Colega mea si cu mine ramanem masca, na sa iti ia ceineva obectu muncii si sa iti zica si sa nu intrebi de ce, nu se intampla in fiecare zi...Boooonnn, dupa ceva ore, apar aceleasi microbuze si din ele coboara (aici folosesc un termen comun folosit)'aurolacii, oamenii strazii din Bucuresti...40 de bucati taticu, vai de mama lor,facusera astia o mare actiunein Bucuresti si curatzasera Gara de Nord si centrul de cazurile speciale si ni-i adusesera noua. Vine directoru tine sedintza ca bla bla si bla bla si ca Oana si X voi tre sa faceti profilele psiho si sa stabiliti ce trebuie sa se intample cu fiecare in parte. Noi sa stabilmim asta...noi cu testele noastra psihologice aplicabile doar pe copii (si alea aduse de acasa ...)..
Bon, acum pentru cunoscatori (respectiv cei care au stat o vreme prin bucuresti si sunt familiari cu zona Roestti Universitate si kogalniceanu) printre persoanele respective ni le adusesera si pe Olga si Madonna (asta una cu shcizo alta cu shzio-paranoida). Pt o vizualizare mai rapida, din capitolul:am cu ce ma lauda v-o prezint pe fata mea: Olga e aia mare, inalta , cu parul tuns scurtt care putzea nasol si cersea tigari la Universitate vara si se plimba cu 336 iarna (ea saraca fusese profa la Litere pe vremuri si inca o profa foarte buna) iar Madonna e aia mica cu parul valvoi gen marylin Monroe (scuzata fie-mi comparatia)fost coafeza parasita de barbat si ca urmare a luat-o pe ulei si aratura
pe astea trebuia sa le testam ..au stat fratilor vro luna la noi...noi le testam de genul 'Hai Mitisor ia-o 'ncetisor'....facem noi ce putem si decidem internarea lor cat mai rapida la Balaceanca. In acelasi timp pe vremea aia eu faceam vizite frecvente la Balaceanca VAI CE TARE SUNA buiaca buiaca pregatindu-ma de master si asistandu)l pe profu meu de psihoterapie in vizitele sale cu studentii din 3 parca. Booon, la vro 2 zile dupa ce dispar olga si madonna la Balaceanca ma duc si io profu avand un seminar acolo. De obicei seminarele se tineau in ceea ce era un fel de camera de garda unde ne erau aduse cazuri si proful le prezenta , studentii trrebuind sa gaseasca diagnosticuyl sa invetze sa comunice cu bolanvul psihic Da, in ziua respectiva se modifica schimabrea se duce profu cu studentii sa viziteze saloane....Nu stiu daca ati fost vreodata in acest spitalsi nu stiu cum este acum insa pe atunci era o rusine, este denigrant pentru orice fiintza umana in orice stadiu ar fi ea sa petreaca macar si o zi din viatza acolo. Dar revenind la subiectus, cum mergeam noi pe coridoarele alea profu in fatza eu printre studenti aud la un moment dat ' Olga, uite-o pe 'fata aia dragutza care ne-a trimis aici'si dau nas in nas cu Olga. fratilor, cand m-au trecut niste fioruri norvegiene pa peste tot, ma si vedeam zburand peste grilajele alea, profu era departe, nu era nici un security (hahahahahaahahahah) ma vedeam atacata fretae de astea doua si izbucnind o bataie generala..;si frate Olga mea pune mana pe mine ma intreaba cat sta ea aici, daca am venit sa o vizitez,ca ce frumos, ca nu ii dau o tigare...fetelor asta a fost unul din momentele de mare pericol din viatza mea (impreuna cu altul cand a atacat tot in balaceanca unul d' la dipso doua colege de ale mele)si acum mi-l amintesc cu mare mare acuratezte pentru ca niciodata nu poti sti cum reactioneaza o astfel de persoana...intre timpp Olga mea m-a uitat am mai vazut-o de multe ori tot la Universitate, de multe ori se uita in ochii mei dar nu mai stia de unde sa ma ia...asta a fost pe scurt una din aventurile mele cu amaratii Bucurestiului, din pacate


whisk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

barrlibarr, oana, cred ca ma panicam rau in asemenea situatie. cum naiba va lasau singuri printre "fericiti" fara paza dupa voi?

am si eu una, insa nu cu acelasi impact, tot de la primul meu job. eu dupa ce am terminat m-am angajat la IMGB la centrul de calcul. da, si eu cred ca castigam un pic sub portareasa care oricum avea o functie si o pozitie sociala mult mai tari ca mine caci ma ameninta ca ma zice la personal ori de cate ori aveam tupeul sa vin la 7.02
acuma trebuie sa va imaginati metroul oprind la statia IMGB si noi -turma- deplasandu-ne spre intreprinderea cu acelasi nume. daca se intampla ca eu si cu inca un aiurit de proaspat inginer sa incheiem turma tanti portareasa inchidea usa si lua batul de dupa colt pentru prestanta. deci lasa pe toti sa intre si apoi ne inchidea usa noua in nas si ne certa!

ma rog, odata mergeam in sectia unde lucra maica-mea si am intrat gresit in alta sectie. m-au intampinat niste muncitori cu figuri dezumanizate care se holbau la mine, m-am speriat ca naiba ca eram numa io cu aia in ditamai hardabaia cu metale si m-a dus capu sa nu ma arat ca o matza speriata, m-am uitat in ochii lor si am intrebat cu tupeu in glas si cu multa prestanta unde are birou madam inginer ... nu mi-au raspuns, insa au fost un pic socati caci nu se asteptau probabil sa vorbesc si sa fiu asa calma, am profitat de moment si m-am tirat. cand am ajuns afara la aer si lumina unul din ei a iesit dupa mine si a inceput sa urle ca un animal (si nu in sensul figurat ci in sensul foarte propriu al cuvantului) "FEMEIE!!!" am iutit pasul pana am dat de oameni ...

morala povestii mele ar fi ca tu macar ai cautat-o cumva cand ai facut psihologie, stiai ca dai de nebuni. io am facut informatica

revenind la paranormala a uitat azi geamul (velux) de la baie deschis, am gasit baia jumate inundata, jaluzeaua varza si apoi a venit vecinul sa ne zica ca a trebuit sa se suie cu scara la noi pe casa sa inchida geamul pe dinafara caci il balanganea vantul.
ailalta cica reincepe pe 1 mai. alta nu gasesc pentru atat de putin timp. asta imi o gramada de smotru de pe umeri caci noi o lalaim mult mai mult pana facem ce face ea, deci voi merge in continuare la risc.

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

daca va place circul..... http://www.rombel.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1323&mode=&order=0&thold=0

oana: inca 1data iti zic: iti tin pumnii sa-ti fie mai usor si sa reusesti..


mei ,da io vad ca v-ati tras la gura sobei, ca iarna... la povestit .. daca nu mai vine primavara asta!!!!.... io mi-am re-luat fularul si shuba.. da ce, parca le lasasem? !

io experiente d-astea negative am din belgia.. pe bune ...

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

alra si oana, din cauza voastra urla sacha in dormitor:))) c-am stat sa va citesc, am tipat la mama si acu ma duc sa-l consolez pe putsa verde:)))

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b3.lilypie.com/A2Xhp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

quote:
Originally posted by miri_mik

alra si oana, din cauza voastra urla sacha in dormitor:))) c-am stat sa va citesc, am tipat la mama si acu ma duc sa-l consolez pe putsa verde:)))

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b3.lilypie.com/A2Xhp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png










da da, asta se cheama ca plasezi vina pe altcineva pentru actiunile tale. dar daca vrei sa te confesezi te invit aici

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

alra... am aruncat un ochi, dar nu trec pe acolo. m-ar considera nebuna de legat, poate ar chema si protectia cpilului daca ar sti ca l-am lasat pe burno in casa sa doarma (doarme neintors toata noaptea fara probleme) si m-am dus cu sotul la karaoke. deci l-am lasat singur 3 ore. sau ca faceam treaba asta regulat ca sa putem face cumparaturile ca fin'ca cu el nu era chip sa mergem cum era obosit dupa gradi. s-apoi unele gagici mi se par agresive (asta din doua pagini) si rautacioase. io-s mai zapacila de felul meu, si razacios, da'mi vine sa le zic vreo doo. ma rog... spune-mi doar in ce orashel iti duci existenta. ca faza cu babysitteri (gezinsbond) credeam ca e doar la flamanzi.

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b3.lilypie.com/A2Xhp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput