Metode reale de prevenire a abuzului

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Din pacate doar pentru italofoni, www.rtsi.ch/trasm/falo/welcome.cfm?idg=0&ids=0&idc=29391" target="_blank">un documentar despre Michel Fourniret si intervetiile unui cunoscut criminolog italian, Massimo Picozzi.

www.youtube.com/watch?v=9hMrY8jysdg" target="_blank">I want to break free

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

foarte utile informatiile, fetelor.
va multumesc tutror care v-ati rupt din timp pentru traduceri/rezumate. omagiile mele

as vrea sa va intreb: cam de la ce varsta sa incepem noi pregatirea copilului? si cam cum?

adica eu chiar nu stiu cum sa initiez o conversatie si cam care sa fie cuvintele (stiu ce vreau sa spun dar nu stiu cu ce notiuni/exemple) astfel incat baietzelul meu de 5 ani sa inteleaga si sa ia in serios totodata ce vreau sa spun.

cu strainii, e destul de clar.

chiar ieri, fi-miu plangea in autobuz ca vrea ciocolata, iar eu explicam ca dupa masa primeste. la care o fatuca sa ii dea din ciocolata din care ea muscase; am rugat-o frumos sa nu ii dea; ea tzinea mana intinsa in continuare, m-am rastit la ea si a inteles. apoi i-am explicat celui mic ca am reactionat asa pentru ca nu trebuie sa luam de la oameni pe care nu ii cunoastem, am vb la persoana a II-a pl, si apoi i-am pus si lui sa faca la fel. a zis ca stie, mi-am dat seama ca chiar stie, sau si-a dat seama ca e serios.

dar cu prevenirea abuzului sexual? nu stiu cum sa ii explic.

odata mi-a zis ca la gradi i-a ajutat prietenul educatoarei sa se dezbrace pentru culcare.
desi BAG MANA IN FOC ca toti oamenii de acolo sunt minunati, tot mi s-a ridicat parul in cap. am vorbit cu sleau cu directoarea si m-a asigurat ca daca s-a intamplat ca educatoarea l-a rugat pe prieten sa ajute copiii, ea nu stie si nici nu o sa se mai intample vreodata...

ufff, tare greu.

edit din motiv de scris cu picioarele

b

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Pitzinuca, pai ii explici direct pe cat poate intelege un copil la varsta aceea. Eu i-am avertizat de la 3 ani, cand au inceput gradinita la grupa mica. Ce le-am spus? De fapt, am repetat ca o moara stricata. Ca nu are nimeni voie sa-i atinga la sezut, genitale, piept, ca nu are nimeni voie sa sa-si arate in fata lor ce are sau sa le ceara lor asta. Chiar daca un adult sau adolescent zambeste si spune ca nu-i face nimic rau. Si bine am facut, deoarece fii-mea mi-a spus o patanie, desi cateva luni mai tarziu fiindca se rusinase de cele intamplate. La noi se aflau niste amici cu fiul lor adolescent, cam diliu la cap. Copiii, 3 inclusiv el, se jucau intr-o incapere alaturata. La un moment dat adolescentul a propus un joc: sa-si dea toti pantalonii jos. Ai mei au refuzat, dar el a facut-o.
Cand mi-a povestit fii-mea m-au trecut apele. Am ramas calma, am luat-o in brate, am linistit-o si am incercat sa mai scot informatii de la ea. Din fericire, patania s-a redus la pantalonii in vine. Am vorbit cu parintii baiatului care au zis ca l-au luat in pene. Daca nu ar fi fost prieteni de familie, eu as fi denuntat adolescentul a doua zi! La protectia copilului nu fac rabat!
Avertizarile referitoare la pedofili continua din ce in ce mai explicit, cat cred eu ca poate intelege un copil la o anumita varsta, fara scenarii horor provocatoare de cosmaruri. Doza de informatii referitoare la pedofilie creste odata cu varsta si capacitatea copilului de a prelucra asemenea informatii.

www.youtube.com/watch?v=9hMrY8jysdg" target="_blank">I want to break free

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

ce parere aveti de asta? (eu am devenit paranoica)

"parintii care au copii de varsta mica spun ca sunt convinsi ca nimic nu poate sa se intample copilului lor, pentru ca el este tot timpul sub stricta supraveghere. Eu le pun urmatoarea intrebare: ce stiti despre trecutul bonei sau al persoanei care-i ingrijeste cand iesiti seara? De-a lungul serviciului meu mi-am dat seama ca foarte multi copii servesc drept obiect sexual pentru bone, fie ca acestea sunt adolescente vecine, sau membre ale familiei, incluzand si bunicii "

Citatul apartine lui Albert Glaude "guerir des autres" (el practica un fel de medicina alternativa,si incearca sa demonstreze ca problemele de sanatate fizica sau mentala au deseori originea in evenimente traumatice, cel mai adesea petreceute la o varsta faorte mica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

patou, parerea mea o stii deja: niciodata nu putem fi prea precauti sau prea vigilenti cand e vorba de abuz. Bagatul capului in nisip nu ajuta la nimic, negarea realitatii la fel... Chestia asta cu abuzul e ca un cuib de viespi, e suficient sa dai o singura data cu batul pe acolo si dupa aceea le vezi peste tot, nu te mai poti minti ca e doar ceva din filme...

Iar ceea ce spune acel Albert Glaude mi se pare de bun simt si foarte probabil.

Citeste John Irving, "Until I find you", e una din cele mai interesante carti despre abuz, din care nici nu ai zice ca e vorba de abuz...


Felicia 36+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Felicia, nu o pot gasi undeva pe net?-cartea de mai sus....din ce am cautat in librariile online din RO, slabe sperante...




blue

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Buna.
Eu am abordat subictul la grupa (ne intalnim intr-o biserica cu bebei, vreo 17 mamici) si ce credeti, o singura mamica a fost dispusa sa discute si asta pt ca si ea a fost abuzata in copilarie.
Restul au bagat capul in nisip (cum spune Felicia). Ca ele spera ca lor sa nu li se intample.
Cel mai naspa este ca toti, cand aud de abuz deja il au in imagine pe omul cel rau de pe strada, nimeni nu se gandeste la un membru al familiei.
Ma simt atat de neputincioasa in fata argumentelor lor sau de fapt lipsa argumentelor, si nu le poti deschide ochii nici daca le urli in fata. Pana si prietena mea cea mai buna isi astupa urechile si are 2 fetite, i-am dat chiar sa citeasca subiectul si am rugat-o extra sa discutam dupa ce citeste. Ma ignora ii este frica de ce ar putea descoperi, nu ar mai avea liniste sa stie ca exsista si astfel de oameni.
Observ ca majoritatea sunt asa, Daca nu stim nu ni se intampla. Este un subiect TABU, si ma deranjeaza. Ma deranjeaza ca am crezut ca pot schimba ceva dar sunt ignorata. Chiar le-am spus ca am fost si eu abuzata (poate nu chiar asa rau ca altii dar tot abuz se cheama)si degeaba.
Revin ca plange terorizatoru de foame

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all" target="_blank">Tony ,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23" target="_blank">Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Da Claudi@, cam asa-i . Frica face pe multi sa bage capul in nisip... sa dea "ignore"... pentru ca, probabil, nu stiu cum ar putea face fata durerii de a afla ca, propriul lor copil a trecut prin asa ceva. Si eu ma gandesc cu groaza la o astfel de chestie... dar, tocmai de aia nu pot sa dau "ignore"! Ma ingrozeste un astfel de gand... mai ales ca stiu cu cate sechele ar ramane dupa o astfel de experienta! As fi in stare sa strang de gat persoana care i-ar face copilului meu asa ceva! Asa ca, nu-mi ramane decat sa sper ca nu se va intampla... si sa incerc sa evit, pe cat posibil, sa nu se intample asa ceva.



"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Pe mine m-a socat cumplit cazul Fritzl (http://en.wikipedia.org/wiki/Fritzl_incest_case ) si ma intreb daca intr-adevar nimeni nu a stiut ce se intampla, din moment ce in casa au trait chiriasi, mama era in casa, se auzeau zgomote din beci, se cumpara multa mancare, asistentii sociali au vizitat casa. Nu pot sa cred ca nimeni nu a adus politia macar sa vada ce se intampla acolo in beci de statea nenorocitu asa de mult si se auzeau zgomote. De ce nimeni nu s-a intrebat de unde au aparut atatia nou-nascuti, dintre care unii au fost si adoptati de monstrul ala.
Este absolut ingrozitor!
Si imi e foarte greu sa accept ca nimeni altcineva in afara de el nu e vinovat, toti ceilalti care au auzit, au avut banuieli si au tacut...

Mommy to www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Jasmine

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Nimeni nu a vazut si a auzit pentru cau au fost mult prea ocupati cu bagatul capului in nisip sau pamant , dupa caz.
Sunt subiecte TABU, de ce sa ma bag eu, fiecare sa-si vada de ale lui, daca totusi nu e nimic si cad eu de fraier. Cam asa gandesc unii. Eu ii gasesc pe toti vinovat, care au auzit ceva si nu au facut nimic.
Avem un caz la grupa, o mamica de 5 baieti plini de viatza (care in trecut a avut pb cu protectia copilului, dar asta stiu numai eu) la "atins" peste gurita de cateva ori pe unul din ei. Am tacut dar m-am uitat urat, si mi-am zis ca data viitoare nu tac. Am vb cu "contact mama" si ea le-a avertizat pe celelalte sa fie cu ochii pe ea , e ce credeti, nici una nu vrea sa se bage. Una din mame a zis ca sunt unii copii care o mai merita ca prea sunt obraznici (eram prietene, acum nu mai suntem)
Cand aud asemenea ineptii imi vine sa urlu. Intr-o zi cred ca nu ma voi mai putea abtine si le voi spune parerea. Daca oamenii ar fi mai atenti in jurul lor daca ar exista spiritul civic, daca ar deschide macar un pic ochii poate nu ar mai exista atatea cazuri de abuz.

Daca vecinii mei s-ar fi bagat, daca mi-ar fi mobilizat tatal, daca polizia ar fi facut ceva in afara de dat amenzi (de asta ne era si frica sa chemam polizia pt ca o incasam si mai rau dupa ca na s-au pierdut bani)daca, daca si iar daca, poate nu am fi fost batuti cu bestialitate, poate am fi avut si noi o viatza normala, poate.
In ochii mei sunt toti vinovati, de la parintii mei (si mama pt ca nu a avut curajul sa plece cu cei 3 copii ai ei si sa le ofere o viatza mai buna) pana la autoritati. In nici un caz nu sunt eu vinovata cum mi-a strigat mama acum cateva luni. Nu am nici un pic de vina, eram un copil, un copil care vroia sa fie fericit, sa fie iubit sa-i fie data atentie.

Revin

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all" target="_blank">Tony ,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23" target="_blank">Nunta

Mergi la inceput