Mamici norocoase de sept-oct 2008(27)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Neatza fetelor, cu adevarat harnicutze ca niste albinutze!
Ma bucur pentru vestile noi foarte bune de la Codrutza si JulyMorning.
la multi ani EvaF si Monica!!!

Noi sunem bine...am facut triplu test la Genetic Lab vineri (a doua zi de la eco morfo a lui Iosup) si sambata mi-au trimis deja rezultatul pe mail Totul e ok, triplu test e negativ, toate valorile sunt bune, riscul minim. Sunt happy!

Acum m-am linistit pentru 3 saptamani. Incepand din sapt 14 dr meu ma cheama lunar la control, spre deosebire de primul trimestru cand ma duceam la 2 saptamani. O sa imi fie dor de mazarica, dar asta e. Chestii nasoale nu se prea mai pot intampla acum.

Da, e super ok la Fortis, la Iosup. 200 RON costa ecografia si e super! Are timp doctorul sa se uite bine si daca il prindeti intr-o pasa buna (la mine a fost super glumet, era odihnit, am fost dimineata) e o placere. E f haios.

La sfarsitul lui martie este KIDEX la Romexpo, iar pe 10 aprilie incepe Baby Expo la Sala Polivalenta. Eu va sfatuiesc sa va opriti banutzi pentru aceste targuri, pentru ca sunt oferte mai bune decat gasiti in oras si puteti sa luati carut, patut, hainute, biberoane, sterilizatoare etc de aici. Sunt mai ieftine decat in oras si te mai lipesti si de alte cadouri. Eu de 3 ani sunt nelipsita de la aceste manifestari si cam toate cumparaturile importante le-am facut acolo. Dar e bine sa nu ajungeti sambata sau duminica ca e omor. Cel mai bine in prima zi, la deschidere, e si marfa destula si vanzatoarele au timp sa stea cu tine sa iti explice.

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Giulianna, multa bafta azi la eco, sa fie bebe sanatos. Avem sarcini apropiate ca varsta, si noi suntem tot in 15+ saptamani.


www.flickr.com/photos/24604926@N03/" target="_blank"> Mami, Tati si Burtica

Puiutzul nostru

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zambetmic spune:

giuianna


nu spun pt ce, sanatos sa fie, ne confirmi tu diseara daca e albastru sau roz


guguloi 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Buna dimineata!

MONICA si Eva La multi ani! O sarcijna usoara si niste fetite sanatose si frumoase!


Codruta felicitari pt baietel!

July felicitari pt fetita!

Maria2004


Va pup pe toate si revin cand aflu culoarea caruciorului!

asa creste minunea noastra

Doamne ajuta in continuare!

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Salutare fetelor!
O saptamana excelenta va doresc cu vesti bune si carucioare de care doriti.
Monica, Eva sa fiti fericite, sa aveti un an plin de realizari!!!
Giulianna, multa bafta azi la eco. Sa intri neaparat diseara sa ne zici culoarea caruciorului!

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Ancuta noi maine facem 16

zambetmic, bitza si pentru toate toate fetele cate un

Deja m-au luat emotiile

15+
Mamica de septembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

In cautare de articole despre ecografiile in timpul sarcinii, am gasit un articol util si usor de retinut.

Examenul ecografic si etapele sarcinii
- Prima ecografie este bine sa fie facuta cat mai devreme, in primele saptamani de sarcina, si are rolul de a confirma sarcina, de a exclude o sarcina extrauterina, de a stabili daca sarcina este unica sau gemelara, de a stabili corect varsta gestationala si data probabila a nasterii.
- A doua ecografie trebuie facuta la 12-14 saptamani. Screening-ul arata daca fatul sufera sau nu de sindromul Down. La cea mai mica suspiciune, medicul va solicita analize genetice, triplul test si amniocenteza.
- La 18-22 saptamani, se practica ecografia de morfologie fetala, care urmareste prezenta sau absenta malformatiilor fetale, apreciaza ritmul de crestere si dimensiunile fatului si stabileste sexul copilului.
- Urmatoarea ecografie este indicata la 34-36 de saptamani. Copilul este masurat si cantarit, iar medicul evalueaza pozitia si gradul de maturitate ale placentei si eventualele semne de suferinta fetala.
- La 40 de saptamani, chiar inainte de nastere, ecografia monitorizeaza miscarile fetale, respiratia copilului si volumul de lichid amniotic.



Ma gandeam ce sa-i spun lui Iosup astazi cand ma duc la el...ca vreau doar sa vad daca-i bine bebe si sa-i aflu sexu'? Sunt in 16 saptamani...nici 14 nici 18 asa cum scrie mai sus. Am tot citit despre morfologii fetale, TT...sa ma duc si eu pregatita acolo, sa stiu ce vreau de la om

Maine implinesc 16 saptamani...ce sa-i spun? Ca vreau sa vad daca-i bine si sa-mi spuna ce sex are? Sau sa-l mai intreb si altceva? Sa-i cer vreo ecografie anume? 4D nu?

ca-s aeriana rau

15+
Mamica de septembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Giulianna, calm down!
Eu cred ca dr stie ce se poate masura la 16 saptamani. Poti sa ceri cd-ul sau dvd-ul!

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

Trimis la: - 17/03/2008 : 14:15:43
--------------------------------------------------------------------------------

pentru "burticile codase de oct": si la mine mai exista paranoia, dar de cand cu ivirea carucioarelor pe forum, nu am mai indraznit sa zic nimik.Mi-am zis: uite asa o sa fiu si eu si nu are rost sa ma fac de ras acum!
Aseara ma examinam in oglinda: burtica usor marita(sper sa nu fie doar de la kg. in plus). "butoanele" maronii, (ehe si ce roz-bonbon erau), vene proeminente pe pepenasisi.....cam atat.
Ferice de cele cu greturi, ca ele stiu exact de ce . Mie. daca mi-e rau un pic, mananc ceva si-mi trece.Mai rezist eroic pana miercuri si ma duc la eco sa vad daca mai este acolo. A, era sa uit, sunt un fel de Xena, am devenit foarte ofensiva, nu inghit nimik de la nimeni, cred ca este de la hormoni, pentru ca peshtoaicele sunt blande si calme. Si primul pe care ma razbun este sotul, care a gasit de cuviinta acum sa traseze viitorul si educatia copilului, iar mie imi venea sa-l dau cu capul de perete la incertitudinea pe care o am. Cu mancarea, nu va mai spun, ca stiti: fripturi, mititei si singurul lactat pe care-l suport: lapte batut.a, si cu apa, inainte nu eram o bautoare de lichide, acum 2l de ceai la birou si 2 l de apa plata seara si noaptea.Iar asta inseamna multe drumuri la baie.Au inceput sa-mi iasa analizele si pana acum sunt bune.



7+
aluna
foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freshanana spune:

buna ziua

prima zi la serviciu si vad ca ma simt destul de bine. in afara de durerile de burta pe care am sa le ignor. mai am si niste mici junghiuri, sper sa nu fie pblema

LA MULTI ANI !!! eva si monica. sa fiti sanatoase si sa aveti bblushi sanatosi si cuminti

felicitari pentru noile carucioare colorate

bun venit si noilor mamici

azi am anuntat in scris si institutia despre ceea ce coc eu si va fi gata peste vreo 6 luni.

si eu ma intreb de ce nu mai intra oana & co , dar eu banui ca fetele stau in pat si cresc bbii in burtici sau poate sunt super-ocupate.

o zi buna va doresc

15+


puiutz
pui

Mergi la inceput