Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_stef spune:

cami acolo erau cu nana,as fi vrut eu sa slabesc asa mult,dar nu,din pacate eu tot ca o gogoasa sunt inca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_stef spune:

am pus poze noi la semnatura le gasiti la 4 luni jumate.sa vedeti ca am si o fetita frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

ma bucur ca ati acceptat cafeluzta mea...

abia acum am reusit sa citesc din urma dar n-am mai scris vazand ca raspund cu intarziere..si asa am mai uitat ce am mai vrut sa spun ..

stati ca imi aduc aminte usor usor...

bun venit noilor mamici... ce ma bucur cand vad ca tot ne adunam...ne adunam..

roxana(mami de ursuletz) ma bucur ca sunteti bine ..si o comica ca deobicei..la ursuletz


alina si ellis ma bucur ca printese stau mai bine..Doamne ajuta sa nu mai fie probleme cu copilasii nostri...

pe masura ce-mi mai amintesc mai scriu

cami..deci nu e exagerat de lunga?..pai ea peste 6 zile face 3 lunite..ma gandesc ca totusi de ce nu se potrivesc masurile..ea are 3 luni ar' tb sa ii vina cele de 3 luni ..ori eu tb sa o imbrac de 6 luni cu toate ca-i stau aiurea pt. ca nu e grasutza ..e f. atletica (supla)ma asteptam sa am si eu o gogosica..da' de unde..e doar la fatuca are bolfosi si atat...cat despre hainute de cumparat..sunt si nu prea..eu nu stau chiar in roma..stau inafara si pe aici prin apropiere sun magazine destule..da' tot nu-mi ajung sa aleg ...mi se par uratele si banale..si cele care imi mai plac..ori nu-i vin..ori costa prea mult..si mi se pare chiar absurd sa dau un sac de bani si sa poarte o lunitza-doua dupa care sa-i ramana mici..cum ar veni ca arunc cu banii..si saracul sotul meu numai el stie cat munceste..dar scz..intru in altceva deacum...

Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la più bella cosa"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totulii spune:

buna dimineata si sa fie un capitol fara bebei cu probleme si mamici obosite.
eu inca sunt la capitolul 25 cu lectura, efectiv nu fac fata la toate treburile si sa mai am timp si pt mine, eu va fericesc ca aveti timp cat de cat, asta inseamna ca aveti bebei cuminti.
aseara m-am umflat de plans,puiul meu a inceput sa planga tare la baie,adica urla de iti vine sa pleci in lume.este a 3 seara cand plange si nu inteleg de ce. l-am luat cu usorul, l-am bagat treptat in apa, am cantat, am schimbat ora si nimic. mi-e teama sa nu prinda frica de apa si apoi sa se transforme baia intr-un calvar si pt noi si pt el.
ajutati-ma si pe mine cu un sfat cum sa fac?, cu ce gresesc?
draga alina iti inteleg durerea cand priveai in ochii mariei si o vedeai suferind, asa sufar si eu cand il vad ca are si acum colici si nu pot face nimic, privirea lui plina de suferinta ma omoara.
bb ce bine de tine ca fetita ta e numai un zambet,asa esti sigura ca ii e bine si parca si viata e mai usoara cand e bebe zambaret, fetita cuminte.
irinapup si puiutii tai sunt tare dragalasi, cred ca la tine bucuria e dublata cand ii vezi ca-ti zambesc
va pup si astept ajutorul vostru.


mama de serban pavel(28.11.2007)
poze
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112857&whichpage=7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Stefania, nu mai sunt "mamic asa de tanar si frumusel" :), deja am trecut de 30 de ani. Dar tu esti foarte draguta ca spui asta.
Fetelor, multumesc pentru suport, noi acum suntem foarte bine, si pentru ca v-au placut pozele noastre. Cami, da, are gropite, le-a mostenit de la sotul meu. Si la ea, ca si la el, nu se vad decat cateodata. Mie in continuare mi se pare ca Maria seamana mult cu Stefania. :)
Littlebig, SufetDInger si adyanna, sunteti in listuta! Littlebig, tu erai chiar de doua ori, cred ca te mai trecuse cineva dar nu am observat eu la timp. Bine ati venit!

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Ellis, imi pare tare rau pentru experienta asta cumplita! Multa sanatate! Floris tot asa inspre gat a avut mucisorii...

Alina, imi dau seama cum te-ai simtit. Cand aveam inca ranile cumplite (in stanga au trecut de tot deja), nu l-am alaptat pe Floris 24 de ore ca sa-i dau pauza pieptului, si tot nu vroia biberonla inceput. Stateam cu biberonul in mana si plangeam langa el.

Floris e bine cu raceala. ia din nou in greutate, recupereaza ce a pierdut. Imi fac numai griji (din nou),pentru ca a avut azi diaree, sper sa nu continuíe. Ieri a papat numai la piept, azi i-am dat deja de buna voie un biberon, pentru ca azi noapte era sa cad cu tot cu el, am in general tensiune mica insa a fost cumplit, mi s-a facut si rau etc. Abia am reusit sa-l trezesc pe al meu, care slava D-lui era deja acasa. Si ma simt inca foarte rau, probabil pentru ca Floris si-a schiombat programul. Cand a fost racit papa mai usor noaptea pe jumate adormit, i-a cam ramas asta si acum se trezeste tot la 1,5 - 2 ore. Se va schimba asta candva, dar eu sunt terminata de obosita si de aia episodul asta neplacut...

Stefi, e foarte bine Stefania cea mica! Si Floris e lungut, a avut la 9 saptamani 65cm si tot avem haine mari, doar in latime flutura pe el, ca are aceeasi greutate cam ca fata ta. Ar fi avut mai mult, dar deh, el a trebuit sa slabeasca, parca nu ar fi fost mai bine sa slabeasca maica-sa :-))

edit: Alina, si eu te vedeam mai tinerica, insa te simteam mai coapta, nu stiu daca ma facinteleasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Neata fetele!
Sa va spun ce am facut ieri..m-am incapatanat, am baut bere fara alcool (desi nu-mi place deloc), ceai de stimularea lactatiei, am papat migdale, ca sa ii dau san..i-am dat ce am avut, adormea la sa si se trezea dupa nici 10 minute. M-am muls aseara in doua ore am reusit slaba performata de 80 ml. La culcare i-am dat pe aceaia (m-a apucat plansul cand am vazut cum suge din biberon), apoi cauta saracuta tzatzi...si a mai supt ce o fi gasit pe acolo pana a adormit.
Azi noapte si azi dimineata tzazti (ca era ceva)...a tusit, a vomat ce a papat...alta papa de unde? am lasat-o putin si i-am dat din nou zati, a supt ce a supt si a adormit.
S-a trezit...am incercat sa i dau lapte praf nan1, i-am facut pentru inceput 60 ml. L-a gustat si nu a vrut deloc. Am lasat-o, poate ca nu i este foame. Mai tarziu am mai facut un bibe mai mare (m-am gandit ca poate ii e foame si papa)...nimic, a luat o gura s-a strambat, cand am incercat sa ii mai dau a inceput sa planga. Am lasat-o si i-am dat din nou tzatzi desi nu stiu cat o fi pe acolo. A supt circa 3 minute fara prea multe inghitituri.
Acum se joaca...si nu prea stiu in continuare ce sa fac.
Am observat ca lapticul nan1 are un miros cam ciudat. Asa e normal?
N-am apucat sa citesc din urma, dar citesc si revin.
Sa mai incerc cu nan, sa ii iau alt laptic?

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

stefania vreau si eu cafea
bun venit noilor mamici
ellis multumeste-I Lui DD ca ati ajuns la timp la spital... eu am patit-o la 11 zile de la nastere cu Elena, a vomitat in somn .. a aspirat, nu mi-am dat seama si am ajuns la spital in ultima faza... nu pot nici acum sa ma ganeesc.
popbianca sunt la farmacie niste pungi care se lipesc pe fundic, sunt speciale de recoltat urina la BB, sa-ti cumperi mai multe ca eu n-am reusit de prima data.

Eu sunt racita, imi pun masca, dar stau tot timpul cu ele ca n-am cu cine sa le las.

weekend placut



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Cam cat timp poate sa stea lapticul in sticluta pana il papa bebe?
A papat, cate putin, in reprize, cam 70 ml.

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by creem

Cam cat timp poate sa stea lapticul in sticluta pana il papa bebe?
A papat, cate putin, in reprize, cam 70 ml.

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)



cam 24-48 ore, dar baga biberonul in frigider

Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput