Mamici fericite cu mai multi copilasi (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Buna mamici,

Am iesit plini de entuziasm azi dimineata sa mergem la spectacol de papusi in centru ...si ne-a prins ploaia si vintul pe drum...Asa ca ne-am razgindit, ne-am oprit la Billa sa luam cite ceva si ne-am intors sa ne facem program de gatit, facem o ciorba de perisoare ( copiii vor mesteri la perisoare) si apoi tot impreuna prajitura cu zmeura !!
Sper sa fie vremea mai placuta miine si sa ajungem miine la spectacol....

In rest, sintem bucurosi ca azi vom primi contractul de la apartament, sa-l buchisim si apoi sa-l semnam. AM avut noroc sa gasim apartamentul fara sa mai mergem prin agentie, ci direct de la proprietar asa ca economisim taxa de agent, adica 3 luni de chirie adica aproape 3000 de euro ! . Deja ne gindim la alta vacanta de banii aia, he he he...

Diana pt tuse, mierea e cea mai buna, mai buna ca orice sirop din comert sau de la farmacie, si cu cit mai neagra cu atit mai bine.
Am si o reteta de sirop de ceapa pt tuse, tot de la o mamica de pe forum:
Sirop de ceapa cu miere si suc de lamaie
O ceapa mare-mijlocie se taie marunt si se pune
intr-un vas de plastic/portzelan/sticla ( vas care ar
fii super sa aiba capac). Deasupra se pun 2-3 linguri
(lg de supa) cu miere si sucul de la 1/2 lamie.
De-asemenea se poate adauga si suc proaspat de
portocala (stors direct peste). Se mixeaza totul bine,
se acopera cu capac si se lasa la "fezandat" la temp
camerei (20-22 grade) cateva ore. Daca vretzi sa
obtzinetzi cat mai mult suc se poate lasa chiar si
24h. Dupa care se stecoara prin strecuratoare fina (nu
se "freaca" sa treaca prin strecuratoare si "pulpa"
cepei, se preseaza bine-bine ca sa se obtzina sucul
doar). Mierea "taie" taria cepei (adica sirpoul nu mai
"pisca" daca se lasa la fezandat cat mai mult). Gustul
e f bun - ca un fel de limonada - dar mirosul tot de
ceapa ramane :-)
Se dau 3-4 linguritze dupa fiecare
masa principala (3-4 linguritze de 3 ori pe zi). Nu
se da inainte de masa deoarece sucul de ceapa poate
irita stomacul. Efectele (nu mai sunt atatzia mucisori
si nu mai tuseste decat extrem de rar) se vad de-abia
dupa cel putzin o zii.
Multa sanatate va doresc!


-------
vine bebe 3, surpriza
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Multumesc inca odata pt. urari
La multi ani din partea mea pt. surioara si cumnata nascute in aceiasi zi cu mine

addiana multa sananate Sper ca e mai bine.

marimar ma bucur ca ati rezolvat problema cu apartamentul mai usor si mai ieftin. Tin pumnii sa fie totul in regula si cu actele...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

eliana multumesc! si La multi ani!pentru ieri.

marimar multumesc! cred ca voi incerca siropelul, sper doar sa-l bea!
eu am miere de salcam si nu e neagra deloc! care miere e mai neagra??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Addina,cea din flori de padure,nu mai stiu exact cum se numeste dar daca intri intr-un hipermarket sigur iti dai seama care e.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

eliana,
diana, si a mea fata mai tusetse si de ieri i-am dat sirop coughend, si azi-noapte n-a mai tusit deloc(acu' o fi fost coincidenta sau nu, nu stiu, dar am vazut si ca respira mai bine). mi l-a recomandat tanti de la farmacia naturista, de unde eu tot fac cumparaturi.e din o gramada de plante de prin india(reteta).
am incercat si eu chestia aia de ceapa dar la fii-mea nu merge, o doare tare burta de la el, nu stiu de ce



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

multumesc pt raspuns andra, kati!
denisa incepuse sa tuseasca de vineri seara/noaptea, si am inceput sa-i dau baraka, cand am vazut ca nu-i trece, duminica seara i-am dat o doza de eurespal, si duminica noaptea nu a tusit prea mult, iar de luni dimineata deloc. cred totusi ca o doza de eurespal n-a facut mare lucru, adica tot de la baraka cred ca i-a trecut. luni dimineata am fost la dr si i-a dat rinathiol (parca asa se scrie).
dar, cum era de asteptat a inceput si raisa, si i-as da si ei baraka, dar cum???? o sa caut si eu coughend, poate merge si la copii mai mici!

sanatate krisztinei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Rinathiol le-am dat si eu Mariei si lui Edy,foarte bun,intr-adevar.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

am papat si noi rhinatiol, dar mie mi se facea rau numai cind vedeam culoarea aia
in rest, ne laudam ca au trecut si tusitul si mucii!!!!, asta la krisztina, robi mai are ceva muci dar nu grosi si nu uriti, fara alte manifestari.sper sa raminem la atit
diana, nu stiu daca siropul coughen merge si la copii mai mici, eu inca n-am gasit dar daca mai trec pe la tanti o intreb.cum sunteti?
marimar, mi-ai facut o pofta de ciorba de perisoare. si la noi fata este responsabila cu perisoarele (cam ies hamburgheri dar sunt f bune)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

kati multumesc de intrebare! ma bucur ca se simte mai bine krisztina, si sa-i treaca si lui robert cat mai repede mucisorii!
daca ieri am laudat-o pe denisa ca nu mai tuseste azi dimineata a facut putin concert!!! iar raisa mi se pare putin cam ragusita! vad cum decurg lucrurile pana pe seara, si daca nu e prea bine maine iar la control! mi-e frica sa nu faca ceva mai grav, prin zona pe aici am auzit numai de pneumonii, bronsite, bronsiolite, treheo-bronsite....etc!
cred ca o sa iau si cateva doze de oscilococcinum sa le dau si pt raguseala homeovox parca!

andra am mai auzit ca e bun rinathiolul... acum il incercam si noi!

pe mine ma rup carceii, ma trezesc noaptea de durere, mai ales pe la gambe... sa nu radeti dar cel mai rau e la fese!!!! nu nimeresc nicicum locul exact sa masez!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

diana, si la krisztina asa a inceput, cu raguseala crunta, la mine la fel. tot homeovox a fost sfint, apoi o sticla de erdomed iar acum sirop coughen, vit C si coryzalia. cu astea am scapat ieftin deocamdata.
tu apuca-te si fa o cura de calciu+magneziu ca de aici sunt circeii!

Mergi la inceput