Mamici de Noiembrie - Decembrie 2008 (4)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Buna fetelor! Abia m-am putut da jos din pat! Cred ca e cea mai grea zi pt mine de cand am ramas! Greata cat cuprinde si somn enorm. Asta e. Pentru bebe orice. Azi am fost nevoita sa renunt la o excursie in Bulgaria cu colegele mele de la scoala. Ma gandesc ca daca mi-e asa rau, decat sa stau pe acolo sa zac prin paturile altora si pe bani mai bine zac in patul meu.

Bine ai venit !aurasvAm inteles ca ai fi in 5 sapt. Prima echo am facut-o si eu la 5 sapt. La echo abdominal nu s-a vazut nimic, dar la cea transvaginala s-a vazut samburelul de 8 mm. Deci esti cat se poate de gravida. Felicitari!Pt echo transvaginal te poti programa de acum pentru ca se va vedea. O poate face si doctorul la care esti luata in evidenta sau oricare alt doctor. Mie nu mi-a facut-o doctora la care sunt luata in evidenta. Programeazsa-te cat mai repede si vino cu vesti.

maryb succes maine. Abia astept vestile bune!

loremarian, anes Sper sa auzim numai de bine cat mai repede!

flore26 tu esti bine?

Eu ma intind iar. Sper sa ma lase la noapte macar starile de rau sa ma pot odihni. Ne mai auzim! Pupici!

6+

Ingerasul nostru

Asa a inceput totul

O minune

Primele poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

miruna22 ce mai astepti sa-ti suni doctorul? Fa mai repede o vizita la doctor si spune-ne ce-ti face samburelul.

6+

Ingerasul nostru

Asa a inceput totul

O minune

Primele poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina70 spune:

Buna,

Citesc si eu topicul asta de ceva vreme si uite ca pana la urma m-am hotarit sa ma "inscriu" si eu la gravidute de noiembrie- dec 2008. :-)
Data ovulatiei: Februarie, 19, iar dupa 10 zile (adica exact pe 1 martie) mi s-a pozitivat si mie testul de sarcina.
Deci, as cam avea 6 saptamani abia maine.
Eu, am pierdut o sarcina la 5 saptamani si de asta am tot amanat totul, inclusiv programarea la doctor... pana acum!
Sper ca de data asta totul va fi bine si voi reusi sa am un bebe sanatos in 34 de saptamani.
Eram putin ingrijorata ca nu am inca greturi si nici alte neplaceri , sau ma rog... imi e foame mereu, ma simt obosita tot timpul, ma dor sanii... si cam atat.
Dar, de ieri... am inceput sa am si eu senzatii de rau de la stomac (dar suportabile). Eram atat de fericita pentru ca ma gandesc ca bebe e acolo si creste. :-)
Cred ca o sa sun zilele astea sa-mi anunt si doctora. De fapt, am sunat eu chiar la o zi dupa marea "pozitivare" mi-a raspuns sec sa mai astept.
Aici primele analize se fac pe la 7-10 saptamani. Nu ti se da progesteron sau altceva care sa te ajute sa pastrezi sarcina... ci asteapta sa vada daca nu cumva o sa pierzi sarcina si eu nu mai trebuie sa cheltuie bani (de pe asigurarea mea pe care eu o platesc oricum) pentru analize.
Am citit ce ati scris voi, cum mergeti la eco sa vedeti sambureii, ... ce norocoase sunteti!!!
Aici, se face o singura eco la 4 luni si gata.
Dar, am promis sa nu ma mai supar sau stresez.
Ma bucur ca ma simt bine si sper ca si bebe e bine.
Ups.. am uitat sa va scriu ca am 30 ani.
Tocmai mi-am schimbat serviciul si deocamdata ma bucur ca nu imi e foarte rau. Nu vreau sa ii anunt prea repede despre starea mea ca risc sa fiu lasata pe liber.
Aici, in tara asta, sistemul medical si social e sub orice critica.
Dar, sa revin cu o intrebare: ce faceti voi cand aveti greturi?
Va pup pe toate si va doresc o sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

madalina, bine ai venit, iti doresc o sarcina usoara si un bebelus sanatos. pentru listuta imi trebuie DN, UM si DPN. Mie cand imi este rau nu am ce face decat sa astept sa-mi treaca. asta este....mie nu mi-a fost asa de rau incat sa vomit, dar imi este suficient de rau incat sa nu fiu in stare sa fac prea multe....

maryb 7+

marea mea iubire

sa fii sanatos puiul meu

testele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

madalina70 bine ai venit la odisee! Iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos!Mie cand imi e rau ( ceea ce mi se intampla mai tot timpul) nu fac nimic, astept sa treaca de la sine. Daca sunt acasa, stau intinsa in pat.

6+

Ingerasul nostru

Asa a inceput totul

O minune

Primele poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna22 spune:

quote:
Originally posted by ginye55

miruna22 ce mai astepti sa-ti suni doctorul? Fa mai repede o vizita la doctor si spune-ne ce-ti face samburelul.

6+

Ingerasul nostru

Asa a inceput totul

O minune

Primele poze



am sa o sun....astept sa fiu sigura ca are activitate cardiaca!

deocamdata pot face echo abdominal la munca!
cred ca o sun zilele astea sa o anunt ca sunt gravi si sa imi fac programare

http://image.lafemmebonita.com/c/av745813.jpg

Mirunica, te asteptam

yupiii, s-a inrosit :)
teste de sarcina

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza1977 spune:

Buna fete dragi,

Va salut cu intarziere pe ziua de azi, dar eu, din pacate, nu prea pot intra de la serviciu.
Maine la ora 10:00 merg si eu la control sper sa se vada ceva la ecografie. Oricum, chiar daca nu se vede, fac macar un test de sange, ca sa stau linistita.
Va multumesc mult pentru sfaturile referitoare la calatoria cu masina. Eu ma simt bine in general (doar ca ma simt mai obosita ca de obicei) si cred ca nu vor fi probleme.
Madalina, bine ai venit.
Maryb, !
Si toate fetele!

http://bd.lilypie.com/stgnp2.png
4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

mickaella multumesc!
Madalina70 bine ai venit! Sarcina fara probleme iti doresc!
laurasv la ecografia transvaginala se vede si daca ai un mic samburel in interiorul sacului gestational.
Alexa.1983 ce draguta esti tu!
miruna suntem cam de aceeasi varsta a burticii. Intr-adevar nu se vede activitatea cardiaca inca.
Eu am fost azi la ecografie. Nu m-am lamurit deloc pt. ca nici dr. nu era lamurita. Nu si-a dat seama daca embrionul are activitate cardiaca pt. ca este prea mic (6 saptamani), poate depinde si de performanta ecografului. De aceea mi-a scris diagnosticul: suspiciune de sarcina oprita in evolutie. Oricum, ideea este ca a scazut hematomul (de la 23,5 mm/6,2 mm la 14,5 mm/ 7,5 mm). Dr. mi-a spus ca nici nu se gandeste la chiuretaj pana nu este sigura ca s-a oprit din evolutie . Mi-a dat sa fac Beta HCG-ul ca sa isi dea seama dupa concentratia de hormoni din sange, care este stadiul de dezvoltare.
Simptome de sarcina nu prea am asa ca nu prea ma simt gravida .
Deci, vineri merg din nou la control si ar trebui sa vada activitatea cardiaca a embrionului (daca va fi).

P.S. ecograful ii dadea varsta gestationala 7 saptamani . Dr. zicea ca e mai bine ca ii da mai mult decat mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna22 spune:

anes, eu sunt sigura ca va fi bine bebele tau!
uneori activitatea cardiaca se vede si la 7 saptamani!
depinde si cand ai ovulat!

p.s.: tu ai luat tratament pentru hematomul ala?

http://image.lafemmebonita.com/c/av745813.jpg

Mirunica, te asteptam

yupiii, s-a inrosit :)
teste de sarcina

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

miruna ce scumpa esti! Sa dea DD! Am luat tratament cu Duphaston 3/zi timp de 6 zile, apoi am luat Utrogestan intravaginal 3/zi. Pe langa ele am luat Acid folic 3/zi si No-Spa 2/zi. Tratamentul dureaza deja de 2 saptamani si il iau in continuare. Acum la 5/6 saptamani cum mi-a scris dr. pe reteta nu se vede inca activitatea cardiaca, dar pana vineri, cand merg din nou la control daca este , se va vedea.

Mergi la inceput