Campanie civica - responsabilizare a autoritatilor

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Buna ziua la toata lumea !
Am citit cu mare bucurie tot ce s-a scris aici si vreau sa felicit pe toata lumea care se implica in proiectul asta. Avand in vedere ca exista o mare posibilitate ca si eu sa fac FIV candva si nu numai, doresc sa va anunt ca tocmai acum, am trimis si eu la Ministerul Sanatatii, petitia cu pricina. Doamne Ajuta! sa dea rezultatele dorite, efortul depus aici.



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
Lau-Meli si
" Nu tuturor li-i dat sa zboare, dar cati nu stiu sa se tarasca!...Al.Vlahuta "

Concediul visat
www.onetruemedia.com/shared?p=435ebfa7d282ab934c08b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poveste
Doi zapaciti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Buna fetelor nici aici nu scapati de mine.
Am trimis petitia azi.
Fetelor dac mai stiti voi se zicea odata ca se face fiv gratuit la 6 cupluri pe an. Mai este valavila chestia asta?
Daca ar fi valabila cum poate sa fac la 6 cupliri gratis ar trebui sa faca la toata lumea ca toti platim la CNSAS.
Sper sa rezolvam problema asta ca nu se mai poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Fetelor am trimis si la antena1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Maria, este excelent ca tu esti cea care reprezinta ong-ul, o sa iti raspund mai pe larg curand, cand o sa am timp si o mai buna stare de spirit.

Continuati cu petitiile catre MS, va rog. Nu face rau sa trimiteti individual si la presa, dar va trebui cand ajungem la etapa respectiva sa o facem sistematic si organizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

O sa trimit si eu azi petitia.
Pana la urma cineva, undeva va trebui sa ne bage in seama. Depinde doar de noi toti sa scriem si sa sustinem un astfel de demers. Sa nu uitam ca politicienii nu dau niciodata nimic gratis decat daca e rost de voturi.


dariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Gata am personalizat petitia si am trimis-o!
Luni o sa-i fac una si sotului si sa o trimit cu adresa lui de mail. Si o sa mai rog niste prietene sa faca acelasi lucru.


dariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Fetelor, am vorbit azi cu Tiberiu Lovin, tipul de la Romania Libera care a scris si articolul despre mine, si a zis ca ne ajuta. Este in concediu pana in aprilie, dar dupa, zicea ca sigur vrea sa faca un articol despre legea asta. Este super de treaba si mie mi s-a parut intotdeauna interesat de problemele din sistemul nostru sanitar. Am mare incredere in el ca ne va ajuta.
Pupici.
P.S. Ati terminat lista cu senatorii sau ma apuc si eu?

Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

buna sera!
felicitari pentru idee.
am o cunostinta in franta si stiu ca acolo se face
gratuit fiv-ul pana la 41 de ani.
nu am inteles chiar tot pt ca n-am avut timp sa citesc cele 9 pagini,
dar stiu ca s-au facut mute petiti online, pt protectia animalelor, pt spatiu verde, etc. nu am putea sa facem si noi o petitie online?
unde sa trimit si eu petitia? de ce se fac programari pt petitie?
cred ca ar trebui sustinuta pt ca natalitatea este in scadere, iar unii care au parte de aceasta binecuvantare o iau ca pe un blestem si ajung sa-si omoare nou-nascutii. vedem zilnic la tv...mi se rupe sufletul cand vad ca isi arunca copiii in fantani sau in masina de spalat...de ce ii mai aduc pe lume?
va pup si sunt alaturi de voi


danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Danotino, multumim pentru suport. O sa-ti copiez ceva din ce a scris Luca, mai la inceput. Gasesti adresa unde se trimite petitia si o varianta de petitie, pe care s-o personalizezi tu...

mail la adresa dirrp@ms.ro (Compartimentul de Relatii Publice al Ministerului Sanatatii). Titlul mailului trebuie sa fie "Petitie" sau "Memoriu".



Dlui Ministru Eugen Nicol#259;escu,

Ministerul S#259;n#259;t#259;#355;ii Publice
Intr. Cristian Popi#351;teanu, nr. 1-3, sector 1,
cod 010024, Bucure#351;ti



Stimate Domnule Ministru,

Subsemnata, …………………, nascuta la data de ………………, cu domiciliul stabil in ………………, in calitate de cetatean roman platitor de taxe si impozite, solicit prin prezenta ca statul roman sa se implice in sustinerea financiara a cuplurilor care au dificultati in obtinerea pe cale naturala a unei sarcini.

In prezent, cetatenii romani trebuie sa plateasca pe cont propriu o procedura medicala de tip inseminare sau fertilizare in vitro (FIV). Costurile acestora sunt uriase in raport cu veniturile medii ale unei familii; cu titlu de exemplu, pretul global al unei tentative de FIV variaza intre 1.400 si 3.000 euro, in functie de spital si de procedura/medicamentatie.

Singurele medicamente necesare in procedura de stimulare FIV care exista pe lista de medicamente compensate (sublista B, compensate 50%) sunt Gonal si Puregon. In farmacii, 150 UI Gonal costa 150 RON, iar 150 UI Puregon costa 303 RON; pentru o perioada medie de 12 zile de stimulare, doar acest medicament costa 1800 RON (in cazul unei medicamentatii cu Gonal), respectiv 3636 RON (in cazul unei medicamentatii cu Puregon). Conform legii, insa, un medic de familie poate prescrie o reteta in care valoarea maxima a compensarii este de 300 RON. Diferenta este enorma si trebuie suportata de catre pacienta. La acest cost se adauga celelalte medicamente care nici macar nu se regasesc pe lista de medicamente compensate, analizele specifice, procedura in sine (care se plateste in spitalele de stat). Aceste preturi prohibitive transforma dorinta naturala a unui cuplu de a avea copii in frustrare in fata imposibilului. In acelasi timp, in tarile occidentale, unde veniturile unei familii medii sunt semnificativ mai mari, statul finanteaza integral intre doua si sase tentative de a obtine o sarcina asistata medical pentru cuplurile care au probleme de fecunditate.

O procedura de tip FIV reprezinta o experienta dificila pentru un cuplu, in plan fizic si mai ales psihic, care se accentueaza dramatic atunci cand la aceste dificultati se adauga un obstacol insurmontabil de ordin financiar. Posibilitatea de a avea un copil nu trebuie sa reprezinte un lux.

Data fiind aceasta situatie, descrisa foarte pe scurt, va solicit respectuos, stimate Domnule Ministru, sa dispuneti initierea unei politici publice in domeniul finantarii reproducerii asistate medical in Romania.

Va multumesc.


Cu desosebita consideratie,


[prenume NUME data]


Pupici

Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

cristal, merci pt petitie.
am trimis-o si eu. am bagat in plus si analizele f costisitoare pe
care chiar si o viitoare mama cu o sarcina obtinuta normal trebuie sa le faca.
va pup si sper sa se faca ceva. daca pt unele e cam tarziu( eu fac 37 anul acesta), macar pt viitoarle aspirante sa fie facut ceva.
va pup si tin aproape de voi

danotino

Mergi la inceput